Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω cyta και είχα συγχρονισμό πάνω κάτω 8kbps αλλά μετά από δύο 3 μήνες άρχισε να κάνει disconnect's. Δήλωσα βλάβη και τώρα συγχρονίζω στα 6kbps χωρίς όμως disconnect's. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να ξανά συγχρονίζω στα 8kbps.

 

Current Connection Speed
Downstream Rate:6317 Kbps
Upstream Rate:1023 Kbps
Downstream Line Measured Values
Maximum Attainable Rate:7392 Kbps
Noise Margin:10.2 dB
Line Attenuation:37.5 dB
Power:0.0 dBmV
Upstream Line Measured Values
Maximum Attainable Rate:1028 Kbps
Noise Margin:10.1 dB
Line Attenuation:23.6 dB
Power:12.6 dBmV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 mbps οχι Kbps αλλιως 8000 κbps.Λογικα σου αλλαξαν Profile και σου ανεβασαν το Margin για αυτο παιζεις πιο σταθερα.απλα εχασες σε ταχυτητα.μπορει να ειναι θεμα χαλκου του οτε αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα το δεχτει σαν βλαβη  ο οτε ή οτι θα κανει κατι γενικοτερα αν το δηλωσει βλαβη η Cyta.

Mπορει ομως να ειναι και θεμα στο σπιτι σου.πχ καποια συσκευη με προβλημα στο φιλτρο/συναγερμος χωρις φιλτρο(αν και αυτο δυσκολο γιατι εχεις voip εκτος αν εχει ξεχαστει συνδεδεμενος κανας συναγερμος),καποιο πριζακι με πυκνωτη,καποιο προβλημα σε οριζοντια ή καθετη καλωδιωση.εκει θελει δοκιμες.απο το να απομονωσεις τα υπολοιπα πριζακια που λογικα το εχει κανει η Cyta ηδη λογω voip μεχρι δοκιμη σε κατανεμητη/χωνευτη μηπως κατι γινεται με την καθετη.

Μπορει και απλα σε καμια χωνευτη να εχει οξειδωθει κανα καλωδιο.θελει αρκετες δοκιμες και να πιανουν τα χερια σου για να δεις τι φταιει.αν δεν ειναι κατι μεσα στο σπιτι μετα ειναι στο καλωδιο του οτε. αν τωρα θα το φτιαξει ο οτε θα δεις αλλα τουλαχιστον να ξερεις οτι δεν φταις εσυ καπου.

Μπορει μεχρι και να εχει συνδεσει καποιος το αναπληρωματικο καλωδιο οποτε να σου κανει τετοιο θεμα.

γενικοτερα παιζεις χαμηλα με βαση το 23 attenuation που εχεις.

θα πρεπε να ειχες κανα 14-15 Mbit.Αν Θες μετα το βλεπεις σαν βλαβη στον οτε διαμεσω της cyta μηπως και φτιαχτει.για αρχη αν μπορεις δες ποσο συγχρονιζεις σε χωνευτη/κατανεμητη για να δουμε τι μπορει να φταιει και να αποκλειουμε πιθανα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Eπειδή βλέπω στο router ότι το Noise Margin ανεβοκατεβαίνει πότε θα έχω καλύτερο συγχρονισμό με περισσότερα από 10dB ή με λιγότερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Eπειδή βλέπω στο router ότι το Noise Margin ανεβοκατεβαίνει πότε θα έχω καλύτερο συγχρονισμό με περισσότερα από 10dB ή με λιγότερα ?

ο παροχος σε κλειδωνει με ενα snr.οσο πιο χαμηλα ειναι το snr τοσο μεγαλυτερη ταχυτητα θα εχεις αλλα ταυτοχρονα τοσο πιο επιρρεπης η γραμμη σε αποσυγχρονισμους και σε λαθη.

