Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καφαο μπορει να ειναι απο κατω αλλα αυτο δεν λεει τιποτα.εσυ παιρνεις απο το αστικο κεντρο που ειναι κοντα στα

1300 μετρα.

 

τωρα το 14 attenuation δεν ειναι 200 μετρα αλλα ειναι χιλιομετρο και κατι.16,7 mbit για 14 attenuation δεν ειναι ουτε χαλια ουτε ομως το καλυτερο.βεβαια ο οτε δινει 9 margin δεν το παει πιο κατω.αν πχ το βαζε σε 6 θα κερδιζε κανα 1 Με 1,5 Mbit Παραπανω.

κανονικα με τετοιο attenuation θαπρεπε σε vdsl να πιανε κανα 40 αρι αλλα ισως το καφαο να μην ειναι στην καλυτερη κατασταση οποτε και για αυτο να μην πιανει οσο θα πρεπε.αλλα πιστευω οτι αν παιζει τωρα στα 16 και βαλει vdsl απο το Kv Θα φτασει κανα 30 αρι.

αν παιζουν στο καφαο μεσο ορο 11 με αυτα τα attenuation τοτε ναι μαλλον οι χαλκοι/καλωδια ειναι για πεταμα.

επισης και το ρουτερ ειναι για πεταμα και καλο θα ηταν να παρει κανα καλυτερο .δεν σημαινει οτι θα συγχρονισει υποχρεωτικα περισσοτερο αλλα θα εχει καλυτερη συμπεριφορα σε browsing Σε εμβελεια Wifi κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α.ζητα 6αρι Profile απο την Hol γιατι εχεις πολυ καλη γραμμη και το 11 margin σου σκιζει λιγακι την γραμμη οτι κλειδωνεις πιο χαμηλα χωρις λογο.το occupancy θα ανεβει και αλλο οποτε μην σε παραξενευει.λογικο ειναι να ειναι χαμηλα.δεν ειναι vdsl ή adsl απο Kv για να πεις οτι κλειδωνεις 24 και εχεις και περιθωριο.

Λοιπον τους ζητησα για αρχη 9αρι προφιλ και μου το εβαλαν. με το router της hol εχει καποια error, ππεριπου 500 error στις 4 μερες. με το tp link που εχω δεν μου βγαζει. μηπως δεν μου βγαζει τα σωστα το tp link? ή ειναι λογικο το zte  της hol να έχει error? αυτα ειναι τα αποτελεσματα. επίσης εχω κανει μια ερωτηση στο παρακατω θεμα.. αν μπορει να βοηθησει καποιος.. http://www.insomnia.gr/topic/516547-tp-link-td-w8970-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-hol-tv/page-2?do=findComment&comment=54330820

post-204465-0-09300400-1444172923_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τους ζητησα για αρχη 9αρι προφιλ και μου το εβαλαν. με το router της hol εχει καποια error, ππεριπου 500 error στις 4 μερες. με το tp link που εχω δεν μου βγαζει. μηπως δεν μου βγαζει τα σωστα το tp link? ή ειναι λογικο το zte  της hol να έχει error? αυτα ειναι τα αποτελεσματα. επίσης εχω κανει μια ερωτηση στο παρακατω θεμα.. αν μπορει να βοηθησει καποιος.. 

ζητα και 6αρι να ανεβεις και αλλο.επισης το zte ειναι λιγο για πεταμα αυτο ειναι γνωστο αλλα σε ολες τις γραμμες υπαρχουν errors οποτε μην σε παραξενευει.για να εχει θεμα η γραμμη θα πρεπει να δεις να ανεβαινουν πχ τα Fec Κομματια πανω.να βλεπεις γραμμες να ανεβαζουν 5000 -5000 τα errors μεσα σε λιγα δεπτερολεπτα.500 error = τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

πηρα και εγω προχθες το TD-W8970 v3 ολα καλα λαπτοπ,κινητα,ΤV,streamαρω ταινιες κανενα προβλημα ουτε αποσυνδεσεις ουτε σκαμπανεβασματα η γραμμη δειχνει τα ιδια απο προχθες.Ειμαι σε WIND 24αρι 

 

 

Upstream    Downstream

Current Rate (Kbps) 1021 16891

Max Rate (Kbps) 1105 18112

SNR Margin (dB) 12.5  9.1

Line Attenuation (dB) 6.8  9

Errors (Pkts) 0 0
 

  

download απο ftp 1.400kb/s +-100kb τελευταιο firmware.

