Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα scotchlok εχουν μπει προσφατα, αφοτου ειχε παρουσιαστει το προβλημα επειδη επιπλεων καθε που εβρεχε εχανα 1-2mbit και επανερχοντουσαν αργοτερα. φυσικα εξακολουθει να το κανει.

το περιεργο ειναι οτι δεν κλειδωνει τοσο χαμηλα λογο ασταθούς snr την ωρα του συχρονισμου, το παρακολουθω και ειναι παντα σταθερο στα 6-6.5db.

θα παρω τηλέφωνο τη φορθνετ να δω τι θα μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορει τα Megabit που χανεις λογω βροχης/υγρασια να ειναι σε αλλο σημειο που λογω βροχης παθαινει κατι .βεβαια καλο ειναι που βαλες scotchlok στην χωνευτη για να γλυτωσεις καιαπο εκει την οξειδωση.εκτος αν εννοεις οτι εχανες και καθε φορα που εβρεχε 1-2 mbit ακομα λογω χωνευτης πριν βαλεις scotchlok>σε καθε περιπτωση καλα εκανες και εβαλες.

αν αλλαζε το snr δεν θα αλλαζε η ταχυτητα παρα μονο αν εκανε αποσυγχρονισμο.εσενα κατι εχει γινει που επηρεαζει μονιμα την ποιοτητα της γραμμης σου για αυτο και δεν βλεπεις σκαμπανεβασματα στο snr(με εξαιρεση  οταν βρεχει).

λογικα βλαβη σε οτε πρεπει να παει για να το δουν.ναι το default profile της forthnet ειναι 6 margin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Megabit τα εχανα και πριν και μετα τα scotchlok, οποτε καπου αλλου ειναι το προβλημα. πιθανων να ειναι το πλαστικο κουτι στην κολονα του οτε απεναντι, το οποιο ειναι σπασμενο και κρέμεται επειδη ειναι η κολονα αναμεσα σε δεντρα και το με τον αερα το εχουν σπασει τα κλαδια τους.

ομως το συγκεκριμένο κουτι συνδεεται μονο σε 2 σπιτια εμενα και το διπλα. εγω συχρονιζω στα 4 και ο διπλα σχεδον στα 10.

 

τελικα μετα απο τηλέφωνο στη φορθνετ και καποιο ελεγχο που εκαναν ειπαν θα στειλουν τεχνικο να το δει, αφου αρχικα μου ειπαν και κατι περιεργα, οτι δεν ειναι σωστό να μην εχω πριζα τηλεφώνου και να συνδεω το ρουτερ κατευθειαν στο utp που ερχεται απο τη χωνευτη, ενω πριν λιγες μερες μου ειχαν πει οτι ειναι καλητερα ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τα Megabit τα εχανα και πριν και μετα τα scotchlok, οποτε καπου αλλου ειναι το προβλημα. πιθανων να ειναι το πλαστικο κουτι στην κολονα του οτε απεναντι, το οποιο ειναι σπασμενο και κρέμεται επειδη ειναι η κολονα αναμεσα σε δεντρα και το με τον αερα το εχουν σπασει τα κλαδια τους.

ομως το συγκεκριμένο κουτι συνδεεται μονο σε 2 σπιτια εμενα και το διπλα. εγω συχρονιζω στα 4 και ο διπλα σχεδον στα 10.

 

τελικα μετα απο τηλέφωνο στη φορθνετ και καποιο ελεγχο που εκαναν ειπαν θα στειλουν τεχνικο να το δει, αφου αρχικα μου ειπαν και κατι περιεργα, οτι δεν ειναι σωστό να μην εχω πριζα τηλεφώνου και να συνδεω το ρουτερ κατευθειαν στο utp που ερχεται απο τη χωνευτη, ενω πριν λιγες μερες μου ειχαν πει οτι ειναι καλητερα ετσι.

ναι μπορει να φταιει κατι στην κολωνα.

