Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα netbooks


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά το μονο μειον του ειναι οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο και δε ξερουμε αν και ποτε θα ξαναειναι.

 

Eίναι διαθέσιμο στα 280 ευρώ σύμφωνα με το e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολοι αναφερεστε στους Atom, ξεχασατε τα πρωτα netbooks με επεξεργαστες VIA! Θυμαμαι τοτε που ειχαν πρωτοβγει τα netbooks που διαβαζα εδω στο forum τη συγκριση μεταξυ Asus Eee PC με Intel Atom και HP 2133 με VIA C7-M 1.6GHz.

http://www.insomnia.gr/topic/237097-hp-2133-mini-note-ο-ανÏίÏαλοÏ-ÏοÏ-asus-eee-pc/

Διαβαζοντας τα τοτε συγκριτικα ειχα επιλεξει το Hp 2133.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα netbooks τα έφαγαν οι ταμπλέτες και η σταθερά πολυ χαμηλή υπολογιστική ισχύς τους αλλα έχουν ακόμα καποια χαρακτηριστικά στα οποία υπερτερούν απ αυτές. Αυτό είναι η δυνατότητα να χρησιμοποιείς hardware πληκτρολόγιο που πραγματικά δεν συγκρινεται με το εικονικό όταν πρόκειται για σοβαρή δουλεια συγγραφής. Επίσης μπορουν να τρεξουν προγράμματα των windows που ενδεχομένως δεν βρίσκονται αντιστοιχα για ταμπλετες. Προφανως το κενο θα καλυφθεί εν μέρει απο τα ultrabooks και ασυρματα πληκτρολόγια για ταμπλετες.

Παντως το νετμπουκ μου με εχει εξυπηρετήσει πολύ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιμένω πως, αν το X netbook, δεν είναι τελείως της φθήνιας, είναι σε θέση να εξυπηρετήσει αξιοπρεπώς πάρα πολλές καταστάσεις. Πολύ περισσότερες δε, αν αποφασίσει κανείς να το "ενισχύσει" με κάποιες χρήσιμες αναβαθμίσεις - επεκτάσεις πράγμα που, στις σημερινές τουλάχιστον ταμπλέτες, είναι πολύ πιο δύσκολο να γίνει και ίσως και άνευ ουσίας.

 

Θυμίζω, netbook με SSD και 2GB μνήμης, είναι σε θέση να ανταπεξέλθει ικανοποιητικά σε ένα σωρό κλασικές ανάγκες χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιμένω πως, αν το X netbook, δεν είναι τελείως της φθήνιας, είναι σε θέση να εξυπηρετήσει αξιοπρεπώς πάρα πολλές καταστάσεις. Πολύ περισσότερες δε, αν αποφασίσει κανείς να το "ενισχύσει" με κάποιες χρήσιμες αναβαθμίσεις - επεκτάσεις πράγμα που, στις σημερινές τουλάχιστον ταμπλέτες, είναι πολύ πιο δύσκολο να γίνει και ίσως και άνευ ουσίας.

 

Θυμίζω, netbook με SSD και 2GB μνήμης, είναι σε θέση να ανταπεξέλθει ικανοποιητικά σε ένα σωρό κλασικές ανάγκες χρήσης.

Σε περιβάλλον Windows, με οτιδήποτε λιγότερο από 2 φυσικούς πυρήνες CPU, ακόμη και το browsing που κάποτε ήταν από τα ελαφριά tasks γίνεται...της υπομονής. Άρα κάτι Atom N260, N270 και N280 με τους 2 ψευτοπυρήνες του Hyperthreading είναι χρέπια πλέον και ακατάλληλα για χρήση. Εκτός αν δεν έχετε πρόβλημα να χάσετε τα μαλλιά της κεφαλής σας από το δυνατό τράβηγμα! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιβάλλον Windows, με οτιδήποτε λιγότερο από 2 φυσικούς πυρήνες CPU, ακόμη και το browsing που κάποτε ήταν από τα ελαφριά tasks γίνεται...της υπομονής. Άρα κάτι Atom N260, N270 και N280 με τους 2 ψευτοπυρήνες του Hyperthreading είναι χρέπια πλέον και ακατάλληλα για χρήση. Εκτός αν δεν έχετε πρόβλημα να χάσετε τα μαλλιά της κεφαλής σας από το δυνατό τράβηγμα! :P

Όπως αναφέρθηκα (σαφώς εκτενέστερα) και στο post 78 (πιο πάνω), εδώ και κοντά 3 χρόνια τώρα, είμαι κάτοχος ενός από δαύτα (netbook), με Atom N270, SSD 64GB & 2GB RAM και με Windows 8 Pro 32Bit!

