Προς το περιεχόμενο

Fujitsu: Τα Windows 8 είναι η αιτία για τις χαμηλές πωλήσεις των προϊόντων μας


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Καλά ο καθένας έχει την οπτική του γωνία, για αυτό και είπα για το poll ώστε να δούμε την άποψη των πολλών ;)</p>

 

Και επειδή οι περισσότεροι ειναι πρόβατα και θα θάψουν τα win 8 χωρίς κάν να τα έχουν δοκιμάσει, το επιχείρημα σου θα θεωρείτο επιτυχημένο, κερδίζοντας την συγκεκριμένη διαφωνία ε;

 

Ρε πες ενα σωστό επιχείρημα το γιατι δεν σου αρέσουν και ασε τις μπαρουφες..Και στην τελική πεισε με ρε φίλε γιατι δεν σου άρεσε ώστε να μην την πατήσει κανεις άλλος οπως εσυ.Με αυτά όμως που λες δεν πείθεις κανέναν.Ακου εκει "κάντε poll" για να δείτε ποιος εχει δίκιο...ΣΤΑ ΤΡΕΝΑΑΑΑ

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως το ειπες softpedia. Γιατι αραγε να μην θελει το metro UI;.......

 

Αλλη μια φορα θα πω. Μην ακουτε τριτους! Αντε εδω στο φορουμ ειμαστε ανθρωποι που δεν εχουν συμφεροντα. Λες η Softpedia που χανει ενα καρο εσοδα λογω του windows store να ειναι αντικειμενικη;; Ο καλυτερος κριτης ειναι ο εαυτος σου ολοι οι αλλοι απλα σου δινουν την αποψη τους απο την δικη τους οπτικη γωνια. Φιλτραρε, αξιολογησε την πηγη και βγαλε την δικη σου αποψη αφου τα δοκιμασεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή οι περισσότεροι ειναι πρόβατα και θα θάψουν τα win 8 χωρίς κάν να τα έχουν δοκιμάσει, το επιχείρημα σου θα θεωρείτο επιτυχημένο, κερδίζοντας την συγκεκριμένη διαφωνία ε;

 

Ρε πες ενα σωστό επιχείρημα το γιατι δεν σου αρέσουν και ασε τις μπαρουφες..Και στην τελική πεισε με ρε φίλε γιατι δεν σου άρεσε ώστε να μην την πατήσει κανεις άλλος οπως εσυ.Με αυτά όμως που λες δεν πείθεις κανέναν.Ακου εκει "κάντε poll" για να δείτε ποιος εχει δίκιο...ΣΤΑ ΤΡΕΝΑΑΑΑ

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Φυσικά και δεν θέλετε poll αφού ξέρετε το αποτέλεσμα, οπότε μετράει μόνο η γνώμη όσων πίεσαν τον εαυτό τους να συνηθίσει όλοι οι άλλοι είναι πρόβατα. Δώσε κι άλλο! 

 

Παρεμπιπτόντως τα 8 τα έβαλα ξενέρωσα και τα έβγαλα, τα ξανάβαλα, λέω πρέπει να τους δώσω μια ευκαιρία, ξενερώνω και τα ξαναβγάζω. Μετά λέω πρέπει να τα μάθω. Τα βάζω dual boot στο λάπτοπ και πιέζω τον εαυτό μου, και τελικά έμειναν εκεί στην αχρηστία.

 

Ξεκίνησα από dos και ποτέ άλλοτε δεν πίεσα τόσο πολύ τον εαυτό μου ασχοληθεί με ένα λειτουργικό. Μπορεί να μην ασχολήθηκα με τα me αλλά και τα vista τα έβγαλα κι αυτά όταν γονάτισαν το pc μου αλλά τουλάχιστον δεν πίεσα τον εαυτό μου, τα 8 προσπάθησα πολύ να τα δεχτώ αλλά δεν.

 

Τα 8 είναι υπόδειγμα φιλικότητας προς το χρήστη, κατάφεραν και πάντρεψαν τόσο καλά τη χρήση αφής και ποντικιού που με πιάνει ρίγη. Γουστάρω πολύ να ψάχνω που έχουν κρύψει τις "τάδε" ρυθμίσεις.

Φυσικά και μπορείς να κάνεις ότι έκανες με τα 7 αν εγκαταστήσεις 100 προγράμματα και τα "χακάρεις" και όποιος λέει το αντίθετο είναι άσχετος.

Πώς μπορείς να τα συγκρίνεις με τα vista και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα κράζει ο κόσμος; Ήταν τόσο επιτυχημένα που η MS έβγαλε τα 7 στο καπάκι για να το γιορτάσει!

 

Δεν καταλαβαίνετε ή μάλλον αρνείστε πεισματικά να δεχτείτε ότι από τη στιγμή που χρειάζεται προσπάθεια για να συνηθίσεις κάτι τότε αυτό δεν είναι φιλικό στη χρήση! 

