Προς το περιεχόμενο

Linux για νέους


Giorgos3924

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι δεν κατάλαβες από το παρακάτω; 

 

νομίζω ότι είναι το ίδιο πρόβλημα με αυτό: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1980884

 

και πρέπει να φτιάχνεται με αυτό: http://www.rodsbooks.com/fixparts/

 

 

Και για βγάλε μου μια screenshot από τη διαχείριση δίσκων των 7

 

(δεξί κλικ στο "υπολογιστής" -> διαχείριση -> διαχείριση δίσκων - ή κάπως έτσι, δεν είμαι σε 7 τώρα)

 

Εδίτ:

 

Το check file είναι περιττό... μην κάνεις άσχετα πράγματα από αυτά που σου λένε για να μην έχεις και καμιά ανεπιθύμητη ζημιά καμιά ώρα (ζημιά=απώλεια δεδομένων -> αλήθεια backup πήρες; μην φωνάζεις μετά αν τα χάσεις όλα!!) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν με απασχολεί πολύ το backup τώρα.

Αν χάσω κάτι, προγράμματα θα ναι.

Τα αρχεία τα έχω και σε desktop



asdib.png

 



Το 2ο CDrom με τα mint είναι εικονικό από daemon tools

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω να κάνεις manual το install και να αφήσεις τα windows υπεύθυνα για το boot menu, αλλά σε τέτοια φάση... δεν ξέρω τι θα βγει και μπορεί να τα χαλάσουμε όλα. 

 

Μήπως να διορθώσεις τον mbr πρώτα και βλέπουμε μετά; 

 

@ υπόλοιπους

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω να κάνεις manual το install και να αφήσεις τα windows υπεύθυνα για το boot menu, αλλά σε τέτοια φάση... δεν ξέρω τι θα βγει και μπορεί να τα χαλάσουμε όλα. 

 

Μήπως να διορθώσεις τον mbr πρώτα και βλέπουμε μετά; 

 

@ υπόλοιπους

 

Τι λέτε;

 

 

μάλλον έχει gpt και ο ubuntu installer είναι ΓΤΠ

 

επειδή όταν είσαι με gpt θες ένα μικρο partition (1Mb) για να πάρει boot flag (ef02) και αυτό θέλει χεράκι στην περίπτωση σου δεν μπορώ να σου προτείνω εντολές γιατί μπορεί να χάσεις και το windows, να μην κάνει καν install to ubuntu γιατί δεν ξέρω τον installer τους άλλα και δεν βοηθάς κιόλας 

 

bootare από cd windows 7 και επέλεξε repair και σε cmd prompt γράψε:

BootRec.exe /fixmbr

μα δεν έχει πρόβλημα ο bootloader του windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαζη λυση ειναι αυτη.

 

Η νορμαλ λυση ειναι να μπει στα λινκς που παρεθεσες twiner και να κανει 2-3 απλα πραγματα να γυρισει το gpt .

 

Το mbr δεν εχει προβλημα μιας και μπουταρει , απλα ο installer δεν μπορει να διαχειριστει gpt .

 

Αδελφε κατεβασε το fixparts απο δω http://sourceforge.net/projects/gptfdisk/files/gptfdisk/0.8.4/fixparts-binaries/

 

δουλευει και σε windows , οποτε κατεβασε την εκδοση για windows.

 

To τρεχεις και σε ρωταει το ονομα του δισκου.Μιας και ειναι ενας δισκος αρα θεωρουμε οτι ειναι ο πρωτος δισκος και αρα το ονομα του θα ειναι

 

\\.\physicaldrive0

 

Αν ειναι το σωστο και το δεχτει θα βγαλει ενα κειμενακι του στυλ

 

NOTICE: GPT signatures detected on the disk, but no 0xEE protective partition!The GPT signatures are probably left over from a previous partition table.Do you want to delete them (if you answer 'Y', this will happenimmediately)? (Y/N):

 

πατας y και enter και το αφηνεις να κανει τα δικα του.Αν ολα πανε καλα θα εχει βγαλει τις "αναφορες" του gpt απο τον δισκο και το ubuntu θα το αναγνωριζει σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον έχει gpt και ο ubuntu installer είναι ΓΤΠ

 

επειδή όταν είσαι με gpt θες ένα μικρο partition (1Mb) για να πάρει boot flag (ef02) και αυτό θέλει χεράκι στην περίπτωση σου δεν μπορώ να σου προτείνω εντολές γιατί μπορεί να χάσεις και το windows, να μην κάνει καν install to ubuntu γιατί δεν ξέρω τον installer τους άλλα και δεν βοηθάς κιόλας 

 

μα δεν έχει πρόβλημα ο bootloader του windows

 

Και το έλεγα μέσα μου ότι όλο και κάποια μλκ είπα! :D

 

όχι.

 

καλύτερα να μείνει με windows

 

η χαζή λύση είναι:

ολικό φορμάτ (να σβηστούν τα πάντα) και ξαναεγκατάσταση win 7.

 

 

Αυτό είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά μάλλον που ο mphxths μας την empeikse! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατα w και enter εκει για να γραψει τις αλλαγες που εκανε και να τελειωσει.

 

Και τραβα μια βολτα απο ubuntu μερια να δουμε τι θα δουμε.Αν στην εγκατασταση δειξει κανονικα τα partitions ειμαστε αρχηγοι.

 

Καλα δοκιμασε να δουμε αν boot-αρουν και τα 7αρια μετα απο αυτο...ποτε δεν ξερεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...