Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To  snr στο κρατανε ψηλα για να μην πιασεις το 50αρι μαλλον...Απο οτι μου ειπε και φιλος....τωρα για τα λαθη,μπορει να ειναι και απο αυτο....

 

Αποσυνδεσεις δεν κανει. η κανει.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι παει καλα...Τα CRC να σε προβληματιζουν,τα αλλα τα φτιαχνει το μοντεμ μονο του ,αν δεν κανω λαθος...

 

Θα προσπαθουσα να αλλαζα ενα σπλιτακι/α,ισως το εχεις πολυ καιρο και εχει παιξει νταουλια και ενα νεο firmware αν περνει το μοντεμ σου θα ηταν οτι επρεπε...

 

Τωρα αν καποιος βλεπει κατι αλλο,θα μπορεσει να σε βοηθησει παραπανω...εγω μεχρι εδω φτανω... :-)

 

Παντως αν αλλαξεις απο 30αρι σε 50αρι θα το πιανεις καρφι το 50αρι....ευκολα και πιστεψε εχει μεγαλη διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την βοηθεια και της πληροφοριες,θα δοκιμασω αυτο με το σπλιτ γιατι το εχω απο τοτε με τα 2mbps adsl οποτε παιζει πολυ να τα εχει παιξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!! Να σας παραθεσω κ εγω το προβλημα μου μπας και εχετε καμια ιδεα...

 

Παροχος λοιπον HOL και νυν Vodafone....Πολλες αποσυνδεσεις απο τοτε που εγινε vodafone και μετα(μεχρι τοτε κανενα προβλημα). Το παραμύθι ξεκινησε με αποσυγχρωνισμους, 1 την ημερα στην αρχη και μετα 2-3 σε σημειο που καταντουσε ενοχλητικο! Ηρθε τεχνικος και επεσε σε φαση που δεν παιχτηκε αποσυγχρωνισμος οποτε ολα οκ λεει ! Ελα ομως που αρχισαν ξανα ,παλι τεχνικος και αυτη τη φορα βρηκε το προβλημα στην μπριζα (στο μεταξυ μου ειχαν αυξησει το SNR ωστε να συγχρωνιζω χαμηλοτερα και να ειναι ποιο σταθερη η γραμμη). Ολα καλως λοιπον αλλαξα μπριζα και το νεο προβλημα παρουσιαστηκε στο ρουτερ, αφου μου εστειλαν λοιπον και νεο ρουτερ και δεν υπηρχε προβλημα με τον αποσυγχρονισμό οποτε πηρα τηλεφωνο να μου χαμηλωσουν το SNR απο τα 12 στα 9 για αρχη και στα 6 στη συνεχεια ωστε να συγχρονισω σε μεγαλυτερη ταχυτητα! ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ... 18,9mbps ! To ονειρο κρατησε 2 εβδομαδες περιπου μεχρι τις 23/02 οπου μετα απο ενα συντομο disconnect το SNR αρχισε να παιζει απο 4,9 εως 6 και αντι να αυξηθει η ταχυτητα κιαλλο, ΕΠΕΣΕ 4mbps!! 

Εδω θα αναφερω οτι ειμαι λιγοτερο απο 1χλμ απο το DSLAM οπως φαινεται κ απο τα στατιστικά π θα δειτε 

 

Link Status Connected

Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 1023/15502 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1188/17016 kbps
Noise Margin (Up/Down) 7/6 dB
Line Attenuation (Up/Down) 8.7/16.4 dB
Output Power (Up/Down) 12.6/19.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/64
Interleave Delay (Up/Down) 775/797 ms
INP (Up/Down) 1.7/0.5 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/3
Annex Type AnnexA
 
 

Ο τεχνικος που ηρθε πριν λιγο μου ειπε οτι "εκοψαν το φασμα συχνοτητων" και πλεον αυτο ειναι το ταβανι ....
Καμια ιδεα για να επανελθω!?

Επεξ/σία από Psolek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!! Να σας παραθεσω κ εγω το προβλημα μου μπας και εχετε καμια ιδεα...

 

Παροχος λοιπον HOL και νυν Vodafone....Πολλες αποσυνδεσεις απο τοτε που εγινε vodafone και μετα(μεχρι τοτε κανενα προβλημα). Το παραμύθι ξεκινησε με αποσυγχρωνισμους, 1 την ημερα στην αρχη και μετα 2-3 σε σημειο που καταντουσε ενοχλητικο! Ηρθε τεχνικος και επεσε σε φαση που δεν παιχτηκε αποσυγχρωνισμος οποτε ολα οκ λεει ! Ελα ομως που αρχισαν ξανα ,παλι τεχνικος και αυτη τη φορα βρηκε το προβλημα στην μπριζα (στο μεταξυ μου ειχαν αυξησει το SNR ωστε να συγχρωνιζω χαμηλοτερα και να ειναι ποιο σταθερη η γραμμη). Ολα καλως λοιπον αλλαξα μπριζα και το νεο προβλημα παρουσιαστηκε στο ρουτερ, αφου μου εστειλαν λοιπον και νεο ρουτερ και δεν υπηρχε προβλημα με τον αποσυγχρονισμό οποτε πηρα τηλεφωνο να μου χαμηλωσουν το SNR απο τα 12 στα 9 για αρχη και στα 6 στη συνεχεια ωστε να συγχρονισω σε μεγαλυτερη ταχυτητα! ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ... 18,9mbps ! To ονειρο κρατησε 2 εβδομαδες περιπου μεχρι τις 23/02 οπου μετα απο ενα συντομο disconnect το SNR αρχισε να παιζει απο 4,9 εως 6 και αντι να αυξηθει η ταχυτητα κιαλλο, ΕΠΕΣΕ 4mbps!! 