Θα βρείτε δεκάδες χρήστες linux που λένε ότι έχουν βολευτεί το dist της προτίμησης τους μια χαρά.

 

Cool Story Bro! Αλλά αρκετά ασχολήθηκα, δεν θα κάτσω να με τρολάρετε άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Προφανώς δεν ανήκεις στου power users ή βαριέσαι να ασχοληθείς!Ένα από τα δυο!

Μάθε να χρησημοποιεις και λίγο τον explorer και θα δεις ότι δε χρειάζεσαι το start!

2.Κυκλοφορουν πάνω από 30 μοντελα ultrabook/netbook με touch οθόνη και με πολύ καλές επιδόσεις και κριτικές!Οπόταν λιγη ενημέρωση παραπάνω,πριν να εκφερεις τη γνώμη σου,δε βλάπτει!

Επίσης υπάρχουν παρα πολλά λάπτοπς με multitouch touchpads,που με τους νεους drivers της synaptics είναι πλήρως useable στα νεα gestures των win8!Ένα παράδειγμα το 3χρονο qosmio μου!

3.Όσο για το ποντίκι,δε βλέπω που μπορεί να δυσκολευτεί?Το μόνο προβλημα με το ποντικι,ειναι το χέρι που το χειρίζεται,τίποτα άλλο!Με λιγη χρήση όλα γίνονται μηχανικά,πλέων!

Γιατί τέτοια εμπάθεια :whistle:  Χριστούγεννα έχουμε.. Ας απαντήσω λοιπόν και σταματάω..

 

1. ω ναι είμαι.. (power user), ξέρω όλα τα shorcuts στο shell & στο editing ακόμα και να βάζω και τόνο και διαλυτικά με το πληκτρολόγιο ΐ :lol:  :P ) από το 1989 που έτσι και αλλιώς δεν είχαμε ποντίκια έκαναν 30.000 δρχ τα κάναμε όλα με το πληκτρολόγιο. Τα win 8 αν πρέπει να απευθύνονται σε power users να μου το εξηγήσει η MS, να το καταπιώ, νόμιζα είναι για "απλούς καθημερινούς" χρήστες, εκτός αν θέλει να τους κάνει Power users με το ζόρι. Ας βάλει τότε και bash shell να κάνει παπάδες.. 

 

2. δεν είναι η συνήθης κατάσταση τώρα μη λέμε ότι να είναι.. :-( Είναι 98% του νέου hardware (laptop, desktop κτλ) τύπου win7. η μόνη αλλαγή των νέων laptop είναι ότι αφαίρεσαν τα hardware πλήκτρα από τα touchpads (που εμένα δεν μου αρέσει). Οτι πολλά touchpad είναι moultitouch (από το 2006) δεν αλλαζει αυτό που είπα ότι δηλαδή το hardware είναι ανέτοιμο. Είπα μάλιστα οκ με τα touchpad αλλα τι γίνεται με τα ποντίκια.

 

3. Αναφέρθηκα μάλλιστα σε αυτά τα ποντίκια που μάλλον εσύ δεν ξέρεις (σε πειράζω :-)) ότι τέτοια χρειάζονται τα win8 και δεν έχουν έρθει ακόμα (δλδ ανέτοιμο hardware).

 

Δεν είπα δεν μπορείς να δουλέψεις τα windows ή ότι γυρίσαμε στο Gem του Arari ST512, (για να πώ ότι είμαι παλιός :-) ) αλλά ότι δεν είναι μάλλον αυτό που θα έπρεπε και όχι για όλα τα γούστα. Είπα μάλιστα ότι μπορεί να αναθεωρήσω. Τα windows 7 όταν βγήκαν δεν είπε κανείς ότι είναι είναι άσχημα ούτε έγραφαν 7 σελίδες versus με κάθε αφορμή!  B)  Συμφωνούσαν ΟΛΟΙ ότι είναι άψογα. Ρωτώ λοιπόν τα win8 το έχουν αυτό.. Ίσως, αλλά πολλοί λένε όχι. Εγώ λέω έχει συν και πλην και το hardware που κοικλοφορεί σήμερα δεν είναι αυτό που ταιριάζει στα win 8.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα vista έχει καταντήσει ανέκδοτο.. win vista με service pack είναι το ίδιο ελαφρυ και λειτουργικό με windows7... To είχα 3 χρόνια χωρίς να κάνω φορμάτ και πάντοτε λειτουργούσε απρόσκοπτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μόνο εγώ φώναξα FU START MENU FU.

 

ΠΕΣ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΕ...  FU START MENU FU.

 

Τα Win8 είναι αστέρι λειτουργικό. Σταματήστε ποια με τις μπούρδες "Πως κάνει επανεκκίνηση" ααα.. αααα... "Το metro είναι μόνο για touch" ααα  κρααα....

