Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος στο LINUX


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα, χρησιμοποιω λινουξ εδω κ 10 περιπου χρόνια.Αν μου επιτρέπεις, θεωρώ οτι άρχισα να μαθαίνω οταν έβαλα μια διανομή κ αρχισα να ασχολούμαι πραγματικά, να επιμένω να λύσω το κάθε πρόβλημα κ αρχισα να μαθαινω σε βαθος όταν αποφάσισα να χρησιμοποιώ μια διανομή ως το βασικό μου λειτουργικό σύστημα, κάτι που ισχύει μέχρι κ σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με τη σειρά μου θα σου πρότεινα να βάλεις linux Mint για αρχή. Το ubuntu καλό είναι κι αυτό αλλά πλέον όπως έχουν αλλάξει το περιβάλλον, δε μου άρεσε καθόλου. Και γενικά το Mint φαίνεται πως συνεχώς ανεβαίνει σε popularity. Για απλή χρήση είναι πάρα πολύ καλό. Αν θέλεις μετά να εμβαθύνεις μπορείς να βάλεις και Debian (στο δικό μου pc τρέχει πιο γρήγορα και απο ubuntu και απο Mint).

 

Καλύτερα πάντως να τα τρέχετε δοκιμαστικά στο vmware παρά στο Live cd γιατί έτσι δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το Mint 13 (cinnamon) γιατί είναι βασισμένο στο ubuntu που σημαίνει ότι έχεις μεγάλη ευελιξεία στις επιλογές για τα πακέτα που θα εγκαταστήσεις μιας και υπάρχει πικοιλία!! Επίσης προτείνω το Mint γιατί έχει ενσωματωμενο parental controls αν θυμάμαι καλά και επειδή είναι το πιο φιλικό, εύκολο, και ωραίο στη χρήση!! Είναι αρκετά γρήγορο, και νομίζω και σταθερό, θα σου κάνει boot σε δευτερόλεπτα και να μην μιλήσω καλύτερα για την αποσύνδεση!! Αρχικά θα πρέπει να ψαχτείς,, αλλά μην νομίζεις ότι είναι και πολύ δύσκολο!! Το fedora από,τι ξέρω έχει fancy γραφικά αλλά δεν έχει σταθερότητα στα πακέτα (έχω ακούσει)!! Το ubuntu (12.04) είναι και σταθερό και ασταθές, εξαρτάται με τη χρήση, επίσης το περιβάλλον που σου δίνει είναι το unity και αυτό δεν προσφέρει γρήγορες επιδόσεις, παίρνει και γύρως το 1GB μνήμη!! Ενώ το ubuntu 12.10 έχει ένα - δύο περιτά πράγματα, που το κάνουν λίγο κουραστικό!!

Εγώ θα σου πρότεινα το mint 13!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το Mint 13 (cinnamon) γιατί είναι βασισμένο στο ubuntu που σημαίνει ότι έχεις μεγάλη ευελιξεία στις επιλογές για τα πακέτα που θα εγκαταστήσεις μιας και υπάρχει πικοιλία!! Επίσης προτείνω το Mint γιατί έχει ενσωματωμενο parental controls αν θυμάμαι καλά και επειδή είναι το πιο φιλικό, εύκολο, και ωραίο στη χρήση!! Είναι αρκετά γρήγορο, και νομίζω και σταθερό, θα σου κάνει boot σε δευτερόλεπτα και να μην μιλήσω καλύτερα για την αποσύνδεση!! Αρχικά θα πρέπει να ψαχτείς,, αλλά μην νομίζεις ότι είναι και πολύ δύσκολο!! Το fedora από,τι ξέρω έχει fancy γραφικά αλλά δεν έχει σταθερότητα στα πακέτα (έχω ακούσει)!! Το ubuntu (12.04) είναι και σταθερό και ασταθές, εξαρτάται με τη χρήση, επίσης το περιβάλλον που σου δίνει είναι το unity και αυτό δεν προσφέρει γρήγορες επιδόσεις, παίρνει και γύρως το 1GB μνήμη!! Ενώ το ubuntu 12.10 έχει ένα - δύο περιτά πράγματα, που το κάνουν λίγο κουραστικό!!

Εγώ θα σου πρότεινα το mint 13!

 

Παιδια μπορουμε να μην λεμε ανακριβειες?

 

1.Το να προτεινουμε μια διανομη επειδη στηριζεται στο ubuntu αποτελει παραγοντα προς αποφυγη :)

2.αν το ubuntu 12.04 ειναι σταθερο και ασταθες , το μιντ 13 που στηριζεται σε αυτο τι θα ναι ?