 

Εδω θα αναφερω οτι ειμαι λιγοτερο απο 1χλμ απο το DSLAM οπως φαινεται κ απο τα στατιστικά π θα δειτε 

 

 

Link Status Connected

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate (Up/Down) 1023/15617 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 1188/17132 kbps

Noise Margin (Up/Down) 7/6 dB

Line Attenuation (Up/Down) 8.8/16.3 dB

Output Power (Up/Down) 12.6/19.3 dBm

 

 

Ο τεχνικος που ηρθε πριν λιγο μου ειπε οτι "εκοψαν το φασμα συχνοτητων" και πλεον αυτο ειναι το ταβανι ....

Καμια ιδεα για να επανελθω!?

 

Δεν το λες χαλια ουτε και τελειο..

 

Σχετικα με την αποσταση σου,βγαινεις κοντα...δες παρακατω τον πινακα με την αποσταση σου και το line attenuation που εχεις....

 

Εχεις δοκιμασει να αλλαξεις σπλιτερ,η εχεις αυτο το πρωτο πρωτο που ειχες παντα.???Κανε μια δοκιμη αλλαζοντας το...

 

rzb5QNR.png

 

 

Παντως οταν ειχα adsl ,εφτανα λεμε 1 Kbs και επερνα τηλ την εταιρια και μου αλλαζε προφιλ,απο adsl 2 ,το γυρναγα σε G dmt και επερνε τα πανω του αρκετα,θεωρητικα ειναι μεχρι 8 Μβς,αλλα δοκιμασε...

 

Απλα πες να κανουν την αλλαγη,μην το κλεισεις και τσεκαρε ταχυτητες με το νεο προφιλ σου..αν δεν παει,τοτε γυρνα το ξανα σε adsl 2....Μια δοκιμη δεν πειραζει..Μπορεις να δοκιμασεις ολα τα προφιλ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρησιμοποιω splitter , ο τεχνικος μου ειπε οτι ειμαι ουτε 900 μετρα απο το DSLAM...

Ειναι καθαρα θεμα της Vodafone η μειωση της ταχυτητας και απλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να παρω πισω το φασμα που εκοψαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας πιαδια,πως σασ φαινονται τα στατιστικα μ???εχω 30mbps και σκεφτομαι να βαλω 50mbps,θα τα πιασω η τσαμπα θα το βαλω????

Date / time
2016-02-27 02:06:06
Downstream
29993 kBit/s
Upstream
2490 kBit/s
 
DSL / Link
In sync
DSL/Internet Status
Online
Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
12545 / 261
FEC Errors (Down/Up)
5127689 / 0
SNR (Down/Up)
14.6 / 24.1 dB
Downstream Attenuation
65KHz~859KHz: 19.4dB

1.216MHz~1.961MHz: 36.0dB

2.793MHz~3.615MHz: 56.7dB
Upstream Attenuation
28KHz~60KHz: 6.9dB

871KHz~1.205MHz: 32.7dB

1.972MHz~2.77MHz: 47.1dB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gbTmgQ2.png

 

vdsl 50αρι άμα βάλω πόσο θα πάω?  απο τη forthnet μου είπαν 40++ κ πως είμαι κάτω από 800m από το αστικό κέντρο Χολαργού στέκουν αυτά που λένε? 
( ακόμα,  fastpatch με το TD-w9980 που μπορώ να δω αν έχω (που εχω δλδ))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Χολαργό νομίζω ότι λειτουργεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ οπότε μπορείς να πάρεις από KV και όχι από το ΑΚ.

Ζήτησε από τη Forthnet να σου δώσει χονδρική από KV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

έβαλα VDSL 50αρα και πιάνω αυτά. Μου είπαν πως είμαι στα 900m από ΑΚ

34is6lv.jpg
 

οι καλωδιώσεις στο σπίτι είναι OK, δεν έχω παράλληλα.

