Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος στο LINUX


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. live cd στην ουσια ειναι το iso της καθε διανομης που οταν την μπουταρεις εκτος απο την επιλογη της εγκαταστασης σου δινει δυνατοτητα να τρεξεις το λειτουργικο απο το σιντι/usb για να δεις πως παει (η επιλογη "Try it" στο ubuntu στην αρχη αρχη).

(martinoff μην τον τρολλαρεις ρε :) )

2.long term support οπως ειπε και ο μαρτινωφ , δηλαδη θα υποστηριζει αυτην την εκδοση με updates/security updates για 5 χρονια δηλ.Δεν θα την παρατησει δηλ επειδη εβγαλε 12.10 / 13.04 κλπ.

3.Ενα το χελιδονι , ενα το ubuntu , πολλες οι διανομες.

4.υπαρχει αντιστοιχο θεμα που απαντω σε μια ακυρη ερωτηση οπως αυτη ( http://www.insomnia.gr/topic/470927-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-linux/ )

5. δεν εχω ιδεα.

6.δουλευει σιγουρα η ασυρματη καρτα στο λινουξ?(κατα πασα πιθανοτητα ναι , αλλα πρεπει να το τσεκαρεις στα σιγουρα)

7.Ο,τι ειπε ο μαρτινωφ ..δεν κατεβαζεις προγραμματα απο σαιτς , αλλα μονο απο το κεντρο λογισμικου ή με τον τροπο που ειπε ο μαρτινωφ.Οποιαδηποτε παρεκκλιση απο αυτη την προταση , ειναι δικη σου υπαιτιοτητα μετα. :)

8.Το λινουξ δεν σκαλωνει , το πισι σου σκαλωνει.

9.Antivirus βαζουμε μονο αν θελουμε να κοτσαρουμε κανα εξωτερικο δισκο / usb stick και να το τσεκαρουμε για ιους.Για κανεναν αλλον λογο.Αν δεν προτιθεμεθα να κανουμε τετοιες ενεργειες , το antivirus ειναι περιττο.

10.Το wine προσωμειωνει καποιες λειτουργιες / βιβλιοθηκες των windows και τρεχει καποια παιχνιδια/προγραμματα με αρκετη επιτυχια.Καποια αλλα με αρκετη αποτυχια.Για παραδειγμα αμα τρεξει ποτε 3ds max σωστα θα ειμαστε ηδη σε αλλον πλανητη σκλαβοι σε κανα ορυχειο μεταλλου :)

11.Αυτα που προτεινει ο μαρτινωφ ειναι σε κονσολα/τερματικο.Λογικα θα υπαρχουν και με γραφικο interface..δεν μου ρχεται κανενα τωρα στο μυαλο :)

12.ο,τι ειπε ο μαρτινωφ ή apt-get update && apt-get dist-upgrade (ενημερωση αποθετηριων + ενημερωση συστηματος)

13.ο,τι συνδυασμο κουμπιων γουσταρεις βαζεις...υπαρχει στα settings το καταλληλο μενου..που πας και το ρυθμιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 Αφού ξεκινήσεις το cd που είχες γράψει θα πατήσεις το try ubuntu.

2 Long term support. Ότι υποστηρίζεται με αναβαθμίσεις περισσότερα χρόνια.

3 distrowatch.com

4 Δεν υπάρχει καλύτερη, υπάρχει αυτή που σε εξυπηρετεί καλύτερα.

5 Σου έχει απαντηθεί σε άλλο θέμα που ρώτησες.

6 Σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

7 Με το aptitude install/remove. Δεν θα σου χρειαστεί ποτέ όλα θα τα βάζεις από το software center. Δεν εγκαθιστάς ποτέ προγράμματα που κατεβάζεις στο linux. Ξέχνα την τακτική των win. Εδώ όλα μα όλα από το software center.

8 Πολλοί και διαφορετικοί λόγοι. Αλλά σκέτο κολλάει, είναι σαν να λες δεν ανοίγει. Και εμείς πρέπει να ξεκινήσουμε αν έχεις το pc στην μπρίζα.

9 Δεν βάζουμε γιατί πρακτικά δεν υπάρχουν ιοι για linux.

10 Αν θες windows μείνε με windows. Δεν είναι δύσκολο να το setαρεις. ψάξε στο google.

11 Δεν ξέρω. Κάνε ένα search με αυτό τον όρο στο software center.

