Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να κάνω boot από τον RAID Controller


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δίσκοι θα πρέπει να είναι ρυθμισμένοι ως master όσον αφορά τα jumpers.

Στο boot priority τι επιλογές έχεις δηλαδή και τι σειρά έχεις βάλει εσύ;

 

Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ. Απ όσο καταλήξαμε δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί για boot αυτός ο controller.

Έτσι οδηγήθηκα σε άλλη λύση και παράτησα τους 2 40άρηδες δίσκους και τον controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εν τέλει φαίνεται πως ο συγκεκριμένος δεν έχει δικό του bios γι'αυτό δεν μπορεί να μπουτάρει και σε έβαλε σ'όλο αυτό το μπελά. Αυτό που λέει ο mphxths στο ποστ #7 ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μπει ήδη στις αγγελίες και οι δίσκοι και ο controller.

 

Αναρωτιέμαι τώρα αν η λύση που επέλεξα είναι καλή. Προς το παρόν δεν βλέπω καμιά ουσιαστική διαφορά στην απόκριση.

Γιατί όμως? Έχω το λειτουργικό σε 2 SATA δίσκους σε RAID...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raid0 σου προσφέρει περισσότερο throughput και όχι βελτίωση στο access/seek time. Θα δεις βελτίωση στη μεταφορές δεδομένων, ιδίως μεγάλων αρχείων, κάποια μικρή βελτίωση στην εκκίνηση. Τι block size επέλεξες; Παίζει σημαντικό ρόλο σε συνάρτηση με τη χρήση, τα δεδομένα και τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raid0 σου προσφέρει περισσότερο throughput και όχι βελτίωση στο access/seek time. Θα δεις βελτίωση στη μεταφορές δεδομένων, ιδίως μεγάλων αρχείων, κάποια μικρή βελτίωση στην εκκίνηση. Τι block size επέλεξες; Παίζει σημαντικό ρόλο σε συνάρτηση με τη χρήση, τα δεδομένα και τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς.

 

Είχε default 64k και επειδή δεν ήξερα τι είναι και τι ρόλο βαράει το άφησα έτσι.

Τι είναι και τι ρόλο βαράει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω πως ο τύπος raid που δημιούργησες είναι ο 3ος που δεν αναφέρθηκε στο άλλο νήμα, το λεγόμενο "fake raid" ή "firmware raid". Δεν είναι καθαρά ακριβή hardware λύση δηλαδή όπως αυτή που παρατέθηκε στο άλλο νήμα και διαφορετικό επίσης από το software raid που αναφέρανε. Απλά για να έχεις υπ'όψιν που πατάς.



Είχε default 64k και επειδή δεν ήξερα τι είναι και τι ρόλο βαράει το άφησα έτσι.

Τι είναι και τι ρόλο βαράει?

Είναι το μικρότερο κομμάτι δεδομένων σε μία συστοιχία, για να το πω βλάχικα.

Για μέση χρήση, όταν δουλεύεις λίγο απ'όλα, καλά είναι ως έχει στα 64k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω πως ο τύπος raid που δημιούργησες είναι ο 3ος που δεν αναφέρθηκε στο άλλο νήμα, το λεγόμενο "fake raid" ή "firmware raid". Δεν είναι καθαρά ακριβή hardware λύση δηλαδή όπως αυτή που παρατέθηκε στο άλλο νήμα και διαφορετικό επίσης από το software raid που αναφέρανε. Απλά για να έχεις υπ'όψιν που πατάς.

 

Ποια είναι δηλαδή η διαφορά του firmware raid από το hardware raid? Διάβασα πως το firmware raid αναφέρέται στην περίπτωση που το raid υποστηρίζεται από κάποια μητρική. Αν όμως η μητρική έχει πάνω της ενσωματωμένο raid controller όπως λέει η δική μου πως έχει τότε σε τι διαφέρει απ το hardware raid?

 

 

Είναι το μικρότερο κομμάτι δεδομένων σε μία συστοιχία, για να το πω βλάχικα.

Για μέση χρήση, όταν δουλεύεις λίγο απ'όλα, καλά είναι ως έχει στα 64k.

 

Εγώ θυμάμαι να ήταν η μεγαλύτερη απ τις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποια είναι δηλαδή η διαφορά του firmware raid από το hardware raid? Διάβασα πως το firmware raid αναφέρέται στην περίπτωση που το raid υποστηρίζεται από κάποια μητρική. Αν όμως η μητρική έχει πάνω της ενσωματωμένο raid controller όπως λέει η δική μου πως έχει τότε σε τι διαφέρει απ το hardware raid?

To fake raid είναι η φτηνή λύση που ενσωματώνουν οι μητρικές. Αυτό που έχει και η δικιά σου. Το hardware raid είναι πιο αξιόπιστη, ολοκληρωμένη και ακριβή λύση, όπως αυτές του σύνδέσμου και ενσωματώνει αυτό που ανέφερε ο martinoff

 

έχει δικό του cpu/controller/bios/managment κτλ, κάνει boot μετά το post του bios

 

 

 

Εγώ θυμάμαι να ήταν η μεγαλύτερη απ τις επιλογές.

To block size είναι το μικρότερο κομμάτι που θα χωρίζει η συστοιχία τα δεδομένα, και αυτό μπορεί να είναι 16, 32, 64, 128 kB κλπ.

Στην προκειμένη περίπτωση η προεπιλεγμένη αλλά και μέγιστη που δίνει ο ελεγκτής σου είναι 64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To fake raid είναι η φτηνή λύση που ενσωματώνουν οι μητρικές. Αυτό που έχει και η δικιά σου. Το hardware raid είναι πιο αξιόπιστη, ολοκληρωμένη και ακριβή λύση, όπως αυτές του σύνδέσμου και ενσωματώνει αυτό που ανέφερε ο martinoff:

 

Δηλαδή το RAID που έκανα χρησιμοποιεί πόρους του συστήματος? Χρησιμοποιεί τον CPU σαν να έκανα software raid απλά η διαφορά του είναι πως μπορεί να bootάρει λειτουργικό?

 

To block size είναι το μικρότερο κομμάτι που θα χωρίζει η συστοιχία τα δεδομένα, και αυτό μπορεί να είναι 16, 32, 64, 128 kB κλπ.

Στην προκειμένη περίπτωση η προεπιλεγμένη αλλά και μέγιστη που δίνει ο ελεγκτής σου είναι 64.

Ναι, νομίζω στις δικές μου επιλογές είχε μέχρι 64k.

Και από τι κρίνεται τι είναι το βέλτιστο για τον καθένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, νομίζω στις δικές μου επιλογές είχε μέχρι 64k.

Και από τι κρίνεται τι είναι το βέλτιστο για τον καθένα?

 

Τι block size επέλεξες; Παίζει σημαντικό ρόλο σε συνάρτηση με τη χρήση, τα δεδομένα και τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς.

Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε εδώεδώ ενδεικτικά.

 

 

 

Δηλαδή το RAID που έκανα χρησιμοποιεί πόρους του συστήματος? Χρησιμοποιεί τον CPU σαν να έκανα software raid απλά η διαφορά του είναι πως μπορεί να bootάρει λειτουργικό?

Όχι ακριβώς. Δεν είναι σαν το software raid. Αλλά μπορείς να το πεις μια ενδιάμεση λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...