εχω κανα δυο ερωτησεις και ευχαριστω για το χρονο σας

1.Μπορω να κανω κατι για να βελτιωσω την ταχυτητα?

2.Οτι αλλαγες εχω δοκιμασει στο σπιτι (καλωδια,σπλιττερ αλλαγη,μετρημα μονο του το router στην πριζα χωρις τηλεφ.,δεν εχουν αλλαξει κατι στα νουμερα.Εχω περιθωρια?

3.Πως μπορω να δω το το τσιπακι του DSLAM?

Ευχαριστω

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλος ενας happy user με ενα σωστο ρουτερ αντι για τα σαπιδο zte Κτλ.

α.αναλογως τον παροχο ρωτα αν μπορουν να σου βαλουν 6 margin για να κερδισεις και αλλο σε ταχυτητα.αν πιανουν τα χερια σου κανε δοκιμη στον κατανεμητη ή στην χωνευτη για να δεις ποιο ειναι το μεγιστο που πιανεις απευθειας πανω στο καλωδιο του οτε ωστε να δεις αν φταιει κατι στην καλωδιωση σου.αλλιως θελει δοκιμη στο κεντρικο πριζακι εστω αλλα ανοιγοντας το και αποσυνδεοντας ολα τα υπολοιπα ζευγαρια καλωδιων που πανε σε αλλα πριζακια.

 

οποτε το α και το β στο απαντησα.

γ.με κανα dmt ,orbmt αν συνεργαζεται το ρουτερ με αυτα, μπορεις να δεις σε τι dslam πεφτεις.σε καποια ρουτερ το γραφει μεσα.αλλιως μετα ή βαζεις καποιο ρουτερ που να λεει ή ρωτας τον παροχο.η γραμμη σου θα μπορουσε και καλυτερα οχι οτι εισαι χαλια.επισης θα μπορουσες και vdsl να βαζες.

αλλα ζητα απο wind αν εισαι wind να σου βαλει 6 margin.Η wind εχει και alcatel dslam οσο ξερω(broadcom chipset)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση!

τους πηρα στην WIND και με εβαλαν σε 6αρι προφιλ κλειδωσα και πιο πανω και πηρα κ στο download περιπου 200kb.

 

 
 Upstream   Downstream
Current Rate (Kbps) 1021  18631
Max Rate (Kbps)   1157       20024
SNR Margin (dB)   11.8        6
Line Attenuation (dB) 7        9
Errors (Pkts)              0        0

 

:-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας!

Προχθες εβαλα vdsl 50αρι στον ΟΤΕ.

Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να δω τις πληροφοριες αυτες? (noise margin, attenuation κλπ)

Yποτιθεται οτι θα επρεπε να φαινονται στο status του ρουτερ αλλα εχω το Speedport W 724 V 

του οτε και δεν αναφερει τιποτα!

Ευχαριστω! :-)

Επεξ/σία από Leon.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα θα ήθελα να ρωτησω για ένα φιλαράκι που είναι σε 4άρι συμβόλαιο οτε ( cosmote πλέον) η γραμμή του είναι κλειδωμένη σε 4άρι προφίλ.