για το δευτερο δεν υπαρχει ουστιαστικα καμια διαφορα.ειτε τερματιστει σε πριζα ειτε σε κλιπ απευθειας ειτε σε Patch panel ενα και το ιδιο.αν γινει σωστα δεν χανεις καθολου σε ταχυτητα.simple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα με τη βροχη δειχνει να εχει διορθωθει μετα την τελευταια διορθωση βλαβης που μου εκαναν.

 

για τον συγχρονισμό δεν γινεται τιποτα, ειμαι πλεων στα 3800kb/s.

ηρθε και τεχνικος στο σπιτι, αρχικα συνδεσε μια συσκευη που ειχε με οθόνη αφης στο καλωδιο που ειχα το μοντεμ και δεν του συχρονιζε καθολου.

μετα πηγε στο κουτι του οτε και τη συνδεσε στα καλωδια του οτε, και εκει δεν συγχρονησε ποτε, δεν καταφερε να κανει μετρηση. φυσικα το δικο μου μοντεμ συγχρονιζει.

μετα εφυγε και ειπε να περιμενω να με παρει τηλέφωνο, πηρε λιγο αργοτερα λεγοντας μου οτι δεν μπορει να γινει κατι, και ειμαι στα φυσιολογικα ορια της περιοχης, και η πτωση οφειλεται σε αλλαγη στη διαδρομη των καλωδιων απο το κεντρο στο σπιτι.

 

στη διαδρομη των καλωδίων που μου ειπε οντως εχουν γινει αλλαγές, μπηκε νεα vdsl καμπινα η οποια βρισκεται γυρω στα 50 μετρα πιο μακρια απο την παλια. στη θεση της παλιας υπάρχει ενα καπακι οπου λογικα θα εχουν προεκτεινει τα καλωδια μεχρι τη νεα.

 

μίλησα παλι με καποιους γειτονες και πλεων και αυτοι εχουν πεσει γυρω στα 5mb/s. οχι ομως αμεσως μετα την μεταφορα της καμπινας αλλα αργοτερα.

 

πλεων περιμενω μηπως  ενεργοποιηθει η καμπινα και παω σε vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε οσους δεν γνωρίζουν στο draytek 2760 n μπορούμε να αλλάξουμε μόνοι μας το snr πάνω ή κάτω οσο θέλουμε , διαδικασία ειναι πολύ απλή απλα πάμε στην πρώτη σελίδα μεσα στο router πανω δεξιά σε κάτι γκρί εικονίδια σε αυτο που λεει web console , το πάτάμε ανοίγει και γράφουμε την εξής εντολή

 

Για να ρίξουμε το snr κατα 3 γράφουμε vdsl snr -30 και για να το επαναφέρουμε δίνουμε vdsl snr 30 , αμα θέλουμε να ρίξουμε κατα 2 vdsl snr -20 κτλπ , καθε 10 στο μοντεμ (+/-) ανεβαινει / πεφτει το σνρ κατα 1db στην γραμμη.

 

Στο δικό μου έριξα το snr στο 5 και ειμαι σταθερά και χωρίς προβλήματα 49974

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα με τη βροχη δειχνει να εχει διορθωθει μετα την τελευταια διορθωση βλαβης που μου εκαναν.

 

για τον συγχρονισμό δεν γινεται τιποτα, ειμαι πλεων στα 3800kb/s.

ηρθε και τεχνικος στο σπιτι, αρχικα συνδεσε μια συσκευη που ειχε με οθόνη αφης στο καλωδιο που ειχα το μοντεμ και δεν του συχρονιζε καθολου.

μετα πηγε στο κουτι του οτε και τη συνδεσε στα καλωδια του οτε, και εκει δεν συγχρονησε ποτε, δεν καταφερε να κανει μετρηση. φυσικα το δικο μου μοντεμ συγχρονιζει.