Αρέσει δεν αρέσει πάει σφαίρα.-

Κι εγώ δεν χρησιμοποιώ πολύ metro εφαρμογές (δεν γουστάρω το full screen) αλλά είναι ένας ωραιότατος και λειτουργικότατος launcher που κάνει την ζωή μου ποιο εύκολη.

Όσο για την Fujitsu ας ασχοληθεί με μπρίκια... μιας και στους υπολογιστές δεν το έχει. Αν και θα ξέρει ότι τα pc της είναι μπρίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ος λόγος που δεν τα θελουμε,θα έχουνε bugs,2ος λόγος προβλήματα συμβατοτητας,3ος λόγος δεν ειναι πλήρως δοκιμασμένη,4ος έχουμε συνηθίσει τα 7αρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα vista έχει καταντήσει ανέκδοτο.. win vista με service pack είναι το ίδιο ελαφρυ και λειτουργικό με windows7... To είχα 3 χρόνια χωρίς να κάνω φορμάτ και πάντοτε λειτουργούσε απρόσκοπτα!

 

Ποσα gb ram έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα vista έχει καταντήσει ανέκδοτο.. win vista με service pack είναι το ίδιο ελαφρυ και λειτουργικό με windows7... To είχα 3 χρόνια χωρίς να κάνω φορμάτ και πάντοτε λειτουργούσε απρόσκοπτα!

 

 

Δεν πάει έτσι ακριβώς. Εάν είχες πολύ καλό pc δεν θα καταλάβαινες διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε μάθει στο να συνιθήζουμε κάτι και μετά να μην καταδεχόμαστε το νέο που έχει κάποιες μικροδιαφορές. Σαν τους χρήστες του fb που μόλις γίνεται μια αλλαγή ωρίωνται πως είναι χάλια αλλά μετά τους αρέσει. Το metro σαφώς και είναι άχρηστο ΑΛΛΑ παρακάμπτεται χωρίς 100 χακεριές!! Έλεος με τις υπερβολές, μια εφαρμογή βάζεις και τέλος.

Τα vista σε μηχάνημα χωρίς δυνατο hw δεν πήγαινα ακόμα και με το sp1. Σε 3 λαπτοπ που τα άλλαξα (στο ένα μπήκαν linux στα 2 7αρια) τα είδαμε να λειτουργούν φυσιολογικά και χωρίς καθυστερήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8αρια είναι μια επανάσταση που στοχεύει στην ενοποίηση της εμπειρίας χρήσης σε όλες τις συσκευές (smartphone,tablet,pc). 

 

Ενοποίηση τι σημαίνει; Δεν σημαινει να δεχονται και τα ιδια προγραμματα? ίδια αρχιτεκτονικη? Συμβαίνει κάτι τετοιο προς το παρόν? Μπορώ να περάσω το Visual Studio στο Windows Phone μου?

Ενα κοινο UI δεν θεωρειτε επαναστατικο.. Και το θεωρω  και το λιγοτερο γελοίο..να βλέπεις σε ολόκληρη 24άρα οθόνη 15 εικονίδια και τίποτα άλλο. Άκομψο και... γελοίο το είπα;

 

Μου θυμιζει Apple που εβγαλε το iphone και τα εσπαγε, μετά έβγαλε το ipod touch και το os εμεινε ιδιο, μετα ειπε θα βγαλει και tablet και αντι να βγαλει μια εκδοση του Leopard για κοτζαμ pc, πηγε και το εβγαλε με το iphone os. Θυμίζει λίγο τις απομιμήσεις κονσολων που όλες είναι 8bit και παιρνουν τις ιδιες κασσετες αλλά εξωτερικα μοιαζουν στο nes, στο wii, στα playstation 1,2,3..

 

14.jpg

 

Ε δεν είναι λίγο... γελοίο το ανέφερα?

 

 

Προσωπικά στον υπολογιστή μου θελω να βλεπω λειτουργικο που θυμιζει υπολογιστη και όχι κινητό των 300 ευρώ. Ας βγάλει κινητό των 300 ευρώ με λειτουργικό υπολογιστή όπως έκανε η Nokia με το Maemo και εκεί θα την παραδεχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για τα 7 όλοι συμφώνησαν ότι ήταν σουπερ γιατί πολύ απλά ήταν όπως όλα τα windows σε ότι αφορά την εμφάνιση και στον τρόπο χειρισμού.
Τα καημένα τα 8 τα οποία το "κακό" που είχαν ήταν μια διαφορετική οθόνη έναρξης ακούνε τα εξ αμάξης γιαυτό.
Σε οσους τα δοκίμασαν και δεν τους άρεσαν οκ πάω πάσο να τα βγάλουν...
Απλά το θέμα είναι να μην παραπαπλανούν τους υπόλοιπους λέγοντας τους τα 8 είναι μάπα...

