Προς το περιεχόμενο

Γιατι τοσες διαφορετικες εκδοσεις;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποψη μου ειναι πως ενα λειτουργικο πρεπει να ειναι φιλικο προς τον χρηστη και οχι να απαιτουνται ιδιαιτερες γνωσεις και να σου βγαζει τη πιστη. Καλο και το τερματικο και η απολαυση του να νομιζεις οτι εισαι θεος, αλλα τουλαχιστον οι βασικες διανομες θα πρεπει να ειναι περισσοτερο φιλικες προς το χρηστη. 

 

 

martinoff εσυ ποιο desktop προτεινεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>το wiki γίνεται απαραίτητο σιγά σιγά μου φαίνεται...</p>

<p> </p>

<p>επίσης μου ήρθε μια φοβερή ιδέα μέσα σε αυτό το thread:<strong> Arch LTS Repo...  :ph34r: </strong></p>

 

archserver :-P

 

Sent from my ST15i using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ειναι πως ενα λειτουργικο πρεπει να ειναι φιλικο προς τον χρηστη και οχι να απαιτουνται ιδιαιτερες γνωσεις και να σου βγαζει τη πιστη. Καλο και το τερματικο και η απολαυση του να νομιζεις οτι εισαι θεος, αλλα τουλαχιστον οι βασικες διανομες θα πρεπει να ειναι περισσοτερο φιλικες προς το χρηστη. 

 

 

martinoff εσυ ποιο desktop προτεινεις;

 

το Ubuntu δεν θελει τερματικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Ubuntu δεν θελει τερματικο

 

 

σωστο για εναν νεο χρηστη ...

 

 

χμμ....εεεεε ~~~ περίπου, 

πιστεύω για ένα νέο χρήστη που έχει τον χρόνο να ασχοληθεί και να μάθει καλύτερο το Debian,  αν και χρησιμοποιώ Ubuntu λόγο μεγάλου community και υπερπληρότητας προγραμμάτων ότι έχω μάθει για το Linux μου το δίδαξε το Debian και η γενναία απόφαση να ξηλώσω τα Windows (όχι από παντού να είμαστε και λογικοί χρειάζονται και αυτα) από το σταθερό μου. Όσο χρησιμοποιούσα Ubuntu πριν βάλω Debian δεν μάθαινα τπτ διότι το ποντίκι ήταν η εύκολη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει μη λέμε και ότι να ναι

υπερπληρότητα προγραμμάτων το ubuntu? σε σχέση με τι? πάνω κάτω όλες οι διανομές που δεν είναι καμμένες έχουν τα ίδια πακέτα

το μεγάλο community δε λέει τίποτα σε σχέση με τη βοήθεια που θα πάρεις, το μόνο καλό που μπορώ να του αναγνωρίσω είναι η ελληνική κοινότητα που ίσως να μπορεί να βρει μια λύση ο αρχάριος χρήστης

δε λέω οτι δεν υπάρχουν τύποι που ξέρουνε αλλά σπάνια θα τους βρεις εκεί και οι περισσότερες λύσεις θα είναι βάλε αυτό το πρόγραμμα ή εκείνο σε περιπτώσεις απλης αλλαγής σε ένα configuration file πχ

ακούγεται κάπως αυτό που λέω αλλά δεν ξέρω πως να το πω αυτό που εννοώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι το ποντικι να μην ειναι η ευκολη λυση; Λειτουργικο θελουμε να βαλουμε, οχι να ασχοληθουμε με τον προγραμματισμο. Για το 2ο, υπαρχουν αλλα αλλα πραγματα καλυτερα απο το Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι το ποντικι να μην ειναι η ευκολη λυση;

 

Γιατί έτσι λειτουργεί το linux. Είναι σαν να θες η σκούπα να σου σφουγγαρίζει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει μη λέμε και ότι να ναι

υπερπληρότητα προγραμμάτων το ubuntu? σε σχέση με τι? πάνω κάτω όλες οι διανομές που δεν είναι καμμένες έχουν τα ίδια πακέτα

το μεγάλο community δε λέει τίποτα σε σχέση με τη βοήθεια που θα πάρεις, το μόνο καλό που μπορώ να του αναγνωρίσω είναι η ελληνική κοινότητα που ίσως να μπορεί να βρει μια λύση ο αρχάριος χρήστης

δε λέω οτι δεν υπάρχουν τύποι που ξέρουνε αλλά σπάνια θα τους βρεις εκεί και οι περισσότερες λύσεις θα είναι βάλε αυτό το πρόγραμμα ή εκείνο σε περιπτώσεις απλης αλλαγής σε ένα configuration file πχ

ακούγεται κάπως αυτό που λέω αλλά δεν ξέρω πως να το πω αυτό που εννοώ

 

Ναι έχεις δίκιο δεν το έθεσα και τόσο σωστά, απλά τα ubuntu είναι πιο mainstream και έχουν τα καλά του Debian και ότι πρόβλημα έχεις κατά 99% έχει αντιμετωπιστεί και από άλλους και μου γλιτώνει αρκετό χρόνο. Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θέλω να δω και gentoo ή arch πιο αναλυτικά.

 

Και γιατι το ποντικι να μην ειναι η ευκολη λυση; Λειτουργικο θελουμε να βαλουμε, οχι να ασχοληθουμε με τον προγραμματισμο. Για το 2ο, υπαρχουν αλλα αλλα πραγματα καλυτερα απο το Linux.

 

Μην έχεις αυτή την λογική, από το Linux έχεις να "κερδίσεις" και να "χάσεις". Το χάσεις αναφέρετε στα χαμένα αρχεία μου τότε που είχα μόνο ένα δίσκο  :-( . Το κερδίσεις στην κατανόηση και στις γνώσεις γύρω από το PC και στην ικανοποίηση του μαζοχισμού που λέγετε περιέργεια! Μετά από λίγο καιρό θα δεις ότι η κονσόλα είναι ο φίλος σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει μη λέμε και ότι να ναι

υπερπληρότητα προγραμμάτων το ubuntu? σε σχέση με τι? πάνω κάτω όλες οι διανομές που δεν είναι καμμένες έχουν τα ίδια πακέτα

Απλά μερικές ελλείψεις σε software λύνονται εύκολα με τα PPA. Οπότε, οριακά, ίσως έχει λίγο περισσότερο software από τις υπόλοιπες διανομές.

 

 

Και γιατι το ποντικι να μην ειναι η ευκολη λυση; Λειτουργικο θελουμε να βαλουμε, οχι να ασχοληθουμε με τον προγραμματισμο. Για το 2ο, υπαρχουν αλλα αλλα πραγματα καλυτερα απο το Linux.

Κανένα λειτουργικό δεν απαιτεί να ξέρεις προγραμματισμό, για κανένα λόγο (ακόμα και δικιά σου διανομή μπορείς να φτιάξεις, που να βασίζεται πχ σε Ubuntu ή Debian, με μηδενικές γνώσεις προγραμματισμού). Το να ρυθμίσεις κάτι μέσω terminal ή cmd δεν είναι προγραμματισμός φυσικά (ακόμα και σε windows μου έχει τύχει να απαιτείται η χρήση cmd, για το πέρασμα language pack).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χάσεις αναφέρετε στα χαμένα αρχεία μου τότε που είχα μόνο ένα δίσκο  :-( .

 

Η απώλεια αρχείων δεν έχει καμία σχέση με το λειτουργικό που χρησιμοποιείς. Αν δεν κρατάς backup με αυτοματοποιημένο τρόπο, τότε απλά κινδυνεύεις να χάσεις αρχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...