Προς το περιεχόμενο

Dual Boot Windows και Linux


1901

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,θα παραγγείλω ένα καινούριο pc χωρίς λειτουργικό.Σ'αυτό το pc θέλω να έχω και τα δύο λειτουργικά,αλλά κανονικά δηλαδή από τη στιγμή που το boot-αρω να επιλέγω(όχι με vmware κτλ.).

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω;Ξέρω ότι παίζει και κάποιο θέμα με το bios των 8 και για αυτό θα βάλω 7.Επίσης επειδή θέλω να boot-αρω από SSD,πρέπει να τους το πω για να μου το σετάρουν κάπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα περάσεις πρώτα τα 7 και μετά την διανομή Linux που θέλεις και θα φτιαχτεί αυτόματα και το μενού...

 

Ποιους να πεις τι για να σετάρουν τι;;Δεν κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιους να πεις τι για να σετάρουν τι;;Δεν κατάλαβα...

Να σετάρουν τον ssd ώστε να ανοίγει από εκεί και όχι από τον σκληρό...Δεν ξέρω χρειάζεται να τους πω κάτι?επειδή ο υπολογιστής είναι σύνθεση.

Ξέρεις αν γίνεται με κάποιο τρόπο και με τα 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να είναι πολύ χαζοί για να μην τον σετάρουν για να ξεκινάει από τον ssd...αλλά άμα θες για σιγουριά τους το λες κιόλα.

Και με τα 8 το ίδιο είναι δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με το boot από τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και με τα 8 το ίδιο είναι δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με το boot από τα 7.

Είχα διαβάσει κάτι που λέει ότι ουσιαστικά όποιο pc έχει 8 έχει ένα διαφορετικό bios(UEFI) και λέω μήπως όταν σετάρεις τα 8 σετάρεται και αυτό σαν καινούριο bios...Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι δεν επιτρέπει("για λόγους ασφαλείας")να εγκατασταθεί δεύτερο λειτουργικό...

Επεξ/σία από 1901
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UEFI ονομάζεται. Νομίζω ότι εξαρτάται από τη μητρική που θα πάρεις. Δηλαδή οι πιο παλιές δεν έχουν τέτοιο θέμα. Οι πολύ καινούριες μόνο. Περίμενε να σου πει και κανείς πιο ενημερωμένος.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface

http://blog.hansenpartnership.com/linux-foundation-uefi-secure-boot-system-for-open-source/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νέες. Πχ. το ubuntu υποστηρίζει uefi από την 12.04 αν θυμάμαι καλά (μπορεί και μια έκδοση πιο πίσω). Ουσιαστικά από τον kernel 3 και μετά δεν θα πρέπει να έχουν πρόβλημα.

 

Αν πάει να βάλει όμως, καμία αρχαία διανομή... ε, καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...