Προς το περιεχόμενο

Rock-stable διανομή


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Pentium 4 στα 2.4 με 2GB RAM στο σπίτι των γονιών μου και λέω να βάλω ένα linux-άκι. θέλω να βάλω μία διανομή που πρακτικά δε θα χρειάζεται administration. Ουσιαστικά μόνο εγώ θα κάνω update όποτε πηγαίνω, δηλαδή μπορεί να περάσουν και μήνες.

 

Η χρήση του υπολογιστή θα είναι internet, flash και skype.

 

Είμαι μεταξύ Lubuntu 12.04 και Debian Stable με LXDE. Τόσο ubuntu όσο και debian έχω να βάλω τουλάχιστον 3-4 χρόνια (από το 2008 αν θυμάμαι καλά). Ποια από τις δύο πιστεύεται ότι θα είναι πιο κατάλληλη για τη χρήση που τη θέλω? Βασικά με ενδιαφέρει όποτε έρχομαι να δίνω ένα update και να μην έχω προβλήματα.

 

Υπάρχει κάποια άλλη που θα πρέπει να εξετάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debianάρα

άσε ubuntu και οτι να ναι γιατι θα μπλέξεις με τα update

άμα βάλεις και stable παίζει να κάνεις update μια φορά το χρόνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα δες ποια διανομη υποστηριζει το μηχανημα , απο θεμα συσκευων...γιατι ακουω σκαιπ..αρα να υποθεσω και καμμια καμερα?

 

μετα προτιμησε rolling διανομη για ποιο ομαλα updates....και μετα δες τι βολευει τους γονεις σου απο θεμα interface...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debianάρα

LOL

 

Αν ήταν δικό μου μηχάνημα, μεταξύ των δύο δε θα το συζητούσα. Βασικά, μετά το arch η επιστροφή σε ubuntu, ppa κτλ είνα εκνευριστική ακόμα και σαν σκέψη :P. Απλά εδώ είναι τελείως άλλη η χρήση και το lubuntu το σκέφτομαι γιατί είναι σεταρισμένο από την αρχή να είναι "γλυκουλι".

 

@mphxths

Για την κάμερα έχεις δίκιο θα το τσεκάρω τώρα με το live-cd. Από πλευράς interface δεν υπάρχει θέμα, οτιδήποτε αρκεί να έχει start button για να μην μπερδεύονται.

 

Rolling διανομές είανι πολύ λίγες. To arch αν και με βολεύει είναι εκτός συζήτησης. Αν κάνεις update μετά από 6 μήνες μπορεί να σου μείνει το σύστημα στο χέρι ή να θες ώρες ολόκληρες για να το φτιάξεις. Ποια άλλη έχεις υπόψη σου?

 

Το Lubuntu το βάζω στη συζήτηση γιατί είναι και LTS οπότε τουλάχιστον security updates θα παίρνει. Σε 2-3 χρόνια δε με νοιάζει να ξαναπεράσω κάτι πιο καινούριο.

 

Αλήθεια το debian stable όταν αλλάζει version, η αλλαγή πως γίνεται? αλλάζεις απλά τα repositories και δίνεις apt-get update && apt-get dist-upgrade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opensuse γινεται ρολινγκ με tumbleweed repo και μεγαλη γκαμα σε kde/gnome/κλπ

linux mint debian edition με ελαφρια interfaces (xfce , lxde , cinnamon , mate κλπ)

arch οπως ειπες και συ και φυσικα debian

επισης sabayon (gentoo based binary distro)

 

εγω στην θεση σου θα εβαζα οποιο θα λειτουργουσε καλυτερα στο μηχανημα.

Δεν ειναι αναγκαστικο να κανεις updates μια φορα το 6μηνο.Πετας πανω ενα teamviewer , λες στους δικους σου σε τακτα χρονικα διαστηματα να κλικαρουν το προγραμμα..να σου λενε τα νουμερα..να μπαινεις απο μακρυα και να τραβας ενα update...

