Προς το περιεχόμενο

Γιατι τοσες διαφορετικες εκδοσεις;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα, για Multimedia καταστασεις προτεινετε linux ή windows; Γιατι εαν προτεινετε windows, και εκει εχω και τα παιχνιδια, ε δε μενει κατι για να χρησιμοποιω τα linux.. Απλα σκεφτηκα να τα βαλω επειδη ειναι πιο γρηγορα, δε κολλανε ιους, δε θελουν defrag κτλ.. Αλλα ετσι κι αλλιως το λαπτοπ πεταει και ουτε εχω κολλησει καποιον ιο τοσα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγαινε windows αγορίνα μου και άσε τους άλλους εδώ να συνεχίσουν να μαλώνουν μπας και μάθουμε κι εμείς οι υπόλοιποι κάτι καινούργιο για εγκαταστάσεις και linux :D

 

Edit:

 

 

 

Ρε σεις, σταματήστε να πατάτε like και συνεχίστε. Σοβαρά μιλούσα από πάνω  :mad: 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@corrupted

 

δεν ειναι ολοι οι σερβερς sgi / ultra sparc :) Ουτε ολοι οι σερβερς κανουν την ιδια δουλεια.

Υπαρχουν σερβερς που τρεχουν 24/7 εφαρμογες βαριες και σημαντικες , και υπαρχουν και σερβερς που τρεχουν κανα apache και κανα samba.

Σερβερς λεγονται και οι 2.Το θεμα ειναι ποιος απο τους 2 τρεχει κατι τοσημαντικο.Ποιος απο τους δυο δεν θες να βγει offline ουτε για κατουρημα.

Εχω δει σερβερς ντουλαπες (εεε μαρτινωφ εκει στην ελαις ? :) ) και σερβερς σε full tower (π.χ. hp proliant σειρα) , καθως και σερβερς "φετες" rack-able.

Σερβερς με hot-swappable bays για δισκους καθως και με 2 τροφοδοτικα (hot plug και αυτα)...για να μην βγει ουτε δευτερολεπτο offline.

 

Δεν ειναι θεμα αν το μηχανημα θα σηκωσει το λειτουργικο..ειναι θεμα οτι το μηχανημα δεν θες να σε προδωσει...

Και το απλο πισακι μπορει να αντεξει αναμμενο για χρονια (εχει συμβει , χωρις να παθει τιποτα)....αλλα θα το ρισκαρεις να κρεμασεις τον πιθανο πελατη σου?Εγω παντως οχι.

 

"Οποτε γιατι να "κλασει" ο server? Απο το hardware δυσκολο."

 

Δυσκολο ?Μιας και ειπα ΕΛΑΙΣ.Ενας λογος που ειχαν ΙΒΜ σερβερς ειναι γιατι ειχανε εξωτερικο συνεργατη της ΙΒΜ εκει περα για support.Το ποσοι δισκοι φευγανε ακλαφτοι ανα τακτα χρονικα διαστηματα δεν βαζει ο νους σου.

Ενα καλοκαιρι , χαλασε το a/c στο server room.Τα χερουλια της πορτας ζεματαγανε..και το ποσοι δισκοι παρεδωσαν πνευμα εκεινη την μερα...δεν περιγραφεται....

Ενταξει σε αυτο δεν εφταιγε το hardware..αλλα και παλι.....

 

Τωρα τι παραπανω να χει ενα unix server o/s απο ενα απλο..τι να σου πω...ολο και κατι θα χει για να ειναι ξεχωριστη εκδοση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ISP's, Datacecenters, μεγάλες εταιριες κλπ. επιλεγουν IBM/Sun/HP servers, Cisco routers, Dell Workstations κλπ, γιατι τους παρεχεται υποστηριξη (την πληρώνουν).


Και οχι γιατι το το hardware ειναι πιο αξιοπιστο ή το λειτουργικο της ΙΒΜ πιο αξιοπιστο απο ενα Linux, για να στησεις server.

 

Εκτος αν μιλαμε για πολυ εξειδικευμενο software που τρεχει μονο σε συγκεκριμενο Unix περιβαλλον.