να το αφήσω ή να το ψάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα παιδιά. Με αυτά τα στοιχεία για VDSL γραμμή είμαι καλά ή πρέπει να αλλάξω κάποιες ρυθμίσεις  ;

 

Link Status Connect
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4847/28537 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 4744/29051 kbps
Noise Margin(Up/Down) 8.9/9.3 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/21.9 dB
Output Power(Up/Down) 17.4/6.5 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 19/118
Interleave Delay(Up/Down) 7/8
INP(Up/Down) 0/0
Profile 8b
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/2313
AnnexType AnnexB

 

Λογικα παιρνεις απο το αστικο κεντρο και λογικα εισαι καμποσο μακρυα.μπορει να ειναι και φυσιολογικο μπορει και οχι.αν θες να δεις το μεγιστο που φτανει στο σπιτι σου κανε εναν ελεγχο στον κατανεμητη /χωνευτη σου για να δεις τι σου φερνει ο οτε.μετα μεσα στο σπιτι καλο θα ειναι να εχεις σωστα την καλωδιωση 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Over isdn εχεις γραμμη?συνηθως το over isdn παιζει λιγο πιο χαλια απο το Over pots.

Πιστευω οτι εχεις πολυ μικρη ταχυτητα,παρα πολυ θα ελεγα....εχω παραπανω Attenuation απο εσενα και κλειδωνω απο 45.000 μεχρι 47.000 αναλογα την ωρα....Τι να πω ,ισως κανω και λαθος,αλλα το 28.000 ειναι λιγο..

 

 

Δες μια τα δικα μου...η κατι δεν παει καλα με το δικο μου η κατι με το δικο σου...Και το δικο μου εχει και Data Path(Up/Down) Fast/Fast,που και καλα κοβει και καμια 2000κΒs

 

 

 

μπορει να ειναι η ποιοτητα χαλκου του.δεν παιζει ρολο μονο το attenuation αλλα και η ποιοτητα.επισης δεν εχετε και τα ιδια Profile στο vdsl.αν και τα δυο μπορουν να πετυχουν 50 Mbit.ο ενας παιζει με 8b ο αλλος με 17α.παντως αν εχεις πραγματι τοσο attenuation παιζεις πολυ καλα.εχω πετυχει ατομο με 20 + attenuation και δεν επαιζε ουτε 25.απο Kv εισαι ή απο το αστικο κεντρο?

επισης μπορει απλα να ειναι η καλωδιωση του λαθος και να μην ειναι για vdsl.(Να εχει παραλληλα/bridge taps ) δηλαδη.

Πιστεύω οτι μάλλον φταίει ότι υπάρχει μεγάλη απόσταση από το ΑΚ. Αλλιώς πως εξηγείται ;

 

Αποστολή από το JY-S3 με τη χρήση Insomnia App

λαθος καλωδιωση.κακο patcharisma ,κακος χαλκος etc.

Καλησπέρα.

Μια ερώτηση γιατί μου έχει στρίψει με τον ΟΤΕ.

Όλα καλά με την σύνδεση μου για αρκετό καιρό, μέχρι χθες που έκανε ξαφνικά αποσυνδέσεις και πήρα τον ΟΤΕ για ερώτηση.

Από χθες με έχουν βάλει σε προφίλ 6αρι, μου έχουν ανεβάσει το SNR στα 15, και τους παίρνω τηλ. να μου βγάλουν το προφίλ και αρνούνται να το κάνουν.

Τι μπορώ να κάνω;  :mellow:

εφοσον ο οτε βλεπει αποσυνδεσεις σε βαζουν σε μεγαλυτερο Profile με σκοπο να εισαι πιο σταθερα.δεν σημαινει οτι θα το δωσουν βλαβη.μπορει να μην φταιει ο χαλκος και να φταιει το ρουτερ.αν εχεις αλλο ρουτερ παρε τον οτε τηλεφωνο και πες αλλαξα ρουτερ διοτι εχει θεμακαι ξαναβαλτε μου το αρχικο Profile πχ 9 ή και 6 αν δινουν.(μιλαω για Margin οχι για mbits).

επισης τσεκαρε χωρις συσκευες μην τα εχει παιξει καμια συσκευη τηλεφωνου ή κανα φιλτρο.αν εχεις συναγερμο επισης θελει φιλτρο.αν εχεις zte πεταξε το και παρε κανα σοβαρου ρουτερ.μπορει απλα να ετυχε κιολας.οποτε ή πες οτι αλλαξες ρουτερ ή οτι βρηκες καποιο θεμα με ενα χαλασμενο φιλτρο πχ και οτι να σε ξαναβαλουν πισω στο αρχικο Profile>αν τους πεις απλα δεν εκανα τιποτα και βαλτε με πισω δεν παιζει να το κανουν.να δουν οτι εφτιαξες κατι.

Χαχαχαχα ειναι πολυ απλο,αλλαξε παροχο.(αν ειναι φρεσκο το συμβολαιο σου ειναι ζορικα)

 

Δεν μπορει απλα να στο αρνουνται,κατι θα σου ειπαν ...Κατι σε βλαβη,κατι για την γραμμη σου,κατι...

