Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Πουλινέ, θα ήθελα για αλλή μία φορά τα φώτα σου, τουλάχιστον να αποφύγω τσαμπά κόστος αν όντως ισχύουν αυτά που μου είπαν. Σκέφτηκα να πάω στον ΟΤΕ με την ελπίδα ότι θα έχω τεχνική εξυπηρέτηση, και αφού συζητήσαμε για προσφορά, ζήτησα να μιλήσω με τεχνικό τους, Τους είπα όλο το θέμα και μου είπε πως για διαφορά 2/3 Mbit μπορεί να φταίει η θέση μου στο dslam, να έχει περισσότερο θόρυβο, σε σχέση με το κομμωτήριο. Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο? Της είπα, δεν υπάρχει πιθανότητα να φταίει και η εσωτερική καλωδίωση και να γίνεται κανα βραχυκύκλωμα? Μου είπε μπορεί και θα πρέπει να το κοιτάξει τεχνικός από κοντά.  

 

Οπότε το πρόβλημα είναι πως αν υπάρχει καλή πιθανότητα να μην μπορεί να βελτιωθεί η ταχύτητα και φταίει κάτι που δεν μπορεί να επιδιορθωθεί, σκέφτομαι απλά να το παρατήσω το θέμα και να μην πάω στον ΟΤΕ με το παραπάνω πάγιο (δεν είναι και τραγικά μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα). Απλά, τουλάχιστον θα πάω σε αλλό εναλλακτικό πάροχο, μπας και στείλουν αυτοί τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το ειπαν ετσι στον οτε τοτε θα ξεχασω και αυτα που ξερω.Το που εισαι στο dslam δεν παιζει ρολο.Το τι απερχομενο καλωδιο και τι κεντρικο εχεις ναι παιζει ρολο.Μπορει να ειναι το ζευγαρι σου ειτε προβληματικο ειτε κοντα σε Isdn οποτε να μην μπορεις να πιασεις καλυτερο συγχρονισμο. Αυτο ειναι θεμα τυχης. Αν φταιει κατι τωρα στην εσωτερικη καλωδιωση αυτο το βλεπει ευκολα καποιος βλεποντας ποσο συγχρονιζει στον κατανεμητη/χωνευτη. Τωρα εδω ειναι διαφορα σεναρια.

Ας παμε στο πρωτο σεναριο οτι εισαι σε εναλλακτικο παροχο. Αν το δωσει βλαβη ο εναλλακτικος παροχος στον οτε ο οτε θα μετρησει την γραμμη σαν χαλκο. Αν δει οτι ολα ειναι εντος οριων δεν θα σου κανει καμια αλλαγη και ας παιζεις λιγοτερο σε σχεση με το κομμωτηριο. Αν ο παροχος ομως εχει ορεξη να το τραβηξει αλλα με το αζημιωτο οποτε δεν το κανει παντα τοτε ζηταει απο τον οτε να γινει υποχρεωτικη αλλαγη κεντρικου και απερχομενου χωρις να σημαινει οτι θα παιξεις καλυτερα και χωρις να σημαινει οτι θα υπαρχει κιολας ζευγαρι.

Αν τωρα πας στον ΟΤε ναι μπορει καποιος να σου πει οτι ναι στο φτιαχνω (αφου τα καλωδια ειναι δικα τους) αλλα μπορει και να σε γραψει εκει που δεν πιανει μελανι και να σου πει τοσο εχεις τοσο σε αφηνω και η γραμμη σου ειναι μια χαρα. Μετα υπαρχει και η λυση καποιος να αλλαξει παροχο αλλα να μην παρει τον ιδιο χαλκο αλλα να ζητησει ανενεργο βρογχο. Εκει ο οτε δινει αλλο ζευγαρι αλλα α.θα το πληρωσεις παραπανω σαν τελος ενεργοποιησης(αντι για 35 μπορει να ειναι 70) συν οτι κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει παλι οτι το νεο ζευγαρι θα παιζει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια...ειχα wind και εβαλα hol προχθες αλλα το ιντερνετ ειναι αρκετα χαμηλο..παρακατω σας δειχνω τα στοιχεια..ποσο περιπου πρεπει να πιανω κανονικα γιατι πιανω 3.5 το πολυ!!

  

DSL Type: G.dmt spacer.gif Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 736 / 4768 spacer.gif Attainable Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 812 / 5856 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 7124342 / 54988237 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 19.0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 0.0 / 37.5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 12.0 / 15.1 spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC (Up/Down): 4 / 25704 spacer.gif CRC (Up/Down): 2 / 0



ετσι μου ερχεται να τους παρω και να τους ξεχεσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.κανε reboot to router γιατι συγχρονιζεις g.dmt>β.παρτους τηλεφωνο και ζητα 9 margin ή ακομα καλυτερα 6 αν στο βαλουν και δεν σου πουν οτι δεν θα εισαι σταθερος και διαφορα τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.κανε reboot to router γιατι συγχρονιζεις g.dmt>β.παρτους τηλεφωνο και ζητα 9 margin ή ακομα καλυτερα 6 αν στο βαλουν και δεν σου πουν οτι δεν θα εισαι σταθερος και διαφορα τετοια.

