Προς το περιεχόμενο

Χρήση Linux για επίλυση προβλήματος boot λόγω μη αναγνωρίσιμης συσκευής από την mobo


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω ιδέα από Linux. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω το παραμικρό.

 

  • Το αρχικό πρόβλημα ήταν αυτό. Δηλαδή η μητρική μου υποστηρίζει raid μόνο για sata δίσκους κι εγώ ήθελα να κάνω σε IDE.
  • Για να το λύσω αγόρασα αυτό, έναν IDE RAID Controller δηλαδή ρωτώντας επίμονα αν θα μπορούσε να προκύψει κάποιο πρόβλημα που δεν θα μπορούσα να φανταστώ και να μην λειτουργήσει η ιδεά.
  • Τελικά όμως την πάτησα γιατί προέκυψε αυτό το πρόβλημα, δηλαδή δεν μπορώ να κάνω boot από τον νέο controller.
  • Έτσι κάποιος συναγωνιστής μου πρότεινε αυτό, δηλαδή να δοκιμάσω να bootάρω από κάπου με linux για να μου αναγνωρίσει την συσκευή και μετά να κάνει κανονικά boot στα windows.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω:

 

  1. Αν όντως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο
  2. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου εξηγήσει τι πρέπει ακριβώς να κάνω γιατί όπως είπα δεν γνωρίζω πολλά
  3. Αν έχει κανείς καμιά άλλη ιδεα πιο εύκολα υλοποιήσιμη για να λυθεί το πρόβλημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ξερω ποσο παλιο ειναι το πισι και τι υποστηριζει και τι οχι ...

 

1.Το raid στους δισκους που συνδεσες πανω στον controller θα το κανεις απο το σχετικο utility  που εχει ο controller και προσβαση σε αυτο θα χεις κατα το ΒΟΟΤ με καποιον συνδυασμο κουμπιων που θα σου δειχνει την στιγμη που θα "σκαναρει" για δισκους στον controller.

Δηλαδη θα σου βγαλει εξτρα πληροφοριες κατα το ΒΟΟΤ που θαναι στην ουσια το ΒΙΟΣ του controller...

2.Πρεπει να ρυθμιστει να boot-αρει ο controller αυτος.Αν δεν μπορει να ρυθμιστει κατι τετοιο χαιρετα μας τον πλατανο.Τσεκαρε βεβαια αν εχει η μητρικη σου το τελευταιο bios , και αν δεν το χει περνα το μπας και αλλαξει τιποτα.

3.Καψε σε ενα cd (δεν λεω για usb stick γιατι προφανως δεν θα εχει boot απο usb στο bios) με καποια live διανομη λινουξ.Boot-αρε με αυτην και τσεκαρε να δεις τι δισκους βλεπει.Αν τους δισκους που ειναι πανω στον controller δεν τους βλεπει καν , το παρατας το προτζεκτ.Εκτος και αν μας πεις τι μαρκα ειναι να τσεκαρουμε αν παιζουν οδηγοι για λινουξ για τον controller.

4.Μην μπερδευεσαι με τα 133MB/s , 150MB/s.Στα χρονια ενασχολησης μου με τους Η/Υ , ειτε σαν χομπιστας ειτε σαν επαγγελμα ενα πραγμα καταλαβα.Τα νουμερα αυτα αναφερονται στο ευρος του ide/sata controller (controller bandwith).Ειναι η μαξιμουμ ταχυτητα που θα πιασουν οοοολοι οι δισκοι μαζι (που ειναι συνδεδεμενοι πανω στον ιδιο controller) , αν αρχισουν να γραφουν/διαβαζουν ολοι μαζι .

Οποτε οσες πιθανοτητες εχει ενας sata δισκος να πιασει το μαξιμουμ του controller του , αλλο τοσες εχει και ο ide.

Επι του πρακτεου οταν αντιγραφω ενα αρχειο αναμεσα σε 2 δισκους ΣΑΤΑ που χω αυτην την στιγμη στο πισι μου (sata2) , οι ταχυτητες που βλεπω ειναι στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ 70-80mb/s.Παντα για μηχανικους δισκους...με SSD αλλαζουν τα δεδομενα.