12 Αν έχεις ενεργοποιήσει τις ενημερώσεις και είσαι συνδεμένος στο Internet θα σου το πει μόνο του ότι θέλει να κάνει αναβάθμιση.

13 Σκάλισε λίγο τις ρυθμίσεις. Καπου θα βρεις κάποιο μενού που να ρυθμίζει τις γλώσσες.

 

Όλοι μαζί απαντάμε. Αν γράψουμε έτσι και το wiki σε 2 μέρες θα είναι έτοιμο.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 Πολλοί και διαφορετικοί λόγοι. Αλλά σκέτο κολλάει, είναι σαν να λες δεν ανοίγει. Και εμείς πρέπει να ξεκινήσουμε αν έχεις το pc στην μπρίζα.

 

χαχαχαχαχα μου θυμισες καποτε..που δουλευα..και με καλουν για μια βλαβη σε ενα σπιτι....δεν επαιζαν ηχο τα ηχεια...

 

ε φαντασου ....δεν ηταν στην πριζα :) :)

 

/offtopic off

 

H μαλακια ειναι οτι λεμε ξανα και ξανα χιλιοειπωμενα πραγματα και βλεπω οχι οτι δεν παει κανεις στο wiki , αλλα ουτε ενα απλο search να βρουμε τα παρομοια θεματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μαλακια ειναι οτι λεμε ξανα και ξανα χιλιοειπωμενα πραγματα και βλεπω οχι οτι δεν παει κανεις στο wiki , αλλα ουτε ενα απλο search να βρουμε τα παρομοια θεματα...

Να ψάξουν είναι δύσκολο. Να τα έχουμε απαντημένα όμως εμείς και να τους δίνουμε ένα link είναι εύκολο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μαρτινοφ:

1.το cygwin ειναι προγραμμα για γουιντοουσ για να κανεις live cd;;;;ρωταω γιατι δεν ξερω.

2.οκ(οκ = καταλαβα)χαχαχ

3.οκ

4.οκ

5.και πως γινετε αυτο στα λινουξ;;

6.οκ με ;;;;; βεβαια αλλα οκ γιατι ειναι ακομα νωρις για τετοια.

7.(aptitude install foo, aptitude remove foo) τι ειναι ολο αυτο;;;χαχαχαχ

8.χαχαχαχ συμφωνω απολυτα χαχαχαχ

9.οκ

10.μπορει να την σκοτωσε αλλα εγω δεν ειμαι γατα.αλλα και παλι για να το λες κατι ξερεις οποτε δεν το σκαλιζω αυτο ακομα τουλαχιστον.....

11.wget,curl που τα βρισκω και πως λειτουργουν;;;;;

12.αν λες να το γραψω στο τερματικο,το γραφω και μου βγαζει αυτο:

makis@ubuntu:~$ aptitude update
E: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου κλειδώματος /var/lib/apt/lists/lock - open (13: Άρνηση πρόσβασης)
E: Unable to lock directory /var/lib/apt/lists/
makis@ubuntu:~$

13.τα παταω και τα 2 αλτ του πληκτρολογιου αλλα δεν κανει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που υποψιαζομαι εγω ειναι οτι θες να κανεις κατι / καποια πραγματα τελοσπαντων στα γρηγορα σε Linux, και εχεις πεσει με τα μουτρα σε ολα.

 

Εμ, δε γινεται ετσι η δουλειά, χρειαζεται χρονος να προσαρμοστεις, να μαθεις μερικα πραγματα, να να αναζητησεις στο google και να τα φτιαξεις ολα σιγα - σιγα. Μεσα σ'ενα βραδυ δεν προκειται να βρεις ακρη, ειναι πολλα που πρεπει να μαθεις και εχεις ξεκινησει λαθος, αναζητωντας ετοιμη πληροφορια χωρις να διαβασεις μερικα πραγματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου corrupted ετσι ακριβως οπως το λες ειναι αλλα δεν ειναι μια νυχτα ειναι περιπου ενας μηνας που τα ψαχνω και επειδη εμασα ερωτησεις και αποριες τις εγραψα ολες μαζι,θα καει ο εγγεφαλος μου......χαχαχαχ πρεπει να κανω ενα διαλλειμα για σημερα τουλαχιστον.

εχεις δικιο.και σας ζητω συγνωμη αν κανω και χαζες ερωτησεις αλλα αμα δεν ρωτησεις δεν θα μαθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι έχεις πολλές απορίες σχετικά με όλα αυτά. Αλλά...

 

Πάρτο από την αρχή.

