Προς το περιεχόμενο

Γιατι τοσες διαφορετικες εκδοσεις;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαινω εαν υπαρχουν διαφορετικες διανομες του linux, αλλα γιατι υπαρχουν τοσες διαφορετικες εκδοσεις; Γιατι στα ubuntu βγαινει μια νεοτερη εκδοση αν 6 μηνες; Ειναι σα να λεμε windows xp sp1, sp2, sp3 κτλ ή κατι αλλο;

 

Επισης, γιατι υπαρχει η LTS εκδοση; Καταλαβαινω να ειναι η πιο stable, αλλα γιατι εχει περισσοτερα χρονια υποστηριξη; Οι αλλες εκδοσεις εχουν μονο ενα 18 μηνες διαβασα. Δλδ μετα σταματανε να βγαινουν προγραμματα για αυτες;

 

Εχω μπερδευτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η ερώτησή σου θέλει το μισό wiki που θέλει να κάνουμε ο pmav αλλά με δυο λόγια

 

σε όσους έχουμε linux εδώ μέσα δεν είναι δυο όμοια  όσο και να ψάξεις, είναι το τίμημα του Linux

οι περισσότερες δεν είναι καν διανομές αλλά μια διανομή που στηρίζετε σε μια άλλη αλλά με άλλο wallpaper

μερικές είναι καλές προσπάθειες οι περισσότερες είναι κατάχρηση πόρων και bandwidth, με δυο μέρες ψάξιμο βγάζεις Luxx Linux

 

υπάρχουν διανομές rolling και cyclical release

rolling = βγαινει καινούρια έκδοση πακέτου περνάει στα update της διανομής σε σύντομο χρόνο 

cycling = δεν περνάνε καινούρια πακέτα αλλά κυρίως bug fixes, security update κτλ

και τα δυο αυτά έχουν και άλλες υποκατηγορίες που έχουν να κάνουν με το πόσο γρήγορα περνάνε τα πακέτα η πόσο διαρκεί ο κύκλος

 

για 5 η 3 χρόνια θα υποστηρίζει το λογισμικό και τα πακέτα με bug fixes, security update κτλ, μετά θα πρέπει να περάσεις σε πιο νέο

 

στο Linux διανομή που εχει να ανανεωθεί πάνω από χρόνο θεωρείτε παλιό/παρατημένο/νεκρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αναφερομαι στις διαφορετικες εκδοσεις μια ιδια διανομης, πχ ubuntu. 12.04,12.10,13.04 κτλ.. Αλλα εν'μερη μου απαντησες.. Λογικα ειναι rolling releases;

 

Και κατι ακομη, για να μην ανοιγω καινουρια θεματα. Εχω λαπτοπ. Η εγκατασταση των drivers απο cpu,gpu,motherboard κτλ πως ακριβως θα γινει; 

 

Να σημειωσω οτι θα εχω dual-boot και πρωτα θα εγκαταστησω τα windows 7. Οποτε ισως στα Linux οι drivers ειναι ηδη εγκατεστημενοι; Και εαν δεν υπηρχαν τα windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αναφερομαι στις διαφορετικες εκδοσεις μια ιδια διανομης, πχ ubuntu. 12.04,12.10,13.04 κτλ.. Αλλα εν'μερη μου απαντησες.. Λογικα ειναι rolling releases;

 

Και κατι ακομη, για να μην ανοιγω καινουρια θεματα. Εχω λαπτοπ. Η εγκατασταση των drivers απο cpu,gpu,motherboard κτλ πως ακριβως θα γινει; 

 

Να σημειωσω οτι θα εχω dual-boot και πρωτα θα εγκαταστησω τα windows 7. Οποτε ισως στα Linux οι drivers ειναι ηδη εγκατεστημενοι; Και εαν δεν υπηρχαν τα windows;

 

οχι το ubuntu δεν ειναι rolling...οι rolling διανομες στην ουσια δεν εχουν εκδοσεις...απλα τραβας τα updates και εισαι παντα "ενημερος"..στην τελευταια ας πουμε εκδοση.

 

ενω με το ubuntu πρεπει να περνας απο εκδοση σε εκδοση.

