Προς το περιεχόμενο

Linux Partitions


Near

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

Θα επιθυμούσα να εγκαταστήσω μια έκδοση linux στον υπολογιστή μου. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι σχετικά με τα partitions που πρέπει να δημιουργήσω. Δηλαδή, είδη partitions, format type και χωρητικότητα κάθε partitions. 

Έχω αναζητήσει πληροφορίες στο Διαδίκτυο, αλλά οι απόψεις διίστανται. Έχω συμπεράνει τα ακόλουθα κατά γενική ομολογία: 

- Boot Section , ext4, 300 - 500MB, Primary 
- Swap Section, swap, Μνήμη μέχρι 2 GB -> Διπλάσιο Swap 
Μνήμη άνω των 2 GB - > Όση είναι η χωρητικότητα της μνήμης + 2GB 
- / Section, ext4, 8GB, Logical 
- /home Section, ext4, Χώρος που απομένει, Logical 

Ποια είναι η προσωπική σας άποψη πάνω σε αυτό το θέμα; 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μόνο ένα partition, το / (root). Σχεδόν πάντα έτσι το είχα. Μόνο μία φορά νομίζω ειχα ξεχωριστό /home. Η σειρά που έχεις βάλει γενικά είναι σωστή. Boot πρώτο γιατί θέλουμε να είναι στην αρχή του δίσκου και όλα τα υπόλοιπα μετά. 

 

Εγώ δεν θα έβαζα καθόλου swap, ειδικά αν είχα 3gb και πάνω. Βέβαια εξαρτάται και από την χρήση που θα του κάνεις. Αν ανοίγεις 5 vbox τότε πιστεύω χρειάζεται, αλλά αν το θες για καθημερινή χρήση εγώ το βρίσκω "άχρηστο". Το root θα το έκανα μεγαλύτερο σίγουρα. Γϋρω στα 15 με 20GB. Μην ξεχνάς ότι εκεί θα εγκατασταθούν τα προγράμματα. \

 

Ποια διανομή λες να βάλεις; Έχεις ξαναασχοληθεί με Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω ασχοληθεί ξανά με διάφορες εκδόσεις Linux, όπως Ubuntu και Kubuntu.

 

Ουσιαστικά, πάνω - κάτω, είχα την φιλοσοφία που προανέφερα.

 

Απλώς, τώρα επιθυμώ να εγκαταστήσω μια LTS έκδοση και να δοκιμάσω σε άλλο σκληρό δίσκο (παράλληλα) τα Debian ή τα ArchLinux.

 

Σχετικά με διανομές Linux, έχω διαβάσει ουκ ολίγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην βάλεις την LTS κανονικά και να δοκιμάσεις τις άλλες σε vbox; Έτσι δεν θα χρειάζεται να κάνεις restart. Την βαρέθηκες; Απλά σβήνεις το virtual machine. Νομίζω ότι θα σε βολέψει περισσότερο. Βέβαια δεν θα είναι σαν την κανονική εγκατάσταση αλλά αν έχεις αρκετά δυνατό pc θα κάνεις την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.boot partition (ext2 ή ext3)(100-150ΜΒ ειναι αρκετα ακομα και για την μαλακια το ubuntu που ωρες ωρες τον παιζει και το γεμιζει)

2.root partition (ext4 ή αν γουσταρεις και το καινουργιο btrfs) ( 20-30gb ειναι αρκετα.Ποτε καμμια εγκατασταση+προγραμματα δεν ξεπερασε τα 10-15γιγα .Βαλε οσα περισσοτερα γιγα πιστευεις οτι θα σε καλυψει ψυχολογικα :) )

3.home partition (οτι και στο 2) (συνηθως ολο τον υπολοιπο δισκο)

 

Ολα primary , δεν υπαρχει λογος να μπλεξεις με logical...

 

swap την σημερον ημεραν δεν ειναι και τοσο αναγκαιο.Εκτος και αν παιζεις με 2γιγα και κατω.Ή αν τρεχεις κανα βαρβατο προγραμμα επεξεργασιας "κατι" και εξαντλει ολη την μνημη.Εγω προσωπικα ποτε δεν βαζω.

 

Συνηθως αυτα τα 3 partitions κοβω και ειμαι καλυμενος.Ειδικα αν γινει καμμια στραβη με το λειτουργικο , φορμαρεις το 1 και το 2 , ξαναπερνας την διανομη σου , δηλωνεις το 3 σαν /home , το οποιο στην διαρκεια της εγκαταστασης παραμενει ανεπαφο.

