Προς το περιεχόμενο

τι είναι το pulseaudio?


mandos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλώνω αδιάβαστος στο συγκεκριμένο θέμα. Αν και θέλω να κάνω πολλά τρελλά και παλαβά με την ηχητική εγκατάσταση στο σπίτι ποτέ δεν ασχολήθηκα. Έβαζα τα ηχεία μου και άκουγα κάτι και όλο το άφηνα για άλλη φορά να φτιάξω τον ήχο.

 

Με την δοκιμή μου στο gnome (http://www.insomnia.gr/topic/470038-info-gnome/) είδα ότι είχα ήχο μέσω displayport, κάτι που ήθελα πολύ να κάνω.

Ο jim_p μου είπε ότι λογικά γίνεται μέσω pavucontrol (http://www.insomnia.gr/topic/470038-info-gnome/?p=5152082) το οποίο είδα θέλει pulseaudio.

 

Και ρωτάω, τι είναι το pulseaudio? Πως ακούω ήχο με αυτό?

Προτιμάμε alsa ή pulseaudio ή κάτι άλλο?

 

Links με info για διαβάσμα/ξεστράβομα είναι καλοδεχούμενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, δεκτό, αλλά πως θα ενεργοποιησω το (&@&%@%(_^%#@!%&^ displayport-audio μέσω alsa?

 

update: στον smplayer μπορώ να ορίσω το alsa 1:3 που είναι το displayport τελικα (nice, έχω μουσικούλα)

στο υπόλοιπο σύστημα θα το ψάξω μέσω alsa και θα δώσω feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ασχοληθώ με ήχο! Έχω ενα dell-soundbar το οποίο αν έχει μια analog-in. Από αυτό ακούω όταν κάθομαι στο pc.

Αν το βάλω στο στο audio-out του monitor μπορώ να το χρησιμοποιώ και όταν βλέπω TV (digea με hdmi στο monitor). Φυσικά αυτό συμβαίνει 18 κυριακές του χρόνου (F1), αλλά θα μου αρέσε να μην μπλέκω με καλώδια.

Επίσης αν μπορέσω να αλλάζω audio-outs στο linux τότε θα συνδέσω το 5.1 και θα το ανάβω μόνο για ταινία.

 

υγ: θέλω κάποια στιγμή στη ζωή μου να πάρω κάτι ηχεία dali αλλά δεν παίζει $$ για τρέλες ;)

υγ2: τραγική η ποιότητα μέσω του displayport...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέχεις φαίνεται  από τις mainstream διανομές. Αλλιώς θα το ήξερες.

 

ένα καλό του pulsaudio -για τον απλό χρήστη - είναι ότι για κάθε εφαρμογή μπορείς να ρυθμίσεις τον ήχο ξεχωριστά.

 

π.χ. παίζεις ένα flash(!) game που δεν έχει mute στις ρυθμίσεις, και σου 'ρχεται να ακούσεις λίγη μουσική...

χάρη στη δύναμη του PULSAUDIO, κάνεις mute τον Μιντόρι και απολαμβάνεις Μπετόβεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως αλλάζεις έξοδο θες να μου πεις ή να με πιάσουν ζήλιες?

 

το displayport είναι ότι και το hdmi σε ότι αφορά τον ήχο (σε ότι αφορά την εικόνα είναι ο αντικαστάστης του dvi, και περνάει και ήχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι ειναι, δεν έχουν οι κάρτες μου :P η οθόνη έχει

Με το μίξερ του kde, με alsamixer αλλά όταν είχα openbox είχα ένα frontend του, dκάτι αλλά δεν θυμάμαι

Στο htpc έχω αρχείο ~/asoundrc

Τα ακουστικά δεν κάνω τπτ, μόνο τους

 

Απο δυνατότητες πάντως το pulse έχει άπειρες αν το κανεις να δουλέψει

Εγω δεν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαϊστα...

το alsamixer δεν έχει επιλογές στην ATI (που έχει το displayport), μόνο ενα spdif mute. Ίσως για αυτό να χρειάζομαι και το pulse.

 

στα to-do και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...