εσενα ποσο ειναι οταν κανεις reboot το ρουτερ και ποσο ανεβοκατεβαινει και τι εταιρεια εχεις και τι ρουτερ εχεις για να βγαλουμε μια ακρη και ενα συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χθες μίλησα με έναν τεχνικό της Cyta και μου είπε ότι έχω την δυνατότητα να πάρω δικό μου ρουτερ και να το βάλω σε bridge mode με το μαυρο pirelli της Cyta ώστε να έχω τηλεφωνία από το pirelli της cyta και ιντερνετ από το δικό μου ρούτερ. Ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε εάν γίνετε αυτό, και εάν γίνετε θα έχω κάποια βελτίωση σε συγχρονισμό και wifi? Ποιο ρούτερ έχετε να μου προτείνετε που να μπορώ να αλλάξω και το snr. Έχω γραμμή pstn και μπορώ να διαθέσω γύρω στα 70 ευρώ.

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χθες μίλησα με έναν τεχνικό της Cyta και μου είπε ότι έχω την δυνατότητα να πάρω δικό μου ρουτερ και να το βάλω σε bridge mode με το μαυρο pirelli της Cyta ώστε να έχω τηλεφωνία από το pirelli της cyta και ιντερνετ από το δικό μου ρούτερ. Ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε εάν γίνετε αυτό, και εάν γίνετε θα έχω κάποια βελτίωση σε συγχρονισμό και wifi? Ποιο ρούτερ έχετε να μου προτείνετε που να μπορώ να αλλάξω και το snr. Έχω γραμμή pstn και μπορώ να διαθέσω γύρω στα 70 ευρώ.

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος  

Εγώ όταν είχα πάρει τηλέφωνο μου είπαν ουτε αυτο δεν γίνετε. Για συγχρονισμό δεν νομίζω να έχει διαφορά όλα ίδια θα είναι μόνο τα καλά του wifi και αυτα του άλλου router θα έχεις γιατί πάλι το pirelli κάνει την δουλειά για το internet. Εγώ έφυγα απο cyta πειρα και δικό μου modem και βρήκα την ησυχία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει τροπος απο forthnet να αλλαξουμε μονοι μας το προφιλ απο 10 να παμε σε 6??

μονο αν το ρουτερ υποστηριζει αλλαγη snr ειτε απο cli ειτε με dmt.αλλα καλυτερα να γινει απο τον παροχο μονιμα

 

Εγώ όταν είχα πάρει τηλέφωνο μου είπαν ουτε αυτο δεν γίνετε. Για συγχρονισμό δεν νομίζω να έχει διαφορά όλα ίδια θα είναι μόνο τα καλά του wifi και αυτα του άλλου router θα έχεις γιατί πάλι το pirelli κάνει την δουλειά για το internet. Εγώ έφυγα απο cyta πειρα και δικό μου modem και βρήκα την ησυχία μου.

δεν θα εχει διαφορα οπως ειπες.τωρα αν γινεται ή οχι δεν ξερω.την καλυτερη κινηση εκανες που αλλαξες παροχο και πηγες σε tdm και βαζεις οτι ρουτερ θες επανω.

 

Καλησπέρα, χθες μίλησα με έναν τεχνικό της Cyta και μου είπε ότι έχω την δυνατότητα να πάρω δικό μου ρουτερ και να το βάλω σε bridge mode με το μαυρο pirelli της Cyta ώστε να έχω τηλεφωνία από το pirelli της cyta και ιντερνετ από το δικό μου ρούτερ. Ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε εάν γίνετε αυτό, και εάν γίνετε θα έχω κάποια βελτίωση σε συγχρονισμό και wifi? Ποιο ρούτερ έχετε να μου προτείνετε που να μπορώ να αλλάξω και το snr. Έχω γραμμή pstn και μπορώ να διαθέσω γύρω στα 70 ευρώ.

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος  

ισως και να γινεται.τεχνικα ειναι εφικτο.σε συγχρονισμο δεν θα δεις διαφορα αφου θα συγχρονιζει το adsl router της cyta.μονο στο wifi θα αλλαξει κατι αν παρεις καποιο καλυτερο ρουτερ.για μενα η cyta κακη επιλογη λογω voip.αν εδινε τα στοιχεια για να σεταρεις εσυ το δικο σου ρουτερ τοτε ναι αλλιως για οποιον θελει κατι καλυτερο απο ενα απλο ρουτερ τοτε παει σε tdm τηλεφωνια.και το snr επισης πρεπει να αλλαχτει στο ρουτερ της cyta οχι στο δικο σου που θα ειναι σκετο ρουτερ και οχι adsl router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μπορει καποιος να μου πει αν η συνδεση μου εχει καποιο προβλημα και αν μπορω να το λυσω;Βλεπω αρκετα CRC errors και νομιζω δεν ειναι καλο