 

Βεβαιως περιμενεις απο hardware που προοριζεται για server να ειναι ενα σκαλι πανω σε σχεση με το consumer/retail hardware. Το πληρωνεις εξαλλου.


Αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν θα σε πρoδωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει. 

 

Οι πολλές επιλογές, σε όλους τους τομείς, είναι ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά του linux. Αυτό είναι γενικά καλό αλλά έχει και την αχίλλειο πτέρνα του. Καμία φορά υπάρχει τόσος κατακερματισμός που αντί να βοηθάει μάλλον κάνει ζημιά. Παράδειγμα οι τόσες "διανομές" βασισμένες στο ubuntu. Αν όλοι αυτοί βοηθούσαν το καθεαυτό ubuntu από το να το παίζουν hacker(βλ μαιρούλα) θα υπήρχαν πολλαπλάσια οφέλη.

 

Εν πάση περιπτώσει, το linux στην κατάσταση που είναι τώρα θέλει να διαβάσεις, να ψάξεις, να ρωτήσεις. Θέλει να μάθεις κάποια βασικά για να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις.  Για εμένα αν αυτό είναι κονσόλα δεν με πειράζει. Έμαθα να μην την φοβάμαι αλλά να την χρησιμοποιώ και μάλιστα με εξυπηρετεί καλύτερα από ότι τα κλικς μερικές φορές. Εγώ πιστεύω ότι το linux είναι ένα με την κονσόλα και δεν θα ήθελα να την "αποβάλλει" γιατί είμαστε στο 2013 και πρέπει να είμαστε "εξελιγμένοι" ντε και καλά. Θα έχανε την ταυτότητά του και τότε θα ήταν κάτι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιως περιμενεις απο hardware που προοριζεται για server να ειναι ενα σκαλι πανω σε σχεση με το consumer/retail hardware. Το πληρωνεις εξαλλου.

 

Αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν θα σε πρoδωσει...

 

Ακριβως αυτο  :)

 

@mask2011

 

Συμφωνω σε αυτα που λες.Το λινουξ οπως ειναι θελει διαβασμα , θελει ψαξιμο , θελει κονσολα τις περισσοτερες φορες.

Επισης οπως το λες , οι πολλες επιλογες , οι πολλες custom-ιες πολλες φορες εχουν το αντιθετο αποτελεσμα...

 

Εγω ενα πραμα δεν καταλαβαινω.Γιατι να λεμε οτι το λινουξ ειναι μονο για τους λιγους..τους ψαγμενους και να μην προσπαθησουμε (αυτοι που βγαζουν τις διανομες) να το πανε προς τον home user...να γινει πιο ευχρηστο και να το χρησιμοποιει πολυς κοσμος.

Μονο ωφελη θα ειχε κατι τετοιο για το λινουξ (περισσοτερη υποστηριξη).

 

Αρεσκομαστε να λεμε οτι ειναι για λιγους και μονο για μας ?Οπως ειπα ειναι ελιτιστικη σκοπια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το linux είναι για πολλούς ή για λίγους. Είναι για αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν ή δεν θέλουν να ασχοληθούν.

 

Παράδειγμα(ίσως και ατυχές αλλά νομίζω δίνει το νόημα αυτού που θέλω να πω).  Ο καθένας μπορεί να μάθει να φτιάχνει μηχανάκια για να κάνει κόντρες, αλλά θα πρέπει να του δείξουν, να ρωτήσει, να μάθει, να ψάξει και να μην μπορεί να του έρθει ξαφνικά η επιφοίτηση έτσι και το linux απαιτεί από τον χρήστη του να εμβαθύνει. Αν θες λοιπόν να ψάξεις το linux κάνει για εσένα. Είναι ακριβώς το ίδιο όπως το αν θες να παίζεις παιχνίδια τα windows κάνουν για εσένα. Άρα δεν είναι για λίγους αλλά για αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν. Δεν τους το απαγορεύει κανένας αλλά θα πρέπει να ψάξουν και λίγο μόνοι τους.