αν δεν τους πεις οτι αλλαξες κατι θα στο αρνηθουν γιατι σου λενε.επαιζες με αποσυνδεσεις και τωρα εισαι οκ με 15 Margin Πχ.αν σε ξαναβαλω στο 9 margin θα ξαναεχεις αποσυνδεσεις οποτε δεν θα σε βαλουν.για να το δωσουν βλαβη και να βγει τεχνικος εξω θα πρεπει να μην παιζεις καλα ουτε τωρα αλλιως δεν προκειται να μπουν στον κοπο να στειλουν τεχνικο ειδικα αμα εχει και μεγαλο attenuation.για αυτο υπαρχουν τα Profiles.

χαχαχα (γελάω με τον πόνο μου). Δυστυχώς μένω σε νησί, ο μόνος πάροχος είναι ο ΟΤΕ...

Το θέμα είναι ότι δούλευε "καλά", είχε SNR 10, Line Attenuation γύρω στο 40 - 45 και έπαιζε από 6,5 down με 7 πολλές φόρες, και ξαφνικά χθες το modem έκλεινε και άνοιγε μόνο του.

Οπότε κάλεσα (δυστυχώς) τον ΟΤΕ για να επιστρέψω το μόντεμ ή κάτι άλλο. Μου είπαν ότι θα με καλέσουν σε 10 λεπτά, @ρχιδ$^%^# και σήμερα διαπίστωσα ότι με το ζόρι η ταχύτητα πάει μέχρι 5 down.

Πήρα ξανά τηλ, δυστυχώς (εκεί φτάσαμε, να λέμε δυστυχώς όταν καλούμε για τεχνική βοήθεια) και μου είπαν ότι με κλείδωσαν σε προφίλ 6αρι. 

Τους ρώτησα γιατί, και μου απάντησαν γιατί τόσο σηκώνει η γραμμή. Τους ξαναρώτησα γιατί τόσο καιρό ήταν μια χαρά; και μου απάντησαν ότι δεν ήταν, άπλα δεν το είχα καταλάβει...  :blink:

Και έπειτα τους ζήτησα να μου αφαιρέσουν το προφίλ και μου είπαν ότι δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω κάτι τέτοιο...

Και έτσι έχω κολλήσει με 4,5 - 5 down και με αποσυνδέσεις.

snr 9 ειναι το default του οτε.εισαι παντως πολυ μακρια.αλλο κανει αποσυνδεση αλλο το ρουτερ τρωει φρικες και κλεινει.τι ρουτερ εχεις?

μπορει να ειδαν οτι και παλια ειχες αποσυνδεσεις εστω και λιγοτερες για αυτο να σου ειπαν οτι δεν επαιζες καλα.

στειλε email και πες εκανα αλλαγη φιλτρου που ειχε προβλημα.βαλτε με οπως πριν.αν και επειδη οπως λες εχεις ακομα αποσυνδεσεις ακομακαι τωρα μπορεις να τσεκαρεις καταρχην χωρις συσκευες να δεις μην φταιει κατι σε εσενα και μετα να το δωσεις βλαβη οτι ακομα και ετσι εχω αποσυνδεσεις μηπως και σου αλλαξουν κανα ζευγαρι χαλκου.Οποτε μετα ζητας και το αρχικο Profile.

να μου αφαιρέσουν το προφίλ και μου είπαν ότι δεν έχω το δικαίωμα να ζητήσω κάτι τέτοιο...

 

σε εχουν παραμυθιασει αγρια δεν παιζει κατι τετοιο.

απλα δεν θελουν να το κανουν γιατι σου λενε μετα θα μας ξαναπαρει να μας πει οτι εχει αποσυνδεσεις.κατα τα αλλα ναι ειναι λιγο βλακεια να το αρνηθουν.

ΟΤΕ κυριοι,ο μονος με ενα ματι που βασιλευει στους τυφλους....

εδω και χρονια και εφοσον ο χαλκος ειναι δικος του οπως και τα Kv πλεον θα βασιλευει για χρονιαααααα

  

 

Και ομως... ετσι ακριβως μου ειπε. Καλα οσο για το παραμύθι, ολοι το τρωμε απ´τον ΟΤΕ...

 

 

Εδω για να με συνδεσουν εκαναν 6 μηνες. Και το γαμωτο ειναι οτι εχουν βρει την ευκολη λυση. Ειμαι 2 χλμ. απο τον ΟΤΕ, τα καλωδια τους σε αθλια κατασταση, μεχρι και ψοφια γατια βρισκεις στις καμπινες. Και αντι να κανουν μια επενδυση, μια αλλαγη σε ενα τουριστικο μερος (με τοσα εκατομμύρια λεφτα που βγαζουν) απλα σου χαμηλωνουν την συνδεση και ολα καλα για αυτους...

Τελος παντων...

δεν στεκει αυτο που σου ειπε.για δοκιμες και μονο θα μπορουσε να στο ξαναγυρισει.απλα επρεπε να της πεις και εσυ οτι κατι αλλαξες και θες να κανεις δοκιμες.κατα τα αλλα μονοπολιο ειναι εκει για ποιο λογο να μπει στον κοπο να κανει επενδυση?καποια στιγμη καποτε μπορει να βαλει κανα Mini dslam αν ειναι μικρο μερος ή Kv για vdsl και να δεις ασπρη μερα.αλλα ναι η ευκολη λυση ειναι.εχεις αποσυνδεσεις σου βαζουμε Profile.και σου λενε ετσι ειναι τα καλωδια .επισης δεν πρεπει να εισαι 2 Km γιατι θα ειχες attenuation 30 .αν εχεις 40 εισαι 3 km αν εισαι 45 τοτε ακομα παραπανω.

