Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 2 ερωτηματάκια για τον guru μας:

 

α. Ζήτησα -παλιότερα- ένα συγκεκριμένο SNR margin και μου λένε εμείς κλειδώνουμε μόνο data rate (4, 8, 12 mbps) και το margin κάθεται όπου θέλει. Αρλούμπα; Γενικά στον ΟΤΕ τι επιλογές προφιλ παίζουν, ξέρουμε; Για να μη λέμε και βλακείες στο τηλ.. B)

 

β. σε μια γραμμή ΟΤΕ που παίζει από 11.9db πρωι ως 7.5db βράδυ (χάλι μαύρο πολλά λάθη χωρίς αποσυνδέσεις), τι προφίλ είναι αυτό 12άρι; Ξέρω ότι δοκιμάσανε και παίζει καλά σ'ενα προφίλ με data rate κλειδωμένο 8000 και snr margin που έπαιζε από 15db ως 11db. Υπάρχει κάτι ανάμεσα στα 2 αυτά προφίλ από τα διαθέσιμα του OTE για να παίξει λίγο πιο σταθερά;

ο οτε οσο ξερω εκτος αν εχει αλλαξει κατι παιζει και με αυτο που λς 4,8,12 αλλα παιζει και με Margin.Πχ 9 default 14 για Iptv και παει λεγοντας.εχω μιλησει με οτε και μου εχουν ανεβασει Margin πιο παλια τουλαχιστον.για να δεις τι Profile εχεις κανεις reboot το ρουτερ και βλεπεις τι Margin δινει κατευθειαν.συνηθως 9 ειναι το default.κανεις την διαδικασια μια δυο φορες για σιγουρο αποτελεσμα.

τι ρουτερ εχεεις επισης?ποσο συγχρονιζες παλια πριν αλλαξουν το Profile>αν βλεπεις μεγαλη διακυμανση στο snr τοτε μαλλον το 8128 που σε συγχρονισαν δεν ειναι ασχημο.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι συναγερμός δεν υπάρχει, με απευθείας καλώδιο γιατί είναι κοντά η χωνευτή (~4 μέτρα).

 

To Speedport vdsl μου άφησαν κρατάει καλύτερα στα λάθη. Το margin που δίνει μετά από reboot είναι ~11.9db και κλειδώνει στα 10700 αλλά έχει προβλήματα και πέφτει το βράδυ ή την άλλη μέρα. Γι'αυτό του κάνω reboot το απόγευμα (!) την χειρότερη ώρα και δίνει ~9500 και margin ~8.5. Τουλάχιστον ετσι κρατάει χωρίς αποσυγχρονισμούς κάποιες μέρες.

 

Γενικά η γραμμή έχει προβλήματα και δεν θέλουν ή δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπέρα, γι'αυτό όταν φωνάζω "βλάβη" μου τραβάνε ένα 8άρι κλειδωμένο προφίλ (8192 @ 15.5db margin) και τα βλέπω όλα. Παλιότερα μου βάζανε lock στα 6000 και τσακωθήκαμε για να πάω παραπάνω. Αλλά είναι κρίμα, γιατί με 36att που έχω (είναι ακριβώς όσο η πραγματική απόσταση ~2600 μέτρα) έπρεπε να βγάζω ένα λογικό 9500 χωρίς λάθη κ αποσυνδέσεις.

 

Απ'οτι μου γράφεις μάλλον στο μισητό 8192/1024 θα καταλήξω... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες έπεσε ένας κεραυνός κοντά στο σπίτι με αποτέλεσμα το router της ZTE που είχαμε για 3 χρόνια να καεί. Έχουμε στο σπίτι ΟΤΕ double play 24Mbps απ' τον περασμένο Δεκέμβριο. Σήμερα μας αντικατέστησαν το router με το ZTE ZXHN Η108NS. Όταν είχαμε OTE double 4Mbps πολύ σπάνια γινόταν αποσύνδεση. Ύστερα όπου η ταχύτητα αυξήθηκε κοντά στα 6Mbps οι αποσυνδέσεις είναι πιο συχνές. Μπήκα στο φόρουμ για να ενημερωθώ και έπειτα είδα τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου μέσω του νέου router. Στοιχεία απ' το παλαιό δεν έχω, γιατί δε τα είχα κοιτάξει. Τα στοιχεία είναι τα ακόλουθα :

 

 

post-251746-0-48839700-1425051741_thumb.png

 

 

Πριν από μια ώρα όπου είχα κοιτάξει το SNR Margin σε Donwstream ήταν 7,6 dB.

