Προς το περιεχόμενο

Lenovo Z580 (i5/6g/1tb/GT635M) 599 ευρώ - Κωτσόβολος


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι περίεργος να δω πόσο θα κόστιζε η επέκταση απευθείας από το site της lenovo, θα το δω αύριο με το serial number, αν είναι πολύ κάτω από 100 ευρώ μάλλον ήταν λάθος κίνηση... (δεν ήξερα καν ότι γίνεται online απευθείας, δεν είχα ξανά laptop lenovo, εδώ το διάβασα από τα άλλα μέλη). Αν είναι πολύ κάτω από τα 100 ευρώ του Κωστόβολου, τότε με έπιασαν Κώτσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις το συμβολαιο της εγγύησης θα δεις οτι μπορείς να την ακυρώσεις και να πάρεις πίσω τα λεφτά. Θα δεις όμως και σε ποσά σε καλύπτει, δεν είναι λιγα.κι εγώ την πήρα με επιφύλαξη... Αλλά αυτά που τράβηξε με την εγγύηση του προηγούμενου λάπτοπ (όχι lenovo) είπα να δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε κανεις να συνδεθει με ρουτερ 802.11n.Εχω την εντυπωση πως η ασυρματη broadcom που φοραει ειναι ψιλομαπα γιατι δεν πιανω πανω απο 65mbps ,ενω με ενα sony laptop 4ετιας που εχω πιανω μονιμα τα 300mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ σε κανά 2 ώρες θα το έχω, θα το ετοιμάσω και θα πω εντυπώσεις. Ένας από τους πωλητές εδώ στον Κωτσόβολο (Ρόδο) είναι ξάδερφος και μου είπε ότι πήρε ένα η κοπέλα του και έχει πρόβλημα, ανεβάζει θερμοκρασίες και κλείνει. Ελπίζω να μην είναι γενικό πρόβλημα αλλά μεμονωμένο.

 Σχετικά με τα Acer, εγώ προσωπικά δεν τα θεωρώ καθόλου μάπα... Έχω ένα 5920G από τον Ιούλιο του 2007, και μέχρι στιγμής χτύπησε σκληρό το 2011, επισκευή εύκολη και φτηνή, και πριν απο μερικές μέρες (5μιση χρόνια μετά δηλαδή) έβγαλε βλάβη η κάρτα γραφικών, 5 λεπτά ξεβίδωμα το καπάκι από κάτω, έβγαλα την κάρτα (nvidia 8600m gt, ήταν όλες ελατωματικές), την έψησα 10 λεπτάκια στους 200 βαθμούς στο φούρνο μου και είναι μια χαρά. Και τρέχει τα 8άρια πιο γρήγορα από πολλά φτηνά laptop που δοκίμασα σε διάφορα μαγαζιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλό κι αυτό... πληροφορήθηκα ότι θα πάρω καινούριο laptop και διαπιστώνω ότι ήρθε στα χέρια μου εκθεσιακό.. τελευταία αξιολόγηση συστήματος 24/12/2012.. όλοι οι driver εγκατεστημένοι, διαδικασία εγκατάστασης Windows 5 λεπτά. Μόνη λύση να το πάω πίσω και να πάρω τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Power on time : 6 hours

Total start/stop count : 12

 

(εγώ το laptop το άνοιξα και το έβγαλα από το κουτί ακριβώς 2 ώρες πριν, στις 4)



 Και κάτι άλλο, όλοι όσοι το έχετε καλό είναι να αναβαθμίσετε τους driver, αυτοί που προυπάρχουν δεν είναι οι τελευταίοι για όλες τις συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τον δισκο ειναι καινουριο το λαπτοπ.

Παντοτε στα νεα λαπτοπ ο δισκος λειτουργει 4-6 ωρες για να γινουν τα οποια τεστ οτι ειναι οκ πριν να διατεθει προς πωληση το προιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι είχε ζελατίνες μέσα στις μαύρες γυαλιστερές επιφάνειες, γενικά τίποτα δεν προδίδει μεταχειρισμένο laptop, απλά μπήκα μέσα στην αξιολόγηση έτσι από περιέργεια για να συγκρίνω με το παλιό laptop και είδα ότι υπήρχε ήδη, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει, ίσως να κάνω εγώ λάθος. (αν και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το κατάστημα που το παρέλαβε η μάνα μου, μου είπαν ότι ήταν εκθεσιακό, δεν υπήρχε απόθεμα). Τελικά μου πρόσφεραν δωροεπιταγή 30 ευρώ από το κατάστημα που έγινε η αγορά, κάτι είναι και αυτό σαν εξυπηρέτηση, καθώς δεν είμαι διατεθιμένος να στέλνω πάλι πίσω και να περιμένω μέσα-τέλη Ιανουαρίου για να αντικατασταθεί.

 Τέλος πάντων όπως και να έχει το laptop φαίνεται πολύ καλό και ποιοτικό, αυτή τη στιγμή περνάω όλους τους νέους driver. Προβληματίζομαι λίγο με τον driver της VGA, δεν ξέρω αν πρέπει να κρατήσω τον driver της lenovo ή να βάλω απευθείας της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε προβληματιζει ακριβως φιλε?

Εγω οπως εχω αναφερει σε προηγουμενη σελιδα,

δεν εχω εικονα και ηχο στην θυρα hdmi απο την καρτα γραφικων της nvidia,

παρα μονο απο την ενσωματωμενη της intel.

Εγκατεστησα κι εγω τους drivers απ' ευθειας απο την nvidia αλλα δεν αλλαξε κατι.

 

Με το δυκτιο, που ειπε καποιος φιλος πιο πανω, παρατηρω γενκκα χαμηλο σημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα δοκιμάσω την HDMI μόνο και μόνο για να τσεκάρω κι εγώ και θα σου πω σε λίγο.

Ναι το δίκτυο όντως έχει χαμηλό σήμα, αρκεί βέβαια να μην είναι παραπλανητικό, εννοώ εσύ μπορεί να βλέπεις εκεί μια γραμμή με το wifi της broadcom, και να αντιστοιχεί σε 2-3 γραμμές με άλλη συσκευή και άλλον driver, το θέμα είναι να μην έχεις πρόβλημα σύνδεσης και ταχύτητας ασχέτως αν το σήμα το δείχνει χαμηλό ή δυνατό. Εμένα πχ μου βγάζει μια γραμμή μόνο (από του γείτονα μου) αλλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα σύνδεσης, ούτε ταχύτητας, ενώ το acer βγάζει πάντα 2-3 γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα με το wifi.. όντως είναι χάλια, δεν είναι απλά κακό σε απόδοση, θα το χαρακτήριζα ως και ελαττωματικό. hdmi δεν δοκίμασα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...