τι σημαινει οτι συγχρονιζω g.dmt?αν μπορεις εξηγησε το μου..εβαλα το παλιο μου ρουτερ(speedtouch tg585v6) και πιανω 5.30 mbps!!επισης προσπαθησα το dmt tool στο 585 και ενω συνδεθηκε δεν μου βγαζει τα γραφηματα 2 και 3 και ενω παταω misc options και ενεργοποιω την κρυφη μπαρα για να πειραξω το snr δεν μου την βγαζει τελικα..και αν μπορεις πες μου λιγο με τα στοιχεια που σου εδωσα ποσο μπορει να πιανει μεγιστο η γραμμη μου?κανενα 7 με 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τι ειναι το g.dmt τελικα...μπορω μονος μου να το αλλαξω σε adsl2?παντως το το speedtouch που εχω τωρα πανω και σου ειπα οτι πιανει 5.2 mbps εχει τυπο G.992.1 annex A...η χολ μου εδωσε technicolor td5136

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το SNR Noise Margin πόσο σταθερό είναι; ασ πουμε το έχουμε 6 μέχρι πόσο πάνω θα πάει; δεν γίνεται να είναι σταθερό; σε εμένα το έχω δει και 6 αλλα πάντα είναι πάνω απο 8. Τώρα είναι στο 9.9 και έχω forthnet. για το down μιλάω. Μπορώ να τους πάρω τηλ και να τους πώ το θέλω 6 και θα είναι σταθερο -/+ 0.5 κάπως ετσι;;; επίσης με Line Attenuation 34 θα έχω πρόβλημα αν πάω στο 6; η δεν πάει έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SNR Noise Margin πόσο σταθερό είναι; ασ πουμε το έχουμε 6 μέχρι πόσο πάνω θα πάει; δεν γίνεται να είναι σταθερό; σε εμένα το έχω δει και 6 αλλα πάντα είναι πάνω απο 8. Τώρα είναι στο 9.9 και έχω forthnet. για το down μιλάω. Μπορώ να τους πάρω τηλ και να τους πώ το θέλω 6 και θα είναι σταθερο -/+ 0.5 κάπως ετσι;;; επίσης με Line Attenuation 34 θα έχω πρόβλημα αν πάω στο 6; η δεν πάει έτσι

οχι σε καμία περίπτωση το SNR σε

πολύ σταθερές γραμμές παίζει στο  +- 0.5 έως 1 .

 

Σε επίσης καλές και σταθερές γραμμές μπορεί να παίζει μέχρι και 2 db συμβαίνει.

 

Παραπάνω διακύμανση πρεπει να ελεγχθεί και συνήθως υποδειλώνει απομακρυσμένη γραμμη ή προβλημα καλωδίωσης.

 

Δεν μπορεί λοιπόν κανείς να στο κλειδώσει σταθερά σε μια τιμη και να σου κλειδώσει και την διακύμανση.

 

Μην παίζετε ποτε με χαμηλό SNR εαν δεν έχετε πολύ καλή γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι σε καμία περίπτωση το SNR σε

πολύ σταθερές γραμμές παίζει στο  +- 0.5 έως 1 .

 

Σε επίσης καλές και σταθερές γραμμές μπορεί να παίζει μέχρι και 2 db συμβαίνει.

 

Παραπάνω διακύμανση πρεπει να ελεγχθεί και συνήθως υποδειλώνει απομακρυσμένη γραμμη ή προβλημα καλωδίωσης.

 

Δεν μπορεί λοιπόν κανείς να στο κλειδώσει σταθερά σε μια τιμη και να σου κλειδώσει και την διακύμανση.

 

Μην παίζετε ποτε με χαμηλό SNR εαν δεν έχετε πολύ καλή γραμμή.

η γραμμη μου δεν μου εχει κάνει ποτέ αποσύνδεση. το internet ειναι σταθερα σε ταχύτητες 7-8Mb ανάλογα με το snr Λογικα. Τωρα εγώ παίζω όλη μέρα παιχνίδια και θέλω καλό ping σκεφτομαι να τους πώ να μου το κάνουν fast patch kai snr sto 6 μιας και αφου οταν κανω ρεσταρτ το modem είμαι σταθερα -/+0.3 στο 8. το fast patch θα μου δημιουργήσει μεγαλύτερη αστάθεια γραμμής; να το αφήσω το snr όπως είναι και να κάνω μόνο fast patch; το line attenuation είναι 34 θα έχω πρόβλημα; αλλα όπως είπα απο αποσυνδέσεις δεν έχω γνωρίσει ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SNR Noise Margin πόσο σταθερό είναι; ασ πουμε το έχουμε 6 μέχρι πόσο πάνω θα πάει; δεν γίνεται να είναι σταθερό; σε εμένα το έχω δει και 6 αλλα πάντα είναι πάνω απο 8. Τώρα είναι στο 9.9 και έχω forthnet. για το down μιλάω. Μπορώ να τους πάρω τηλ και να τους πώ το θέλω 6 και θα είναι σταθερο -/+ 0.5 κάπως ετσι;;; επίσης με Line Attenuation 34 θα έχω πρόβλημα αν πάω στο 6; η δεν πάει έτσι

το φυσιολογικο ειναι +-1 ή και +-0,5 σε μια καλη γραμμη .σε πιο παραξενες γραμμες μπορει να παει και +-2 και +-3.Δεν μπορεις να κανεις κατι περα απο το να σου βαλει ο παροχος μεγαλυτερο Margin για να εισαι πιο σταθερος αν εχεις προβλημα αποσυνδεσεων.

