Προς το περιεχόμενο

Γιατι τοσες διαφορετικες εκδοσεις;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιασατε παλι θεμα....

 

θα ξαναπω την γνωμη μου.

 

Το λειτουργικο πρεπει να ειναι λειτουργικο.Ευχρηστο , γρηγορο και αποτελεσματικο..ο,τι ονομα και αν εχει.

 

Το "με το λινουξ μαθαινεις πως λειτουργει ο Η/Υ" προσωπικα με αφηνει παγερα αδιαφορο οταν θελω να κανω την δουλεια μου , οποια και αν ειναι αυτη.

Ειναι σαν να μου λες "θες να πας ταξιδι ?Ωραια μην παρεις π.χ. το audi s3 -τυχαιο παραδειγμα- , γιατι θαναι ολα ευκολα και με υποβοηθησεις αλλα παρε το opel manta , που επειδη ειναι 30ετιας και θα σου σκασει 20 προβληματα μεχρι να φτασεις στον προορισμο , στο τελος θα χεις μαθει πως λειτουργει το αυτοκινητο!!".Χεστηκα πως λειτουργει..εγω θελω να κανω την δουλεια μου.

 

Και επειδη εχω ζησει τις εποχες οπου το Χ στο λινουξ ηταν πολυτελεια και το "compile kernel" ηταν καθημερινο φαινομενο , θελω να ζησω και την εποχη που θα ειναι το λινουξ ευχρηστο και λειτουργικο οσο και τα παραθυρα.Και ακομα δεν ειναι.

 

Βεβαια ειναι αυτονοητο οτι λινουξ = μαθαινω και πως λειτουργει ο Η/Υ αλλα αυτο πρεπει να γινεται κατ'επιλογην και οχι αναγκαστικα.

Θα μου πειτε  , ρε μπηχτη για αυτο εχουμε διαφορες διανομες....σαφως..συμφωνω..οχι ομως να το θεωρουμε προσον της διανομης αυτης που σε βαζει να ανοιξεις το "καπο" για να κανεις την δουλεια σου....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και επειδη εχω ζησει τις εποχες οπου το Χ στο λινουξ ηταν πολυτελεια και το "compile kernel" ηταν καθημερινο φαινομενο , θελω να ζησω και την εποχη που θα ειναι το λινουξ ευχρηστο και λειτουργικο οσο και τα παραθυρα.Και ακομα δεν ειναι.

Αυτο δεν θα γινει ποτέ, πολυ απλα γιατι τα X Windows ειναι -και θα ειναι- ενα front-end, για ολα τα υπολοιπα.

Οποτε η κονσολα παντα θα ειναι απαραιτητη.

 

Για μενα το Linux δεν μπορει -και δεν προκειται ποτέ να μπορεσει- να κανει καλυτερα απο τα Windows ορισμενες λειτουργιες.

Θα ειναι top ομως και παντα πανω απο τα Windows, σε "mission critical" applications οπως αυτες που απαιτουνται σε "serveroκαταστασεις".

 

Οσο πιο νωρις το συνηδητοποιησει καποιος, τοσο λιγοτερο θα ταλαιπωρηθει προσπαθωντας να αντικαταστησει τα Windows με Linux και τοσο περισσοτερα θα μαθει, ασχολουμενος με την κονσολα.

 

Δεν ειναι για ολους το Linux, και δεν προκειται ποτέ να γινει λειτουργικό για ολους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

corrupted η τελευταια σου φραση ακουστηκε πολυ "ελιτιστικη".Και για να υποστηριχθει το λινουξ τοσο απο εταιριες λογισμικων , οσο και απο εταιριες hardware (γκουχ γκουχ gma3600 γκουχ γκουχ) πρεπει να μπει σε ΠΟΛΛΑ ΣΠΙΤΙΑ.

 

Και εκφρασεις "δεν ειναι για ολους" δεν βοηθανε.Δεν ειναι ?Να γινει λοιπον.

 

Το λινουξ φτιαχτηκε για να προσαρμοστουν unix-οειδη λειτουργικα στο hardware των προσωπικων Η/Υ.Ποιος χρησιμοποιει λοιπον προσωπικους Η/Υ?Απο σενα και μενα μεχρι την μανα μου.Αρα πρεπει να γινει για ΟΛΟΥΣ.