Επισης για την ιστορια , δεν εχω δει μηχανικο δισκο sata3 να πιανει sata3 ταχυτητες (προφανως συνδεδεμενος σε sata3 υποδοχη).Επιανε το θεωρητικο μαξιμουμ του sata2.

 

Τελος να σημειωσω οτι εγω στην περιπτωση που θα μου βαζανε ενα πιστολι στον κροταφο για να ξοδεψω λεφτα για ενα τετοιο παλιο πισι θα επαιζα με 

1.single ide δισκο και οσο τραβηξει

2.external scsi controller + 1-2 δισκους (πιο αξιοπιστοι οι scsi controllers/δισκοι)

3.ide SSD δισκοι (ω ναι υπαρχουν).H τιμη τους ειναι τσιμπημενοι ομως.. για παραδειγμα δες τους ssd ide 64gb http://www.ebay.com/sch/Drives-Storage-Blank-Media-/165/i.html?_nkw=ssd%20ide%2064gb&_sop=15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα που ξέχασα να αναφέρω...δοκίμασε το Super Grub2 Disk στο enable extra grub2 functionality έχει υποστήριξη για raid,αν είσαι τυχερός θα υποστηρίζει και τον δικό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-πρώτη κίνηση τελευταίο bios

2-από bios όπως σου είπαν βρες τον controller της κάρτας

3-αν δεν έχει μπορείς να κάνεις raid με mdadm και να βάλεις ότι θες από πάνω, είτε με την κάρτα που έχεις πάρει είτε χωρίς. Εγώ θα την πέταγα την κάρτα πάντως και θα έκανα το raid κατευθείαν με mdadm 

 

κανε τα δυο πρώτα και μετά πάμε στο τρίτο μαζί

αν καταλήξεις στο τρίτο ξεχνάς το windows



Ένα πράγμα που ξέχασα να αναφέρω...δοκίμασε το Super Grub2 Disk στο enable extra grub2 functionality έχει υποστήριξη για raid,αν είσαι τυχερός θα υποστηρίζει και τον δικό σου...

 

αν κάνει software raid (mdadm) όλοι οι bootloader θα κάνουν boot, αυτό δεν αλλάζει κάτι δεν έχει να κάνει με το windows xp

και να κάνει boot o grub δεν θα κάνει το xp, αν δεν βρει την κάρτα στο bios και να κάνει από εκεί το raid (hardware raid) δεν αλλάζει κάτι

 

και για να κάνει hardware raid η κάρτα θα πρέπει να έχει δικό της cpu/controller/bios για να μην επιβαρύνει τον cpu του μηχανήματος κάτι το οποίο η κάρτα πολύ αμφιβάλω εάν έχει. Κοινός η κάρτα είναι πεταμένα λεφτά

sorry TS .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ξερω ποσο παλιο ειναι το πισι και τι υποστηριζει και τι οχι ...

 

Για να ξεδιαλύνουν λίγο περισσότερο τα πράγματα:

 

Η μητρική μου είναι η Asus K8V-X και έχει πάνω της άλλον ενσωματωμένο raid controller ο οποίος όμως υποστηρίζει raid μόνο για δίσκους sata. Επίσης έχει 2 εξόδους για SATA και 2 για IDE δίσκους.

Εγώ έχω 2 ολόιδιους δίσκους SATA 640GB  ο καθένας, και δύο ολόιδιους δίσκους IDE 40GB ο καθένας.

 

Το σύστημα είναι γενικά παλιό αλλά την παλεύει ακόμα και είπα να μην το πετάξω και να το έχω για δευτερεύουσες εργασίες που τις σηκώνει.

Σκέφτηκα λοιπόν να του κάνω κι ένα raid ώστε να ενισχυθεί κάπως η ταχύτητά του. Ανάμεσα στις επιλογές να του κάνω raid με τους SATA δίσκους μου και τους IDE προφανώς προτίμησα να το κάνω με τους IDE γιατί οι άλλοι δύο είναι πολύ μεγάλοι σε όγκο και τους θέλω για αποθηκευτικό χώρο.

