Προς το περιεχόμενο

Χρήση Linux για επίλυση προβλήματος boot λόγω μη αναγνωρίσιμης συσκευής από την mobo


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις το λειτουργικο σου στον εναν απο τους 2 , τοτε ο sata controller επαιζε σε single mode.

Tωρα τον γυρισες σε raid mode.Και οι drivers ειναι διαφορετικοι απο οτι στο single mode.

 

Πηγαινε στην σελιδα της μητρικης σου στα downloads http://www.asus.com/Motherboards/AMD_Socket_754/K8VX/#download

 

και διαλεξε π.χ. windows xp.

 

θα δεις κατηγορια "raid" με τους οδηγους εκει μεσα.

 

Στο single mode σχεδον κανενας sata controller μητρικης δεν θελει εξτρα drivers..περιλαμβανονται στα windows...σε raid mode αλλαζουν τα πραγματα για αυτο και η καθε μητρικη περιλαμβανει τους drivers.

 

Η μητρική μου δεν έχει καθόλου SATA drivers. Οι 2 έξοδοι SATA που έχει είναι πάνω στον ενσωματωμένο RAID controller της.

Έτσι όταν εγκαθιστώ καινούριο λειτουργικό σε έναν δίσκο SATA, για να δει η εγκατάσταση έναν δίσκο RAID εγκαθιστώ με F6 τους drivers που λίνκαρες. Είτε για RAID είτε για single disk πρέπει να είναι οι ίδιοι. Εξάλλου δεν βλέπω να έχει κι άλλους στην σελίδα.

 

 

i bet την κοπέλα στο δικέφαλο στο όχι :P

 

 

Το έχασες το γκομενάκι. :-D

Μολις έκανε boot από τον 1,2TB δίσκο όπου έκανα restore το image του συστήματός μου.

 

Το θέμα είναι πως θα μπορούσα να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα κάνοντας και partitions...

 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@funbreaker

 

απλα λειτουργεις τον controller σε raid mode , ειτε εχεις τους δισκους μεμονωμενα ειτε σε raid.

Περιττο , γιατι απλα μπαινεις στον κοπο να περνας τους raid drivers σε καθε εγκατασταση , ενω αν δουλευες τον controller σε single mode δεν θα χρειαζοταν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κάποιο partition manager (gparted live) κανε shrink τον δίσκο και πάρε ξανά image με το acronis

 

 

φτου, δεν πειράζει ξαδερφάκι είσαι

 

 

Χώρισα τον 1,2ΤΒ σε δύο partition των 60GB και των (1,2TB-60GB) και πλέον κάνει boot κανονικά.

Πέτυχε δηλαδή το πείραμα. Το θέμα είναι να βελτιωθούν κάπως και οι επιδόσεις. Αύριο θα μετρήσω χρόνους boot από τον IDE και από τους RAID δίσκους καθώς και χρόνους μεταφοράς αρχείων.

 

@funbreaker

 

απλα λειτουργεις τον controller σε raid mode , ειτε εχεις τους δισκους μεμονωμενα ειτε σε raid.

Περιττο , γιατι απλα μπαινεις στον κοπο να περνας τους raid drivers σε καθε εγκατασταση , ενω αν δουλευες τον controller σε single mode δεν θα χρειαζοταν καν.

 

Χμ, δεν έχω ιδεα αν κάνω κάτι τέτοιο. Στην αρχαιότητα που έκανα εγκατάσταση τα windows όταν πρωτοπήρα δίσκο SATA δεν τον έβλεπε καθόλου και αναγκάστηκα για να κάνω εγκατάσταση να βάλω αυτούς τους drivers που λες και που είναι drivers για sata του raid controller της μητρικής μου που είναι η μόνη είσοδος sata στην μητρική. Δεν επέλεξα να είναι σε raid mode, συστοιχίες raid φτιάχνεις από το boot utility του controller. Εγώ είχα τους δίσκους σε single κατάσταση.

Anyway δεν έχει και τόση σημασία αυτό.

Το θέμα είναι τώρα τι να κάνω τους 2 40άρηδες και τον controller. Στις αγγελίες μάλλον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...