To Line Attenuation έχει πολύ υψηλή τιμή ! 

Τα 2 σταθερά τηλέφωνα που υπάρχουν είναι σωστά συνδεδεμένα με φίλτρο στη πρίζα.

 

Ποιο πρόγραμμα να κατεβάσω για να δω το διάγραμμα των tones με τα bits ;

 

 

Στη καρτέλα Advanced Setup εμφανίζεται η εξής εικόνα :

 

 

post-251746-0-13769800-1425052390_thumb.png

 

 

Χρειάζεται ν' αλλάξω κάτι ;

 

 

Edit : Μπήκα από περιέργεια πάλι στις ρυθμίσεις του router και είδα αυτό : 

 

post-251746-0-17475100-1425065346_thumb.png

 

 

Δεν είναι υπερβολική η διακύμανση του SNR Margin ;

Επεξ/σία από Aristomaxos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router αυτό είναι τραγικό. Το συγκεκριμένο μπρίκι (zte108ns) εμφανίζει +7db επιπλέον εξασθένηση από το κανονικό, τουλάχιστον σε μένα. Οσο για το snr margin το έχω δει να παίζει από 10 ως 1,5db χωρίς να ρίχνει τη γραμμή. Προφανώς τις μετρήσεις τις κάνει με χαρτομαντεία και ταρώ, δεν εξηγείται αλλιώς.. :P

 

Για δοκίμασε να αλλάξεις το ADSL Mode (1η φωτο) από αυτόματο σε G.DMT να δεις τι τιμές δίνει. Επίσης, στο status-->information αλλά και στο statistics έχει στοιχεία για CRC/FEC/HEC λάθη, εκεί να κοιτάξεις τι κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .

Αντικατασταση του router απο HOL και μου εστειλαν το ZXHN H108N V2.3 Παραθέτω τα δικά μου στατιστικά με ZXHN H108N V2.3 . Πιστεύετε ότι είμαι καλά; Θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο; Η αλήθεια είναι ότι διαπιστώνω καθυστερήσεις οταν συνδεωμαι ασυρματα και συγχρονως υπαρχει και lan συνδεση.

 

V2.3

Link Status Connected Modulation Type ADSL_2plus Actual Rate (Up/Down) 874/13038 kbps Attainable Rate (Up/Down) 1036/14448 kbps Noise Margin (Up/Down) 12/11 dB Line Attenuation (Up/Down) 11.4/18.6 dB Output Power (Up/Down) 12.6/19.3 dBm Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved Interleave Depth (Up/Down) 8/32 Interleave Delay (Up/Down) 790/483 ms INP (Up/Down) 1.9/0.3 symbols LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM CRC Errors (Up/Down) 0/80 Annex Type AnnexA
 

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σήμερα μετά από πολλες προσπάθειες (ελειπα 2 μήνες) αλλαγής snr στο σπίτι μου αυτό παραμένει καρφωμένο στο 10.4, ενώ προηγούμενως μπορουσα να το ρίξω οσο ηθελα. Το μόντεμ είναι το ίδιο (Dlink DSL 2750B), υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να μπορέσει να μου κλειδώσει με κάποιον τρόπο την αλλαγη snr margin μέσω telnet;

 

Problem solved Που λέμε και στο χωριό μου...Απ' ότι φαίνεται κάποιος από τον πΌΤΕ αποφάσισε να μου κλειδώσει την 24αρα στα 8mbit επειδή δεν είχε άλλη δουλειά να κάνει, το γύρισαν στα 24 πάλι μετά από επικοινωνία βέβαια εκτός από αυτό αποφασισαν μόνοι τους πάλι να με γυρίσουν σε interleave από fast path αλλα πιστεύω μια ακομα επικοινωνία θα το λύσει και αυτό.