Για τους σερβερ υπαρχουν λειτουργικα βαρβατα (unix ο/s -irix , hpux , aix , μην τα ξαναλεμε).Δεν εχει (ασχετα αν τα καταφερνει αψογα) θεση στους σερβερς.

Ξερεις ομως γιατι παιζει και εκει μπαλα?γιατι παιρνει ο καθενας ενα πισι , το βαφτιζει σερβερ και κανει την δουλεια του.Αρα μιλαμε παλι για personal computer hardware.

 

Τελος ναι το Χ ειναι ενα front-end για τα παντα..αλλα το 90% των παντων θα μπορουσαν να γινονταν με κλικ κλικ κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux have 42% of market share 

http://www.streamboard.tv/wbb2/portal.php

http://royal.pingdom.com/2012/12/28/happy-birthday-linus-linux/

 

τι % του νετ είναι σε win ?

όλα τα vps με τι παίζουν βρε mphxth ? με unix,hpux και aix ? 

τι ποσοστό vps προσφέρει win ?

 

το desktop pc απευθύνεται σε  ελάχιστο % πλέον,

και όταν σταματήσουμε να κοιτάμε το Linux σαν Windows χωρίς ιούς κάτι μπορεί να γίνει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι ειναι ελιτιστικη, οπως το βλεπω εγω ειναι η πραγματικοτητα.

Και μπαινει ήδη σε πολλα σπιτια, με τη μορφη router, tablet, κινητου για παραδειγμα.

Εχει επισης καταφερει να εκτοπισει τα παραδοσιακα "Server OS" τα οποια θεωρουνται πλεον παρωχημενα.

 

Αλλα στο κοματι "desktop" δεν υπαρχει περιπτωση οσο υπαρχουν τα windows και το osx, να μπει σε πολλα σπιτια.

Θα μπαινει και... θα βγαινει, πολυ απλα γιατι ο desktop χρηστης κανει το λαθος να ψαχνει για εναλλακτικα "windows".

Δεν υπαρχουν εναλλακτικα windows, αυτη ειναι η αληθεια.

 

Χρησιμοποιησε τα windows για πραγματα που κανουν καλυτερα απο το Linux.

Και χρησιμοποιησε το Linux για πραγματα που κανει καλυτερα απο τα Windows.

 

Μην ψαχνεις για το "απολυτο" λειτουργικο συστημα, αγαπητε χρηστη, που τα κανει ολα και τα κανει τέλεια, γιατι δεν υπαρχει.

Αυτη ειναι η αποψη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει στα Linux προγραμμα απρομοιο με το WMPC Homecinema με τοσες επιλογες οπως shaders; Προγραμμα σαν το winamp; Codecs χρειαζονται;

 

Βασικα εχω τα linux cinnamon περασμενα τωρα, ισως εχουν περιορισμενες εφαρμογες.

 

Και μια απορια. Γιατι δεν υπαρχει ο google chrome στις εφαρμογες, αλλα μονο ο chromium; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη νίκη για τον linux kernel, όχι όμως και για το free software (που έχει τον κυριάρχο ρόλο στο Desktop Linux, αλλά σχεδόν ανύπαρκτο στο Mobile Linux, δηλαδή το Android).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@martinoff
 
42%....το ανδροιδ λεει το 2ο λινκ. αλλο λινουξ , αλλο ανδροιδ..το ανδροιδ ειναι λινουξ-based αλλα ειναι user-friendly...
αν δωσω το galaxy note στην μανα μου δεν νομιζω να δυσκολευτει στην χρηση του.

Δεν νομιζω οτι τα λινουξακια στους προσωπικους υπολογιστες να καταλαμβανουν το 42%.Τα αρθρα προφανως μιλανε για ταμπλετες/κινητα κλπ.
 
Τα vps ειναι συγκεκριμενης χρησης (is a virtual machine provided by an Internet hosting service).Ισως ειμαι παλιομοδιτης αλλα οταν ακουω την λεξη σερβερ μου ρχονται στο μυαλο server rooms με κατι ντουλαπες.