οπως ειπε και ο μαρτινωφ π.χ. στην 12.04 οτι ενημερωση βγαινει θαναι bug fixes / security updates .δεν θα ενημερωνονται καποια πακετα/προγραμματα.

Δηλαδη απο ενα σημειο και μετα η 12.04 θα χει παλιες εκδοσεις πακετων και για να περασεις τις καινουργιες θα πρεπει να μεταβεις στην επομενη εκδοση ubuntu ( 12.10 , 13.04 και παει λεγοντας)

 

ενω στις rolling διανομες , περνανε με τις ενημερωσεις τα παντα...νεες εκδοσεις προγραμματων , bug fixes , security updates κλπ κλπ.

 

Οσο για την ερωτηση σου για τους drivers...θα περαστουν ολοι αυτοματα (κατα πασα πιθανοτητα τα παντα ολα) , και λογικα θα πρεπει να κανεις καποιες χειροκινητες ενεργειες για τους drivers της καρτας γραφικων....γιατι συνηθως προεγκαθιστανται οι "ανοιχτοι" οδηγοι...και για να περασεις τους "κλειστους" που θεωρητικα παντα ειναι καλυτεροι θελει καποιες ενεργειες απο μεριας σου.

 

Επισης οταν εχουμε dual-boot 2 λειτουργικα , αυτα λειτουργουν ανεξαρτητα το ενα με το αλλο...Μην τα μπλεκεις στο μυαλο σου γιατι αυτα δεν προκειται να μπλεχτουν μεταξυ τους.

Τι κανει το ενα δεν εχει καμμια σχεση ουτε επηρρεαζεται με το τι κανει το αλλο μιας και τρεχουν μεμονωμα..μια το ενα μια το αλλο.

Αρα τι drivers θαναι περασμενοι στα windows δεν εχει καμμια σχεση με το drivers θαναι περασμενοι στο λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω στις rolling διανομες , περνανε με τις ενημερωσεις τα παντα...νεες εκδοσεις προγραμματων , bug fixes , security updates κλπ κλπ.

Δλδ στα ubuntu 12.04 δε θα μπορω να κανω update τα προγραμματα;

 

Σκεφτομαι να βαλω τα ubuntu 12.04 lts επειδη ακουω οτι ειναι πιο σταθερα. Προτεινετε τα 12.10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ στα ubuntu 12.04 δε θα μπορω να κανω update τα προγραμματα;

 

Σκεφτομαι να βαλω τα ubuntu 12.04 lts επειδη ακουω οτι ειναι πιο σταθερα. Προτεινετε τα 12.10;

 

που διαολο το λεει οτι ειναι πιο σταθερα? το lts σημαινει οτι θα υποστηριζεται με ενημερωσεις (security updates , bug fixes ) για περισσοτερο διαστημα , καμμια 5αρα χρονια...

Ισως να εννοουν οτι θα ναι πιο σταθερα επειδη θα χει μεινει πισω και σε εκδοσεις προγραμματων...ενω οι εκδοσεις 12.10 και περα θα χουν πολυ πιο νεοτερες και προφανως πιο επιρρεπεις σε bugs/προβληματα γενικοτερα.

 

και ξαναλεω καποια προγραμματα ενδεχεται να μην παρουν τις νεοτερες εκδοσεις..στην 12.04 και να πρεπει να μεταβεις σε νεοτερη εκδοση (12.10 και περα) για να αναβαθμισεις αυτα τα προγραμματα...

 

Εκτος και αν τρεχεις κανα σερβερ και θες σταθεροτητα..μενεις στην 12.04..αλλιως προχωρας στην νεοτερη...αυτην την στιγμη 12.10.

 

 

ΥΓ: βεβαια αν εχεις σερβερ και επιλεξεις ubuntu για λειτουργικο τοτε εχουμε θεμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να συμπληρώσω ότι οι Lts εκδόσεις έχουν ποιο δοκιμασμένες εκδόσεις των προγραμμάτων που είναι σίγουροι ότι δεν θα δημιουργήσουν προβλήματα. Σε όλες τις άλλες εκδόσεις βάζουν όλες τις νεώτερες εκδόσεις των προγραμμάτων. Αυτό είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι γιατί από την μια έχεις ότι ποιο τελευταίο υπάρχει αλλά από την άλλη μπορεί να υπάρχουν bug η να έχουν περάσει νέες τεχνολογιες που δεν είναι τόσο έτοιμες για καθημερινή χρήση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: βεβαια αν εχεις σερβερ και επιλεξεις ubuntu για λειτουργικο τοτε εχουμε θεμα :)

Κι'ομως φιλε... υπαρχουν πολλοι http servers στο Internet, σε Ubuntu.