 

Κι έτσι επειδή η μητρική μου δεν μπορούσε να κάνει raid τους IDE αγόρασα αυτόν τον raid controller μη προβλέποντας οτι δεν θα μπορεί να κάνει boot.

 

 

1.Το raid στους δισκους που συνδεσες πανω στον controller θα το κανεις απο το σχετικο utility  που εχει ο controller και προσβαση σε αυτο θα χεις κατα το ΒΟΟΤ με καποιον συνδυασμο κουμπιων που θα σου δειχνει την στιγμη που θα "σκαναρει" για δισκους στον controller.

Δηλαδη θα σου βγαλει εξτρα πληροφοριες κατα το ΒΟΟΤ που θαναι στην ουσια το ΒΙΟΣ του controller...

 

Το utility το χρησιμοποίησα εντός των windows και έκανα το raid. Κατά το boot εμφανίζεται μόνο ο ενσωματωμένος raid controller της μητρικής ενω ο νέος δεν φαίνεται πουθενά.

 

2.Πρεπει να ρυθμιστει να boot-αρει ο controller αυτος.Αν δεν μπορει να ρυθμιστει κατι τετοιο χαιρετα μας τον πλατανο.Τσεκαρε βεβαια αν εχει η μητρικη σου το τελευταιο bios , και αν δεν το χει περνα το μπας και αλλαξει τιποτα.

 

Έβαλα το τελευταίο bios και το μόνο που άλλαξε ήταν να μου βγάλει επιπλέν επιλογές στο boot priority και για boot από έναν card reader που έχω. Για boot από PCI συσκευές δεν έχει τίποτα ή δεν μπορώ να το βρω εγώ.

 

3.Καψε σε ενα cd (δεν λεω για usb stick γιατι προφανως δεν θα εχει boot απο usb στο bios) με καποια live διανομη λινουξ.Boot-αρε με αυτην και τσεκαρε να δεις τι δισκους βλεπει.Αν τους δισκους που ειναι πανω στον controller δεν τους βλεπει καν , το παρατας το προτζεκτ.Εκτος και αν μας πεις τι μαρκα ειναι να τσεκαρουμε αν παιζουν οδηγοι για λινουξ για τον controller.

 

α.Δοκίμασα με ένα Live Linux Knoppix CD που είχα και δεν εμφάνισε τους δίσκους του controller. Τον controller ως συσκευή τον είδε αλλά όχι και τους δίσκους.

β.O controller είναι ο VIA VT6410 IDE RAID Controller. Βρήκα αυτούς τους Linux Drivers.

 

4.Μην μπερδευεσαι με τα 133MB/s , 150MB/s.Στα χρονια ενασχολησης μου με τους Η/Υ , ειτε σαν χομπιστας ειτε σαν επαγγελμα ενα πραγμα καταλαβα.Τα νουμερα αυτα αναφερονται στο ευρος του ide/sata controller (controller bandwith).Ειναι η μαξιμουμ ταχυτητα που θα πιασουν οοοολοι οι δισκοι μαζι (που ειναι συνδεδεμενοι πανω στον ιδιο controller) , αν αρχισουν να γραφουν/διαβαζουν ολοι μαζι .

Οποτε οσες πιθανοτητες εχει ενας sata δισκος να πιασει το μαξιμουμ του controller του , αλλο τοσες εχει και ο ide.

Επι του πρακτεου οταν αντιγραφω ενα αρχειο αναμεσα σε 2 δισκους ΣΑΤΑ που χω αυτην την στιγμη στο πισι μου (sata2) , οι ταχυτητες που βλεπω ειναι στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ 70-80mb/s.Παντα για μηχανικους δισκους...με SSD αλλαζουν τα δεδομενα.

