Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος στο LINUX


Montezuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το mint στηρίζεται στο ubuntu αλλά έχει δικό του γραφικό περιβάλλον. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις mint και όχι ubuntu.

 

Επίσης και το Fedora είναι οκ για ξεκίνημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια.εγω εχω βαλει τα ubuntu με dual boot μαζι με τα windows 7.ομως επειδη πολυ το ακουω αυτο το live cd θα ηθελα να μου εξηγησετε πως γινετε.εγω πολυ απλα εγραψα το αρχειο iso σε ενα dvd και μετα εκανα το dual boot.alla δεν ηξερα πως γινετε το live cd gia να δω πως ειναι πριν τα βαλω.και ολο αυτο το ψαχνω γιατι θελω να δω ποια ειναι η καλυτερη εκδοση linux.εκτος αν ξερετε να μου πειτε εσεις κατευθειαν για να μην παιδευομαι.αν και οι περισοτεροι μου λενε οτι ειναι τα ubuntu. παντως ακομα και να μου πειτε ποια ειναι η καλυτερη εκδοση θα ηθελα να ξερω πως γινετε και το live cd.απαντηστε μου σας παρακαλω και μετα θα σας ρωτησω μερικα πραγματα ακομα γιατι και εγω αρχαριως ειμαι και ακομα το ψαχνω.σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη. Αν θέλετε να δοκιμάζεται διανομές για να δείτε ποια σας αρέσει/που θα κάτσετε, τότε ξεχάστε τα live cd. Στήστε ένα vm με το virtualbox και δοκιμάστε τις εκεί μέσα. Αν δεν δουλέψεις στην κάθε διανομή 1-2 μέρες το λιγότερο δεν μπορείς να ξέρεις αν σου αρέσει ή όχι. Τα DE πάνω κάτω είναι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mint και το Ubuntu διαφέρουν και στο τρόπο των updates....Εγώ θα σου έλεγα να δοκίμαζες mint cinnamon για αρχή που θα σου φανεί πιο οικείο λόγω windows....

 

Καλυτερα με Live CD η με VIRTUAL BOX h VMW;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με virtualbox προφανως ειναι και το πιο ιδανικο για δοκιμες

 

μετα live cds ...το ubuntu οταν ξεκιναει σου χει 2 επιλογες "Try it" , "Install".Εεε το "Try it" ειναι στην ουσια το live...ξεκιναει το λειτουργικο  απο το cd/usb stick και βλεπεις πως ειναι...

Εχουν και αλλες διανομες παρομοια φαση ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

live cd μετά virtual box και μετά εγκατάσταση...Αν και να σου πω την αλήθεια εγώ νομίζω ότι εφόσον είσαι καινούριος (όχι ότι εγώ είμαι παλιός :P) καλύτερα είναι να πας από live σε κανονική εγκατάσταση κατευθείαν. Τί να καταλάβεις από δύο μέρες χρήσης? Εϊμαι της άποψης ότι χρειάζεσαι κανά δυο βδομάδες για να πεις ότι το ψιλοδουλεύεις το λειτουργικό....Σίγουρα στην αρχή θα έχεις κάποια ψιλοπροβλήματα αλλά με λίγη υπομονή θα την βρεις την άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχάριο καλύτερη επιλογή είναι το Ubuntu. Αν όμως δεν σου αρέσει το γραφικό περιβάλλον αυτού του τύπου και θέλεις κάτι πιο κλασικό δοκιμάζεις και το KUbuntu.

Το γραφικό περιβάλλον του θυμίζει κάτι μεταξύ xp και win7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...