Προς το περιεχόμενο

Dmesg+Nvidia


{import*}

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σε όλους

 

θέλω την βοήθεια γιατι τα έκανα μαντάρα

Θα σας εξηγήσω τι έκανα και μετα βλέπουμε

 

1)Στο Dmesg εμφανίστηκαν οι παρακάτω γραμμές

 

[   15.458823] NVRM: Your system is not currently configured to drive a VGA console
[   15.458830] NVRM: on the primary VGA device. The NVIDIA Linux graphics driver
[   15.458834] NVRM: requires the use of a text-mode VGA console. Use of other console
[   15.458838] NVRM: drivers including, but not limited to, vesafb, may result in
[   15.458841] NVRM: corruption and stability problems, and is not supported.

 

και έψαχνα στο google να βρώ τρόπο να επιλύσω το θέμα αρχικά έβαλα να bootάρει χωρίς 'quiet splash'

και έκανα επανεκκίνηση αλλά το μήνυμα συνεχίστηκε

στην συνέχεια μέσα στο όλο ψάξιμο βρήκα ότι υπάρχει ένα αρχείο modprobe.d στο /etc

και είχε 2 αρχεία blacklist-framebuffer.conf και ένα απλο blacklist.conf

έκει λοιπόν είχε μια γραμμή

 

blacklist nvidiafb

 

την οποία δεν έσβησα απλά την άλλαξα έτσι

 

#blacklist nvidiafb

 

και έβαλα σε blacklist το vesafb

εν συνεχεία με sudo πάντα

έγραψα

 

sudo update-initramfs -u

 

μέτα

 

sudo init 6

 

και μετά το χάος :-(

 

2)Για να διορθώσω το παραπάνω λάθος πέφτω σε μια ιστοσελίδα

 

How to View, Modify and Recreate initrd.img --> http://www.thegeekstuff.com/2009/07/how-to-view-modify-and-recreate-initrd-img/

έκανα ότι μου έλεγε αφού πρώτα έβαλα το cd της ubuntu

 

αλλά δεν λέει να μπεί

 

Για την συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει κάποια λύση

ή πάω για repair/format ;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boot-αρεις με καποιο σιντι ubuntu , επιλεγεις "try it" , ανοιγεις τερματικο...βρισκεις τα partitions σου.

 

Κανεις mount το root (/) και το /boot καπου (π.χ. /mnt , /mnt/boot) .Αν δεν ειναι ξεχωριστα αυτα τα 2 partitions απλα κανεις mount το root partition.

Μετα "μπαινεις" στην εγκατασταση σου με chroot.Αλλαζεις παλι το blacklist.conf ξαναφτιαχνεις το initrd με το update-initramfs -u , βγαινεις απο την εγκατασταση (με exit) , un-mount-αρεις τα mount-αρισμενα partitions με την αναποδη σειρα που τα mount-αρες και κανεις τον σταυρο σου και επανεκιννηση.

 

Τελος ξεχνα τις γραμμες στο dmesg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boot-αρεις με καποιο σιντι ubuntu , επιλεγεις "try it" , ανοιγεις τερματικο...βρισκεις τα partitions σου.

 

Κανεις mount το root (/) και το /boot καπου (π.χ. /mnt , /mnt/boot) .Αν δεν ειναι ξεχωριστα αυτα τα 2 partitions απλα κανεις mount το root partition.

Μετα "μπαινεις" στην εγκατασταση σου με chroot.Αλλαζεις παλι το blacklist.conf ξαναφτιαχνεις το initrd με το update-initramfs -u , βγαινεις απο την εγκατασταση (με exit) , un-mount-αρεις τα mount-αρισμενα partitions με την αναποδη σειρα που τα mount-αρες και κανεις τον σταυρο σου και επανεκιννηση.

 

Τελος ξεχνα τις γραμμες στο dmesg.