μετα εφυγε και ειπε να περιμενω να με παρει τηλέφωνο, πηρε λιγο αργοτερα λεγοντας μου οτι δεν μπορει να γινει κατι, και ειμαι στα φυσιολογικα ορια της περιοχης, και η πτωση οφειλεται σε αλλαγη στη διαδρομη των καλωδιων απο το κεντρο στο σπιτι.

στη διαδρομη των καλωδίων που μου ειπε οντως εχουν γινει αλλαγές, μπηκε νεα vdsl καμπινα η οποια βρισκεται γυρω στα 50 μετρα πιο μακρια απο την παλια. στη θεση της παλιας υπάρχει ενα καπακι οπου λογικα θα εχουν προεκτεινει τα καλωδια μεχρι τη νεα.

μίλησα παλι με καποιους γειτονες και πλεων και αυτοι εχουν πεσει γυρω στα 5mb/s. οχι ομως αμεσως μετα την μεταφορα της καμπινας αλλα αργοτερα.

πλεων περιμενω μηπως  ενεργοποιηθει η καμπινα και παω σε vdsl.

ναι σε καποιες περιπτωσεις η καμπινα μπαινει απο 5 μετρα αποσταση μεχρι πιο μακρυα οποτε γινονται καποιες επεκτασεις σε καποια καλωδια αναλογως απο που ερχονται.σε καποιες περιπτωσεις μπορεις απλα να κοψεις αφου μπορει να περναει το κεντρικο πιο πριν απο το Kv αλλα μετα θα επεκτεινεις καποια απερχομενα.δεν ξερω για ποιο λογο γινεται αυτο.τζαμπα ματισεις .μαλλον για καποιο λογο δεν χωραει ή δεν μπορει να δωθει ρευμα εκει που ηταν παλια το καφαο?υπομονη να παρεις adsl ή vdsl απο το Kv.το να γινει αργοτερα ειναι πολυ παραξενο βεβαια.και για 50 μετρα δεν θα επρεπε να υπαρχει μεγαλη διαφορα .ουτε 100Kbits δηλαδη.

Παιδιά σε οσους δεν γνωρίζουν στο draytek 2760 n μπορούμε να αλλάξουμε μόνοι μας το snr πάνω ή κάτω οσο θέλουμε , διαδικασία ειναι πολύ απλή απλα πάμε στην πρώτη σελίδα μεσα στο router πανω δεξιά σε κάτι γκρί εικονίδια σε αυτο που λεει web console , το πάτάμε ανοίγει και γράφουμε την εξής εντολή

 

Για να ρίξουμε το snr κατα 3 γράφουμε vdsl snr -30 και για να το επαναφέρουμε δίνουμε vdsl snr 30 , αμα θέλουμε να ρίξουμε κατα 2 vdsl snr -20 κτλπ , καθε 10 στο μοντεμ (+/-) ανεβαινει / πεφτει το σνρ κατα 1db στην γραμμη.

 

Στο δικό μου έριξα το snr στο 5 και ειμαι σταθερά και χωρίς προβλήματα 49974

εσυ να δεις και την καλωδιωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πάντως οτι η ένωση καλωδίου που κατεβαίνει απο το διαμέρισμα απευθείας με σύνδεση με το καλώδιο που έρχεται απο τον οτε βοήθησε και έχω 6 μέρες καμπάνα γραμμή και σταθερά στα 49974 και με snr 4 απο οτι είδα σήμερα , για να γίνω κατανοήτό οταν λέω με σύνδεση απευθείας με το καλώδιο του οτε ενοώ οτι ο ηλεκτρολόγος το έβγαλε πανω απο την σκουριασμένη ρεκλέτα και το σύνδεσε απευθείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σε καποιες περιπτωσεις η καμπινα μπαινει απο 5 μετρα αποσταση μεχρι πιο μακρυα οποτε γινονται καποιες επεκτασεις σε καποια καλωδια αναλογως απο που ερχονται.σε καποιες περιπτωσεις μπορεις απλα να κοψεις αφου μπορει να περναει το κεντρικο πιο πριν απο το Kv αλλα μετα θα επεκτεινεις καποια απερχομενα.δεν ξερω για ποιο λογο γινεται αυτο.τζαμπα ματισεις .μαλλον για καποιο λογο δεν χωραει ή δεν μπορει να δωθει ρευμα εκει που ηταν παλια το καφαο?υπομονη να παρεις adsl ή vdsl απο το Kv.το να γινει αργοτερα ειναι πολυ παραξενο βεβαια.και για 50 μετρα δεν θα επρεπε να υπαρχει μεγαλη διαφορα .ουτε 100Kbits δηλαδη.

