Προς το περιεχόμενο

Lenovo Z580 (i5/6g/1tb/GT635M) 599 ευρώ - Κωτσόβολος


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προβληματίζομαι λίγο με τον driver της VGA, δεν ξέρω αν πρέπει να κρατήσω τον driver της lenovo ή να βάλω απευθείας της nvidia.

 

Να παρεις πρωτα backup με καποιο προγραμμα (πχ. το Driver Genius) τους drivers της καρτα γραφικων και μετα αν εχεις καποιο προβλημα να δοκιμασεις τους drivers της Nvidia. Στα laptop μπορει να σου εμφανιστει προβλημα με τους drivers της Nvidia. Μαλιστα η ιδια η Nvidia προτεινει πρωτα να δοκιμαζουμε τους drivers απο τους κατασκευαστες των laptop και μετα τους δικους της.

 

ΥΓ. Παθων και μαθων. Οι τελευταιοι drivers της Nvidia μου κρασαρανε το συστημα σε ενα laptop που ειχα κανει format με win7. Εβαλα τους drivers της μανας του και ολα επανηλθαν στη φυσιολογικη τους λειτουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eυχαριστώ για την βοήθεια. Τώρα έχω ήδη τον driver της nvidia, αλλά δεν έχω τρέξει ακόμα παιχνίδι



 Παίδες όσον αφορά το wifi, υπάρχει λύση, και είναι αυτή : http://www.ebay.com/itm/New-Intel-WiMax-WIFI-Link-5150-WLAN-Card-512AGXHRU-DP-N-0770PV-/281040137142?pt=UK_Computing_NetworkCards_RL&hash=item416f4c2bb6

 

 Intel WiFi Link.

 Specs εδώ :

 http://www.intel.com/products/wireless/wimax/wifi/index.htm

 Το κόστος είναι πάρα πολύ μικρό και η διαδικασία αλλαγής κυριολεκτικά 5 λεπτά. Έβγαλα το καπάκι από κάτω, μια  βιδούλα είναι μόνο, το wifi link που υπάρχει είναι no name, το intel δεν είναι ακριβό και πιστεύω ότι θα λύσει το πρόβλημα. Γι'αυτό και το acer μου πιάνει άψογα, έχει intel 4965agn link, αλλά δε χωράει να μπει παρότι η θύρα είναι ίδια γιατί του lenovo είναι half size η κάρτα.

 

 Μέχρι στιγμής αυτό είναι το μόνο flaw που έχω βρει στο laptop, και δε σκοπεύω να το αφήσω έτσι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS031264.

Εδω ειναι ο τελευταιος driver για την καρτα δυκτιου. Τον εγκατεστησα σημερα και νομιζω οτι ειναι μισο κλικ καλυτερα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Tον έβαλα απευθείας αλλά δεν γίνεται τίποτα. Πρέπει αν μπει άμεσα άλλη κάρτα. Αλλά δυστυχώς, ενώ η κάρτα της Intel κάνει καινούρια 15 ευρώ από το ebay, δεν λειτουργεί, γιατί τα lenovo έχουν fru ακόμα και εκεί και θέλει μετά μοντάρισμα το bios = εγγύηση bye bye... Το βρήκα μετά από αρκετό ψάξιμο... Και δεν είμαστε οι μόνοι που παραπονιούνται με τα lenovo για το wifi, είναι πολλοί απότι ανακάλυψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ δεν έχω διαπίστωση κάποιο θέμα με το WiFi.μια χαρά συνδέεται και παει σφαίρα.

Εκτος του οτι εχει συχνες αποσυνδεσεις,κατι το οποιο εχουν διαπυστωσει πολλοι στο forum της lenovo, οταν στο διαφημιζει για 802.11n ειναι λιγο κοροιδια να συνδεεται με 72mbps max speed ,ασε  που αλλα λαπτοπ πολυ παλαιοτερα φορανε atheros καρτες oι οποιες ειναι κλασης ανωτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δυστυχώς η έκδοση που αγοράσαμε φοράει μάλλον ότι φτηνότερο υπάρχει. Το Ζ580 ανάλογα με την έκδοση έρχεται και με Intel κάρτα που υποστηρίζει και wimax και wireless display, γι'αυτό και στο site της lenovo εχει 2 διαφορετικούς driver.

 Όπως έγραψα και πιο πάνω, στην ίδια θέση, το acer μου κοντά 6 χρόνων με κάρτα intel 4965agn βρίσκει 4-5 δίκτυα εντός εμβέλειας και συνδέομαι σε ένα από αυτά (του γείτονα μου, το γνωρίζει, είναι φίλος), και το Z580 βρίσκει 2 δίκτυα και αυτά όχι πάντα, και δεν μπορεί να συνδεθεί σε κανένα λόγω "χαμηλού" σήματος... τι άλλο να πει κανείς.

 Όσον αφορά το πρόβλημα με τις αποσυνδέσεις δεν το αντιμετωπίζω (αφού δεν μπορώ να συνδεθώ παρά μόνο αν πάω στο παράθυρο δίπλα στο σπίτι του φίλου), αλλά έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό και στην λύση του όταν έψαχνα στο google να δω τι παίζει με το wifi.

 Ξεφτίλα εντελώς, ωραίο laptop και σε ξενερώνει με το wifi, τι μ@@ες είναι, 5 ευρώ παραπάνω θα το πούλαγαν με την intel μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα !!!