Το πρωί είναι οκ, το βράδυ όμως ,που αυξάνει ο θόρυβος της γραμμής, συνεχείς αποσυνδέσεις και κλειδώνει ανάλογα από 2,5 μέχρι 3. παρατήρησε δε ότι όταν κλειδώσει τυχαία στα 3 είναι εντάξει όλη μέρα και όλη νύχτα,  για να πετύχει λοιπόν αυτό τον συγχρονισμό παίζει με επανεκκινησεις του modem μέχρι η τύχη να του χαμογελασει και να κλειδώσει εκεί.

θα ήθελα να ρωτησω, για την αποφυγή όλων αυτών, μπορεί να ζητήσει  να του κλειδώσουν τη γραμμή σε 3άρι προφίλ? 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Προχθες εβαλα vdsl 50αρι στον ΟΤΕ.

Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να δω τις πληροφοριες αυτες? (noise margin, attenuation κλπ)

Yποτιθεται οτι θα επρεπε να φαινονται στο status του ρουτερ αλλα εχω το Speedport W 724 V 

του οτε και δεν αναφερει τιποτα!

Ευχαριστω! :-)

α.καντο και firmware update με το τελευταιο firmware απο το site του οτε.λογικα ισως να υπαρχει καποια καρτελλα status και απο κατω να υπαρχει καποιο status για το vdsl που να τα λεει αυτα.

ελα το ειδα στο manual

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/44568993/SpeedportW724VTypeCi_UserManualGR_v31.pdf/efcfc521-5b77-43ee-b98b-60ff88f94fbd

σελιδα 43 του manual

πας settingsκαι system information.

επισης για να παρεις τα μεγιστα απο την γραμμη σου ασχετα αν εισαι στα 50 ή οχι πρεπει να κανεις αυτα που λεει εδω.https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

μπορει ηδη να εισαι στα 50 ειδικα αμα παιρνεις απο το kv αλλα αυτο θα σου δωσει το καλυτερο margin και την μεγαλυτερη σταθεροτητα.

καλημέρα θα ήθελα να ρωτησω για ένα φιλαράκι που είναι σε 4άρι συμβόλαιο οτε ( cosmote πλέον) η γραμμή του είναι κλειδωμένη σε 4άρι προφίλ.

Το πρωί είναι οκ, το βράδυ όμως ,που αυξάνει ο θόρυβος της γραμμής, συνεχείς αποσυνδέσεις και κλειδώνει ανάλογα από 2,5 μέχρι 3. παρατήρησε δε ότι όταν κλειδώσει τυχαία στα 3 είναι εντάξει όλη μέρα και όλη νύχτα,  για να πετύχει λοιπόν αυτό τον συγχρονισμό παίζει με επανεκκινησεις του modem μέχρι η τύχη να του χαμογελασει και να κλειδώσει εκεί.

θα ήθελα να ρωτησω, για την αποφυγή όλων αυτών, μπορεί να ζητήσει  να του κλειδώσουν τη γραμμή σε 3άρι προφίλ? 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

με φοβιζει λιγο αυτο το βραδυ.το λεω διοτι και αλλα ατομα ειχαν κατι τετοια θεματα και οταν αναβε καμια πινακιδα κανενος καταστηματος ή οταν αναβαν καποιο φως στο σπιτι εκανε το ιντερνετ κουφα.εχει τυχει και ατομο που απο κατω ηταν ενα σουβλατζιδικο κατι τετοιο και οταν εβαζε μπροστα καποι μεγαλο μηχανημα του σκιζε το ιντερνετ.

απο εκει και περα ειναι λογικο αυτο που γινεται οτι δηλαδη οταν συγχρονιζει στα 3 mbit να παιζει πιο σταθερα απο οτι οταν ειναι στα 4.αυτο γινεται διοτι εχει μεγαλυτερο margin αρα πιο δυσκολο να κανει αποσυνδεση.

ο οτε ναι μπορει ενδεχομενως να εχει καποιο Profile για να συγχρονισει πιο χαμηλα αλλα αυτο σαν τελευταια λυση.

