Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια χαρα εισαι.forthnet εχεις?αν ναι τοτε ρωτα αν εισαι σε alcatel ή σε siemens dslam.αν εισαι σε alcatel ζητα free no rfiγια να παρεις το max.αλλιως απλα ειτε πηρες αλλο χαλκο και εχεις μικροτερη ταχυτητα ή πολυ απλα εχουν βαλει αλλα 100 ατομα adsl κτλ στην περιοχη οποτε εχεις παραπανω crosstalk.και για vdsl μπορεις να πας αφου εισαι τοσο κοντα στο αστικο κεντρο.

λογικα ειναι λογω crosstalk παρα να εισαι σε alcatel αλλα ρωτησε το τυπικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους σας. Παίδες χρειάζομαι την βοήθεια σας. Μένω Ηλιούπολη και 2 χρόνια είχα vdsl forthnet και από τον Σεπτέμβριο άλλαξα παροχο και πήγα στην Wind. Και από εδώ ξεκινάνε τα περίεργα... 2χρονια με forthnet ούτε μια αποσυνδεση ποτέ δεν πήρα τηλέφωνο σε τεχνικό τμήμα για το οτιδήποτε. Με την Wind το αντίθετο . δεν συγχρονιζει το ρουτερ αποσυνδεσεις αλλαγή του ρουτερ zte zxhn h168n 4 φορές χωρίς να έχει πρόβλημα απλά για να πούνε ότι κάτι έγινε. Δόθηκε βλάβη στον ΟΤΕ για αλλαγή στο καφαο της γραμμής μου. Ένα μήνα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Τώρα που δήθεν φτιάχτηκε πάλι δεν συγχρονιζει το ρουτερ zte h168n. Έβαλα το Technicolor tg788vn και αυτό αποσυνδεσεις. Μου άλλαξαν προφίλ δηλαδή έριξαν ταχύτητα να ανέβει το snr. Το παράδοξο το zte δεν συγχρονιζει σε αυτό το προφίλ μόνο το Technicolor αλλά πάλι έχω αποσυνδεσεις. Και τώρα ρωτάω τι φταίει τελικά;;; η Wind;;;Έχω κουραστεί μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ηλιούπολη έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ, σύμφωνα με αυτό το χάρτη, και επομένως μπορείς να δεις αν στη γειτονιά σου έχουν εγκατασταθεί νέες γκρι καμπίνες και παίρνεις vdsl από αυτές ή από το ΑΚ.

 

Αν παίρνεις από τις νέες, τότε δεν δικαιολογείται η αποσύνδεση που αναφέρεις. Λες, όμως, ότι είχες vdsl από τη Forthnet, η οποία δεν έδινε μέχρι πρόσφατα από KV και, επομένως, έπαιρνες από το ΑΚ, οπότε δικαιολογούνται προβλήματα σύνδεσης όσο πιο μακρυά βρίσκεσαι από το ΑΚ.

 

Συμπερασματικά, έλεγξε αν έχεις στην περιοχή σου τις νέες καμπίνες και, αν ναι, ζήτησε να συνδεθείς  από το KV που εξυπηρετεί την πολυκατοικία σου (ο αριθμός αναγράφεται στο κουτί του ΟΤΕ στο υπόγειο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω σε μονοκατοικία. Που ακριβώς είναι αυτό το κουτί;KV εννοείς καφαο;Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση πως με forthnet έπαιζε απροβληματιστα και με Wind δεν συγχρονιζει δεν δουλεύει. Μήπως πρέπει να τους ζητήσω κάποια άλλη ρύθμιση ή ακόμα και να μου γυρίσουν την γραμμή σε adsl;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, KV=ΚΑΦΑΟΥ (γερμανικά) = ΚΑΦΑΟ (ελληνικά).

 

Μπορείς να εντοπίσεις στο χάρτη τη θέση του δικού σου (κόκκινη πινέζα=παλιό KV με adsl, πράσινη=νέο με vdsl) αλλά και κάνοντας μια βόλτα στο τετράγωνο και στα διπλανά θα δεις ή τις νέες τρίφυλλες γκρι καμπίνες ή το παλιό πολύ μικρότερο KV.

 

Για τον αριθμό του KV θα δεις το κουτί στην κολώνα που σε εξυπηρετεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σαν γραμμή είναι οκ τι άλλο μπορεί να φταίει;το ρουτερ το δίκτυο της Wind τι στο καλό;μόλις μπορέσω θα ανεβάσω την καρτέλα του ρουτερ να μου πείτε τι μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου, ξεκαθάρισε πρώτα πως παίρνεις vdsl και αν μπορεί να διορθωθεί οριστικά με vdsl από KV, μετά βλέπεις τι φταίει στην τωρινή γραμμή.