Τελευταια φορα που μπηκα πριν χρονια στο server room της ΕΛΑΙΣ (εκει κατω χαμηλα στην πειραιως) , ηταν τιγκα στους ΙΒΜ σερβερς.Φανταζεσαι τι λειτουργικο τρεχανε ε?  AIX...

Σε δημοσιες υπηρεσιες που ειχα παει για υποστηριξη ...οι σερβερς ηταν windows server edition λειτουργικο.

 

Desktop pc , ειναι το καθε πισι στο καθε σπιτι.Δεν νομιζω να ειναι μικρο %.Και επειδη εμεις εχουμε τις γνωσεις να βλεπουμε το λινουξ με αλλο ματι η κυρα μαρικα που εμαθε στα παραθυρα θελει κατι παρομοιο....γιατι να μην το προσαρμοσουμε το λειτουργικο στον χρηστη λοιπον?Κερδισμενη και η κυρα μαρικα , κερδισμενοι και εμεις οι πιο γνωστες και καλα μιας και το λινουξ θα χει μεγαλυτερη εισχωρηση στους προσωπικους υπολογιστες με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

 

 

@corrupted

 

ρουτερς , ταμπλετς και κινητα ξεχνα τα.Δεν αλλαζει το user experience αν το ρουτερ εχει λινουξ ή οσ/χ.Το ιδιο και με το κινητο/ταμπλετ.Ο απλος χρηστης κανει 1-2 πραγματα και απαξ και βρει την ακρη πως θα τα κανει χεστηκε τι τρεχει απο πισω.

 

"Εχει επισης καταφερει να εκτοπισει τα παραδοσιακα "Server OS" τα οποια θεωρουνται πλεον παρωχημενα." -- αν καταφερεις και εγκαταστησεις λινουξ σε "κανονικα" σερβερ μηχανηματα..ελα να μου το πεις :-)

Ειπα , παιρνουμε ενα πισι..απλο πισι , το βαφτιζουμε σερβερ , του ριχνουμε και ενα λινουξακι και εγεννετω φως.

Και μετα ερχεται ο πελατης και μου λεει γιατι εκλασε ο σερβερ...πισι....Η απαντηση ειναι γιατι ηθελε να γλυτωσει λεφτα :)

 

Στα αλλα που λες συμφωνω , απλα επειδη οι μεσες εργασιες ενος home user ειναι τοσο απλες που θα μπορουσε να τις κανει και με ενα λινουξακι..ειναι στο χερι του λινουξ να κινηθει προς τον χρηστη , και οχι να πρεπει ο χρηστης να μαθει ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Η/Υ Ι  για να κανει την δουλεια του.

 

@warlock

 

 

αυτο που λεει το μπανερακι ειναι "ειναι fun να παιζουμε με το συστημα κλπ κλπ .Το να κανουμε την δουλεια μας ειναι side effect"

 

ειμαστε σοβαροι ? :-)



Υπαρχει στα Linux προγραμμα απρομοιο με το WMPC Homecinema με τοσες επιλογες οπως shaders; Προγραμμα σαν το winamp; Codecs χρειαζονται;

 

Βασικα εχω τα linux cinnamon περασμενα τωρα, ισως εχουν περιορισμενες εφαρμογες.

 

Και μια απορια. Γιατι δεν υπαρχει ο google chrome στις εφαρμογες, αλλα μονο ο chromium; 

 

ο vlc ειναι μια χαρα player και με πολλες επιλογες...

 

winamp ? audacious , rythmbox κλπ

codecs περνιουνται αυτοματα οταν περασεις vlc , totem , mplayer κλπ

 

αυτο με το chrome και chromium το χω πει διακοσιες φορες και εχει καταντησει αηδια...

 

o chrome στηριζεται στον chromium....ημαρτον..το ιδιο πραγμα ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχεις πει 20 φορες, αλλα εχω εχω google account οπως και speed dial pro και θελω να κανω συγχρονισμο, που δε γινεται με τον chromium!

 

Ακομα καλυτερα εαν υπηρχε ο comodo dragon, ο καλυτερος Internet browser για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχεις πει 20 φορες, αλλα εχω εχω google account οπως και speed dial pro και θελω να κανω συγχρονισμο, που δε γινεται με τον chromium!

 

Ακομα καλυτερα εαν υπηρχε ο comodo dragon, ο καλυτερος Internet browser για εμενα.