Προς τους εχοντες την γνωσην:

Με την παραλαβη του λαπτοπ το ανοιγουμε και το φορτωνουμε κανονικα για στησιμο η πρεπει πρωτα να το αφησουμε κλειστο να φορτιστει η μπαταρια;

Και αν χρειαζεται φορτιση μεχρι ποσες ωρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Aνοίγεις και δουλεύεις απευθείας, όλα είναι απλά, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τοποθετήσεις την μπαταρία, να το βάλεις στην πρίζα, και ανοίγεις και στήνεις windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κυκλοφορει "ευρεως" στην "πιατσα" για φορτιση μπαταριας 6-8 ωρες πριν την πρωτη λειτουργια δεν ισχυει ;

Και επισης τι αυτονομια εχει το μηχανημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 H μπαταρία σου θα φορτίσει έτσι κι αλλιώς την ώρα που θα το λειτουργείς. Στις οδηγίες δεν λέει τίποτα για φόρτιση πριν την 1η λειτουργεία. Σε λειτουργεία εξοικονόμησης ενέργειας ίσως κανά 4ωρο με καινούρια μπαταρία, δεν το έχω δοκιμάσει, σε μέγιστες επιδόσεις κρατάει 1-2 ώρες, ανάλογα με το τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επειδή όλοι έχουμε θέμα με την λήψη wifi του Ζ580 από ότι είδα, έχει μιλήσει κανείς με την τεχνική υποστήριξη της Lenovo παίδες; Έχει αρχίσει και με ενοχλεί πάρα πολύ αυτό το θέμα, καινούριο laptop και δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους drivers στα windows 8 ειχα συνεχεια αποσυνδεση απο το ασυρματο δικτυο(εβγαζε θαυμαστικο).Απο τοτε που εβαλα τα windows 7 και περασα και τους αντιστοιχους drivers απο τη Lenovo δεν εχω θεμα.Απλα η broadcom που εχει το λαπτοπ ειναι οτι πιο φθηνο μπορουσαν να βαλουν μιας και ειναι 1χ1 με max speed τα 65-72mbps δηλαδη κατηγοριας 802.11g και οχι n.Θα ηθελα κι εγω να μαθω παντως αν μπορει να αλλαχθει η καρτα και τι παιζει με την εγγυηση σε περιπτωση "επεμβασης" στο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Επειδή το έψαξα σε βάθος το θέμα το θέμα θα σου πω ότι :

 Αν αλλάξεις κάρτα μόνος σου χάνεις την εγγύηση. (κι έχοντας 3 χρόνια εγγύηση με την επέκταση, είναι πολύ σημαντικό)

 Δεν μπορείς να αλλάξεις κάρτα, παρότι κυκλοφορούν στην αγορά, παρά μόνο αν η κάρτα είναι από άλλο Lenovo και έχει fru στο firmware της συμβατό με την λίστα του bios.

 Aν την αλλάξεις έστω και με ίδια με την intel που φόραγαν Ζ580 με άλλο configuration, θα το ανοίξεις και δεν θα κάνει boot γιατί θα χτυπήσει η κάρτα στο bios.

 Κάρτες συμβατές κυκλοφορούν άφθονες στην αγορά, αλλά υπάρχει το παραπάνω πρόβλημα.

 Η κάρτα είναι b-g-n, το router σου όμως είναι n; Αν δεν είναι, θα είναι g, και τα g έχουν μέγιστη ταχύτητα 54mbps.

 Μέσα στο επίσημο forum της Lenovo, υπάρχει thread ανοιχτό με 65 σελίδες απαντήσεις από χρήστες της σειράς thinkpad, όπου είναι προβληματικά σχεδιασμένα, και όποια κάρτα και να βάλεις, broadcom ή intel ή ότι άλλο, έχουν πρόβλημα εμβέλειας. Λύση από την Lenovo δεν υπάρχει... Ελπίζω στο Ζ580 να μην υπάρχει τέτοιο πρόβλημα και να είναι απλά η κάρτα. (που μάλλον η κάρτα θα είναι, του αδερφού μου το Asus έχει κάρτα broadcom/atheros όπως και το Ζ580 και ούτε το δικό του έπιανε στην ίδια θέση με το δικό μου, και στην ίδια θέση που το παλιό μου Acer (5920) πιάνει "καμπάνα", σταθερά και πάντα.

 Εγώ προσωπικά ζητάω αντικατάσταση της κάρτας με κάποια άλλη ανώτερης κλάσης, δεν μπορεί το κινητό μου να μπαίνει στο wifi κανονικά, και το lenovo να μην μπορεί καν να ΣΥΝΔΕΘΕΙ στο δίκτυο λόγω χαμηλού σήματος! Σήμερα που μίλησα (ξανά) με το τεχνικό τμήμα της lenovo, έχουν επίγνωση του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To router μου ειναι N και με το αλλο λαπτοπ που εχω ,σονυ vaio ,πιανω ανετα τα 300mbps.Η broadcom που εχει το λαπτοπ μας ειναι η 4313 http://www.broadcom.com/products/Wireless-LAN/802.11-Wireless-LAN-Solutions/BCM4313 και απο οτι ειδα παρομοια προβληματα εχουν και τα ΗP laptop που εχουν την ιδια καρτα.

 

Παντως αν το λαπτοπ σου δεν μπαινει καθολου στο δικτυο δοκιμασε να αλλαξεις τα Mhz απο 20 σε 40 ή ακομη και το καναλι στο ρουτερ.

Εγω εχω το ρουτερ στον πανω οροφο και πιανω με το max διαθεσιμο speed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...