Για αυτά που χρειάζομαι από ένα μηχανάκι αυτών των δυνατοτήτων, δηλώνω ξεκάθαρα ότι είμαι απόλυτα καλυμμένος.

Τόσο απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ απόλυτα ικανοποιημένος για την χρήση που τα χρειάζομαι και από την απόδοση που έχουν τέτοια μηχανάκια με Lubuntu. Όσοι έχουν τα κλασσικά netbook με Αtom στα 1,6 ή 1,3 , 1 GB ram, σκληρό 160 GB, win xp ή 7 starter και γραφικά που ζορίζονται ακόμα και σε 480ρ βίντεο στο youtube, με Lubuntu θα δουν διαφορά. Τα windows είναι πολύ βαριά για τετοια μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ftp, αυτό που γράφεις από ένα σημείο και μετά αρχίζει να γίνεται και λιγάκι μύθος. Κι εξηγούμαι:

 

Τα εναλλακτικά, ελαφριά λειτουργικά συστήματα τύπου Lubuntu έχουν ένα πλεονέκτημα έναντι των Windows και των βαριών διανομών Linux: σε βγάζουν σε desktop με ένα μικρό πλεονέκτημα στους πόρους που απομένουν ελεύθεροι. Kι εδώ με το «πόρους» εννοώ τη διαθέσιμη RAM. Και συνήθως, συνοδεύονται από utilities και desktops apps/suites που είναι επίσης ελαφρύτερα σε RAM. Άρα, το μηχάνημα είναι δεκτικό σε άνοιγμα και εργασία με περισσότερες εφαρμογές πριν αρχίσει το disk swapping.

 

Όμως, ο πόρος που είναι κρίσιμος για τα «βαριά πράγματα» (όπως το πετυχημένο παράδειγμα που έφερες με το decoding 480p και πάνω YT videos) εξακολουθεί να παραμένει η CPU. Και κανένα λειτουργικό σύστημα δε θα μεταμορφώσει με μαγικό τρόπο τη CPU σου σε κάτι καλύτερο ούτε θα σου εξοικονομήσει κύκλους από tasks που χρειάζονται δεδομένη επεξεργαστική ισχύ.

 

Στο Flash plugin για παράδειγμα δεν πρόκειται να δεις καμιά τρανταχτή διαφορά επιδόσεων μεταξύ Windows και Linux binaries (λογικό, γιατί σε τέτοια projects γίνεται προσπάθεια επαναχρησιμοποίησης όσο το δυνατόν περισσότερου κώδικα, με αποτέλεσμα να καταλήγουμε σε σχεδόν κοινό code base). Μάλιστα η περίπτωση του Flash plugin είναι και ιδιάζουσα διότι σε Windows περιβάλλον ενδέχεται να έχεις καλύτερες επιδόσεις λόγω καλύτερης συμπεριφοράς των VGA drivers και καλύτερης αξιοποίησης χαρακτηριστικών όπως H/W accelerated video decoding (που ενσωμάτωσε πριν λίγα χρόνια το Flash).

 

 

TL;DR

Αν κάποιο task είναι βαρύ, ε είναι βαρύ, όποιο Λ/Σ και να τρέχεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως, ο πόρος που είναι κρίσιμος για τα «βαριά πράγματα» (όπως το πετυχημένο παράδειγμα που έφερες με το decoding 480p και πάνω YT videos) εξακολουθεί να παραμένει η CPU. Και κανένα λειτουργικό σύστημα δε θα μεταμορφώσει με μαγικό τρόπο τη CPU σου σε κάτι καλύτερο ούτε θα σου εξοικονομήσει κύκλους από tasks που χρειάζονται δεδομένη επεξεργαστική ισχύ.

 

Και όμως εγώ σε pc με 1 GB RAM με lubuntu τα βίντεο παίζουν πολύ καλά. Γενικά η ελεύθερη διάθεση ram δίνει άλλο αέρα στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τα νετμπουκ ηταν μια χαρα, εχουν περασει αρκετα απο τα χερια μου,ιδιως αυτα με 11,6 οθονη. Το προβλημα τους??? Οι επεξεργαστες atom ειναι κυριολεκτικα για πεταμα! Επιδοσεις 12 χρονια πισω!!! Το περιεργο ειναι οτι λενε οτι δεν βγαζουν πλεον... Αν υπηρχε νετμπουκ με 11,6 οθονη και συνχρονο δυνατο επεξεργαστη θα ηταν μια χαρα!!!