πρωτα καλο θα ηταν να δει οτι εχει παντου φιλτρα και οτι αμα εχει συναγερμο να βαλει φιλτρο και εκει.

β.αν μπορει να δει τι χαρακτηριστικα εχει στην γραμμη και τι χαρακτηριστικα εχει κατω στον κατανεμητη ή στην χωνευτη.(αν πιανουν τα χερια του).

γ.να δοκιμασει με αλλο ρουτερ αν εχει που ισως να ειναι πιο σταθερο.

δ.να βγαλει τηλεφωνα και να αφησει μονο το adsl router.

ε.να το δωσει το πιο βασικο βλαβη στον οτε μηπως του αλλαξουν καποιο ζευγαρι και παιξει χωρις προβλημα.αν εχεις και τα χαρακτηριστικα της γραμμης τους θα ηταν καλο να δουμε που παιζει.μπορει να ειναι πολυ μακρυα και πραγματι τα 4 mbit να ειναι λιγο οριακα.αλλα μπορει να ειναι σε νορμαλ αποσταση οποτε να μην δικαιολογειται με τιποτα αυτο το προβλημα και εκει να επιμεινει να του γινει αλλαγη ζευγαριου.αλλα και οριακα να ειναι εφοσον το πρωι παιζει οκ παλι δικαιολογει να του κανουν αλλαγη ζευγαριου.απλα να δει αν καθε μερα γινεται την ιδια ωρα μηπως και βρει τι μπορει να φταιει.ο αλλος εβαζε ενα λαπτοπ στην πριζα και του ριχνε το ιντερνετ .αλλος αναβει φως και πεφτει το ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας,γεια σας!!Poulinos διαβασα το κειμενο σου αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεσα να καταλαβω και παρα πολλα,εχω εδω και ποσο καιρο τυραννιέμαι να βρω τροπο να ανεβασω την ταχυτητα μου..ολοι οι φιλοι μου εδω κοντα κατεβαζουν με 1,2 με 1,4 μεχρι και 1,6.ταχυτητες που ειχα και εγω πριν 3 χρονια στον οτε..πριν 1 μηνα μπηκα στην cyta οταν τους ρωτησα για την ταχυτητα της περιοχης μου ειπαν οταν θα εχω πολυ ευκολα 14mbps παρολα αυτα εξακολουθω να κατεβαζω με 780 οπως και με τον οτε το τελευταιο διαστημα που τον ειχα.αυτην την στιγμη δεν χρησιμοποιω καλωδιο αλλα ενα usb μιας και με το router με χωριζει ενας τοιχος.δεν ειδα διαφορα στην ταχυτητα και με usb και με καλωδιο εχω ακριβως τα ιδια.το usb ειναι το http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/usb-pci-kartes-diktyoy/asyrmati-karta-diktyoy-tp-link-tl-wn722n/prod1430091pp/ και το router μου το ZXHN H208N .

Οριστε και μια φωτογραφια απο το ρουτερ.
image.jpg

ευχαριστω για τον χρονο σας.ελπιζω καποιος να μου δωσει μια δυο συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας,γεια σας!!Poulinos διαβασα το κειμενο σου αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεσα να καταλαβω και παρα πολλα,εχω εδω και ποσο καιρο τυραννιέμαι να βρω τροπο να ανεβασω την ταχυτητα μου..ολοι οι φιλοι μου εδω κοντα κατεβαζουν με 1,2 με 1,4 μεχρι και 1,6.ταχυτητες που ειχα και εγω πριν 3 χρονια στον οτε..πριν 1 μηνα μπηκα στην cyta οταν τους ρωτησα για την ταχυτητα της περιοχης μου ειπαν οταν θα εχω πολυ ευκολα 14mbps παρολα αυτα εξακολουθω να κατεβαζω με 780 οπως και με τον οτε το τελευταιο διαστημα που τον ειχα.αυτην την στιγμη δεν χρησιμοποιω καλωδιο αλλα ενα usb μιας και με το router με χωριζει ενας τοιχος.δεν ειδα διαφορα στην ταχυτητα και με usb και με καλωδιο εχω ακριβως τα ιδια.το usb ειναι το http://www.public.gr/product/perifereiaka/networking/usb-pci-kartes-diktyoy/asyrmati-karta-diktyoy-tp-link-tl-wn722n/prod1430091pp/ και το router μου το ZXHN H208N .