 

Uptime:7 days, 5:24:08

DSL Type:G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.164 / 9.464

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.020 / 9.441

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]:5,25 / 70,88

Output Power (Up/Down) [dBm]:12,5 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]:11,5 / 22,5

SN Margin (Up/Down) [dB]:10,0 / 5,5

Vendor ID (Local/Remote):TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote):0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote):0 / 0

Loss of Power (Local/Remote):0 / 0

Loss of Link (Remote):0

Error Seconds (Local/Remote):17 / 0

FEC Errors (Up/Down):49.888 / 445.846

CRC Errors (Up/Down):3.936 / 6.879

HEC Errors (Up/Down):56 / 57.191

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μπορει καποιος να μου πει αν η συνδεση μου εχει καποιο προβλημα και αν μπορω να το λυσω;Βλεπω αρκετα CRC errors και νομιζω δεν ειναι καλο

 

Uptime:7 days, 5:24:08

DSL Type:G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.164 / 9.464

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1.020 / 9.441

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]:5,25 / 70,88

Output Power (Up/Down) [dBm]:12,5 / 19,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]:11,5 / 22,5

SN Margin (Up/Down) [dB]:10,0 / 5,5

Vendor ID (Local/Remote):TMMB / IFTN

Loss of Framing (Local/Remote):0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote):0 / 0

Loss of Power (Local/Remote):0 / 0

Loss of Link (Remote):0

Error Seconds (Local/Remote):17 / 0

FEC Errors (Up/Down):49.888 / 445.846

CRC Errors (Up/Down):3.936 / 6.879

HEC Errors (Up/Down):56 / 57.191

για 22 attenuation θα πρεπε να παιζεις παραπανω.πολυ παρπαανω.τσεκαρε μηπως εχεις κανα συναγερμο,τηλεφωνο χωρις φιλτρο.τα fec κτλ ειναι φυσιολογικα για τοσες ημερες που εισαι up.δεν ειναι φυσιολογικο που συγχρονιζεις τοσο.αν πιανουν τα χερια σου για δοκιμη στον κατανεμητη ή στην χωνευτη για να δεις εκει ποσο συγχρονιζεις then do it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 22 attenuation θα πρεπε να παιζεις παραπανω.πολυ παρπαανω.τσεκαρε μηπως εχεις κανα συναγερμο,τηλεφωνο χωρις φιλτρο.τα fec κτλ ειναι φυσιολογικα για τοσες ημερες που εισαι up.δεν ειναι φυσιολογικο που συγχρονιζεις τοσο.αν πιανουν τα χερια σου για δοκιμη στον κατανεμητη ή στην χωνευτη για να δεις εκει ποσο συγχρονιζεις then do it.

Πως τσεκαρω αν εχω συναγερμο;Η συνδεσμολογια μου ειναι Τοιχος->Splitter(No name απο καποιο παροχο)->Ασυρματο τηλεφωνο

                                                                                                                                                                            ->Modem/router

Θα χρειαστει να βαλω και φιλτρο στο τηλεφωνο;Δυστηχως δεν πιανουν τα χερια μου σε αυτα τα 2 κατανεμητη και χωνευτη για να δω.Να πω οτι ειχα και brand name splitter αν παιζει ρολο,ενα της Link.png Site: speedtouch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως τσεκαρω αν εχω συναγερμο;Η συνδεσμολογια μου ειναι Τοιχος->Splitter(No name απο καποιο παροχο)->Ασυρματο τηλεφωνο

                                                                                                                                                                            ->Modem/router

Θα χρειαστει να βαλω και φιλτρο στο τηλεφωνο;Δυστηχως δεν πιανουν τα χερια μου σε αυτα τα 2 κατανεμητη και χωνευτη για να δω.Να πω οτι ειχα και brand name splitter αν παιζει ρολο,ενα της Link.png Site: speedtouch

δεν ξερεις αν εχεις συναγερμ οστο σπιτι ή οχι??