Πλεον εχω εδω και ενα χρονο ενα ultrabook asus ux31 και ειμαι μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είμαι με το MSI Wind U100, το οποίο αγόρασα μόλις πρωτοβγήκε το 2008 και αυτή τη στιγμή γράφω από αυτό.

 

Του έβαλα και ένα ακόμα giga ram, του φόρεσα και τα 7-άρια αλλά:

 

Καλό και χρυσό για έκτακτη ανάγκη, αλλά οι επιδόσεις του επεξεργαστή (Αtom N260) είναι επιεικώς απαράδεκτες ακόμα και για την εποχή που βγήκε.

 

Ειδικά τώρα που οι σελίδες στο ίντερνετ έχουν βαρυφορτωθεί με υλικό, ακόμα και το σερφάρισμα είναι επώδυνη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσει ο τιτλος!

Ασχετα πως τα νεα atom windows tablets,ουσιαστικα ειναι netbooks με touch οθονη και αποσπομενο πληκτρολογιο!

Απλα ξεκινα μια νεα εποχη,για τα netbooks,με ως βαση τις νεες αναγκες και συνηθειες,που εχουμε αποκτησει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είμαι με το MSI Wind U100, το οποίο αγόρασα μόλις πρωτοβγήκε το 2008 και αυτή τη στιγμή γράφω από αυτό.

 

Του έβαλα και ένα ακόμα giga ram, του φόρεσα και τα 7-άρια αλλά:

 

Καλό και χρυσό για έκτακτη ανάγκη, αλλά οι επιδόσεις του επεξεργαστή (Αtom N260) είναι επιεικώς απαράδεκτες ακόμα και για την εποχή που βγήκε.

 

Ειδικά τώρα που οι σελίδες στο ίντερνετ έχουν βαρυφορτωθεί με υλικό, ακόμα και το σερφάρισμα είναι επώδυνη διαδικασία.

 

Το πρώτο που πήρα και εγώ ήταν ο κλώνος του MSI, το advent 4211, αμέσως μόλις κυκλοφόρησε. Πράγματι, τα πρώτα χρόνια που το είχα ήταν απροβλημάτιστο, αλλά όσο περνούσε ο καιρός, το έβλεπα να ζορίζεται. Του έβαλα άλλο ένα GB, το κλόκαρα στα 2Ghz, του έβαλα SSD, αλλά πριν από κανένα χρόνο κατάλαβα πως ακόμη και στο σερφάρισμα είχε γίνει κουραστικό. Σίγουρα δεν ήταν και ό,τι πιο ευχάριστο στη χρήση από ένα χρονικό σημείο και μετά, αλλά το ότι είχα ένα κανονικό PC σε τόσο μικρή συσκευασία με τόσο λίγα χρήματα ήταν για εμένα αναντικατάστατο.

Το καλοκαίρι είπα να φύγω οριστικά από τα 10-ιντσα netbooks και για 1 δευτερόλεπτο σκέφτηκα το ενδεχόμενο του tablet. Μετά ξεσούρωσα, προτίμησα ένα δυνατούλι 11.6", το οποίο με βγάζει ασπροπρόσωπο. Φυσικά τα χρήματα ήταν αρκετά περισσότερα από ένα netbook, αλλά και πάλι ήταν αντίστοιχα ενός καλού tablet. Έχω όλο το ψηφιακό μου περιεχόμενο πάντα μαζί μου και αρκετή επεξεργαστική ισχύ για να κάνω πολλά πράγματα σε συμμαζεμένο μέγεθος.

Το κλασικό netbook με τους μονοπύρηνους επεξεργστές του 1.6Ghz, το 1GB, την κάρτα γραφικών για κλάματα και τον 5400 σκληρό προφανώς έχει πεθάνει. Οι εταιρίες όμως καλά θα κάνουν να συνηδειτοποιήσουν ότι υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι καταναλωτών που θέλει "κανονικό" PC σε μικρό μέγεθος, ικανοποιητικές επιδόσεις και λογική τιμή, χωρίς την "χλιδή" των ultrabooks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...