Προς το περιεχόμενο

Linux για νέους


Giorgos3924

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγω διαβαζω για το gpt.Ποιος διαολο ειχε την φαεινη ιδεα να το ανακαλυψει ?

Μεχρι να βγουν δισκοι πανω απο 2ΤΒ , ειναι ψιλοαχρηστο μιας και "For disks with 512-byte sectors, the MBR partition table entries allow up to a maximum of 2.20 TB"

Και δουλευει λεει μονο με (u)efi bios.Δηλαδη για να μας ζαλιζει τον ερωτα το βγαλανε?

 

As of 2010, most current operating systems support GPT, although some (including Mac OS X and Windows) only support booting to GPT partitions on systems with EFI firmware.

 

Ειλικρινα δηλαδη ποιος θα βαλει σε >1ΤΒ δισκο λειτουργικο για να το boot-αρει με GPT partition table και προφανως να χει και uefi bios.

 

Ρε που μπλεξαμε με την προοδοοοο :)



Εντάξει δουλεύει!

Με την διαφορά πως αντί για 7 διαβάζει win8 :P

Βρε χεστηκες , αστο να λεει και windows 3.11 :-)

 

Κανε παιχνιδι τωρα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι το gpt ρε παιδιά;

 

 

 

 

GPT fdisk (consisting of the gdisk, cgdisk, sgdisk, and fixparts programs) is a set of text-mode partitioning tools for Linux, FreeBSD, Mac OS X, and Windows. The gdisk, cgdisk, and sgdisk programs work on Globally Unique Identifier (GUID) Partition Table (GPT) disks, rather than on the more common (through 2011) Master Boot Record (MBR) partition tables. The fixparts program repairs certain types of damage to MBR disks and enables changing partition types from primary to logical and vice-versa. You can learn more about fixparts on its dedicated Web page. If gdisk, cgdisk, and sgdisk sound interesting to you, then read on (or skip straight to the "Obtaining GPT fdisk" link if you don't need the GPT pep talk). If you don't know what a GPT is, be sure to read the first section!

 

 

link έχω στην προηγούμενη σελίδα. Πως πήγε; Ελπίζω να μου γράφεις από ubuntu τώρα, διαφορετικά τρέχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το uefi τα σπάει φιλαράκι :P

καλά για το gpt δεν το συζητάω καν, και μόνο που μπορείς να επαναφέρει partition table μετά από dd φτάνει 

 

μωρε το uefi μπορει να τα σπαει (αν και δεν το εχω συναντησει συχνα μπροστα μου)..αλλα το gpt για μενα δεν εχει ιδιαιτερο λογο υπαρξης αν μιλαμε μονο για μεγαλες χωρητικοτητες.

Δεν παιζει νοημον ον να βαλει λειτουργικο σε πανω απο 1ΤΒ δισκους (ειδικα τωρα που χει και τους SSD) και παλι σε λιγο που λενε οτι θα βγαλει δεν θυμαμαι ποιος 4-5ΤΒ δισκους....εγω προτιμω να χω μικρους (π.χ. του 1ΤΒ)...ωστε αν γινει κατι να κλαιω 1ΤΒ δεδομενα και οχι 4ΤΒ μαζεμενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εντάξει!

Είμαι από ubuntu τώρα... Εγκαταστάθηκαν!!

Τώρα, θέλω να βάλω προεπιλεγμένη εκκίνηση τα windows.

Πώς το κάνω αυτό;

 

Ευχαριστώ πολύ σε όλους!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μας τρελανεις ? τοση ωρα να βαλουμε ubuntu για να βαλεις προεπιλεγμενα τα windows ? :)

 

ανοιξε τερματικο.. και σκασε sudo nano /boot/grub/grub.cfg

 

καπου στις πρωτες γραμμες λεει  set default="0"

 

δες στην λιστα του grub που βρισκεται το λινουξ και που τα windows .Αν π.χ. 1ο ειναι το λινουξ , 2ο τα windows αρα το default="0" ειναι για την πρωτη επιλογη και αρα το default="1" για την δευτερη.

 

Ελπιζω να μην ειπα καμμια μαλακια ... ctrl -x , yes , enter σωζεις , επανεκιννηση και δες τι εγινε :)



υπαρχει και αυτο http://www.noobslab.com/2012/09/install-grub-customizer-30-in.html για πιο ευκολη δουλεια

 

στο 13.04 δεν παιζει το ρεπο...αν εχεις 12.04/12.10 δοκιμασε το μπας και γινει πιο ευκολη η δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλύτερα να πάει από τον grub customizer, μην τον βάλεις να διαβάζει όλο το grub.cfg και κάνει κάνα λάθος :P

 

 

Πιο απλά θα του έλεγα βασικά να παίξει με grep :P

 

 

grep menuentry /boot/grub/grub.cfg

 

και μετά στο default=0 να βάλει default="windows_7_kai_oti_katebato_sou_bgalei_kai_pou_einai_mesa_se_aftakia".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μας τρελανεις ? τοση ωρα να βαλουμε ubuntu για να βαλεις προεπιλεγμενα τα windows ? :)

 

ανοιξε τερματικο.. και σκασε sudo nano /boot/grub/grub.cfg

 

καπου στις πρωτες γραμμες λεει  set default="0"

 

δες στην λιστα του grub που βρισκεται το λινουξ και που τα windows .Αν π.χ. 1ο ειναι το λινουξ , 2ο τα windows αρα το default="0" ειναι για την πρωτη επιλογη και αρα το default="1" για την δευτερη.

 

Ελπιζω να μην ειπα καμμια μαλακια ... ctrl -x , yes , enter σωζεις , επανεκιννηση και δες τι εγινε :)

 

υπαρχει και αυτο http://www.noobslab.com/2012/09/install-grub-customizer-30-in.html για πιο ευκολη δουλεια

 

στο 13.04 δεν παιζει το ρεπο...αν εχεις 12.04/12.10 δοκιμασε το μπας και γινει πιο ευκολη η δουλεια σου.

Δε χρησιμοποιώ μόνο εγώ το pc :)

Θα σας πώ σε λίγω...

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν έχει πρόβλημα ο bootloader του windows

Sorry δικό μου λάθος,  ενώ το μυαλό μου πήγε για fix του partition table, είδα τον άλλων να μιλάει για mbr και έγραψα την εντολή για fix mbr. Έχει και το gparted επιλογή για επιδιόρθωση του partition table. Είχα και εγώ πριν πολλά χρόνια(~1999) έναν ελαττωματικό δίσκο που έχανε συχνά το partition table και κάθε φορά έκανα ghost το partition των windows από cd για να μπουτάρω το pc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...