Προς το περιεχόμενο

Rock-stable διανομή


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Επισης προτιμάται το VirtualBox και η εγκατασταση του απο τα repos της εκαστοτε διανομης και οχι το VMware.

 

Γιατί όμως

 

Συγνώμη για το άσχετο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lexmark

 

 


Με τα Virtual Machines εχεις ενα πληρες λειτουργικο συστημα Windows μεσα στο Linux box.

Ισχύει, απλά να σημειώσουμε κάποιους περιορισμούς.

 

Έχεις μειωμένη απόδοση, οπότε αν θέλεις να τρέχεις performance critical εφαρμογές δεν βολεύει. Για Word-Excel δεν υπάρχει θέμα. Εγώ τρέχω και Autocad 2008 σε VM και το laptop μου είναι ένα 4ετίας.

 

Αν χρειάζεται να τρέχεις εφαρμογές κλειστού κώδικα που έχουν κλείδωμα μέσω usb-hub τότε πιθανότατα θα έχεις προβλήματα. Πριν κανά χρόνο που το είχα κοιτάξει δεν έβγαινε άκρη.

 

Αν εγκαταστήσεις το virtual σκληρό δίσκο μέσα στον ίδιο σκληρό δίσκο που είναι το Linux θα έχεις μεγάλο performance hit στο Ι/Ο, έτσι αν η εφαρμογή σου παράγει αρχεία μερικών δεκάδων (για εκατοντάδες δεν το συζητάμε καν) ΜΒ η διαφορά στην απόκριση θα είναι παραπάνω από αισθητή. Άρα αν υπάρχει δεύτερος σκληρός δίσκος στο σύστημα τότε η εγκατάσταση του virtual σκληρού πάντα στον δεύτερο.

 

 

 

@corrupted

Και εγώ στον προσωπικό μου υπολογιστή Arch έχω. Αυτό που δεν θέλω είναι να τρώω χρόνο στο administration ενός ακόμη υπολογιστή. Ο δικός μου μου φτάνει.Γιατί και το σύστημα να μη σου μείνει στο χέρι, τον τελευταίο χρόνο κάθε 3 λίγο θέλει να τρως ένα απόγευμα διαβάζοντας το wiki για να κάνεις με σιγουριά αυτό που λένε στα news. Και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να κάνεις κάτι λάθος και να τρέχεις μετά. Παραδείγματα ουκ ολίγα. Για αυτό όχι Arch (για τη χρήση που περιγράφω στα προηγούμενα posts) και όχι rolling διανομή. Για καθημερινή desktop χρήση NAI στο Arch και ΝΑΙ στις rolling διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για debian stable

Πιστεύω πάντως, ο,τι κι αν βάλεις ξανασκεψου το για τις ενημερώσεις, για τη χρηση που το θέλουν, δεν είναι τόσο απαραίτητες κι απλά θα ρισκάρεις να μην παίζει καποιος driver ή το σκαιπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το proprietary drivers δεν μας βγαζει drivers για την nvidia gpu μας, τι κανουμε?

Eιδα πως δινοντε απο την nvidia drivers στο site της αλλα πως τους εγκαθιστω? Υπαρχει περιπτωση να γινει καμια ζημια στο συστημα αν δεν ειναι πληρως συμβατοι και να τρεχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζημια δεν μπορει να γινει, απλα δεν θα βλεπεις γραφικο περιβαλλον, ακομα και αν εχεις τον driver εγκατεστημενο. Ζημια μπορει να γινει οταν εχεις καμια καρτα θηριο, που καει 100W πχ, και την δουλευεις με εναν driver που δεν υποστηριζει powersaving για αυτη.

 

Για να μην ειναι στο repo, αρα και στο additional drivers, το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι συμβατος με εκδοση του xorg και του πυρηνα που εχει η διανομη. ΑΝ αυτος στη σελιδα της nvidia/ati ειναι νεοτερος και την υποστηριζει, δεν χανεις τιποτα να τον βαλεις, απλα θα πρεπει να κανεις 1-2 πραγματα παραπανω με το χερι, οπως να τον ξαναβαζεις απο την αρχη σε καθε αναβαθμηση του πυρηνα και να καενις blacklist τον "αντιπαλο" του opensource.

 

Ποια καρτα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην nvidia 7800gt.

1) Επισης αλλο τεραστιο θεμα για μας τους αρχαριους. Δεν μπορω να βρω τα διαθεσιμα wi fi connections. Υποψην οτι απλα τεσταρω τα OS μεσα απο το virtual box.

2) Τα applications ειναι συμβατα με οποιαδηποτε distro ή το Mint για παραδειγμα εχει εφαρμογες που δεν παιζουν σε Zorin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...