 

Ωραία όλα αυτά αλλά ανάμεσα στις επιλογές να έχω το λειτουργικό σε έναν SATA χωρίς raid (δηλαδή (150mb/s)/2 με βάση τα λεγόμενα σου) και σε δυο IDE (δηλαδή 2*(133mb/s)/2) δεν θα κάνει πιο γρήγορο το σύστημά μου η δεύτερη επιλογή?

 

 

 

Τελος να σημειωσω οτι εγω στην περιπτωση που θα μου βαζανε ενα πιστολι στον κροταφο για να ξοδεψω λεφτα για ενα τετοιο παλιο πισι θα επαιζα με 

1.single ide δισκο και οσο τραβηξει

2.external scsi controller + 1-2 δισκους (πιο αξιοπιστοι οι scsi controllers/δισκοι)

3.ide SSD δισκοι (ω ναι υπαρχουν).H τιμη τους ειναι τσιμπημενοι ομως.. για παραδειγμα δες τους ssd ide 64gb http://www.ebay.com/sch/Drives-Storage-Blank-Media-/165/i.html?_nkw=ssd ide 64gb&_sop=15

 

1. Εγώ το είχα με έναν SATA τόσο καιρό, που δεν νομίζω να έχει ουσιαστική διαφορά από τον έναν IDE (150/2≈133/2), αλλά είπα να το ενισχύσω λίγο με το ελαχιστο κόστος φυσικά, και για να γίνει έστω και ελάχιστα πιο γρήγορο, και για την χαρά της ενασχόλησης.

2.Αυτοί τι είναι? controller που μπαίνουν πάλι σε PCI και δίνουν επιπλεόν θύρες IDE/SATA?

3.Ε μπα δεν σκοπεύω να δώσω τόσα χρήματα για ένα τέτοιο μηχάνημα. Οι δίσκοι και ο controller στοίχησαν γύρω στα 25 ευρώ.

  

1-πρώτη κίνηση τελευταίο bios

2-από bios όπως σου είπαν βρες τον controller της κάρτας

 

1-Έβαλα το τελευταίο bios και το μόνο που άλλαξε ήταν να μου βγάλει επιπλέν επιλογές στο boot priority και για boot από έναν card reader που έχω. Για boot από PCI συσκευές δεν έχει τίποτα ή δεν μπορώ να το βρω εγώ.

2-Δεν υπάρχει πουθενά ή δεν τον βλέπω εγώ.

 

Ένα πράγμα που ξέχασα να αναφέρω...δοκίμασε το Super Grub2 Disk στο enable extra grub2 functionality έχει υποστήριξη για raid,αν είσαι τυχερός θα υποστηρίζει και τον δικό σου...

 

3-αν δεν έχει μπορείς να κάνεις raid με mdadm και να βάλεις ότι θες από πάνω, είτε με την κάρτα που έχεις πάρει είτε χωρίς. Εγώ θα την πέταγα την κάρτα πάντως και θα έκανα το raid κατευθείαν με mdadm 

 

Κάπου εδώ αρχίζω να το χάνω. Προσπαθώ να καταλάβω τι είναι το mdadm και το Grub.

Είναι software που θα με βοηθήσει bootάροντας πρώτα από αυτό με κάποιο τρόπο να αναγνωριστεί ο controller και μετά να bootάρουν τα windows ή είναι software που κάνει raid χωρίς controller και επιβαρύνει τον cpu?

Για να μου λες θα πέταγες την κάρτα και θα το έκανες με mdadm σημαίνει πως το software αυτό κάνει raid χωρίς hardware και επιβαρύνει τον cpu.

 

Με συμφέρει κάτι τέτοιο όμως?

Επιπλέον πως θα το κάνω αυτό? Δεν έχω ιδέα.