6 μηνες οπως παλια περιμενες κατι χρονια για τηλεφωνο.αλλα τωρα να κανει καποιος 6 μηνες ειναι λιγο ντροπη.αλλα δεν μπορουσες να κανεις και κατι αλλο οποτε σιγα μην αγχωθουν

Όπως το είπες pouline ζήτησα να μου αλλάξουν προφίλ από 11snr σε 6 snr και η ταχύτητα ανέβηκε 2 Mpps έπρεπε να τους το πώ εγώ αφού είχα πρόβλημα τόσο καιρό???Στο τέλος θα γίνουμε τεχνικοί του οτέ από τις πολλές συζητήσεις και πειράγματα στις γραμμές μας.Ευτυχώς έχουμε καλούς φίλους που μας δίνουν λύσεις.Ευχαριστώ!!!

 

το default profile της Hol ειναι 11 καλως η κακως.εχουν διαφορους λογους/δικαιολογιες που το κανουν αυτο.οποτε καποιος πρεπει να ξερει λιγα πραγματα για να δει οτι ειναι με margin 11 και να ζητησει 6 .φαντασου οτι παλια δεν εδιναν κατω απο 11 μετα εδιναν μεχρι 9 και τωρα τελευταια το εχουν παει σε 6.τεχνικους της Hol εννοεις οχι οτε αφου Hol δεν ειπες οτι εχεις ή θυμαμαι λαθος?

και τ ωρα στο speedtest μπορεις να δεις λιγοτερο απο αυτο που συγχρονιζεις  αλλα δεν ειναι παραξενο.μπορει λογω wireless αν το κανες wireless,μπορει να κατεβαζε και καποιος αλλος μπορει να μην εβαλες καλο server μπορει να ηταν ωρα αιχμης.1002 μπορει.το speedtest δεν ειναι παντα το καλυτερο για δοκιμες.η καλη δοκιμη ειναι απο καναν Ftp να κατεβασεις με κανα Filezilla

ειμαι σε siemens μου είπε μια κοπέλα απο το support. τι να κανω? αυτο με τα rfi τι ειναι? υπάρχει κίνδυνος να μου αλλάξουν τα ping?

αν εισαι σε siemens ζητας 6 margin που ειναι το χαμηλοτερο που δινουν.αλλιως free.αν θες καλυτερο Ping ζητας fast αλλα θα χασεις λιγο σε ταχυτητα συγχρονισμου αλλιως ζητας interleave που ειναι το default και εχεις λιγο μεγαλυτερο Ping αλλα καλυτερο συγχρονισμο

 

Παιδες πως τα βλεπετε τα στατιστικα μου,πολυ υψηλο  snr  και errors δεν εχω? Να παρω κανα τηλεφωνο τον ΟΤΕ

Downstream
29993 kBit/s
Upstream
2490 kBit/s
 
DSL / Link
In sync
DSL/Internet Status
Online
Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
27694 / 178
FEC Errors (Down/Up)
3503142763 / 0
SNR (Down/Up)
14.0 / 30.0 dB
Downstream Attenuation
65KHz~859KHz: 18.9dB

 

1.216MHz~1.961MHz: 23.7dB

 

2.793MHz~3.959MHz: 29.6dB

Upstream Attenuation
28KHz~60KHz: 23.9dB

 

871KHz~1.205MHz: 23.5dB

 

1.972MHz~2.782MHz: 20.8dB

 

30 αρι πακετο και το εχεις τερματισει και εχεις και 15 snr.αυτο δεν ειναι κακο αλλα καλο.εφοσον φτανεις το 30 αρι λογικο ειναι αφου η γραμμη εχει περιθωριο να εχεις μεγαλο snr.αν πας σε 50 αρι τοτε επειδη θα ζορισεις την γραμμη περισσοτερο δηλαδη περισσοτερα bits per tone τοτε θα πεσει το snr .μπορει να μην φτασειςκαν στα 50 για παραδειγμα.τα errors μπορει να ετυχε αλλα εξαρτατε και ποσες μερες εισαι Online.αν θες παντως ναπαρεις τα max διαβασε αυτο γιατι ειμαι σιγουρος οτι εχεις παραλληλα(bridge taps) και οτι θα μπορουσες να ειχες ακομα μεγαλυτερο Margin

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

30αρι η 50αρι εχεις.??? σαν συνδεση στον παροχο σου...

ειναι 30 αρι για αυτο ειναι 29993 οπως και φαινεται και απο το margin του που ειναι 15.αν ειχε 50 αρι θα εβλεπε margin 9 και μεγαλυτερη ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To  snr στο κρατανε ψηλα για να μην πιασεις το 50αρι μαλλον...Απο οτι μου ειπε και φιλος....τωρα για τα λαθη,μπορει να ειναι και απο αυτο....