3.το unity ειναι ενα γραφικο περιβαλλον που σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.Σιγουρα δεν ειναι ελαφρυ..αλλα σιγουρα δεν τρωει 1gb ram.Μολις boot-αρα ubuntu 13.04 , μονο με ενα τερματικο ανοιχτο τρωει περιπου 470mb ram.

 

Τελος αν ο φιλος θελει να δοκιμασει μιντ , ας το δοκιμασει , αλλα για διαφορους λογους που δεν εμπιπτουν στους παραπανω.Απλα μην ξεχναμε οτι το μιντ13/14 ειναι ubuntu-based.Ο,τι προβληματα υπαρχουν εκει θα υπαρχουν και εδω.Και παντα προτιμαμε τις τελευταια εκδοσεις οπου υπαρχουν οι τελευταιες εκδοσεις των προγραμματων , λυμενα διαφορα προβληματα και bugs , νεα features κλπ.

 

Εγω προσωπικα αν καποιος πηγαινε προς mint μερια , θα του προτεινα linux mint debian edition για παρα πολλους λογους...ενας εκ των βασικων ειναι οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ubuntu-based :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

ως έτερος αρχάριος, να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μιας και ψάχνομαι να δοκιμάσω Linux σε laptop 5ετίας. Οι εκδόσεις που βλέπω (πχ Mint 14 ΜΑΤΕ ή Cinnamon, Debian ) κάνουν για laptop; Το "desktop" που βλέπω να αναφέρουν είναι η επιφάνεια εργασίας και όχι το pc;

 

Δεν έχω ιδέα από Linux, γι' αυτό φαντάζομαι ότι ίσως είναι αστεία η ερώτηση... Επίσης για εγκατάσταση (δε θα κρατήσω τα windows), boot from dvd και τα λοιπά, έτσι ; Χρειάζονται drivers για το laptop;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mascuale

 

νομιζω , αν δεν κανω λαθος , οταν λενε "desktop" εννοουν για οικιακη χρηση.Υπαρχουν και καποιες εκδοσεις διανομων "server" για αλλη χρηση απο οτι καταλαβαινεις.

Απο κει και περα αναλογως τι ram εχεις διαλεγεις γραφικο περιβαλλον.

 

Τα γραφικα lxde , xfce , mate , cinnamon , openbox-based , e17 κλπ ειναι απο τα πιο ελαφρια.

Μετα ερχονται gnome3 / kde /unity.

 

Αναλογως τα specs του Η/Υ διαλεγεις και παιρνεις.Αν δηλ μπορει το μηχανημα να τα σηκωσει ολα , ε ειναι απλα θεμα γουστου.

Αν οχι , διαλεξε κατι απο τα "ελαφρια".

 

Ναι boot-αρεις cd/usb και στο σημειο που θα ειναι να επιλεξεις δισκο/partition σβηστα ολα και φτιαξε ενα (ή και swap αν δεν εχεις πολυ ram) και προχωρα κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mascuale

 

νομιζω , αν δεν κανω λαθος , οταν λενε "desktop" εννοουν για οικιακη χρηση.Υπαρχουν και καποιες εκδοσεις διανομων "server" για αλλη χρηση απο οτι καταλαβαινεις.

Απο κει και περα αναλογως τι ram εχεις διαλεγεις γραφικο περιβαλλον.

 

Τα γραφικα lxde , xfce , mate , cinnamon , openbox-based , e17 κλπ ειναι απο τα πιο ελαφρια.

Μετα ερχονται gnome3 / kde /unity.

 

Αναλογως τα specs του Η/Υ διαλεγεις και παιρνεις.Αν δηλ μπορει το μηχανημα να τα σηκωσει ολα , ε ειναι απλα θεμα γουστου.

Αν οχι , διαλεξε κατι απο τα "ελαφρια".

 

Ναι boot-αρεις cd/usb και στο σημειο που θα ειναι να επιλεξεις δισκο/partition σβηστα ολα και φτιαξε ενα (ή και swap αν δεν εχεις πολυ ram) και προχωρα κανονικα...

 

 

Οk, ευχαριστώ. Είχα λίγο άγχος μήπως δεν κάνουν για laptop, ή αν έπρεπε να ψάχνω drivers κλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας.σαν πολυ αρχαριος γιατι μολις εβαλα τα linux ubuntu 12.10 me dual boot gia na mhn xaso kai ta windows και ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις για να μου λυσετε μερικες αποριες και προβληματα.

