Προς το περιεχόμενο

Μελάνια και reset level


PuNiShErR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας φίλοι του insomnia!

 

Έχω έναν εκτυπωτή hp photosmart e6510 που παίρνει μελάνια hp 364.
Έχω ακούσει πως όταν τελειώσει το μελάνι αποθηκέυεται σε αυτό η πληροφορία πως έιναι τελειωμένο και αν προσπαθήσω να το γεμίσω με χύμα μελάνι τότε θα νομίζει πάλι πως έιναι άδειο.

 

Αν ισχύει αυτο τότε:

Η πρώτη λύση αλλά μη ασφαλής που βρήκα είναι πως άσχετα το τι λέει μπορώ να συνεχίσω να εκτυπώνω αλλά δεν θα ξέρω τι στάθμη του μελανιού πράγμα αρκετά επικίνδυνο.

Η δεύτερη λύση που βρήκα είναι κάτι reset chips τα οποία δεν ξέρω πως λειτουργούν ακριβώς, δηλαδή:
Κάνω reset το chip και θεωρεί ότι είναι γεμάτο και μπορώ ας πούμε να το γεμίσω μέχρι τη μέση και όταν τελειώσει στην πραγματικότητα το μελάνι αυτό να δείχνει πως έχει υπόλοιπο ακόμα μισό δοχείο? ( πράγμα  επίσης επικίνδυνο γιατί μπορεί να βάλω λιγότερα ml α΄ποσο χρειάζεται ).

Επομένως αυτό που χρειάζομαι απο εσάς είναι μου πείτε αν όντως ισχύουν αυτά που γράφω ή υπάρχει κάποια λύση πολύ πιο απλή.

 

Με λίγα λόγια χρειάζομαι ακριβείς οδηγίες γεμίσματος των μελανιών μου χωρίς να έχω θέματα ασφαλείας.


Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησιμοποιώ μελάνια hp 364 εδώ και καιρό (στον εκτυπωτή HP B010a).

Δεν έχω βρει κάποιον αξιόπιστο τρόπο για reset. Οταν τελειώσουν τα ξαναγεμίζω αδιαφορώντας για το επίπεδο που δείχνει το λογισμικό (τα δείχνει άδεια χωρίς όμως να σε μπλοκάρει).

 

Πρόσφατα παρήγγειλα άδεια refillable μελανοδοχεία, τα οποία δεν έχουν μέσα το κλασικό σφουγγάρι και είναι πιο εύκολα στο γέμισμα.

 

 


Κάνω reset το chip και θεωρεί ότι είναι γεμάτο και μπορώ ας πούμε να το γεμίσω μέχρι τη μέση και όταν τελειώσει στην πραγματικότητα το μελάνι αυτό να δείχνει πως έχει υπόλοιπο ακόμα μισό δοχείο? ( πράγμα  επίσης επικίνδυνο γιατί μπορεί να βάλω λιγότερα ml α΄ποσο χρειάζεται ).

 

Αυτό ισχύει. Οταν κάνεις reset ο εκτυπωτής το δείχνει γεμάτο. Δεν το ζυγίζει για να δει αν πράγματι είναι στο 100%.

 

 

Γενικά απ'ότι έχω διαβάσει τα 364 μπορούν να αναγομωθούν πάρα πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ebay.co.uk/itm/221020256153?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Αυτά παρήγγειλα γιατί είχα πρόβλημα με διαρροές μελανιού σε διάφορα άλλα μελανοδοχεία.

Πιστεύω ότι θα είναι καλύτερη λύση, γιατί γεμίζουν πιο εύκολα και δεν έχουν το κλασικό σφουγγαράκι μέσα που χάνει την απορροφητικότητα τους μετά από μερικά γεμίσματα.

Δεν τα έχω παραλάβει ακόμη βέβαια για να σου πω για πιο σίγουρα.

 

 

Η άλλη λύση είναι τα έτοιμα αναγομωμένα. Εκεί απλά ξεκολλάς το τσιπάκι από το αυθεντικό hp μελάνι και το κολλάς στο αναγομωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.euro-jet.gr/product.asp?catid=815 Για αυτά εδώ τι έχεις να πείς? Το μελάνι είναι της OCP ( made in Germany ). Εκείνο που ρώτησα τελικά ισχύει? ( ότι μπορώ να έχω έλεγχο της στάθμης του μελανιού επειδή είναι διαφανές το δοχείο? )!

Επεξ/σία από PuNiShErR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...