 

λόγω χωρου μετακινηθηκε η καμπινα. η παλια ηταν σε ενα πεζοδρομιο που ειχε πλατος οσο η καμπινα, ουτε ανθρωπος δεν χωραγε να περπατησει πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως συνηθως υποτιθεται τα ενωνουν καλα τα καλωδια και δεν θα πρεπε να εχεις απωλεια.τωρα αν το καλωδιο περασε κοντα απο κανα καλωδιο ρευματος ή δεν ξερω τι αλλο τι να πω.επισης με παραξενευει που λες οτι οι γειτονες  εχασαν ταχυτητα πιο μετα.εκτος αν εγινε και καμια καλωδιακη πιο μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα την αλλαγη της καμπινας τα εργα συνεχιστηκαν στην περιοχη για αρκετο καιρο ακομα. αλλαζαν καποια καλωδια σε κολονες και κουτια  απο οτι ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αναφέρεσαι στα έργα ηλεκτροδότησης των καμπινών από τις πλησιέστερες κολώνες της ΔΕΗ (οι νέες καμπίνες έχουν μετρητή ρεύματος και το αστείο είναι ότι έχω δει πάνω σε καμπίνες να έχει αφήσει ο ταχυδρόμος το λογαριασμό της ΔΕΗ !!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα την αλλαγη της καμπινας τα εργα συνεχιστηκαν στην περιοχη για αρκετο καιρο ακομα. αλλαζαν καποια καλωδια σε κολονες και κουτια  απο οτι ειδα.

ναι μετα απο την καμπινα πρεπει να περαστει η οπτικη ινα μετα να τερματιστει η οπτικη ειναι και οπως ειπε ο macfill να περαστει και ρευμα κανονικα.

Μάλλον αναφέρεσαι στα έργα ηλεκτροδότησης των καμπινών από τις πλησιέστερες κολώνες της ΔΕΗ (οι νέες καμπίνες έχουν μετρητή ρεύματος και το αστείο είναι ότι έχω δει πάνω σε καμπίνες να έχει αφήσει ο ταχυδρόμος το λογαριασμό της ΔΕΗ !!!)

ειναι αρκετο ρευματακι ενα dslam οποτε φαντασου το αυτο απο ολα τα kv.βγαζει αρκετα η δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

σε Thomson TG585 v7 γινεται να πειράξουμε το snr  ?
εχω ενεργοποιησει telnet αλλα δε ξερω τι να επιλεξω στο μενου ...* το dmt δεν υποστηριζει κανονικα το firmware και με τικ στο support untested firmwares καπως ετσι , δε μ δινει προσβαση στο snr...

 

*στο μενου του telnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε Thomson TG585 v7 γινεται να πειράξουμε το snr  ?

εχω ενεργοποιησει telnet αλλα δε ξερω τι να επιλεξω στο μενου ...* το dmt δεν υποστηριζει κανονικα το firmware και με τικ στο support untested firmwares καπως ετσι , δε μ δινει προσβαση στο snr...

 

*στο μενου του telnet

οσο ξερω οχι εχει κοπει η δυνατοτητα αυτη και στα thomson που εχουν Firmware 8.x.x.x και στα technicolor.στο v7 γινεται νομιζω μονο αν εχει firmware 7.x.x.x Που ειναι πολυ παλιο.οπως επισης γινεται και στα speedtouch

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...