 

 

 

αν κάνει software raid (mdadm) όλοι οι bootloader θα κάνουν boot, αυτό δεν αλλάζει κάτι δεν έχει να κάνει με το windows xp

και να κάνει boot o grub δεν θα κάνει το xp, αν δεν βρει την κάρτα στο bios και να κάνει από εκεί το raid (hardware raid) δεν αλλάζει κάτι

 

Κι εδώ επίσης δεν σε κατάλαβα και πολύ. Το grub αν όπως κατάλαβα είναι software που θα αντικαταστήσει το μη υπάρχον ή μη εντοπίσιμο bios του raid controller γιατί να μην κάνει τον raid controller να λειτουργήσει στο boot και να bootάρει τα windows που έχουν οι δίσκοι?

 

 

 

και για να κάνει hardware raid η κάρτα θα πρέπει να έχει δικό της cpu/controller/bios για να μην επιβαρύνει τον cpu του μηχανήματος κάτι το οποίο η κάρτα πολύ αμφιβάλω εάν έχει. Κοινός η κάρτα είναι πεταμένα λεφτά

sorry TS .......

 

Μα αν δεν κάνει αυτό το πράμα η κάρτα που αγόρασα τότε τι κάνει? Είναι δηλαδή δύο απλοί έξοδοι IDE? Ε τότε γιατί ονομάζεται RAID Controller αφού πρόκειται για 2 εξόδους IDE και η δουλειά γίνεται με χρήση του CPU μου?

Πώς μπορώ να καταλάβω σίγουρα τι υποστηρίζει αυτό το πράμα που πήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

raid controller είναι αυτό πχ  http://www.adaptec.com/en-us/products/all/

έχει δικό του cpu/controller/bios/managment κτλ, κάνει boot μετά το post του bios 

 

αυτό που πείρες μπορεί να κάνει raid αφού κάνεις boot με το λογισμικό(OS) σου από άλλο δίσκο

 

το mdadm είναι software raid για linux,bsd και ναι κάνει χρίση cpu, ελάχιστη μεν cpu δε

 

grub,grub2,lilo,syslinux,extlinux  είναι bootloader που φορτώνουν το λογισμικό μετά το bios post

εάν δεν κάνεις Η hardaware raid από την κάρτα H software raid με mdadm δεν μπορούν να κάνουν raid, οπότε μην ασχολείσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@funbreaker

 

παμεεε...

 

1.αρχικα να ξεδιαλυνουμε 2 εννοιες , το hardware raid και το software raid. To πρωτο το υλοποιει ο ιδιος ο controller απο το utility που ειπα στο πρηγουμενο ποστ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ κατα το boot.

To δευτερο το υλοποιει καποιο προγραμμα (π.χ. mdadm).Για μενα το πιο σιγουρο και αξιοπιστο ειναι το 1ο , το hardware raid.Το φτιαχνει ο κοντρολλερ και απαξ και φορτωθουν οι drivers του , ειτε σε windows ειτε σε λινουξ , το λειτουργικο βλεπει απευθειας τους δισκους σε οτι raid εχουν ρυθμιστει απο τον κοντρολλερ.

 

2.αν δεν εμφανιζει το ΒΙΟΣ του controller , καποια αναφορα τελοσπαντων , τοτε εχουμε θεμα.Δοκιμασε να του αλλαξεις pci slot.

 

3.το 150/2 και το 133/2 που αναφερεις ειναι τελειως αυθαιρετα , ειναι σαν να λες , οτι ενας μονος του δισκος θα πιασει το μισο της μαξιμουμ θεωρητικης ταχυτητας του διαυλου . Αμ δε :) Θα πιασει ενα μερος της ...

 

4.το οτι ειδε το knoppix τον κοντρολλερ παει να πει οτι λειτουργει σαν συσκευη αλλα πολυ πιθανον να θελει τιποτα οδηγους για να δει και τυχον δισκους που ειναι συνδεδεμενοι πανω του.

Δοκιμασε με κανα live-cd απο πιο συγχρονη διανομη π.χ. ubuntu μπας και περιλαμβανει τους οδηγους...