 

Εξάλλου δεν είδα κανένα να διαμαρτύρεται που για να βάλει ένα σπασμένο παιχνίδι πρέπει να κάνει χίλιες δύο ματσακονιές, ακόμα και να χρησιμοποιήσει το cmd στα win. Αντιθέτως τους βλέπω να παραπονιούνται όταν το κάνουν αυτό στο linux. Δεν είναι λοιπόν θέμα ευκολίας αλλά μάλλον θέμα βαρεμάρας και νοοτροπίας "άντε να ξεμπερδεύουμαι".

 

Και εγώ θέλω να κάνω την δουλειά μου με το λειτουργικό μου. Όμως ξέρω ότι στο Arch συγκεκριμένα πρέπει πρώτα να κάνω όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να γίνει αυτό, αν το θες να κουραστώ, να εκνευριστώ κάποιες φορές ή ακόμα και να απογοητευτώ που δεν μπορώ τελικά να κάνω κάτι και πρέπει να περιμένω(πχ GMA 3600 που έχετε εσείς) αλλά στο τέλος αφού και όταν τα καταφέρω θα έχω μάθει και θα έχω και μία αίσθηση ευχαρίστησης, όπως μετά την εγκατάσταση πατάω startx και βρίσκομαι σε γραφικό, και θα κάνω την δουλειά μου. Ξέρω ότι έτσι είναι το linux και το έχω αποδεχτεί. Δεν λέω ότι δεν έχει περιθώρια βελτίωσης αλλά για να κάνεις την δουλειά σου πρέπει να ξερεις να την κάνεις. Αυτό είναι απαίτηση του linux από τον χρήστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο  :)

 

@mask2011

 

Συμφωνω σε αυτα που λες.Το λινουξ οπως ειναι θελει διαβασμα , θελει ψαξιμο , θελει κονσολα τις περισσοτερες φορες.

Επισης οπως το λες , οι πολλες επιλογες , οι πολλες custom-ιες πολλες φορες εχουν το αντιθετο αποτελεσμα...

 

Εγω ενα πραμα δεν καταλαβαινω.Γιατι να λεμε οτι το λινουξ ειναι μονο για τους λιγους..τους ψαγμενους και να μην προσπαθησουμε (αυτοι που βγαζουν τις διανομες) να το πανε προς τον home user...να γινει πιο ευχρηστο και να το χρησιμοποιει πολυς κοσμος.

Μονο ωφελη θα ειχε κατι τετοιο για το λινουξ (περισσοτερη υποστηριξη).

 

Αρεσκομαστε να λεμε οτι ειναι για λιγους και μονο για μας ?Οπως ειπα ειναι ελιτιστικη σκοπια...

 

Αυτο-αναιρείσαι mphxths με τα λεγόμενά σου. Τι εννοώ:

 

Λες, και συμφωνείς με άλλους, ότι το linux θέλει διάβασμα. θέλει ψάξιμο, κλπ. 

 

Και μετά αναρωτιέσαι γιατί να λέμε/λένε-οι-άλλοι ότι το linux είναι για λίγους (ψαγμένους όπως αναφέρεις). Μα... αν θέλει διάβασμα και ψάξιμο το linux, τότε αυτός που το έχει, δεν είναι ψαγμένος; 

 

Τι θέλω να πω. Εδώ βλέπουμε στα windows ότι οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με την κατανόηση απλών ιδεών, και μοναδικός λόγος είναι ότι ποτέ δεν έκατσαν να αφιερώσουν έστω και μια ώρα για να μάθουν τη βασική φιλοσοφία τους (ανοίγουν το pc και ξεκινούν τα clicks προς πάσα κατεύθυνση -> click happy, εκ του trigger happy). Πως θέλεις να το κάνουν αυτό για το linux που θέλει ακόμα περισσότερο; 

 

Και με αυτό θα πάω στον οδηγό που θέλετε να φτιάξετε. Όσο αξιέπαινη πράξη και αν είναι αυτό, δεν παύει να είναι (και αυτό) πάλι για λίγους. Για εκείνους που θέλουν να μάθουν σε linux. 