Δυστυχως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα ubuntu σε virtualbox. Απορια!! Γιατι ολα τα προγραμματα που εχει, δεν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος για να τα βρω; Χαθηκε να βαλουν μια εναρξη;

 

Επισης, γιατι επρεπε να τρεξω σε terminal το google chrome για να ξεκινησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα ubuntu σε virtualbox. Απορια!! Γιατι ολα τα προγραμματα που εχει, δεν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος για να τα βρω; Χαθηκε να βαλουν μια εναρξη;

 

Επισης, γιατι επρεπε να τρεξω σε terminal το google chrome για να ξεκινησει;

 

το arch και gentoo είναι οι πιο καθαρόαιμες rolling release, δεν υπάρχουν εκδόσεις το βάζεις και τρέχει για πάντα

υπό προϋποθέσεις (δλδ τις κάνεις εσύ) rolling είναι και debian-testing,debian-sid, opensuse,slackware,mageia και άλλες που μου διαφεύγουν

το k/x/l/u/-buntu έχει έκδοση κάθε 6 μήνες,και η fedora,opensuse κτλ κτλ άρα είναι cycling release

 

αυτό που δεν σου άρεσε είναι το unity, το DE (desktop environment) το περιβάλλον εργασίας που σου δίνει το ubuntu

τέτοια υπάρχουν KDE,Gnome,XFCE,LXDE,E17

επίσης υπάρχουν και mate,cinnamon,unity,razor που στηρίζονται σε ένα από τα μεγάλα DE (κυρίως gnome) αλλά με αλλαγές στην εμφάνιση μενού κτλ 

 

οι πιο έμπειροι χρήστες κυρίως δεν χρησιμοποιούν κανένα από αυτά αλλά βάζουν μόνο αυτά που χρειάζονται δλδ ένα WM (window manager) + ενα bar/dock η πετσοκομμένα DE

 

θα πρέπει δοκιμάσεις λοιπόν σε πρώτη φάση τα DE για να δεις τι σου αρέσει

kde όμορφο,πλήρες αλλά βαρύ

gnome3 το ίδιο με το πάνω αλλά με νοοτροπία από το μέλλον

xfce γρήγορο,απλό,ελαφρύ αλλά έχασε το δρόμο προς τις μέρες μας εμφανισιακά και έχει χαθεί κάπου στα windows 98 me win xp 

lxde σφαίρα,πούπουλο αλλά με το ζόρι λέγεται DE μιας και έχει τα απαραιτήτως βασικά, εμφάνιση win 95,nt 

cinnamon προσπάθεια του mint να κάνει πιο εύχρηστο το gnome3

mate fork του παλιού καλού και αγαπημένου gnome2, δεν έχει καμία τύχη να αντέξει στο χρόνο

unity αυτή η μλκ που είδες στο ubuntu

e17 περιβάλλον από άλλο πλανήτη, κάποιος εδώ μέσα το είπε περιβάλλον για καγκουρες :lol:

 

όσον αφορά την εμφάνιση, η εμφάνιση  αλλάζει εύκολα και αν κατεβάσεις πχ lubuntu θα είναι έτοιμη και αρκετά όμορφη με ήδη σεταρισμενο LXDE οπότε να δοκιμάσεις τα περιβάλλοντα με προσεταρισμένες εκδόσεις

kde = opensuse, gnome3 = fedora κτλ

Επεξ/σία από martinoff
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wiki γίνεται απαραίτητο σιγά σιγά μου φαίνεται...

Στα λογια μου ερχεσαι :P

 

Eπίσης μου ήρθε μια φοβερή ιδέα μέσα σε αυτό το thread: Arch LTS Repo...  :ph34r:

elaborate please... Δεν ειμαι σιγουρος γιατι οτι καταλαβαινω τι εννοεις. Ανοιξε ενα καινουριο θεμα να μην κανουμε hijack αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...