 

Τα προβλήματα μπορεί να είναι είτε εξωτερικά, στο παλιό χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ, είτε εσωτερικά στην καλωδίωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Λεωνιδίου προς την Βουλιαγμένης αλλά στον χάρτη δεν δείχνει κάτι κοντά μου.

Στο σπίτι αυτό είχα 2 χρόνια vdsl από forthnet χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, στο λέω ξανά διότι το σπίτι έχει καινούργια εγκατάσταση πλήρως. Τι αλλάξε απο τον Σεπτέμβριο που πήγα στην Wind. Είχα iptv που έπαιζε χωρίς κολλήματα... Τώρα άστα... Δραμα!!!Μόλις έμαθα ότι παίρνω vdsl από DSLAM της Wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοντινότερο KV, που μάλλον από αυτό παίρνεις, είναι στη γωνία Μητρ. Κυπριανού 19 και Κωνσταντοπούλου.

Η απόσταση του από το σπίτι σου δεν είναι μεγάλη αλλά ούτε από το ΑΚ που βρίσκεται Λύσανδρου 10.

Επομένως, πρέπει να εστιάσεις την έρευνά σου στην εσωτερική καλωδίωση και συνδεσμολογία (splitter κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς, παίρνεις από το ΑΚ και συγκεκριμένα από το dslam της Wind, μέσω του παλιού KV που σου είπα.

Έλεγξε την εσωτερική συνδεσμολογία αφού η καλωδίωση λες ότι είναι καινούργια.

Το splitter πρέπει να συνδεθεί σωστά, αν είναι απαραίτητο

Εάν αποδειχθούν όλα ΟΚ, τότε είναι θέμα Wind.

 

Εγώ, πάντως, όταν ενεργοποιήθηκε το νέο δίκτυο του ΟΤΕ στην περιοχή μου, έφυγα από τη Forthnet που δεν έδινε τότε vdsl από KV και πήγα στην Wind (με το KV στα 80μ.) και απολαμβάνω 2 χρόνια vdsl 50/5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας. Παίδες χρειάζομαι την βοήθεια σας. Μένω Ηλιούπολη και 2 χρόνια είχα vdsl forthnet και από τον Σεπτέμβριο άλλαξα παροχο και πήγα στην Wind. Και από εδώ ξεκινάνε τα περίεργα... 2χρονια με forthnet ούτε μια αποσυνδεση ποτέ δεν πήρα τηλέφωνο σε τεχνικό τμήμα για το οτιδήποτε. Με την Wind το αντίθετο . δεν συγχρονιζει το ρουτερ αποσυνδεσεις αλλαγή του ρουτερ zte zxhn h168n 4 φορές χωρίς να έχει πρόβλημα απλά για να πούνε ότι κάτι έγινε. Δόθηκε βλάβη στον ΟΤΕ για αλλαγή στο καφαο της γραμμής μου. Ένα μήνα χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Τώρα που δήθεν φτιάχτηκε πάλι δεν συγχρονιζει το ρουτερ zte h168n. Έβαλα το Technicolor tg788vn και αυτό αποσυνδεσεις. Μου άλλαξαν προφίλ δηλαδή έριξαν ταχύτητα να ανέβει το snr. Το παράδοξο το zte δεν συγχρονιζει σε αυτό το προφίλ μόνο το Technicolor αλλά πάλι έχω αποσυνδεσεις. Και τώρα ρωτάω τι φταίει τελικά;;; η Wind;;;Έχω κουραστεί μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;;

αν και λογικα κατι φταιει απεξω εν τουτοις για να παιξει οσο το δυνατον καλυτερα η γραμμη σου να εισαι σιγουρος οτι η καλωδιωση σου ειναι ετσι

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

.ειναι και ο μονος τροπος να παρεις το max ειτε παιρνεις απο kv ειτε απο το αστικο κεντρο.επισης εκανε κανεις δοκιμη στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου να δει εκει ποσο συγχρονιζεις?λογικα ναι απλα το ρωταω.τωρα μπορει να ειναι και αλλο το προβλημα πχ στην καρτα vdsl στο dslam ή στο ζευκτικο.εκει θελει δοκιμες για να δει καποιος τι γινεται.