η συνδεσμολογια σωστη ειναι.αν και με το αλλο σπλιττερ ειχες τα ιδια τοτε δεν ειναι θεμα σπλιττερ.μετα θελει υποχρεωτικα δοκιμη κατω ή θελει λυσιμο η πριζα και να κρατησεις μονο το ζευγαρι που εχει ταση και ερχεται απο τον κατανεμητη και να κανεις δοκιμη εκει.δηλαδη χωρις την παραλληλη καλωδιωση στο σπιτι μηπως φταιει καποιο αλλο πριζακι ή μηπως καποιος εχει συνδεσει το αναπληρωματικο ζευγαρι καταλαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα... Θα ήθελα να παραθέσω τα στοιχεία της σύνδεσης μου να μου πείτε την άποψη σας για να γνωρίζω τι εχω και αν μπορω να κανω κατι καλύτερο... Σχετικά με το snr margin noise και την ταχύτητα μου... Βέβαια αυτο που βλεπω και απο οτι διαβαςα λιγο στο Ίντερνετ ειναι οτι το occupancy ειναι πολυ υψηλό και οτι καλο ειναι να ήταν πιο μικρό.. Βέβαια αν δεν εχω θέματα με τη γραμμή πειραζει; Να ενημερώσω οτι απο την πρίζα πάει καλώδιο στο φίλτρο και από εκεί πάει στο τηλέφωνο και στο router. Ο πάροχος μου ειναι hol. Τι λέτε;post-204465-0-48298300-1443048307_thumb.jpg

Επεξ/σία από PETERGHOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Θα ήθελα να παραθέσω τα στοιχεία της σύνδεσης μου να μου πείτε την άποψη σας για να γνωρίζω τι εχω και αν μπορω να κανω κατι καλύτερο... Σχετικά με το snr margin noise και την ταχύτητα μου... Βέβαια αυτο που βλεπω και απο οτι διαβαςα λιγο στο Ίντερνετ ειναι οτι το occupancy ειναι πολυ υψηλό και οτι καλο ειναι να ήταν πιο μικρό.. Βέβαια αν δεν εχω θέματα με τη γραμμή πειραζει; Να ενημερώσω οτι απο την πρίζα πάει καλώδιο στο φίλτρο και από εκεί πάει στο τηλέφωνο και στο router. Ο πάροχος μου ειναι hol. Τι λέτε;attachicon.gifimage.jpg

α.ζητα 6αρι Profile απο την Hol γιατι εχεις πολυ καλη γραμμη και το 11 margin σου σκιζει λιγακι την γραμμη οτι κλειδωνεις πιο χαμηλα χωρις λογο.το occupancy θα ανεβει και αλλο οποτε μην σε παραξενευει.λογικο ειναι να ειναι χαμηλα.δεν ειναι vdsl ή adsl απο Kv για να πεις οτι κλειδωνεις 24 και εχεις και περιθωριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καφάω ειπε του αδερφού μου είναι απο κάτω.

έπιανε 13άρια, μετά από πρήξιμο του πήγε τη γραμμή σε μια VDSL δίπλα και κατέβασε τη VDSL του είπε αλλα δεν ξέρει ότι θα είναι σταθερό;

τα SNR margin από 13mb που συγχρώνιζε σε 16mb που τον πήγε τώρα παραμείνανε τα ίδια.

πως τα βλέπετε εσείς με αυτά τα νούμερα; σε ΟΤΕ.

 


Downstream Upstream      

SNR Margin
:

8.1 dB 9.7 dB      

Line Attenuation
:

14.3 dB 10.0 dB      

Data Rate
:

16373 kbps 1023 kbps          

Ο Οτέ ειναι 200 μέτρα δίπλα δεν ξέρω αν μετράει. (Θεσσαλονίκη Κέντρο, Αγ Σοφίας το σπίτι.)
Ειπε πως το καφάω δίνει μέσω ώρο 11MB/ ανα πελάτη αλλα δεν ξέρω αν τον πιστεύω.
Γενικά δεν ηξερα και τι να συμβουλέψω να πει ο αδερφός μου γι αυτο παραθέτω τα στοιχεία εδώ.
Είπε και πως VDSL να βάλει 20mb θα πιάνει.

Το ρούτερ είναι ένα ZTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...