 

1.τι ειναι το live cd που ακουω συνεχεια και πως γινετε;;;;;εγω εγραψα απλα τα αρχεια του iso se 1 cd οπως kai me ta windows δηλαδη.αν ειναι αυτο το εκανα σωστα,μονο πειτε μου να ξερω.

 

2.τι ειναι το LTS;;;; παραδειγμα οταν πηγα να κατεβασω τα ubuntu eida 12.10 kai 12.04 lts.εγω κατεβασα και εβαλα 12.10 λογο του οτι ειναι ποιο καινουργια εκδοση αλλα δεν ξερω τι ειναι το LTS.

 

3.ποσες εκδοσεις λινουξ υπαρχουν και ποιες ειναι αυτες;;;;

 

4.ποια εκδοση λινουξ ειναι η καλυτερη;;;;;

 

5.ενω οταν παραδειγμα ακουω τραγουδια στο youtube ο ηχος ακουγετε καλα ειτε ειναι δυνατα ειτε οχι,μολις παω να αναπαραγω ενα αρχειο ηχου η μια ταινια avi παραδειγμα με το vlc ο ηχος ακουγετε λες και ειναι ρομποτ ο υπολογιστης μου.τι μπορει να φταιει;;;γιατι συμβαινει αυτο;;;;;

 

6.ενω με το καλωδιο του ethernet μπαινω και εχω κανονικα ιντερνετ οταν το βγαζω δεν μπορω να συνδεθω ασυρματα.ουτε τα ρουτερ δεν βγαζει.επειδη ειμαι νεος στα λινουξ δεν ξερω αν κανω κατι λαθος.πειτε μου σας παρακαλω πως συνδεομαι ασυρματα γιατι θα σκασω........

 

7.πως εγκαθιστας και πως απενεγκαθιστας προγραμματα απο το τερματικο;;;ρωταω γιατι καλα τα προγραμματα απο το κεντρο λογισμικου αλλα υπαρχουν και αλλα σε συμπιεσμενη μορφη που τα κατεβαζεις απο σελιδες οπως παραδειγμα το utorrent,που οταν κατεβαινει o titlos ειναι mia leksi kai teleionei se .tz παραδειγμα.ειδα μερικες εντολες αλλου αλλα κατι πρεπει να κανω λαθος,θα ηθελα ακριβεις πληροφοριες αν ειναι δυνατον.

 

8.επισεις γιατι ενω λενε οτι δεν κολλανε τα λινουξ εμενα τρωει μερικα σκαλοματα ωρες ωρες;;;;

 

9.και κατι τελευταιο αν και το ξερω αλλα για σιγουρια θα το ρωτησω, antivirus ξερω οτι δεν βαζουμε αλλα γιατι δεν βαζουμε;;;;

 

10.υπαρχει ενα προγραμμα το wine που βαζεις προγραμματα των γουιντοουσ στα λινουξ αλλα οι περισσοτεροι λενε πως δεν ειναι και οτι καλυτερο,και να μην το κανω.ποια ειναι η αληθεια πανω σε αυτο το ζητημα και αν τελικα κανει πως λειτουργει;;;;

 

11.υπαρχει καποιο προγραμμα αντιστοιχο του internet download manager http://www.internetdownloadmanager.com/ ton windows sta linux;;

 

12. πως κανεις update sta linux;;;;opos ta windows;;;;;;;;και αν ναι που ειναι ο αντιστοιχος windows updater;;;

 

13.και κατι τελευταιο....η γλωσσα πληκτρολογιου αλλαζει απο πανω δεξια.αλλα δεν αλλαζει απο το αλτ και το σιφτ οπως τα γουιντοους.υπαρχει καποιος αλλος συνδιασμος κουμπιων;;;η δεν γινετε καθολου και γινετε μονο απο πανω αριστερα;;;;

 

θελω να με συγχωρεσεται για την πληθωρα των ερωτησεων μου αλλα δεν εχω αλλη επιλογη γιατι ειμαι αρχαριος και γιατι ειμαι σιγουρος πως μπορεσετε να μου δωσετε τις λυσεις που αναζητω.σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα γιατι ξερω πως θα με βοηθησετε και η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη.περιμενω συντομα απαντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1- οχι, επρεπε να κατεβασεις το cygwin και να το γραψεις με dd

2- long term support

3- ENA και μονο και ειναι GNU/LINUX

4- η μια και μοναδικη 

5- να περασεις καινουριο λογισμικο στο ρομποτ

6- σου απαντησα 

7- aptitude install foo, aptitude remove foo

8- ειναι οι κακες ωρες 

9- δεν θες

10- η περιέργεια σκότωσε την γατα 

11- wget,curl

12- aptitude update

13- δυο alt μαζι 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...