Ποσο δυσκολο ναναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

opensuse γινεται ρολινγκ με tumbleweed repo και μεγαλη γκαμα σε kde/gnome/κλπ

linux mint debian edition με ελαφρια interfaces (xfce , lxde , cinnamon , mate κλπ)

arch οπως ειπες και συ και φυσικα debian

επισης sabayon (gentoo based binary distro)

A μαλιστα, για το opensuse δεν το ηξερα. To LMDE ειναι semi-rolling release. Βγαζει update καθε λιγους μηνες. Λένε οτι τα updates που κάνει δεν είναι ακριβώς hassle-free. Μεχρι το 3ο-4ο update υπήρχαν αρκετά προβλήματα (τώρα νομίζω ειναι στο 6ο?). Το sabayon το είχα ξεχάσει, αλλά νομίζω ότι θα το έβαζα στην ίδια κατηγορία με το arch.

 

εγω στην θεση σου θα εβαζα οποιο θα λειτουργουσε καλυτερα στο μηχανημα.

Δεν ειναι αναγκαστικο να κανεις updates μια φορα το 6μηνο.Πετας πανω ενα teamviewer , λες στους δικους σου σε τακτα χρονικα διαστηματα να κλικαρουν το προγραμμα..να σου λενε τα νουμερα..να μπαινεις απο μακρυα και να τραβας ενα update...

Ποσο δυσκολο ναναι :)

Το θεμα δεν ειναι το πως θα κανω τα updates. Το θεμα ειναι πως θα διασφαλισω οτι δε θα υπαρχουν προβληματα μετα το update... Αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να τρώω χρόνο για το administration. Για αυτο θελω stable διανομη (και κατα συνεπεια μη rolling release).

 

To sshd πάντως ψήνομαι να το κάνω για την εμπειρία.

 

Σε αυτό ξέρει να απαντήσει κάποιος?

 

Αλήθεια το debian stable όταν αλλάζει version, η αλλαγή πως γίνεται? αλλάζεις απλά τα repositories και δίνεις apt-get update && apt-get dist-upgrade?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα repos τα δηλώνεις με δύο τρόπους

είτε του λες stable που κάνεις μόνο update και dist upgrade

είτε του λες όνομα πχ wheezy και μετά πρέπει να αλλάζεις και το όνομα κάθε φορά πριν κάνεις τα από πάνω

 

αν δε θες να ασχοληθείς βάλε debian σε stable να τελειώνεις, rolling για έτσι όπως το θέλεις δε νομίζω να κάνει

κάποια στιγμή θα γίνει το μαιστράλι και θα τρέχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες παρακολουθω την συζητηση και δεν καταλαβα τι συμβαινει οταν δεν κανει καποιος συχνα update σε linux περιβαλλον. Πως να σου μεινει το συστημα δηλαδη? Αν καποιος εχει την διαθεση να μου εξηγησει ας ειναι οσο πιο απλος μπορει. Ειμαι χρηστης windows και σκεφτομαι για ubuntu ή mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο pmav99 αναφερθηκε στο arch linux συγκεκριμενα οτι μπορει να σου μεινει στο χερι, οχι σε ολες τις διανομες.

Και αυτο γιατι το arch ειναι ρεουσα διανομη και μπορουν πολλα "κρισιμα" πακετα να αλλαξουν ανα πασα στιγμη.

 

Ειναι σπανιο το φαινομενο να σου μεινει στο χερι η εγκατασταση, αλλα αν δουμε παραδειγματα του παρελθοντος, εχει γινει.

Παρ'ολ'αυτα πιστευω πως ειναι εξαιρετικη επιλογη σαν διανομη και πως ακομα και updates μια φορα στο εξαμηνο να κανεις, ειναι απιθανο να σου μεινει στο χερι.

 

Ακομα και παλιοτερα που δεν εβγαινε install medium καθε μηνα και δεν ηταν η εγκατασταση απο το δικτυο απευθειας, εκανες το installation και μετα επρεπε να μπεις στη διαδικασια του update. Ισως με καποια προβληματακια, τα καταφερνες παντως...

 

ΥΓ: Για updates σε Ubuntu, Mint, δεν εχω αποψη μιας και δεν χρησιμοποιω αυτα τα distro's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

Με το wine μπορεις να τρεχεις εφαρμογες των Windows σε Linux (οσες ειναι συμβατες τεσπα).

Με τα Virtual Machines εχεις ενα πληρες λειτουργικο συστημα Windows μεσα στο Linux box.

Οποτε απο αποψη σταθεροτητας και αξιοπιστιας, τα VM κερδιζουν.

 

Επισης προτιμάται το VirtualBox και η εγκατασταση του απο τα repos της εκαστοτε διανομης και οχι το VMware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...