 

Αποσυνδεσεις δεν κανει. η κανει.?

στην ουσια οσο ανεβαζεις ταχυτητα πεφτει το snr ή να το πω και αναποδα οσο ριχνεις snr ανεβαινει η ταχυτητα.εφοσον ο φιλος μας εχει 30 mbit πακετο θα πρεπει να συμβει ενα απο τα δυο αναλογως την ποιοτητα /αποσταση της γραμμης.Ειτε να φτασει η ταχυτητα στα 30 που τον εχουν κλειδωσει και το margin να πεσει  μεχρι εκει που θα πεσει οπως πχ ειναι τωρα που εχει margin 15 ειτε το margin να φτασει στο 9 ή 6 που ειναι το κατωτατο οριο που δεν αφηνει ο παροχος να πεσει πιο κατω το margin και οπου φτασει η ταχυτητα.πχ μπορει να εφτανε το margin 6 ή 9 και η ταχυτητα να ηταν στο 25mbit ασχετα που εχει 30 αρι πακετο.εκει θα τον σταματαγε.οτι συμβει πρωτο. αν τον πανε 50 θα ριξουν και αλλο το margin>ειτε θα φτασει 50 πρωτα ειτε το margin θα φτασει 6 ή 9 οπου το εχουν ορισει.τα λαθη δεν ειναι απο αυτο.υπαρχουν ατομα με 50mbit ταχυτητα και margin 25+ που αυτο σημαινει οτι θα μπορουσε η γραμμη τους να φτασει με 9 Margin ακομα και τα 100mbit(οταν δωθει σαν πακετο).ειναι περιπου αυτο που βλεπεις σαν attainable.σου λεει πιο ειναι το θεωρητικο max της γραμμης σου.

 

Δεν κανει.Παντως  αφου η απαντηση  σου δεν ηταν  παρε κατευθειαν τηλεφωνο εχω ησυχασει λιγο.

ναι με 15 margin θα ηταν λιγο παραξενο αμα εκανε αποσυνδεσεις.σημαινει οτι το margin θα επρεπε απο 15 να παει κατω απο 6 για να κανει αποσυνδεση που τοτε η γραμμη θα ειχε serious προβληματα.

απλα αν μπορεις να μειωσεις και τα errors καλα θα ειναι

Πιστευω οτι παει καλα...Τα CRC να σε προβληματιζουν,τα αλλα τα φτιαχνει το μοντεμ μονο του ,αν δεν κανω λαθος...

Θα προσπαθουσα να αλλαζα ενα σπλιτακι/α,ισως το εχεις πολυ καιρο και εχει παιξει νταουλια και ενα νεο firmware αν περνει το μοντεμ σου θα ηταν οτι επρεπε...

Τωρα αν καποιος βλεπει κατι αλλο,θα μπορεσει να σε βοηθησει παραπανω...εγω μεχρι εδω φτανω...  :-)

Παντως αν αλλαξεις απο 30αρι σε 50αρι θα το πιανεις καρφι το 50αρι....ευκολα και πιστεψε εχει μεγαλη διαφορα

 

Με 50 αρι το margin θα φτασει πολυ οριακα στο 9 πιστευω.λογικα θα τα πιασει ή θα φτασει πολυ κοντα στα 50 απλα το margin θα ειναι αρκετα στο οριο.ισως να φταιει η καλωδιωση του για τα errors ειδικοτερα αμα εχει bridge taps για αυτο και του εδωσα το link με την σωστη καλωδιωση.οι περισσοτεροι εχουν λαθος την καλωδιωση δηλαδη εχουν παραλληλα(bridge taps) που οκ στο adsl δεν κανουν θεμα αλλα στο vdsl ειτε ανεβαζουν errors ειτε ριχνουν το margin ειτε ακομα και χανεις Megabit..αν εχει εστω και ενα φιλτρο στο σπιτι καπου τοτε σημαινει οτι εχει παραλληλα.στην σωστη καλωδιωση υπαρχει μονο ενα σπλιττερ και τιποτε αλλο.για να μην αλλαξει σπλιττερ μπορει απλα να βγαλει τηλεφωνα/φιλτρα/σπλιττερ και να αφησει μονο το ρουτερ και να δει ποσο συγχρονιζει.σιγουρα θα παιξει λιγο καλυτερα αφου δεν θα εχει τηλεφωνα πανω αλλα θα δει διαφορα.ή αν θελει μπορει να αφησει τα τηλεφωνα πανωκαι απλα να βγαλει το σπλιττερ απο το vdsl router και εννοειται και την τηλεφωνικη συσκευη που εχει εκει για να δει αν θα αλλαξει κατι.

Ευχαριστω για την βοηθεια και της πληροφοριες,θα δοκιμασω αυτο με το σπλιτ γιατι το εχω απο τοτε με τα 2mbps adsl οποτε παιζει πολυ να τα εχει παιξει.

