Προς το περιεχόμενο

Nikon d3100 d3200 η d5100


kathetos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σκέφτομαι μια απο τις τρεις ποια η γνώμη σας και πάντα με το κριτήριο απόδοση και τιμή..όλοι λένε η d5100 ειναι καλύτερη αλλα η d3200 φοράει νεότερο chipset...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλα review οπως αυτο http://snapsort.com/compare/Nikon-D3200-vs-Nikon-D5100 . Εγω παντως θα επελέγα d5100 παρόλο που εχει παλαιότερο chipset αλλα ειναι ανώτερης κατηγορίας (5xxx vs 3xxx)

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις από εξωτερικό δεν θα έχεις ελληνική εγγύηση Nikon 2χρονιά. Προσοχή και στην ελλάδα υπάρχουν καταστήματά πού φέρνουν παράεισαγωγές.καλύτερα να προτιμήσεις κλασικα φωτογραφικά καταστήματά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάρεις από εξωτερικό δεν θα έχεις ελληνική εγγύηση Nikon 2χρονιά. Προσοχή και στην ελλάδα υπάρχουν καταστήματά πού φέρνουν παράεισαγωγές.καλύτερα να προτιμήσεις κλασικα φωτογραφικά καταστήματά

 

Εγώ που πήρε πέρυσι Nikon DSLR από amazon.de στο κουτί είχε κάρτα Nikon European warranty. Φακούς που έχω πάρει από amazon.de και amazon.co.uk είχαν μέσα Worldwide Nikon warranty. Όταν έκανα βέβαια την αγορά, την έκανα έχοντας στο μυαλό μου ότι δεν θα υπάρχει εγγύηση, το γεγονός ότι η Nikon με διέψευσε ήταν ευχάριστο.

 

Ανάμεσα στις τρεις DSLR που αναφέρεις, άποψή μου είναι να επιλέξεις την ποιο καινούρια D3200 γιατί ενώ η D5100 θεωρητικά είναι μεγαλύτερη κατηγορία, ουσιαστικά δεν είναι και εξηγώ

 

Autofocus system και οι δύο το ίδιο έχουν

Sensor ότι ποιο καινούριο σε Nikon τόσο καλύτερα, η Nikon δεν μασάει να βάλει σε ερασιτεχνική μηχανή καλύτερο αισθητήρα από μια γενιά πίσω αισθητήρα που έβαζε σε επαγγελματικά μοντέλα.

 

Όταν κυκλοφόρησε την D7000 που είναι ερασιτεχνική μηχανή καπέλωσε την επαγγελματική D300s στο θέμα του αισθητήρα. Το ίδιο έκανε και με την D700 που κυκλοφόρησε μετά την ναυαρχίδα D3 βάζοντας στην πρώτη τον ίδιο αισθητήρα σε πολύ χαμηλότερη τιμή με αρκετούς φωτογράφους να ισχυρίζονται ότι ο αισθητήριας της D700 αν και είναι ίδιος με την D3 είχε υποστεί μικρές βελτιώσεις.

 

Και οι δύο έχουν πλαστικό σώμα

Και οι δύο έχουν 4fps σε συνεχόμενη λήψη.

Το μόνο που έχει η 5100 επιπλέον είναι σπαστή οθόνη.

Επεξ/σία από nickelodeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D3200

 

Την πήρε φίλος, ήτο στο τρίλημμα το δικο σου. Καλό μηχανάκι. Αν δν ειχα canon εξοπλισμό θα πήγαινα σε νίκον "σήμερα".

 

"Αύριο", κανείς δε ξέρει που θα γυρίσει ο τροχός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...