Προς το περιεχόμενο

Βουλωμένα μελανάκια HP


Giorgos3924

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω έναν εκτυπωτή HP officejet 6310 all in one.

Εκτός του προβλήματος ότι βγάζει off μερικές φορές τα μελανάκια (γνήσια ή όχι - καινούργια ή όχι).

Αν δεν εκτυπώσω για 2+ βδομάδες τότε βουλώνουν και εκτυπώνουν είτε με κομένες γραμμές είτε με κενά κτλ...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ξεβουλώσω ή να αποτρέψω αυτό το βούλωμα;

Μήπως να χρησιμοποιούσα άλλες κεφαλές ή τπτ άλλο;

Έχω δοκιμάσει να ξεβουλώσω μια φορά με ζεστό νερό. Το είχα καταφέρει μια φορά αλλά τώρα δεν γίνεται τπτ. Ειδικά το έγχρωμο (είναι και καινούργιο) δεν ξεβουλώνει με τπτ...

έχω δοκιμάσει να καθαρίσω τις κεφαές με οινόπνευμα - ασετόν - καθαριστικό πιάτων τπτ.

Από κάτω αστράφτουν σαν καινούργια αλλά μελάνι δεν κυλάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά πριν 3-4 χρόνια.

Μόνο το ξερό μελάνι που υπάρχει κάτω από τις κεφαλές σε κάτι σφουγγαράκια

Για ποιά μέρη μιλάς;

Έχει σχέση ο εκτυπωτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν τον καθαριζεις γιατι ειχα και εγω πριν κατι χρονια κατι αναλαγο βασικα ο πατερας μου



http://www.youtube.com/watch?v=Ztl_SiUdPLw

http://www.youtube.com/watch?v=yrAqXjX10xs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμ καθαρισε το κομματι εκει ποθ ακουμπαει το κομματι που ερχετε σε επαφη το κουτι με τον εκτυπωτη εκει που παει το μελανι 

Ούτε αυτό το κομμάτι έχει σχέση νομίζω. Είναι καθαρά για την επικοινωνία. Εκείνο έχει πρόβλημα γενικώς και δεν μου δέχεται τα μελανάκια καμια φορά. Αλλά στον ψεκασμό όλο το θέμα είναι η κεφαλή στο μελανάκι και δεν ξέρω πως θα το ξεβουλώσω ή αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το προστατευώ να μη βουλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες...το μελανι απο το κουτι βγενει απο κατι τρυπες αυτες οι τρυπες αντιστυχουν σε ενα κομματι του εκτυπωτη αυτο καθαρισε θα ξεθαψω κανα παλιο εκτυπωτη να σου βγαλω φωτο τι εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον hp 6310 η κεφαλή δεν είναι ενσωματωμένη πάνω στο μελανοδοχείο;  Αυτό σημαίνει το πρόβλημα κεφαλής βγαίνει από την εξίσωση εφόσον έχεις δοκιμάσει να το αλλάξεις.

 

 

Καθαρισμό έχεις κάνει από το λογισμικό του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αυτή τη στιγμή τα μελανάκια είναι βουλωμένα. Αν βάλω καινούργια θα εκτυπώσει κανονικά, όπως την πρώτη μέρα που τον πήρα! Και αν επίσης τα καινούργια που θα πάρω τα αφήσω 2+ βδομάδες αχρησιμοποίητα τότε θα καταντήσουν όπως τα τωρινά.

Θα εκτυπώνουν με κομένες γραμμές κτλ... Απλά ψάχνω τρόπο να τα ξεβουλώσω.

Κάτι γρήγορο και αποτελεσματικό.

το έγχρωμο ειδικά έιναι ολοκαίνουργιο, ούτε 10 σελίδες δεν εκτύπωσα και βούλωσε. Έτσι και με το προηγούμενο, το οποίο ήταν ξαναγεμισμένο βέβαια, αλλά είπα να το πετάξω γιατί πλέον δεν το αναγνώριζε. Και μόλις έβαλα καινουργιο έκτυπωνε μια χαρά.

Έχω κανει και καθαρισμό απο λογισμικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...