γενικως δεν χαλανε ευκολα εκτος αν φανε κανα κοπανημα απο κανα ποδι  :P ή αν φαει καμια παραπανω ταση απο κανα κεραυνο ή καμια υπερταση στο ρευμα.

Καλησπερα!! Να σας παραθεσω κ εγω το προβλημα μου μπας και εχετε καμια ιδεα...

 

Παροχος λοιπον HOL και νυν Vodafone....Πολλες αποσυνδεσεις απο τοτε που εγινε vodafone και μετα(μεχρι τοτε κανενα προβλημα). Το παραμύθι ξεκινησε με αποσυγχρωνισμους, 1 την ημερα στην αρχη και μετα 2-3 σε σημειο που καταντουσε ενοχλητικο! Ηρθε τεχνικος και επεσε σε φαση που δεν παιχτηκε αποσυγχρωνισμος οποτε ολα οκ λεει ! Ελα ομως που αρχισαν ξανα ,παλι τεχνικος και αυτη τη φορα βρηκε το προβλημα στην μπριζα (στο μεταξυ μου ειχαν αυξησει το SNR ωστε να συγχρωνιζω χαμηλοτερα και να ειναι ποιο σταθερη η γραμμη). Ολα καλως λοιπον αλλαξα μπριζα και το νεο προβλημα παρουσιαστηκε στο ρουτερ, αφου μου εστειλαν λοιπον και νεο ρουτερ και δεν υπηρχε προβλημα με τον αποσυγχρονισμό οποτε πηρα τηλεφωνο να μου χαμηλωσουν το SNR απο τα 12 στα 9 για αρχη και στα 6 στη συνεχεια ωστε να συγχρονισω σε μεγαλυτερη ταχυτητα! ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ... 18,9mbps ! To ονειρο κρατησε 2 εβδομαδες περιπου μεχρι τις 23/02 οπου μετα απο ενα συντομο disconnect το SNR αρχισε να παιζει απο 4,9 εως 6 και αντι να αυξηθει η ταχυτητα κιαλλο, ΕΠΕΣΕ 4mbps!! 

 

Εδω θα αναφερω οτι ειμαι λιγοτερο απο 1χλμ απο το DSLAM οπως φαινεται κ απο τα στατιστικά π θα δειτε 

 

Link Status Connected

Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 1023/15502 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1188/17016 kbps
Noise Margin (Up/Down) 7/6 dB
Line Attenuation (Up/Down) 8.7/16.4 dB
Output Power (Up/Down) 12.6/19.2 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/64
Interleave Delay (Up/Down) 775/797 ms
INP (Up/Down) 1.7/0.5 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/3
Annex Type AnnexA

Ο τεχνικος που ηρθε πριν λιγο μου ειπε οτι "εκοψαν το φασμα συχνοτητων" και πλεον αυτο ειναι το ταβανι ....

Καμια ιδεα για να επανελθω!?

αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε κατανεμητη να δεις ποσο συγχρονιζεις.το εκοψαν το φασμα συχνοτητων μπορει να σημαινει 2 πραγματα αν το σκεφτουμε με ανοιχτο μυαλο.το πρωτο ειναι οτι εκοψαν bits per tone που αυτο το εκανε ο παροχος για να σε βαλει ναπαιξεις πιο σταθερα.βεβαια εκει λογικα θα πρεπε να ειχες μεγαλυτερο margin απο 6 που εχεις εκτος αν εχουν βαλει καποιο παραξενο Profile.τo margin να παει απο 4,9 σε 6 δεν ειναι κατι το τραγικο. +-1 ειναι σχεδον νορμαλ.εκτος αν ο τεχνικος εννοουσε οτι κατι εγινε στην γραμμη(χαλκος οτε)οποτε και πλεον δεν παιζει παραπανω .σε καποια tones δεν υπαρχουν πολλα bits.αν μπορουσες να δεις γραφημα των bits per tone ισως να βλεπαμε αν σου εχουν κοψει κατι.αλλιως πεστους να μπει το πιο Free profile και ο θεος βοηθος αμα το κανουν

Δεν το λες χαλια ουτε και τελειο..

Σχετικα με την αποσταση σου,βγαινεις κοντα...δες παρακατω τον πινακα με την αποσταση σου και το line attenuation που εχεις....

Εχεις δοκιμασει να αλλαξεις σπλιτερ,η εχεις αυτο το πρωτο πρωτο που ειχες παντα.???Κανε μια δοκιμη αλλαζοντας το...

Παντως οταν ειχα adsl ,εφτανα λεμε 1 Kbs και επερνα τηλ την εταιρια και μου αλλαζε προφιλ,απο adsl 2 ,το γυρναγα σε G dmt και επερνε τα πανω του αρκετα,θεωρητικα ειναι μεχρι 8 Μβς,αλλα δοκιμασε...