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως το default ειναι το interleave οποτε για αυτο σε ξαναβαλαν εκει.τους παιρνεις τηλεφωνο και το ξανακανουν αν και με interleave εχεις καλυτερη ταχυτητα και μεγαλυτερη σταθεροτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια για δείτε λιγο αυτες τις τιμες: 

Link Status Connected Rate (Up/Down) 930/15061 kbps Noise Margin (Up/Down) 8.7/6.1 dB Modulation Type ADSL_2plus Line Attenuation (Up/Down) 13.3/22.1 dB Output Power (Up/Down) 12.2/17.4 dBm Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved Max Rate(Up/Down) 923/16028 kbps

Το μοντεμ που μου εχει δώσει η cyta ειναι το ZTE ZXV10 H201L. Πριν καει το thomson tg782 συγχρονιζα τουλαχιστον 1 mbps πιο πανω. Ειναι θεμα router?

ZXV10 H201

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zte sucks. κατα τα αλλα μια χαρα ταχυτητα.Not bad.to thomson ναι ειναι κλασσεις ανωτερο απο τo zte


απο ρουτερ σε ρουτερ και απο chipset σε chipset υπαρχουν διαφορες.απλα αν αλλαξεις ρουτερ και βαλεις ενα δικο σου δυστυχως θα χασεις την τηλεφωνια που ειναι voip στην cyta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εκανα πριν απο 2 μερες αλλαγη παροχου και πηγα στην hol.με margin 12 ειχα τα ιδια στατιστικα με τον οτε.τους πηρα τηλεφωνο και ριξαμε το margin στα 6.παραθετω παρακατω τα νεα στατιστικα της γραμμης.εχω παρακολουθησει καμποση ωρα τα στατιστικα του ρουτερ και το margin παιζει απο 6 μεχρι και 7.6.κατω απο 6 δεν εχει πεσει.εχασα βεβαια σε upload σε σχεση με πριν.σχετικα ειναι σταθερη η γραμμη και με 6αρι προφιλ.δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση απ οτην ημερα ενεργοποιησης.αυτο που μενει ειναι να αλλαξω την εσωτερικη καλωδιωση να δω αν βελτιωθει και αλλο.

 

Statistics  Downstream  Upstream

Line Rate  12337 Kbps  884 Kbps

Attainable Line Rate  12820 Kbps  1048 Kbps

Noise Margin  7.6 dB  7.5 dB

Line Attenuation  22.5 dB  8.5 dB

Output Power  1.5 dBm  12.8 dBm

MSGC (number of bytes in overhead channel message)  53   66

B (number of bytes in Mux Data Frame)  59   27

M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame)  4   4

T (Mux Data Frames over sync bytes)  7   1

R (number of check bytes in FEC Data Frame)  14   16

S (ratio of FEC over PMD Data Frame length)  0.6210   3.9084

L (number of bits in PMD Data Frame)  3272   262

D (interleave depth)  32   8

Delay  4   7

Super Frames  10022768   9451020

Super Frame Errors  172   0

RS Words  1034850868   1153931

RS Correctable Errors  132938   3190

RS Uncorrectable Errors  4357   0

HEC Errors  164   0

OCD Errors  13   0

LCD Errors  0   0

Total Cells  379998185   335346808

Data Cells  160283482   32826670

Bit Errors  0   0

Total ES  94   0

Total SES  0   0

Total UAS  17   0

εκανα σημερα αντικατασταση του τηλεφωνικου καλωδιου απο το κουτι του οτε εξω απο το σπιτι μεχρι την πριζα περνωντας utp καλωδιο με την προοπτικη οτι ισως αλλαξει κατι στα στατιστικα της γραμμης αλλα δεν ειδα καποια ουσιαστικη διαφορα.το καλωδιο ειναι ενιαιο χωρις κοψιματα και ενωσεις.απο την πριζα που καταληγει κανω επιστροφη αλλο καλωδιο που μοιραζει στις υπολοιπες πριζες του σπιτιου μονο τηλεφωνο.

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 13047 Kbps 896 Kbps

Attainable Line Rate 12732 Kbps 1056 Kbps

Noise Margin 6.2 dB 7.0 dB

Line Attenuation 22.0 dB 8.4 dB

Output Power 0.0 dBm 12.8 dBm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα σημερα αντικατασταση του τηλεφωνικου καλωδιου απο το κουτι του οτε εξω απο το σπιτι μεχρι την πριζα περνωντας utp καλωδιο με την προοπτικη οτι ισως αλλαξει κατι στα στατιστικα της γραμμης αλλα δεν ειδα καποια ουσιαστικη διαφορα.το καλωδιο ειναι ενιαιο χωρις κοψιματα και ενωσεις.απο την πριζα που καταληγει κανω επιστροφη αλλο καλωδιο που μοιραζει στις υπολοιπες πριζες του σπιτιου μονο τηλεφωνο.

