Προς το περιεχόμενο

Router / Firewall distributions. Αξίζει να αφιερώσεις ένα PC για αυτές?


corrupted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω αυτο το "router" με pfSense 2.3 και με αυτην την wireless card (συμφωνα με το user's manual υποστηριζεται απο 2.2 και πανω). Οι ρυθμισεις που εχω κανει.

Ενω στο LAN (μεσω ethernet) παιζει ενταξει, στο WIFI σε ορισμενες περιπτωσεις μετα απο λιγα λεπτα σταματαει να ανταποκρινεται (ping: destination host unreachable). Η περιπτωση που γινεται παντα ειναι οταν στο laptop ανοιξω το transmission (torrent client), οπου κατεβαζει κανονικα για 1-2 λεπτα και μετα σταματαει. Μετα χρειαζεται να κλεισω το Wifi στο laptop και να το ξανα-ανοιξω για να παιξει. Αλλες περιπτωσεις που μου εχει τυχει (αλλα σπανια) ειναι οταν δοκιμασα να ανοιξω ενα 4K video στο youtube μια φορα και οταν επαιζε το Spotify μετα απο παρα πολυ ωρα.  

Τι εχω δοκιμασει:

- Εχω αλλαξει wireless channel (11 -> 6)
- Εχω ελεγξει το οριο του MBUF - δεν ανεβαινει πανω απο 8%
- Εχω ελεγξει το routing table - κομπλε
- Εχω δοκιμασει διαφορα laptop με διαφορετικα ΛΣ

Υποψιαζομαι οτι ειναι καποιο οριο που ξεπερνιεται στο System Tunables (δειτε ρυθμισεις), αλλα αν ειναι αυτο δεν ξερω ποιο θα ηταν. Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

δε θα αφιέρωνα ολόκληρο υπολογιστή λόγω κόστους ρεύματος... πολύ καλή φάση να πειραματιστείς και να μάθεις, αλλά ακριβούτσικο σαν κόστος-απόδοση!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...