Φτιαχνεις τον user με το ιδιο ακριβως ονομα που ειχες πριν και οταν ξεκινησεις το λειτουργικο (και αφου περασεις ξανα ολα τα προγραμματα που ειχες) , ειναι ολα στην θεση τους απο θεμα ρυθμισεων..μιας και τις διαβαζει απευθειας απο το /home που ειχες πριν.

Πολυ καλη φαση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα του arch τα έχω αναλύσει αυτά, αλλά έχουν χαθεί στις πολλές σελίδες.

 

Έχουμε και λέμε:

1) πόση ram έχεις? πάνω από 2gb? Δεν θες swap για desktop use

2) το boot δεν είναι απαραίτητο, κάποιες distro το ήθελαν γιατί έπρεπε να bootάρουν από ext2 νομίζω. Πλεόν είναι αδιάφορο λίγο το όλο θέμα.

3) έχεις SSD ? αν ναι τότε κάνε ΜΟΝΟ ΕΝΑ partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην βάλεις την LTS κανονικά και να δοκιμάσεις τις άλλες σε vbox; Έτσι δεν θα χρειάζεται να κάνεις restart. Την βαρέθηκες; Απλά σβήνεις το virtual machine. Νομίζω ότι θα σε βολέψει περισσότερο. Βέβαια δεν θα είναι σαν την κανονική εγκατάσταση αλλά αν έχεις αρκετά δυνατό pc θα κάνεις την δουλειά σου.

 

 

Έχω έναν ανεξάρτητο Pentium 4 στα 2GHz (μονοπύρηνο), με 2 GB RAM στα 400MHz και 2 sata σκληρούς δίσκους που σκέφτομαι να εγκαταστήσω τις δύο διανομές linux.

Συγκεκριμένα, στον 1ο σκληρό τα CentOS και στο 2ο σκληρό τα Debian ή τα ArchLinux για να "παίξω" μαζί τους.

Εν κατακλείδι, το pc δεν είναι αρκετά δυνατό για να αντέξει virtual machine.

 

 

 

 

1.boot partition (ext2 ή ext3)(100-150ΜΒ ειναι αρκετα ακομα και για την μαλακια το ubuntu που ωρες ωρες τον παιζει και το γεμιζει)

2.root partition (ext4 ή αν γουσταρεις και το καινουργιο btrfs) ( 20-30gb ειναι αρκετα.Ποτε καμμια εγκατασταση+προγραμματα δεν ξεπερασε τα 10-15γιγα .Βαλε οσα περισσοτερα γιγα πιστευεις οτι θα σε καλυψει ψυχολογικα :) )

3.home partition (οτι και στο 2) (συνηθως ολο τον υπολοιπο δισκο)

 

Ολα primary , δεν υπαρχει λογος να μπλεξεις με logical...

 

swap την σημερον ημεραν δεν ειναι και τοσο αναγκαιο.Εκτος και αν παιζεις με 2γιγα και κατω.Ή αν τρεχεις κανα βαρβατο προγραμμα επεξεργασιας "κατι" και εξαντλει ολη την μνημη.Εγω προσωπικα ποτε δεν βαζω.

 

Συνηθως αυτα τα 3 partitions κοβω και ειμαι καλυμενος.Ειδικα αν γινει καμμια στραβη με το λειτουργικο , φορμαρεις το 1 και το 2 , ξαναπερνας την διανομη σου , δηλωνεις το 3 σαν /home , το οποιο στην διαρκεια της εγκαταστασης παραμενει ανεπαφο.

Φτιαχνεις τον user με το ιδιο ακριβως ονομα που ειχες πριν και οταν ξεκινησεις το λειτουργικο (και αφου περασεις ξανα ολα τα προγραμματα που ειχες) , ειναι ολα στην θεση τους απο θεμα ρυθμισεων..μιας και τις διαβαζει απευθειας απο το /home που ειχες πριν.

Πολυ καλη φαση....

 

Σ' ευχαριστώ πολύ γαι την ενημέρωση.

Στην περίπτωση όμως που έχω 2GB RAM, τι κάνω; Λογικά δεν χρειάζεται, μιας και θα επιθυμώ πλοήγηση στο internet και terminal.

Ή χρειάζεται (έστω και πολύ μικρής χωρητικότητας);

 

 

Στο θέμα του arch τα έχω αναλύσει αυτά, αλλά έχουν χαθεί στις πολλές σελίδες.

 

Έχουμε και λέμε:

1) πόση ram έχεις? πάνω από 2gb? Δεν θες swap για desktop use

2) το boot δεν είναι απαραίτητο, κάποιες distro το ήθελαν γιατί έπρεπε να bootάρουν από ext2 νομίζω. Πλεόν είναι αδιάφορο λίγο το όλο θέμα.