 

τα έχω κάνει αυτά

βέβαια το mount του partition το κάνε με τα γραφικά

μπαίνω με root αφού πρώτα δίνω sudo passwd root

φτιάχνω το αρχείο με nano <αρχειο>

αλλά όταν πάω να κάνω το

update-initramfs -u

μου βγάζει

"update initramfs disabled read only media"

και εκεί κόλλησα

 

Ενημέρωση: μπήκα με chroot  μου βγάζει "cannot create /dev/null"

Warning:no ldd around - install libc.bin

update-initramfs:failed for /boot/initrd.img-3.2.0-35-generic-pae with 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν εγινε σωστα το mount.Εγινε για καποιον λογο "read only" και για αυτο δεν μπορει να φτιαξει το initramfs.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ

mphxths

το mount που γίνεται απο τα γραφικά είναι γτπ :P ήθελε fstab

μπήκα μέσα :)

 

Αν και τώρα που κοίταξα δεν μου έβγαλε το NVRM σφάλμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομορφα , βαλε το steam τωρα και χαλαρωσε με κανα παιχνιδακι και ασε τα πειραματα :)

 

ήθελα να δώ ποσο "δυναμικό" είναι το Linux στις επαναφορές και οφείλω να ομολογήσω

ότι τα σπάει :)

 

όσο για το steam λόγω παλαιότητας του φορητού σέρνομαι ολόκληρος εκτος αν φταίει κάτι άλλο

και δεν μπορώ να το δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χαρακτηριστικα εχει το εν λογω φορητο...?

 

Satellite P100

Τ2500 στα 2.0ghz

4GB ram αλλα βλέπει τα 3

Nvidia Ge Force Go 700Gs  με τους proprietary οδηγούς και με τον νέο πυρήνα

 

βασικά Killing Floor ενω ανοίγει το παιχνιδί μείωσα τα γραφικά

η θερμόκρασία της κάρτας είναι ~ 70 βαθμοί

Παρατήρησ τα εξής:1)ανεβαίνει το ping και κολλάω

2)κατεβάζει κάτι αρχεία 

 

οπότε για το δεύτερο περιμένω

 

Απορία: πως μπορώ να γυρίσω στο desktop και να χαναμπώ ξανά στο παιχνίδι για να δώ

ακριβώς θερμοκρασία γιατί αυτή που βλέπω είναι όταν βγαίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερωγω :) με κανα alt-tab δοκιμασες?Αντε και οταν βγεις να προλαβει να πεσει ποσο η θερμοκρασια?1-2 βαθμους?εχε το nvidia-settings ανοιχτο στο desktop ετσι ωστε οταν βγεις απο το παιχνιδι να δεις κατευθειαν θερμοκρασια.

 

Απο κει και περα και γω εχω εδω ενα φορητο παλιο με λινουξακι ...με ati mobility καρτα να φανταστεις , αλλα δεν σηκωνει τοση θερμοκρασια.Βεβαια δεν εχω δοκιμασει παιχνιδια αλλα σε idle einai 50-60c αναλογα τα κεφια..

 

Παντως περιμενε να κατεβασει τα αρχεια και μετα παιξε οτιδηποτε.

Επισης τσεκαρε αν μπορεις και ειναι ευκολο μην εχει πιασει τιποτα σκονες το φαν του φορητου που "απαγει" την θερμοτητα απο τις γρυλιες και συσσωρευεται θερμοτητα στο εσωτερικο του φορητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερωγω :) με κανα alt-tab δοκιμασες?Αντε και οταν βγεις να προλαβει να πεσει ποσο η θερμοκρασια?1-2 βαθμους?εχε το nvidia-settings ανοιχτο στο desktop ετσι ωστε οταν βγεις απο το παιχνιδι να δεις κατευθειαν θερμοκρασια.

 

Απο κει και περα και γω εχω εδω ενα φορητο παλιο με λινουξακι ...με ati mobility καρτα να φανταστεις , αλλα δεν σηκωνει τοση θερμοκρασια.Βεβαια δεν εχω δοκιμασει παιχνιδια αλλα σε idle einai 50-60c αναλογα τα κεφια..

