Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση φωτογραφικής 150-200€


antonl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος θέλει να πάρει μια μηχανή σ αυτό το budget αλλά ούτε εγώ ούτε αυτός έχουμε ιδέα για το θέμα. Με μια αναζήτηση στην πρώτη σελίδα του forum είδα αυτήν (ή ακόμα καλύτερα αυτήν). Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

Επεξ/σία από antonl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναζήτηση και η αγορά φωτογραφικής μηχανής είναι μια περίπλοκη διαδικασία που εξαρτάται, κυρίως, από το τι θέλει να φωτογραφίζει ο χειριστής της και εάν έχει ποιοτικές απαιτήσεις από το αποτέλεσμα.

 

Βασικές κατηγορίες μηχανών υπάρχουν πολλές και σε κάθε μία από αυτές μπορεί να βρει κάποιος αυτή που του ταιριάζεί. Από τις επιλογές σου βλέπω ότι κοιτάς στην κατηγορία των compact μηχανών, οι οποίες, βέβαια, δεν έχουν ανταλλακτικούς και ποιοτικούς φακούς. Παράδειγμα, η δεύτερη επιλογή σου έχει ψηφιακό και όχι οπτικό zoom.

 

Νομίζω ότι πρέπει να μελετήσεις λίγο το θέμα (Google it), πριν πάρετε τη μεγάλη απόφαση, και μια καλή ιδέα για μια πολύ καλή μηχανή με ανταλλακτικούς φακούς είναι οι mirrorless 4/3, που είναι μικρές σε μέγεθος αλλά με ποιοτικούς φακούς και μπορείς να βρεις στο δικό σας budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δίκιο έχεις, δεν ανέφερα κανένα κριτήριο αλλά το μοναδικό που υπάρχει είναι η μηχανή να είναι compact. Δε θα γίνει κάποια εξειδικευμένη χρήση. Μια μηχανή στην τσάντα της γυναίκας του για τις διακοπές.

 

Αν εννοείς 2η επιλογή την Samsung, απ ό,τι βλέπω έχει 18x οπτικό zoom.

Επεξ/σία από antonl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζω στα Technical details της σελίδας του Amazon:

  • Product Type:Digital camera - compact
  • Max Video Resolution:1920 x 1080
  • Digital Zoom:4 x
  • Total Pixels:14,600,000 pixels
  • Image Stabiliser:Optical

αλλά και στα στοιχεία του φακού, στο site της Samsung, δεν αντιστοιχούν σε 18Χ. Κάτι άλλο συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαρακτηριστικά είδα μόνο στο site της samsung που λέει "24x Smart-Zoom feature (18x Optical Zoom)", το 18x το γράφει και στο σώμα της μηχανής. Συν ότι ο φακός γίνεται λίγο «μαρκούτσι» (κάπως έτσι) που νομίζω πως είναι ένδειξη του οπτικού zoom :)

Επεξ/σία από antonl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανά να είναι όπως τα λες αλλά παραμένει το ερώτημα γιατί το Amazon γράφει για Digital 4X.

 

Παραθέτω μια σύγκριση της απλούστερης mirrorless Olympus e-pl1 με την WB750 για να μπορείς να βγάλεις καλά συμπεράσματα.

Με τα συγκριτικά του snapsort μπορείς να καταλήξεις σε πιο αξιόπιστα συμεράσματα από τις προσωπικές προτιμήσεις καθενός σε κάθε forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές που αναφέρει είναι πάντα retail και όχι αυτές που κυκλοφορούν στην αγορά.

Επίσης, η Olympus έχει καθιερώσει την πώληση ανακατασκευασμένων μηχανών με εγγύηση, σε δημοπρασίες, από τις οποίες πετυχαίνεις πολύ χαμηλές τιμές. Είναι χαρακτηριστικό ότι αγόρασα την πρώτη μηχανή e-pl1 αυτής της κατηγορίας, από το site αυτό, με 170 ευρώ, και ήταν σαν καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν η μηχανή να ναι του κουτιού και αν είναι δυνατόν, από εσωτερικό -αν υπάρχει καλός λόγος για αγορά από πχ amazon, ok-. Τη συγκεκριμένη, ακόμα και σα μεταχειρισμένη, τη βλέπω στα 244+μεταφορικά (εφόσον στέλνει Ελλάδα). Επίσης, είναι compact; Φακούς δε νομίζω να χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mirroless δεν είναι compact αλλά μηχανές με ανταλλακτικούς φακούς πολλών δυνατοτήτων.

Στο site αυτό μπορείς να βρεις πολλές μηχανές της olympus σε καλές τιμές, με την εγγύηση της Olympus, είτε της κατηγορίας compact είτε της morrorless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτά, ας πάρει αυτή και θα είναι άρχοντας, δεν υπάρχει καλύτερη σε value for money.

 

http://www.skroutz.gr/s/321221/Canon-PowerShot-SX230-HS.html?keyphrase=sx230

Ενδιαφέρουσα πρόταση και με βολεύει και το κατάστημα. Δε διάβασα κάτι αρνητικό, οπότε πιθανότατα θα την πάρω σήμερα. Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η SX230 είναι η καλύτερη που μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά. Ήμουν και εγώ στο ψάξιμο και είχα καταλήξει στην WB750 και στην SX230. Η Canon είναι ελαφρώς καλύτερη σε ποιότητα φωτογραφίας. Τελικά βέβαια πήρα την WB750 γιατι την πέτυχα σε προσφορά από eshop στα 130Ε και μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από thinlizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανά να είναι όπως τα λες αλλά παραμένει το ερώτημα γιατί το Amazon γράφει για Digital 4X.

Άλλο είναι το οπτικό ζουμ και άλλο το ψηφιακό. Οπτικό έχει 18x και ψηφιακό 4x.

 

Η SX230 είναι η καλύτερη που μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά. Ήμουν και εγώ στο ψάξιμο και είχα καταλήξει στην WB750 και στην SX230. Η Canon είναι ελαφρώς καλύτερη σε ποιότητα φωτογραφίας. Τελικά βέβαια πήρα την WB750 γιατι την πέτυχα σε προσφορά από eshop στα 130Ε και μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Εσυ τη χτυπησες και τη βγάλανε από τον κατάλογο;;;

Βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο γιατί την ήθελα και τώρα τη βρίσκω 155 και δε ξέρω καν εαν υπάρχουν διαθεσιμότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...