 

Οριστε και μια φωτογραφια απο το ρουτερ.

image.jpg

 

ευχαριστω για τον χρονο σας.ελπιζω καποιος να μου δωσει μια δυο συμβουλες.

αφου συγχρονιζεις στα  8 mbit πως περιμενεις να κατεβασεις πιο πολυ απο 800 kilobytes/sec?συγχρονιζεις χαμηλα για την αποσταση οποτε κατι παει λαθος ειτε στην καλωδιωση σου ειτε στο καλωδιο του οτε.θα πρεπε να κανεις δοκιμη στον κατανεμητη/χωνευτη για να δεις ποσο πιανεις εκει ωστε να ξερεις αν φταιει κατι προς τα εξω ή κατι σε σενα.φιλτρα εχεις βαλου παντου εκτος απο το adsl router?μηπως εχεις συναγερμο χωρις φιλτρο?με βαση την αποσταση θα πρεπε να εχεις ανετα 15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου συγχρονιζεις στα  8 mbit πως περιμενεις να κατεβασεις πιο πολυ απο 800 kilobytes/sec?συγχρονιζεις χαμηλα για την αποσταση οποτε κατι παει λαθος ειτε στην καλωδιωση σου ειτε στο καλωδιο του οτε.θα πρεπε να κανεις δοκιμη στον κατανεμητη/χωνευτη για να δεις ποσο πιανεις εκει ωστε να ξερεις αν φταιει κατι προς τα εξω ή κατι σε σενα.φιλτρα εχεις βαλου παντου εκτος απο το adsl router?μηπως εχεις συναγερμο χωρις φιλτρο?με βαση την αποσταση θα πρεπε να εχεις ανετα 15.

στην καλωδιωση μου δυσκολα να εχω βαλει κατι λαθος αφου το μονο που χρησιμοποιω ειναι το καλωδιο του ΟΤΕ για το ρουτερ και το καλωδιο τηλεφωνο που συνδεεται πανω στο ρουτερ.πως θα κανω δοκιμη στον κατανεμητη/χωνευτη?φιλτρα δεν χρειαζεται να βαλω καπου αφου στην τηλεφωνικη γραμμη συνδεεται το ρουτερ και το τηλεφωνο πανω στο ρουτερ εκτος αν χρειαζεται και εκει...συναγερμο δεν γνωριζω αν εχω φιλε..θελεις να ρθεις να ριξει μια ματια??? :P αστειευομαι και ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις voip δεν χρειαζεσαι φιλτρα πραγματι.απο εκει και περα ναι θελει λιγο γνωσεις και εργαλεια για να κανεις δοκιμη στο κατανεμητη.μπορει να ειναι προβλημα απο τον κατανεμητη /χωνευτη του οτε μεχρι πανω.μπορει να ειναι συνδεδεμενο το αναπληρωματικο ζευγαρι στο κεντρικο πριζακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πως τα βλέπετε ? περιμένω να μπει κ το fastpath. πάντως πριν 4 χρόνια κατεβαζα με 2,2mb/s ενώ τώρα με 1,9 πως γίνετε αυτό? 

DSL Status: Connected DSL Modulation Mode: ADSL2+ DSL Path Mode: Interleaved Downstream Rate: 19280 kbps Upstream Rate: 1020 kbps Downstream Margin: 6 db Upstream Margin: 8 db Downstream Line Attenuation: 10 db Upstream Line Attenuation: 2.5 db Downstream Transmit Power: 10 db Upstream Transmit Power: 18 db
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...