 

5. scsi ειναι τυπος δισκων (οπως λεμε ide , sata) για μενα κλασεις ανωτερος απο ide , sata και κλασεις πιο αξιοπιστος.Δεν περπατησε ευρεως γιατι ηταν ψιλοακριβουτσικη φαση.Εχω εναν controller + 3-4 δισκους αυτην την στιγμη σε ενα ραφι εδω διπλα μου.Αμα τους δεις θα καταλαβεις οτι ειναι "σοβαροι" και δεν αστειευονται :) Και ο controller αρχιδατος ...

 

6. mdadm = προγραμμα που κανει software raid σε δισκους. Grub = bootloader , προγραμματακι που παει και καθεται στα αρχικα sectors του δισκου και αναλαμβανει να φορτωσει το λειτουργικο (λινουξ).Τα windows εχουν κατι αναλογο.

 

Δοκιμασε βασικα να του αλλαξεις θεση του controller μπας και διαφοροποιηθει κατι...

 

 

---edit---

 

 

 

βλεπω στην περιγραφη του controller οτι υποστηριζει "software raid" .Αρα δεν εχει δυνατοτητα για hardware raid , αρα δεν εχει bios να δειξει στο BOOT.

Αρα δουλευει αφου φορτωθουν οι drivers του.Ειτε σε windows ειτε σε λινουξ.

 

Κοινως θα πρεπει να κατεβασεις (απο οσο καταλαβαινω) τους οδηγους που λινκαρες για λινουξ και ειναι για συγκεκριμενες διανομες και να τους φορτωσεις κατα την εγκατασταση με καποιον τροπο και να "δει" τον controller και τους δισκους του ( η εγκατασταση) και να κανεις εκει περα δουλεια , raids και τα συναφη.

 

Κατ'εμε υπερβολικο μπλεξιμο και δεν ξερω αν αξιζει ο κοπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω στην περιγραφη του controller οτι υποστηριζει "software raid" .Αρα δεν εχει δυνατοτητα για hardware raid , αρα δεν εχει bios να δειξει στο BOOT.

Αρα δουλευει αφου φορτωθουν οι drivers του.Ειτε σε windows ειτε σε λινουξ.

 

Κοινως θα πρεπει να κατεβασεις (απο οσο καταλαβαινω) τους οδηγους που λινκαρες για λινουξ και ειναι για συγκεκριμενες διανομες και να τους φορτωσεις κατα την εγκατασταση με καποιον τροπο και να "δει" τον controller και τους δισκους του ( η εγκατασταση) και να κανεις εκει περα δουλεια , raids και τα συναφη.

 

Κατ'εμε υπερβολικο μπλεξιμο και δεν ξερω αν αξιζει ο κοπος.

 

1.

Αν έχω καταλάβει σωστά, με αυτό το πράμα που αγόρασα δεν μπορώ να κάνω raid και θα μου απασχολεί τον CPU.

Το ερώτημα που τίθεται τώρα είναι αν αξίζει να το κάνω. Αν δηλαδή αντί να γίνει πιο γρήγορο το σύστημά μου, γίνει πιο αργό.

 

2.

Το 2ο ζήτημα που τίθεται είναι πώς να μπορεί να bootάρει αυτό το πράμα ωστε να έχω το λειτουργικό των windows μέσα και να ξεκινούν από εκεί. Θα πρέπει να βάλω σε μια bootable συσκευή μια διανομή linux με αυτούς τους drivers που βρήκα?

Και πως μετά δεν θα bootάρουν τα Linux αλλά θα δίνεται η εντολή να γίνει boot από τους δίσκους του "raid controller" που πλέον θα αναγνωρίζεται κατα το boot και θα περιέχει στους δίσκους τους τα windows?

Προφανώς δεν θα βάλω στην bootable συσκευή κανονικά την διανομή Linux αλλά θα κάνω κάτι άλλο, το οποίο και δεν ξέρω.

 

3.

Σκέφτομαι μήπως τελικά αντί για τα παραπάνω, κάνω RAID 0 τους SATA δίσκους 640GB και έχω μέσα και το λειτουργικό (που θα πιάνει από 20GB σε κάθε δίσκο) και τα δεδομένα.