 

Παντως περιμενε να κατεβασει τα αρχεια και μετα παιξε οτιδηποτε.

Επισης τσεκαρε αν μπορεις και ειναι ευκολο μην εχει πιασει τιποτα σκονες το φαν του φορητου που "απαγει" την θερμοτητα απο τις γρυλιες και συσσωρευεται θερμοτητα στο εσωτερικο του φορητου.

 

βασικά δεν ακούω το φαν να γυρίζει

παρα μόνο όταν μπει στο περιβάλλον του linux

αλλα ναι μόλις το άφησα να κατεβάσει έπαιξα κανονικά στα low

 

αλήθεια dubstep μπορώ να ακούσω απο το linux;

γιατί ακούω το drum-bass λες και τραβάω κλοτσιά σε κανέναν

 

alt+tab Δεν πιάνει αλλά θα ψάξω μήπως υπάρχει καμία ρύθμιση στο πληκτρολόγιο

 

alt+ctrl+f1 
nvidia-smi -l

 

έδειξε 73 βαθμούς

 

και με γραφικά στο medium χτύπησε 81

 

καλές είναι οι θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To fan ελεγχεται απο το acpi (power management κλπ) επι τω πλειστω για αυτο αρχιζει δουλεια οταν μπαινεις στο γραφικο περιβαλλον.Συνηθως (κρινοντας απο το δικο μου χρεπο-φορητο) , αρχιζει και λειτουργει μολις πιασει ζεστη ασχετως αν ειναι σε windows  , linux , bios κλπ.

 

Απλα οι οδηγοι το πειθαρχουν να λειτουργει πιο βελτιστα...

Παραυτα αν ειναι ευκολα προσβασιμο ριχτου μια ματια μπας και θελει κανα φυσημα...

 

Οσο για μουσικη..ξερωγω...με τι την ακους?browser?καποιο προγραμμα?Λογικα το πισι σου δεν θα χει θεματα σε αναπαρωγη μουσικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To fan ελεγχεται απο το acpi (power management κλπ) επι τω πλειστω για αυτο αρχιζει δουλεια οταν μπαινεις στο γραφικο περιβαλλον.Συνηθως (κρινοντας απο το δικο μου χρεπο-φορητο) , αρχιζει και λειτουργει μολις πιασει ζεστη ασχετως αν ειναι σε windows  , linux , bios κλπ.

 

Απλα οι οδηγοι το πειθαρχουν να λειτουργει πιο βελτιστα...

Παραυτα αν ειναι ευκολα προσβασιμο ριχτου μια ματια μπας και θελει κανα φυσημα...

 

Οσο για μουσικη..ξερωγω...με τι την ακους?browser?καποιο προγραμμα?Λογικα το πισι σου δεν θα χει θεματα σε αναπαρωγη μουσικης...

 

acpi=force

η θερμοκρασία πέφτει απο 81 στα 69 και τώρα έχει πάει στα 67

όσο για την μουσικη με vlc οταν πέφτει μπάσα έχω θέμα

ειδάλλως ακούς μια χαρά ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θελει τιποτα ρυθμισεις στο vlc ? αν ακουσεις το ιδιο κομματι απο κανα youtube? τραβανε τα ηχεια ή ειναι θεμα προγραμματος αναπαραγωγης δηλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θελει τιποτα ρυθμισεις στο vlc ? αν ακουσεις το ιδιο κομματι απο κανα youtube? τραβανε τα ηχεια ή ειναι θεμα προγραμματος αναπαραγωγης δηλ?

βασικά βρήκα αυτό εδώ https://help.ubuntu.com/community/HdaIntelSoundHowto

σε λίγες μέρες θα σας πώ με νέο ποστ γιατί το συγκεκριμένο λύθηκε

Ευχαριστώ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...