Απλα πες να κανουν την αλλαγη,μην το κλεισεις και τσεκαρε ταχυτητες με το νεο προφιλ σου..αν δεν παει,τοτε γυρνα το ξανα σε adsl 2....Μια δοκιμη δεν πειραζει..Μπορεις να δοκιμασεις ολα τα προφιλ ...

g.dmt μπορει να βαλει και αυτος απο τον ρουτερ μεσα χωρις νακαλεσει τον παροχο αμα το ρουτερ τον αφηνει.αλλα δεν θα κερδισει τιποτα.θα πεσει κοντα στα 8mbit αφου αυτο ειναι το οριο του g.dmt>συνηθως βαζεις g.dmt σε χαλια γραμμες για να παιξουν λιγο καλυτερα και γραμμες που παιζουν απο 8 Mbit και κατω αλλιως κοβεις ταχυτητα απο τον αλλο.

Δεν χρησιμοποιω splitter , ο τεχνικος μου ειπε οτι ειμαι ουτε 900 μετρα απο το DSLAM...

Ειναι καθαρα θεμα της Vodafone η μειωση της ταχυτητας και απλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να παρω πισω το φασμα που εκοψαν...

πρεπει να τους πεισεις να σου βαλουν το default profile>στειλε email Καλυτερακαι εξηγησε οτι επαιζες μια χαρα 2 εβδομαδες.ναι το 16 attenuation ειναι αρκετα κοντα.

 

Γεια σας πιαδια,πως σασ φαινονται τα στατιστικα μ???εχω 30mbps και σκεφτομαι να βαλω 50mbps,θα τα πιασω η τσαμπα θα το βαλω????

Date / time
2016-02-27 02:06:06
Downstream
29993 kBit/s
Upstream
2490 kBit/s
 
DSL / Link
In sync
DSL/Internet Status
Online
Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
12545 / 261
FEC Errors (Down/Up)
5127689 / 0
SNR (Down/Up)
14.6 / 24.1 dB
Downstream Attenuation
65KHz~859KHz: 19.4dB

 

1.216MHz~1.961MHz: 36.0dB

 

2.793MHz~3.615MHz: 56.7dB

Upstream Attenuation
28KHz~60KHz: 6.9dB

 

871KHz~1.205MHz: 32.7dB

 

1.972MHz~2.77MHz: 47.1dB

 

14 margin στο down.δεν ξερω αν θα τα πιασεις σιγουρα.τσεκαρε εσωτερικη καλωδιωση να ειναι χωρις παραλληλα(bridge taps) ωστε να παρεις τα μεγιστα και να μπορεις να παιξεις και 50.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αμα η καλωδιωση εχει θεμα σου κοβει margin που θα το χρειαστεις οταν πας 50.

 

 

vdsl 50αρι άμα βάλω πόσο θα πάω?  απο τη forthnet μου είπαν 40++ κ πως είμαι κάτω από 800m από το αστικό κέντρο Χολαργού στέκουν αυτά που λένε? 

( ακόμα,  fastpatch με το TD-w9980 που μπορώ να δω αν έχω (που εχω δλδ))

αν παρεις απο το αστικο κεντρο ναι θα πρεπει να πιασεις κανα 40+.αλλα αν μπορεις απο Kv παρε απο Kv>επισης δες απο πανω το link για την σωστη καλωδιωση.μπορεις να ρωτησεις την Forthnet αν εχεις fast path αν και απο default δινουν Interleave.μεσα απο το ρουτερ δεν ξερω αν γραφει καπου αλλα το βλεπεις και με τεστ.

κανεις Ping 194.219.227.2 απο ethernet .αν βγαλεις 6-8 Ms εισαι Fast.αν βγαλεις 25 + εισαι interleave.ναι και εισαι κοντα στο αστικο κεντρο.εχεις λιγο attenuation.

Στο Χολαργό νομίζω ότι λειτουργεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ οπότε μπορείς να πάρεις από KV και όχι από το ΑΚ.

Ζήτησε από τη Forthnet να σου δώσει χονδρική από KV.

αρκει ο οτε να εχει αλλαξει το Kv διοτι οσο ξερω οταν καποιο καφαο ειναι κοντα στο αστικο κεντρο δεν το αλλαζουν.αν και 800 μετρα δεν ειναι και το τρελλα κοντα για 50 αρι.λογικα θα πρεπει να εχει αλλαχτει.

καλησπέρα,

έβαλα VDSL 50αρα και πιάνω αυτά. Μου είπαν πως είμαι στα 900m από ΑΚ

34is6lv.jpg

 

οι καλωδιώσεις στο σπίτι είναι OK, δεν έχω παράλληλα.

 

να το αφήσω ή να το ψάξω

δοκιμασε στον κατανεμητη/χωνευτη να δεις και εκει ποσο κανεις sync>δεν νομιζω οτι ο παροχος/οτε θα κανει κατι καλυτερο σε τετοια αποσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Φίλος είναι σε προφίλ  cosmote 4αρι  interleaved κλειδωμένο.

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ρύθμιση, να ζητήσει, για  πιο ¨ελαφρύ¨  interleaved?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...