3) έχεις SSD ? αν ναι τότε κάνε ΜΟΝΟ ΕΝΑ partition

 

1) 2GB RAM

2) Δεν είναι προτιμότερο πλέον το ext4 για boot;

3) Έχω 2HD SATA II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2gb αν δεν κάνεις πολλά compile δεν θες swap, αν κάνεις (gentoo...) τότε βάλε 512mb swap.

 

Boot partition δεν θες καθόλου επί της ουσίας. Όπως και να έχει, δεδομένου ότι δεν πας να παίξεις με ssd μπορείς να κάνεις το εξής partitioning scheme:

root 20-30gb

swap 512mb-1gb (υπερβολή, αλλά δεν θα σου λήψει ποτέ μισό gb)

home όλο το υπόλοιπο

 

αν θες να βάλεις και /boot τότε:

boot 128mb

swap 512mb

root 20-30gb

home όλο το υπόλοιπο

 

offtopic συμβουλή: μην τα βάλεις όλα μαζί αν θες να παίξεις, απλά θα μπλέξεις. Δοκιμασέ τα ένα ένα. Από τα τρία που θες (centos/debian/arch) όλα είναι άψογες επιλογές. Όπως λένε και οι ξένοι you can't go wrong.

Το arch είναι bleeding, το centos και το debian είναι ultra-stable. Αν σε ενδιαφέρει να παίξεις με webservers τότε τα centos/debian είναι πιο διαδεδομένα. Αν θες  desktop τότε ψηφίζω arch. (εγώ έχω και web σε arch... έχει άλλο γούστο να τρέχεις php 5.4.9)

Τέλος μην ξεχνάς ότι πλέον πιο μεγάλη σημασία έχει το GUI παρά το distro για τους περισσότερους desktop χρήστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2gb αν δεν κάνεις πολλά compile δεν θες swap, αν κάνεις (gentoo...) τότε βάλε 512mb swap.

 

Boot partition δεν θες καθόλου επί της ουσίας. Όπως και να έχει, δεδομένου ότι δεν πας να παίξεις με ssd μπορείς να κάνεις το εξής partitioning scheme:

root 20-30gb

swap 512mb-1gb (υπερβολή, αλλά δεν θα σου λήψει ποτέ μισό gb)

home όλο το υπόλοιπο

 

αν θες να βάλεις και /boot τότε:

boot 128mb

swap 512mb

root 20-30gb

home όλο το υπόλοιπο

 

offtopic συμβουλή: μην τα βάλεις όλα μαζί αν θες να παίξεις, απλά θα μπλέξεις. Δοκιμασέ τα ένα ένα. Από τα τρία που θες (centos/debian/arch) όλα είναι άψογες επιλογές. Όπως λένε και οι ξένοι you can't go wrong.

Το arch είναι bleeding, το centos και το debian είναι ultra-stable. Αν σε ενδιαφέρει να παίξεις με webservers τότε τα centos/debian είναι πιο διαδεδομένα. Αν θες  desktop τότε ψηφίζω arch. (εγώ έχω και web σε arch... έχει άλλο γούστο να τρέχεις php 5.4.9)

Τέλος μην ξεχνάς ότι πλέον πιο μεγάλη σημασία έχει το GUI παρά το distro για τους περισσότερους desktop χρήστες...

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Ήσουν κατατοπιστικότατος.

 

Γενικότερα, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το wiki του debian για το swap

 

 

Things to consider when deciding how to setup swap space on your machine
  1. Do you intend to use the Hibernate and Suspend functions? If you intend to use either, you will need to ensure your available swap space is large enough to hold all information your running system will have in RAM. If you intend to use Hibernate you should ensure that your Debian installation has access to a swap partition or file that is NOT shared with another instance of GNU/Linux.
How much memory does your machine have? If your machine has a large amount of RAM available to it and you don't need Hibernate or Suspend, then it will be safer to have less swap available to the system. If your machine has very little RAM available to it, such as the case in older machines and netbooks you should ensure to make a swap space that is large enough. Double the system memory would be a good suggestion in this case.
How much memory will be taken by the applications you intend to run? The memory usage of a Debian GNU/Linux system will vary greatly on the applications you choose to run. For instance, running a lighter weight desktop environment such as Openbox or Xfce and their associated applications will use less memory than GNOME or KDE.
How much hard disk do you have available? If using a small solid state disk or USB key for the installation of Debian this hard disk space might be at a premium. In such cases it might make more sense to install more system memory if needed than use a large swap space. This also has the benefit of speeding up the system, as the read/write speed of hard disks is much slower than RAM.
In the end, if your machine runs out of both RAM and swap space then the system will crash. This has lead to the simplistic but safe answer of use a swap space that is "double the amount of system memory".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...