Προς το περιεχόμενο

20MP φωτογραφική μηχανή από την Toshiba για smartphones και tablets


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας καλός φακός δηλαδή πρέπει να έχει μεγάλο πλάτος? Νόμιζα πως έπαιζε ρόλο η τεχνολογία των υλικών του.

ένας καλός φακός πρέπει να έχει μεγάλη διάμετρο κατ'αρχήν. Σκοπός του φακού είναι να συλλαμβάνει το φως. Οπότε όσο περισσότερο φως μπορεί να περνάει από το "μάτι" του φακού, τόσο καλύτερες και πιο λεπτομερείς φωτογραφίες βγάζει. Φυσικά και παίζει ρόλο η ποιότητα των υλικών, δηλαδή τα κρύσταλλα και το σχήμα που έχουν, έτσι ώστε να διαθλάται με σωστό τρόπο το φως και να περνάει το είδωλο της εικόνας χωρίς παραμορφώσεις και λοιπές αλλοιώσεις. Οπότε δεν είναι μόνο το πόσα είναι τα megapixels, αλλά και η ποιότητά τους, η οποία εξασφαλίζεται από έναν καλό φακό. Καταλαβαίνεις τότε πώς γίνεται ενώ 2 κινητά πχ έχουν 5 mp ανάλυση, αλλά το ένα βγάζει πιο καθαρές φωτογραφίες από το άλλο. Φυσικά αν πάρεις μια φωτογραφική μηχανή, πάλι 5 mp, θα δεις αρκετή διαφορά που θα ξεπερνάει σε ποιότητα οποιοδήποτε κινητό των 5 mp. Κι αυτό λόγω του μεγέθους του φακού. Στο κινητό ο φακός θα είναι σε μέγεθος κεφαλιού πινέζας (στην καλύτερη) ενώ στη φωτογραφική μηχανή σε μέγεθος καπακιού αναψυκτικού (στη χειρότερη).    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα megapixel ειναι η αναλυση της φωτογραφιας καλυτερα να πουμε ,αλλα σιγουρα οχι η ποιοτητα της .Απλα ο ορος αναλυση εχει απο πολλους παρεξηγηθει οτι και καλα σημαινει απαραιτητα ποιοτικοτερο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι μια σκευωρια!!!

τα εχουν συμφωνησει οι κατασκευαστες αισθητηρων και οι κατασκευαστες καρτων μνημης...

 

"βαλτους 20mp καμερες, κι εγω θα τους πουλησω 2Tb καρτες μνημης"

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι μια σκευωρια!!!

τα εχουν συμφωνησει οι κατασκευαστες αισθητηρων και οι κατασκευαστες καρτων μνημης...

 

"βαλτους 20mp καμερες, κι εγω θα τους πουλησω 2Tb καρτες μνημης"

Κάπως έτσι πάει. Πλήρωνε κοσμάκη. Πάντως πολύ χρήσιμες ήταν οι πληροφορίες για τους φακούς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλάτε τώρα μωρέ, ποιός αγοράζει μεγαλύτερη κάρτα μνήμης επειδή η νέα του συσκευή βγάζει υψηλότερης ανάλυσης φωτογραφίες; Μία οχτάρα κάρτα (που σχεδόν τις χαρίζουν πια) χωράει το σύμπαν. Και όταν θα γεμίσει σε έναν χρόνο ή αγοράσεις συσκευή που βγάζει φωτό των 8MB η καθεμιά, τότε πια θα χαρίζουν τις 16άρες.

Δεν θέλω MP, θέλω ταχύτερους και φωτεινότερους φακούς!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλός φακός είναι ο ογκώδης φακός δυστυχώς χωρίς να είναι η μοναδική σημαντική παράμετρος. Υπάρχουν ωστόσο κάποιες "νέες" τεχνολογίες, οι περιθλαστικοί φακοί, που δίνουν πολύ καλά αποτελέσματα με μικρότερο όγκο. Η Canon έχει ήδη τέτοιους μικρούς τηλεφακούς, αυτούς με το πράσινο δακτυλίδι.

 

Όσο αφορά τους αισθητήρες θα προτιμούσα μεγαλύτερο αισθητήρα με λιγότερα pixels για καλύτερη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ολα ειναι μια σκευωρια!!!

τα εχουν συμφωνησει οι κατασκευαστες αισθητηρων και οι κατασκευαστες καρτων μνημης...

 

"βαλτους 20mp καμερες, κι εγω θα τους πουλησω 2Tb καρτες μνημης"

 

:)

φαντάζομαι ότι θα έχουν αφαιρέσει τις επιλογές για φωτογραφίες σε λίγοτερα mpixels :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη κανεναν σας δεν τον ενδιαφερει το ζουμ? καλα τα λετε, αλλα το pureview ας πουμε δεν φτιαχτηκε για να τραβαει 30ΜΒ φωτο και να γεμιζει μνημες..

φτιαχτηκε για να μπορεις να ζουμαρεις με πολυ καλυτερη ποιοτητα μιας και δεν γινεται να εχουμε οπτικο ζουμε σε κινητα. και νομιζω το αποτελεσμα ειναι φανταστικο! 

τουλαχιστον εγω κανα 2 φορες που το δοκιμασα ειδα ποσο ωραιο ειναι να ζουμαρω με κινητο, εκει που πραγματικα υστερουσαν και που πραγματικα σε κανει να πετας την compact! κατα ταλλα, οντως παραμυθι τα mp! δεν καθοριζουν την ποιοτητα! ομως σιγουρα προσφερουν κατι, και αυτο ειναι το ζουμ..(ή αλλιως κροπαρισμα μετα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι ότι θα έχουν αφαιρέσει τις επιλογές για φωτογραφίες σε λίγοτερα mpixels :P

Αυτο δεν το κανει κανεις.

Ειναι σαν να παρεις i7 και να τον κανεις under-clock για να μην σου καίει παραπάνω ρεύμα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...