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 13047 Kbps 896 Kbps

Attainable Line Rate 12732 Kbps 1056 Kbps

Noise Margin 6.2 dB 7.0 dB

Line Attenuation 22.0 dB 8.4 dB

Output Power 0.0 dBm 12.8 dBm

Καλο ειναι που το εκανες αλλα αμα το προηγουμενο καλωδιο δεν ειχε προβλημα ειναι λογικο που δεν θα δεις καποια αλλαγη.ισως σε vdsl να ειναι λιγο καλυτερα αλλα μπορει και το ιδιο.κακο δεν ειναι παντως.εχεις 4 ζευγαρια τωρα συν οτι εισαι και μια χαρα για vdsl αφου το Utp φτανει εκει που θα μπει το adsl/vdsl router και μετα με splitter γυρνας και δινεις τηλεφωνο με το παλιο καλωδιο στα αλλα πριζακια.παντως ναι η αληθεια ειναι οτι με αυτο το attenuation θα μπορουσες να ειχες πολυ παραπανω κανονικα αλλα δεν προκειται να στο φτιαξουν.θα μπορουσες κανα 16 αρι δηλαδη.επαιζα 15 Mbit σε annex a με 30 attenuation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ειχες προτεινει να το αλλαξω γιατι το παλιο ειχες πει οτι δεν ηταν ουτε τηλεφωνικο ουτε ραζιμ οπως ειχες δει.

α οκ δεν το θυμομουν με τοσα θεματα και τοσα ατομα.

ναι αν δεν ειναι ουτε ραζιμ μπλε κοκκινο αμα δεν ηταν ουτε utp καλα εκανες και το αλλαξες.γιατι βλεπεις κατι παλια καλωδια να περνανε που δεν ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα,

 

εδω και αρκετο καιρο εχω μεγαλη πτωση στην ταχυτητα συχρονισμου,

 

η συνδεση ειναι forthnet και το ρουτερ Thomson TG585 v8

 

πριν με 34db attenuation κλειδωνε στα 8-9 mbit

τωρα με 32,5db attenuation κλειδωνει στα 4.

το attenuation μεωθηκε μετα απο επιδιορθωση βλαβης οπου ημουν και χωρις τηλέφωνο, η πτωση της ταχυτητας βεβαια ειχε γινει πριν τη βλαβη.

τα στατιστικα της γραμμής ειναι τα παρακατω,

 

Link Information

        spacer.gif Uptime: 0 days, 18:02:55 spacer.gif DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,064 / 4,056 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 3,897 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 193.84 / 955.57 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 17.0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15.0 / 32.5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 6.0 / 6.5 spacer.gif Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 1,638,379 / 0 spacer.gif Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Link (Remote): 0 spacer.gif Error Seconds (Local/Remote): 1,834,985 / 0 spacer.gif FEC Errors (Up/Down): 0 / 14,169 spacer.gif CRC Errors (Up/Down): 3 / 358 spacer.gif HEC Errors (Up/Down): 1 / 915

 

οριστε και μια εικονα απο dmt

 

post-87050-0-42532600-1433075721_thumb.png

 

να πω οτι το ρουτερ ειναι συνδεμενο μονιμα με λιγα μετρα utp στο κουτι του οτε. χωρις καμια ενδιαμεση πριζα. στο κουτι συδεεται με το καλωδιο του οτε με 3m Scotchlok  και στην αλλη ακρη με rj11 στο σπλιτερ, οποτε δεν οφειλεται το προβλημα στην καλωδιωση του σπιτιου. εχω δοκιμασει και χωρις σπλιτερ, και με αλλα ρουτερ χωρις διαφορα.

επισης τοσο χαμηλο συχρονισμο εχω μονο εγω στην γειτονιά, οσοι γνωριζω ειναι στα 7-9mbit.

 

καμια ιδεα τι αλλο μπορω να κανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δοκιμασε χωρις scotchlok.β.το δινεις για βλαβη στον παροχο και ελπιζεις να σου αλλαξει ο οτε κανα ζευγαρι και να παιξεις καλυτερα διοτι πολυ μικρη ταχυτητα για 32 attenuation.εχουμε το ιδιο attenuation σχεδον και εχω παιξει και 12Mbit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...