Προς το περιεχόμενο

Router / Firewall distributions. Αξίζει να αφιερώσεις ένα PC για αυτές?


corrupted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνοντας διάφορα, βγηκα σε αυτη τη σελιδα της Wikipedia...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_router_or_firewall_distributions

 

Και τσεκαροντας μερικα distro, μπηκα στη διαδικασια να δοκιμασω το pfSense.

 

Εντυπωσιαστηκα απο τις δυνατοτητες μιας τετοιας μινι - και παραμετροποιημενης - εγκαταστασης BSD (Load Balancer, VPN, Captive Portal κλπ) και ηθελα να ανοιξω αυτη τη κουβεντα για το κατα ποσο αξιζει να εχει κανεις ενα pc με εγκατεστημενο ενα τετοιο distro. Τι λετε, αξιζει?

 

Επισης επειδη ψαχνομαι, υπαρχει καποιο distro που να ομοιαζει με το pfSense (να εχει web interface δηλαδη με ολα τα καλούδια) και να ειναι Linux based?

 

Ενα screenshot του Web UI απο pfSense:

 

2rc0m52.png

 

Και τα μενου κατεβασμενα για να παρετε μια ιδεα για τις δυνατοτητες:

 

29vy0d4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά και έναν καιρό είχα δοκιμάσει το Sophos UTM (παλιό astaro) και είχα αρκετά καλές εντυπώσεις σε σχέση με το IPcop. Η home έκδοση υποστήριζε τότε μέχρι και 10 clients, όμως, και έτσι το παράτησα το θέμα. Τώρα λέει ότι μπορείς να βάλεις μέχρι και 50, αλλά δεν ξέρω αν έχουν κάνει τίποτε αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δοκιμασει κι'εγω καποτε το Astaro και εχει πολυ ομορφο Interface, αλλα θυμαμαι κι'εγω κατι περιορισμους λογω εμπορικοτητας, και ετσι το ειχα παρατησει.

 

Πηγαινοντας στα downloads βλεπω...

UTM 9 Hardware ISO (468 MB)

UTM 9 Software ISO (465 MB)

 

Ξερει κανεις τι διαφορά εχουν τα δυο ISO?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ειχα δοκιμασει κι'εγω καποτε το Astaro και εχει πολυ ομορφο Interface, αλλα θυμαμαι κι'εγω κατι περιορισμους λογω εμπορικοτητας, και ετσι το ειχα παρατησει.

 

Πηγαινοντας στα downloads βλεπω...

UTM 9 Hardware ISO (468 MB)

UTM 9 Software ISO (465 MB)

 

Ξερει κανεις τι διαφορά εχουν τα δυο ISO?

Το hardware το "περνας" στις hardware appliances που δινει η astaro (πρωην τελοσπαντων), το οποιο ειναι μεταξυ αλλων και requirement του συγκεκριμενου iso

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ηθελα να το κανω edit το παρακατω αλλα here goes σαν νεα απαντηση για να μην παει χαμενο, μια και εκανες reply στο προηγουμενο post

Εντυπωσιαστηκα απο τις δυνατοτητες μιας τετοιας μινι - και παραμετροποιημενης - εγκαταστασης BSD (Load Balancer, VPN, Captive Portal κλπ) και ηθελα να ανοιξω αυτη τη κουβεντα για το κατα ποσο αξιζει να εχει κανεις ενα pc με εγκατεστημενο ενα τετοιο distro. Τι λετε, αξιζει?
Ναι απο τη στιγμη που το ψαχνεις, αξιζει. Μπορω να σου προτεινω και μια ακομα λειτουργια, λιγοτερο επωδυνη αλλα εχει εφαρμογη μονο εαν παιζεις με VMs. Σηκωσε μια μικρη VM με *BSD, pfSense, Αstaro, openFirewall ή οτι αλλο αγαπας και καντην gateway για ολες τις αλλες VMs σου. Δεν χρειαζεσαι firewall, packet sniffing ετοιμο και οτι αλλο περναει απτο μυαλο σου + τις γνωσεις που θα αποκομμισεις "παιζοντας αναιμακτα". Ειδικα εαν θελησεις να εφαρμοσεις οσα λενε τα βιβλια για τα οποια συζητησαμε, ειναι must-do στρατηγικη.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εννοούσα το link προς τη συζήτηση, αλλά ευχαριστώ όπως και αν έχει.

Ηταν μεσω pm, αλλα τα βιβλια που σου εδωσα ηταν το ζουμι της ;)

 

 

Ευχαριστώωω!! :D

 

Ανάθεμά με και αν ξέρω τι να πρωτοπιάσω!  :wacko:

 

Το virtualization στη fedora ή τα βιβλία;  B)

 

Εχω δικαιωμα ψηφου? Τα βιβλια :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...