Μάπα δεν είναι, απλά εσάς δεν σας βόλεψε ο χειρισμός τους...
Δοκιμάστε τα πρώτα και μετα λέτε την γνώμη σας.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα πράγματα είναι απλά.(μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια :P ) Τα windows απευθύνονται στον απλό καθημερινό χρήστη. Το market share που έχουν το έχουν(imo) για αυτό τον λόγο και για τα games.Ενας φίλος πιο πριν είπε ότι είναι πολύ ωραία τα 8 γιατί σε βάζουν να ψάξεις και να φύγει η παλιά γενιά, ήθρε η ώρα της νέα. Διαφωνώ. Η ms πάντα στόχευε στο κέρδος(και καλά κάνει προφανώς) οπότε για μένα τα windows 8 δεν είναι επιτυχία γιατί πολύ απλά ο απλός χρήστης(ο πατέρας μου, η μητέρα σου, ο θείος του Τάκη) θα δυσκολευτεί πολύ.Και όχι ,αυτό το target group ΔΕΝ θα κάτσει να ψάξει τι και πως. Κατα τα άλλα εγώ δεν έχω main τα 8αρια απλά επειδή δεν βρίσκω λόγο να αφήσω τα 7. Οπότε το αν είναι επιτυχημένα ή όχι ,καλώς ή κακώς, θα το δείξουν οι πωλήσεις. Γιατί στην τελική αυτές ενδιαφέρουν την ms. Imo πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί είστε τουλάχιστον ανακριβής...όλο τα ίδια τα ίδια και τα ίδια...

1ον) Μην μιλάτε όσοι δεν τα έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα. Είστε αναξιόπιστοι...

2ον) Οποίος ασχολείται μόνο με το αν το νέο αυτό λειτουργικό είναι καλό και το μόνο ΕΠΙΧΕΊΡΗΜΑ που έχει είναι το metro UI και το start bar ας σκεφτεί από μόνος του αν έχει ίχνος λογικής πάνω του..

3ον) Όποιος λέει ότι είναι vista 2 τότε μάλλον δεν ξέρει το λόγο που τα vista δεν ήταν καλά και απλά το έχει ακούσει από άλλους...

4ον) Οι χρήστες που δεν μπορούν να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον ΔΕΝ ΜΑΣ ενδιαφέρουν, είμαστε η νέα γενιά και πάμε μπροστά... Η παλιά γενιά δεν έχει και πολλά χρόνια μπροστά της...

5ον) όσο για την Fujitsu... Ο λόγος που δεν πωλούνται πολλά windows 8 είναι ότι έχουν μείνει υπολογιστές στην αγορά με windows 7 που είναι πιο φθηνοί, η αναβάθμιση τους κοστίζει 15 ευρώ, και υπάρχει και κάτι που λέγεται κρίση...

 

 

 

Αρχικά καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους !

 

1. Συμφωνώ μαζί σου

2. Ξέρεις ο περισσότερος κόσμος βλέπει το απόεξω και όχι από μέσα... Ο καταναλωτής δεν βλέπει ποτέ το εσωτερικό ενός λειτουργικού και τελικά είναι αυτός που πληρώνει αλλιώς η κάθε εταιρεία δεν έγραφε εφαρμογές γιατί δεν θα είχαν κατανάλωση !!!

3. Θα συμφωνήσω απόλυτα για αυτό που λές για τα Vista

4. Προφανώς επειδή μάλον είσαι στην γενειά των 20άριδων ότι η απόσταση που σε χωρίζει μέχρι την γενιά των άντα και άνω είναι πολύ μικρή και αν σου φένεται τώρα μεγάλη έλα να τα ξανα πούμε μόλις περάσουν λίγα χρόνια και το δείς διαφορετικά ! Η νέα γενιά γρήγορα γίνετε παλιά και η παλιά γρήγορα γίνετε χώμα  ! Συμφωνώ πάντως στο ότι πρέπει να βλεπουμε μπροστά γενικώς αλλά όχι με ότι σαβούρα μας σερβίρουν ! Για τα 8 τώρα κάνω τις δοκιμές μου οπότε δεν έχω ακόμα 100% εικόνα και δεν θέλω να πώ κάτι...Γενικότερα έχω μια μέτρια εικόνα αλλά δεν έχω ακόμα μεγάλο αριθμό υπολογιστών που να τα έχω δει ! Τα 5-10 πάντως δεν μου λένε κάτι .... Οταν φτάσω τα 40 τα λέμε ! Και να ξεπεράσω ένα τρίμηνο λειτουργίας ....Ο ένας μήνας δεν μου λέει κάτι !

5. Συμφωνώ σε αυτό που λές 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...