 

Καλώς ή κακώς στο linux τα πράγματα γίνονται διαφορετικά από τα windows. Είσαι σε καινούριο περιβάλλον και λογικό είναι να χρησιμοποιείς τις συνήθειες που είχες στο παλιό. Αυτός ο οδηγός θα σε βοηθήσει πολύ πιστεύω. Όπως επίσης και αυτός.

 

To linux """δυστυχώς"""" θέλει διάβασμα για να μάθεις να κάνεις τα πράγματα με τον τρόπο του. Όποια και να είναι η διανομή σε βάζει να μάθεις λίγο παραπάνω πως δουλεύει ο υπολογιστής σου. 

 

Εγώ τις πρώτες φορές που έβαλα linux το έκανα από περιέργεια και από την άποψη ότι δεν κολλάει ή ότι είναι και λίγο για πιο advanced χρήστες. Ποτέ δεν τα κατάφερα. Ήθελα όλα να γίνουν γρήγορα και χωρίς πολύ κόπο. Ήμουν και γυμνάσιο βέβαια με ότι αυτό συνεπάγεται, λόγω ηλικίας.

 

Όταν είπα στον εαυτό μου ότι τα windows δεν είναι ο εχθρός και ότι πρέπει να ασχοληθώ σοβαρά και να κάτσω να μάθω κάτι από την αρχή, τότε άρχισα να λύνω τα προβλήματα που είχα και να προχωράω. Με την βοήθεια των παιδιών εδώ και με πολύ googlαρισμα(πρώτα αυτό και μετά εδώ) άρχισα να βρίσκω τα πατήματά μου. Δεν έχω φτάσει στο σημείο που θα ήθελα ακόμα αλλά πια το Arch είναι το κύριο λειτουργικό μου και τα windows παιχνιδομηχανή.

 

Σιγά σιγά και με υπομονή λοιπόν όλα θα λυθούν. Μάθε πρώτα να βάζεις/βγάζεις προγράμματα, να γράφεις ένα κείμενο, να βάλεις να δεις μία ταινία(εδώ βέβαια έχεις και τον vlc που στα χαλάει αλλά για ψάξε στο google, μπορεί να βρεις μόνος σου την λύση), θα εξοικιωθείς και μετά όλα θα είναι πιο εύκολα.

 

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου μαρτινοφ:

......

......

makis@ubuntu:~$ aptitude update

E: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου κλειδώματος /var/lib/apt/lists/lock - open (13: Άρνηση πρόσβασης)

E: Unable to lock directory /var/lib/apt/lists/

makis@ubuntu:~$

......

......

 

 

και μόνο από αυτό καρφώνεσαι :P

 

 

το ubuntu ΔΕΝ έχει εγκαταστημένο aptitude και ΔΕΝ μπαίνει από software center  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα με εχει ενθουσιασει το Linux Mint 13 (Maya) . Πρωτα απο ολα παει σφαιρα ειναι πολυ γρηγορο αν και το τρεχω σε Virtual Box,εβαλα για δωκιμη και το ubuntu 12, καλο αρκετα καλο και ευκολο αλλα ειναι πιο βαρυ απο το Mint και τελικα αποφασησα να δωκιμασο το Mint και μετα το Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας παιδια.εγω οταν δοκιμαζω το ubuntu μου βγαζει το μενου εκκινησης αριστερα.εχω δει μερικες φωτογραφιες στο διαδικτυο που δεν υπαρχει αυτη η γραμμη και εχει ενα μενου πανω αριστερα και τα εχει ολα ομαδοποιημενα ωστε να μην ψαχνεις προγραμματα αλλα να τα εχει ολα σε ενα μερος οπως τα mint παραδειγμα που τα εχουν κατω αριστερα.αλλαζει αυτο και αν ναι πως μπορω να το αλλαξω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως οι φωτογραφιες που ειδες ειναι λιγο παλιες? Εδω και αρκετες εκδοσεις το ubuntu εχει πεταξει το gnome, που πιθανον να βλεπεις, και εχει φορεσει το unity, που ειναι δικο του δημιουργημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως οι φωτογραφιες που ειδες ειναι λιγο παλιες? Εδω και αρκετες εκδοσεις το ubuntu εχει πεταξει το gnome, που πιθανον να βλεπεις, και εχει φορεσει το unity, που ειναι δικο του δημιουργημα δικιά του τερατογένεση.

 

 

fixed. 

 

Ευχαριστώ δεν κάνει τίποτα! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...