Ο λόγος που δεν το έκανα απ την αρχή είναι πως με μια αστοχία ενός απ τους δίσκους θα έχανα λειτουργικό και δεδομένα.

 

Σκέφτομαι όμως τώρα, αν γίνεται να χωρίσω σε partitions τους δίσκους μετά το RAID 0.

Αν αυτό γίνεται, θα μπορώ να παίρνω προγραμματισμένο backup ανά διαστήματα με το acronis το partition με το λειτουργικό.

Είναι εφικτό αυτό? Εσείς στην θέση μου ποια λύση θα προτιμούσατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινάω ανάποδα

 

3- αγοράζω ένα μικρο ssd και δεν κάνω πονοκέφαλο

2-στο είπα πριν,  δεν γίνετε

1-σίγα μην αξίζει, βαριέμαι να γράψω τους λόγους :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3- αγοράζω ένα μικρο ssd και δεν κάνω πονοκέφαλο

2-στο είπα πριν,  δεν γίνετε

1-σίγα μην αξίζει, βαριέμαι να γράψω τους λόγους :P

 

3- Δεν διατίθεμαι να δώσω λεφτά για αυτό το σύστημα. O φθηνότερος 60GB στοιχίζει 55 ευρώ.

 Γι αυτό επιμένω στο ερώτημά μου σχετικά με το raid με τους 2 SATA 640GB και την δυνατότητα δημιουργίας partitions.

 

2-Επομένως το boot από τους δίσκους του Controller που αγόρασα είναι αδύνατο με οποιονδήποτε τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις linux, και μόνο linux (μην τα ξαναλέμε) θα γίνει είτε με την κάρτα είτε χωρίς

 

 

 

 Γι αυτό επιμένω στο ερώτημά μου σχετικά με το raid με τους 2 SATA 640GB και την δυνατότητα δημιουργίας partitions.

 

το να έχεις 1,2Τ σε raid 0 προκαλείς την τύχη σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις linux, και μόνο linux (μην τα ξαναλέμε) θα γίνει είτε με την κάρτα είτε χωρίς

 

Ωραία κατανοητό. Δεν διατίθεται να βάλω μόνο linux.

 

Αν γνωρίζει κάποιος αν γίνεται μετά από RAID 0 να δημιουργήσεις partitions ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κατανοητό. Δεν διατίθεται να βάλω μόνο linux.

 

Αν γνωρίζει κάποιος αν γίνεται μετά από RAID 0 να δημιουργήσεις partitions ας μας πει.

 

εφόσον το raid θα είναι από την motherboard μπορείς να κάνεις όσα partition θες, αυτό δεν θα αλλάξει την επικινδυνότητα να χάσεις όλα τα δεδομένα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον το raid θα είναι από την motherboard μπορείς να κάνεις όσα partition θες, αυτό δεν θα αλλάξει την επικινδυνότητα να χάσεις όλα τα δεδομένα σου

 

Θα μπορεί όμως να bootάρει το σύστημα από το ένα απ τα δύο partitions που θέλω να κάνω?

Θέλω να κάνω ένα μικρό partition 80 GB (από 40 σε κάθε δίσκο) και ένα μεγάλο με τα υπόλοιπα.

Για κάθε partition θα υπάρχει προγραμματιζόμενο backup για την αποτροπή απώλειας δεδομένων.

 

Το ερώτημα είναι, αν θα μπορείς να κάνει boot το λειτουργικό που θα είναι στο ένα απ τα 2 partitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα είναι από 40Gb στο καθένα, θα βλέπεις ένα και μόνο δίσκο, όταν θα εγκαταστήσεις λειτουργικό θα πατήσεις f6 και θα βάλεις τους drivers που θα κατεβάσεις από την σελίδα της motherboard σου για να μπορούν τα xp να δουν τον δίσκο

 

το backup θα πρέπει να γίνει σε τρίτο δίσκο, αν κάτι πάει στραβά θα χάσεις τα πάντα στο ένα δίσκο 1,2Tb

τα αρχεία δεν μπορείς να τα ανακτήσεις από raid0 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...