 

(και αν πάμε λίγο στην κοινωνιολογική πλευρά του θέματος θα δούμε ότι το παραπάνω είναι σωστό: οι περισσότεροι θέλουν απλά να καταναλώνουν - όχι να μαθαίνουν/δημιουργούν -> φαταούλες, παιδί μου, που, και όλα να τα φάνε, δεν θα χορτάσουν με τίποτα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και όταν σταματήσουμε να κοιτάμε το Linux σαν Windows χωρίς ιούς κάτι μπορεί να γίνει 

 

Αυτο πρεπει να μπει με μεγαλα bold γραμματα πανω πανω στον οδηγο του pmav.

 

Δεν ειναι απλη προταση, ειναι δογμα. Καλλιστα θα μπορουσε να ειναι η ενδεκατη εντολη.

 

Ετσι λειτουργει κυριοι το linux, με την κονσολιτσα του, τα configuration files του, τα repos του, τα καλα του και τα κακα του. Παντα θα λειτουργει ετσι. Ειναι γραμμενο να λειτουργει ετσι.

 

Σε οποιον αρεσει. :)

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

στον οδηγο του pmav

Αν το βλέπεις έτσι είναι πρόβλημα... Δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση να γράψω κάτι τέτοιο μόνος μου. Όταν έκανα τη διπλωματική μου, που είχα και χρόνο και σίγουρα τη διάθεση, το έκανα ως ένα βαθμό για το LaTeX. Για το linux δεν έχω και τις γνώσεις άλλωστε.

 

Εγώ βασικά τον mphxth λυπήθηκα που φέτος το Πάσχα θα γράφει για άλλη μία φορά ένα κατεβατό με μία παρόμοια εκδοχή των ίδιων πραγμάτων :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lexmark

 

αυτο που ηθελα να εκφρασω το εξεφρασε πολυ καλυτερα ο pmav99 στο μηνυμα του σε αλλο θεμα ( http://www.insomnia.gr/topic/471780-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B7/?do=findComment&comment=5181482 )

 

Να το πω και με αλλα λογια :)

Η μανα μου ανοιγει ενα παλιο φορητο που εχει αγορασει (celeron κλπ) , περιμενει 10 λεπτα να φορτωσουν τα 7αρια που τις εχω βαλει , για να δει κανα εμαιλ , να ανοιξει το yahoo messenger και το skype.Να μπει και σε καμμια σελιδα να βρει καμμια συνταγη μαγειρικης.

Αυτον τον "χρηστη" , γιατι να μην τον εκμεταλλευτουμε  (με την καλη εννοια εννοω) για να εξαπλωσουμε το λειτουργικο που εμεις οι ελιτιστες θελουμε να δουμε να προοδευει και να υποστηριζεται ? :)

Δηλαδη αν της πεταγα της μανας μου κανα μιντ , της τραβαγα 2 - 3 εικονιδια και της ελεγα αυτο ειναι το σκαιπ πλεον , αυτο το messenger και αυτο το chromium....κερδος δεν θα ηταν για ολους μας?

Για αυτην που το πισι της θα πηγαινει πιο γρηγορα , για εμας που θα ειχαμε ακομα ενα πισι που τρεχει λινουξ κλπ κλπ κλπ.

(Μην ρωτησετε γιατι δεν της εχω βαλει ηδη λινουξ , η μανα μου δεν νοιωθει πολυ απο Η/Υ , οποιαδηποτε αλλαγη μπορει να επιφερει το χαος :) )

 

Ειναι σαν να εχουμε ολοι απο ενα αυτοκινητο που λιγο-πολυ ολοι ξερουμε να οδηγαμε , και ξαφνικα ανακαλυψουμε τα αιωρουμενα αυτοκινητα και σου πουνε "Αααα πρεπει να περασεις απο την σχολη της ΝΑΣΑ για να το οδηγησεις".