Μένω σε μονοκατοικία. Που ακριβώς είναι αυτό το κουτί;KV εννοείς καφαο;Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση πως με forthnet έπαιζε απροβληματιστα και με Wind δεν συγχρονιζει δεν δουλεύει. Μήπως πρέπει να τους ζητήσω κάποια άλλη ρύθμιση ή ακόμα και να μου γυρίσουν την γραμμή σε adsl;

το καφαο ειναι το κουτι στο δρομο.εσυ εφοσον εισαι σε μονοκατοικια εχεις μια χωνευτη και απο εκει παει το καλωδιο σε καποιο box που εχει πανω νουμερα.μπορει να πηγαινει και σε ενδιαμεσο box πριν παει στο αρχικο.στο αρχικο φευγει και ενα καλωδιο μαυρο υπογεια.εκει γραφει τα νουμερα του κκ (καφο)που πεφτεις.αν και λογικα αμα πεις στην wind να σε ριξει εκει εφοσον υπαρχει νεο Kv δεν θα υπαρχει προβλημα να χρειαστει υποχρεωτικα να δωσεις τα νουμερα διοτι ο οτε τα εχει.το να γυρισεις την γραμμη σε adsl θα διορθωσει προβληματα αλλα δεν ειναι λιγο βλακεια?ρυθμισεις εσυ δεν μπορεις νακανεις κατι αλλο.η wind πρεπει να κανει ελεγχους μετα.ποσο attenuation σου βγαζει οτι εχεις το technicolor ή το zte.

Αν σαν γραμμή είναι οκ τι άλλο μπορεί να φταίει;το ρουτερ το δίκτυο της Wind τι στο καλό;μόλις μπορέσω θα ανεβάσω την καρτέλα του ρουτερ να μου πείτε τι μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο...

αν δεν ειναι χαλκος μετα παμε στο dslam ή στο ζευκτικο που μπλεκεις μετα και θελει δοκιμες οπως εγραψα για να δει καποιος τι προβλημα υπαρχει.

Μένω Λεωνιδίου προς την Βουλιαγμένης αλλά στον χάρτη δεν δείχνει κάτι κοντά μου.

Στο σπίτι αυτό είχα 2 χρόνια vdsl από forthnet χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, στο λέω ξανά διότι το σπίτι έχει καινούργια εγκατάσταση πλήρως. Τι αλλάξε απο τον Σεπτέμβριο που πήγα στην Wind. Είχα iptv που έπαιζε χωρίς κολλήματα... Τώρα άστα... Δραμα!!!Μόλις έμαθα ότι παίρνω vdsl από DSLAM της Wind.

αν μπορεις να παρεις απο kv θα ειναι καλυτερα γιατι θα εχεις μικροτερη αποσταση σιγουρα.

 

Το κοντινότερο KV, που μάλλον από αυτό παίρνεις, είναι στη γωνία Μητρ. Κυπριανού 19 και Κωνσταντοπούλου.

Η απόσταση του από το σπίτι σου δεν είναι μεγάλη αλλά ούτε από το ΑΚ που βρίσκεται Λύσανδρου 10.

Επομένως, πρέπει να εστιάσεις την έρευνά σου στην εσωτερική καλωδίωση και συνδεσμολογία (splitter κλπ)

 

αν μπορει να παρει απο kv θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα θα του δωσει η wind?

Έχω άλλαξει τα πάντα όλα είναι καινούργια. Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι χωρίς το splitter.

δοκιμη σε χωνευτη μετα. 

δοκιμασε χωρις τηλεφωνα χωρις φιλτρα κτλ αν και παντα το καλυτερο τεστ ειναι στην χωνευτη για να μην υπαρχει η εσωτερικη καλωδιωση ειδικα αμα εχεις παραλληλα στην καλωδιωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν μπορει να παρει απο kv θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα θα του δωσει η wind?

 

 

Μάλλον όχι, γιατί το ΑΚ είναι πολύ κοντά, όπως του έχω γράψει.

Άλλωστε, γιαυτό το λόγο δεν έχουν αντικατασταθεί οι παλιές καμπίνες στη συγκεκριμένη περιοχή, ενώ πιο ανατολικά από το ΑΚ έχουν αντικατασταθεί, όπως δείχνει ο χάρτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όχι, γιατί το ΑΚ είναι πολύ κοντά, όπως του έχω γράψει.

Άλλωστε, γιαυτό το λόγο δεν έχουν αντικατασταθεί οι παλιές καμπίνες στη συγκεκριμένη περιοχή, ενώ πιο ανατολικά από το ΑΚ έχουν αντικατασταθεί, όπως δείχνει ο χάρτης

 

 

το εχω δει και στο χαλανδρι αυτο που λες.τα κοντινα καφαο δεν ειχαν αλλαχτει με τα καινουρια επειδη το α/κ ηταν κοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοιτάξεις το χάρτη, θα δεις ότι, όπου έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ, δεν αντικαθιστούν τις καμπίνες που βρίσκονται γύρω από το ΑΚ.

 

ΥΓ

Όταν λέμε Κάτω Χαλάνδρι, εννοούμε, συνήθως, την περιοχή νότια της Κων. Παλαιολόγου, αλλά αυτή είναι γεμάτη από τις νέες καμπίνες, όπως φαίνεται στο χάρτη.

Αντίθετα, γύρω από το ΑΚ, δηλαδή στο κέντρο του Χαλανδρίου, δεν υπάρχουν πράσινες πινέζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...