Προς το περιεχόμενο

Skydrive σε linux


lexmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι δεν έχει βγει επίσημος client του skydrive σε linux. Αυτό που θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιο workaround (universal client στυλ pidgin) για να συνδεθεί κάποιος στο skydrive του. 

 

Ξέρετε κάτι τέτοιο; 

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx man. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω πίσω σε gnome από το kde :P

 

Το bitcasa δεν το ξέρω αλλά λέει ότι είναι alpha release, οπότε δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη. Μάλλον θα κάτσω στο Gdrive μου :)

 

Edit:

Τελικά πήγα σε dropbox. Ούτε το google drive υπάρχει; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το παράξενο με το google drive είναι ότι υπάρχει σε android η ίδια η google είναι σίγουρο ότι χρησιμοποιεί linux έκδοση στα εσωτερικά της pc γιατί εκεί τρέχει linux αλλά δεν το έχει διαθέσει ακόμα για linux. Πάντως έχει υποσχεθεί να το βγάλει κάποτε.



Για δες και το symform που έχει και αυτό 10gb δωρεάν χώρου και real time συγχρονισμό στον φάκελο που του έχεις ορίσει.Πάντως η καλύτερη λύση μέχρι στιγμής είναι το dropbox αλλά έχει περιορισμένο χώρο η free έκδοση του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire ευχαριστώ για την πρόταση. Θα το κοιτάξω αν και τελικά έβαλα το skydrive σε μια vm που έχω στημένη με windows 7 και μάλλον που θα παίξω από εκεί. 

 

Στην αναζήτηση μου όμως βρήκα το παρακάτω για όποιον άλλο ενδιαφερθεί για cloud storage solutions:

 

http://www.freewaregenius.com/a-comparison-of-free-cloud-storage-services/

 

Έχει ένα συγκριτικό πίνακα με free cloud υπηρεσίες και σε τι λειτουργικά είναι διαθέσιμες. Πολύ καλό θα έλεγα. 

Και η τελευταία του ενημέρωση είναι Πρωτομαγιά του 2012 (πρόσφατο σχετικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα ριχνω στον dedicated :) Οποιος θελει , ας βγαλει το πορτοφολι και να μου ριξει πμ :)

εγω μεχρι ωρας σε VPS μου εχω private git repo και το owncloud για αρχεια. απο το δευτερο δεν μπορω να πω οτι ειμαι και τοσο ικανοποιημενος.

εσυ τι χρησιμοποιεις φιλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα στον dedicated πεταω κανα αρχειο που θελω για "global" χρηση. Σπανια μιας και δεν βγαινω πολυ απο την ντουλαπα που ζω οντας αντικοινωνικος :).Απλο , πατροπαραδοτο ftp.Δεν μπλεκω με new technologies.

 

100 up / 100 down .Απο οπου και να συνδεθω , μαξιμουμ της γραμμης , μπαμ μπαμ ερχεται/παει το αρχειακι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με ξενέρωσες! :P

 

Λέω κι εγώ θα πει κάποια super duper λύση που με ενδιαφέρει και εμένα για να στήσω σε ένα μηχάνημα μου (εκεί που είχα τον WHS :P).... 

 

@kolisbpro γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος από το owncloud;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον dedicated περαν της επαγγελματικης του φυσης τον εχω σαν αποθηκη που και που.

Οχι για συγχρονισμους με φακελους κλπ κλπ.

 

Αν ηθελα κατι τετοιο θα εβαζα στην πριζα ενα NAS που χω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με ξενέρωσες! :P

 

Λέω κι εγώ θα πει κάποια super duper λύση που με ενδιαφέρει και εμένα για να στήσω σε ένα μηχάνημα μου (εκεί που είχα τον WHS :P).... 

 

@kolisbpro γιατί δεν είσαι ευχαριστημένος από το owncloud;

 

μου σερνεται αρκετα,γιαυτο..πολλες φορες μου φαινεται σαν να κολαει καπως..δεν ειναι στυλ dropbox/amazon cloud που πετας το αρχειο πανω μπαμ μπαμ και τελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...