 

google account? εννοεις gmail account?αν ναι τοτε γινεται κανονικα και με τον chromium.Αν οχι δεν ξερω τι εννοεις με το google account :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με TO linux σου δίνουν ένα πληρες παραμετροποιήσιμο δεξιοτίμονο αυτοκίνητο. Δες το έτσι. Αν μπορείς να το οδηγήσεις, καλώς. Αν δεν μπορείς το τιμόνι πάλι εκεί θα είναι, δεν γίνεται να πάει αριστερά για να σε βολεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με TO linux σου δίνουν ένα πληρες παραμετροποιήσιμο δεξιοτίμονο αυτοκίνητο. Δες το έτσι. Αν μπορείς να το οδηγήσεις, καλώς. Αν δεν μπορείς το τιμόνι πάλι εκεί θα είναι, δεν γίνεται να πάει αριστερά για να σε βολεύει.

 

Στο total recall (το καινουργιο) , ειχανε κατι αυτοκινητα που εκτος του γεγονοτος οτι αιωρουνταν , το τιμονι πηγαινε περαδωθε..αναλογως ποιος ηθελες να οδηγησει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@martinoff

 Τελευταια φορα που μπηκα πριν χρονια στο server room της ΕΛΑΙΣ (εκει κατω χαμηλα στην πειραιως) , ηταν τιγκα στους ΙΒΜ σερβερς.Φανταζεσαι τι λειτουργικο τρεχανε ε?  AIX...

Σε δημοσιες υπηρεσιες που ειχα παει για υποστηριξη ...οι σερβερς ηταν windows server edition λειτουργικο.

 

Desktop pc , ειναι το καθε πισι στο καθε σπιτι.Δεν νομιζω να ειναι μικρο %.Και επειδη εμεις εχουμε τις γνωσεις να βλεπουμε το λινουξ με αλλο ματι η κυρα μαρικα που εμαθε στα παραθυρα θελει κατι παρομοιο....γιατι να μην το προσαρμοσουμε το λειτουργικο στον χρηστη λοιπον?Κερδισμενη και η κυρα μαρικα , κερδισμενοι και εμεις οι πιο γνωστες και καλα μιας και το λινουξ θα χει μεγαλυτερη εισχωρηση στους προσωπικους υπολογιστες με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

......

 

μέχρι που έφυγαν τα γραφεία ήμουν συνέχεια για πολλά χρόνια εκεί, έχω δουλέψει και μέσα στο δωμάτιο πάρα πολλές φορές  :P

για τα άλλα η κυρα Μαρία να κάνει δωρεά άμα θέλει, για να κάνουμε αυτό που θέλουμε μας χαρίζουν δισεκατομμύρια γραμμές κώδικα

να τους τη πούμε και από πάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα , παιρνουμε ενα πισι..απλο πισι , το βαφτιζουμε σερβερ , του ριχνουμε και ενα λινουξακι και εγεννετω φως.

Και μετα ερχεται ο πελατης και μου λεει γιατι εκλασε ο σερβερ...πισι....Η απαντηση ειναι γιατι ηθελε να γλυτωσει λεφτα :)

:lol:  :lol:

 

Γελασα πολυ με αυτο... :D

 

Τι περιμενεις ρε Μπηχτη, να νοικιαζει ο πελατης SGI ή Ultra Sparc για να κανει δουλεια του?

Και ενα αξιοπρεπες pcακι με Xeon και Windows Server / Linux μια χαρα την κανει τη δουλεια.

Ακομα και ενα pc με i7 και μπολικη μνημη παλι μια χαρα ειναι.

 

Τα Windows Server 2012 π.χ ειναι πουπουλο, με την default εγκατασταση  (χωρις services) καινε 1GB μνημη.

Λοιπον? Να στησεις επανω IIS & SQL Server... ποση υπολογιστικη ισχυη και μνημη νομιζεις οτι θελουν?

Τα ιδια και ακομη καλυτερα στο Linux...

 

Οποτε γιατι να "κλασει" ο server? Απο το hardware δυσκολο.

Απο το software... δηλαδη τα παραδοσιακα Unix Server OS τι παραπανω εχουν σε σχεση με το Linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...