Γιατι να μην υπαρξουν οδηγοι να στα οδηγανε για σενα ? :)

(Μπορει και να ειναι ακυρο το παραδειγμα , αλλα αυτο φαντασιωθηκα τωρα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, να το πάμε αλλιώς. 

 

Πάμε να προσδιορίσουμε ξανά μερικές λέξεις. Semantics 102: ( :P )

 

Αρχάριος (πραγματικά): (aka, η μητέρα σου/μου/του) Τον θέλουμε. 

 

Ημιμαθής με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του: Το trolling που σας έχει κάνει ο luxx εδώ (don't get me wrong, αν ήξερα 5-6 πραγματάκια παραπάνω, θα έλεγα «μας έχει κάνει» αντί για «σας...»). Δεν τον θέλουμε.

 

Ημιμαθής με νερό στο κρασί του (δλδ να μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει η φράση «τα windows ΔΕΝ είναι Linux»): μπορούν να μάθουν 5-6 πραγματάκια παραπάνω. Τον θέλουμε.

 

Γαμώ τα παραδείγματα ωστόσο. Άκυρο, δεν λέω, αλλά γαμάτο! :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλας ομως ωραια. Ημιμαθης με μεγαλη ιδεα για τον ευατο μου; Απο που το συμπερανες; Και τι trolling κανω; Δεν ειμαι κανενας χθεσινος αγορακι μου..

 

Οντως εισαι πολυ ακυρος και καλυτερα να μη ξαναποσταρεις στο συγκεκριμενο θεμα. Ανταλλασουμε αποψεις και τις ακουμε ολες, εαν δε σου αρεσει, τα κουβαδακια σου και σε αλλη παραλια.

 

3 ποστ εχεις κανει σε αυτο το θεμα, και τα 3 ακυρα. Ασε μας τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, για Multimedia καταστασεις προτεινετε linux ή windows; Γιατι εαν προτεινετε windows, και εκει εχω και τα παιχνιδια, ε δε μενει κατι για να χρησιμοποιω τα linux.. Απλα σκεφτηκα να τα βαλω επειδη ειναι πιο γρηγορα, δε κολλανε ιους, δε θελουν defrag κτλ.. Αλλα ετσι κι αλλιως το λαπτοπ πεταει και ουτε εχω κολλησει καποιον ιο τοσα χρονια.

Θεωρώ πως το multimedia έχει να κάνει περισσότερο με το software που χρησιμοποιείς. Εσύ ας πούμε νομίζω είπες πως χρησιμοποιείς mpc-hc, και το ίδιο ακριβώς δεν θα το βρεις σε linux (οι καλύτερες εναλλακτικές σου είναι ο vlc και o mplayer και τα front-ends του (νομίζω καλύτερος θεωρείται ο smplayer), αυτά βέβαια υπάρχουν και για Windows).

Βασιζόμενος στην τελευταία σου πρόταση, θα πω κι εγώ πως σε κανένα λειτουργικό σύστημα δεν κολλάς ιό αν του συμπεριφέρεσαι με τον ίδιο τρόπο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις Linux που του περνάς μόνο εγκεκριμένα πακέτα, repos με τα gpg τους και τα όλα τους, και από την απέναντι πλευρά Windows όπου τρέχεις ότι τυχαίο exe βρήκες στο rapidshare και να παραπονιέσαι ότι κολλάνε εύκολα ιούς.

Ουσιαστικά η απάντηση μου είναι η πρώτη μου πρόταση, απλά ξεχνιέμαι και γράφω πολλά :P Πιστεύω πως πρέπει να διαλέξεις το λειτουργικό στο οποίο τρέχει το software που σε ικανοποιεί περισσότερο.

 

Δε μιλας ομως ωραια. Ημιμαθης με μεγαλη ιδεα για τον ευατο μου; Απο που το συμπερανες; Και τι trolling κανω; Δεν ειμαι κανενας χθεσινος αγορακι μου..

Δεν το λέει για σένα ρε συ :P "Κατηγορίες" λινουξάδων απ'ότι κατάλαβα λέει, τον ελιτιστή λινουξά, και αυτόν που βάζει νερό στο κρασί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...