 

Με 585 v8 υπάρχει περίπτωση να παίξω με τις ρυθμίσεις του ρούτερ μου ή δεν υποστηρίζεται αυτό το version?

 

δεν υποστηριζεται.

η γραμμη μου δεν μου εχει κάνει ποτέ αποσύνδεση. το internet ειναι σταθερα σε ταχύτητες 7-8Mb ανάλογα με το snr Λογικα. Τωρα εγώ παίζω όλη μέρα παιχνίδια και θέλω καλό ping σκεφτομαι να τους πώ να μου το κάνουν fast patch kai snr sto 6 μιας και αφου οταν κανω ρεσταρτ το modem είμαι σταθερα -/+0.3 στο 8. το fast patch θα μου δημιουργήσει μεγαλύτερη αστάθεια γραμμής; να το αφήσω το snr όπως είναι και να κάνω μόνο fast patch; το line attenuation είναι 34 θα έχω πρόβλημα; αλλα όπως είπα απο αποσυνδέσεις δεν έχω γνωρίσει ποτέ

ζητα 6 και Fast path και θα δεις στην πραξη αν εισαι σταθερος.αν δεν εισαι τοτε το ξανααλλαζεις.με το Fast path θα χασεις λιγο σε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υποστηριζεται.

ζητα 6 και Fast path και θα δεις στην πραξη αν εισαι σταθερος.αν δεν εισαι τοτε το ξανααλλαζεις.με το Fast path θα χασεις λιγο σε ταχυτητα.

 

Σε περίπτωση που δεν είναι σταθερή η γραμμή μου αφου κάνω αυτα μπορώ να αφήσω τα fast patch και να ζητήσω SNR 9++ για να είμαι σταθερός χωρίς αποσυνδέσεις και τέτοια;;

το fast path ειναι μονο για video games χρησιμο η παιζει ρολο πχ αν βλεπεις και streaming live video ?

μειώνει το ping και το download rate. Μπορεί να κατεβάζεις πιο αργά 1-2Mbps αλλα θα έχει και το μισό ping απο πρίν περίπου. εγώ που παίζω μόνο παιχνίδια θέλω καλό Ping και να χάσω και 4Mbps που λέει ο λόγος για να έχω καλό Ping kai σταθερή γραμμή δεν με νοιάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που δεν είναι σταθερή η γραμμή μου αφου κάνω αυτα μπορώ να αφήσω τα fast patch και να ζητήσω SNR 9++ για να είμαι σταθερός χωρίς αποσυνδέσεις και τέτοια;;

μειώνει το ping και το download rate. Μπορεί να κατεβάζεις πιο αργά 1-2Mbps αλλα θα έχει και το μισό ping απο πρίν περίπου. εγώ που παίζω μόνο παιχνίδια θέλω καλό Ping και να χάσω και 4Mbps που λέει ο λόγος για να έχω καλό Ping kai σταθερή γραμμή δεν με νοιάζει

yes.Μπορει να γινει συνδυασμος ταδε margin με fast path.δηλαδη αν σε 6 fast εχεις αποσυνδεσεις αλλα σε νοιαζει το fast τοτε πας σε 8 Fast ή σε 9 ,11 Fast αναλογως τον Provider.

το fast path ειναι μονο για video games χρησιμο η παιζει ρολο πχ αν βλεπεις και streaming live video ?

και στο streaming εχει καποια διαφορα αλλα η μεγαλη διαφορα ειναι στα games που νοιαζει τον περισσοτερο κοσμο και που δεν τους πειραζει να χασουν 1-2 Mbit Λογω fast path

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 ερωτηματάκια για τον guru μας:

 

α. Ζήτησα -παλιότερα- ένα συγκεκριμένο SNR margin και μου λένε εμείς κλειδώνουμε μόνο data rate (4, 8, 12 mbps) και το margin κάθεται όπου θέλει. Αρλούμπα; Γενικά στον ΟΤΕ τι επιλογές προφιλ παίζουν, ξέρουμε; Για να μη λέμε και βλακείες στο τηλ.. B)

 

β. σε μια γραμμή ΟΤΕ που παίζει από 11.9db πρωι ως 7.5db βράδυ (χάλι μαύρο πολλά λάθη χωρίς αποσυνδέσεις), τι προφίλ είναι αυτό 12άρι; Ξέρω ότι δοκιμάσανε και παίζει καλά σ'ενα προφίλ με data rate κλειδωμένο 8000 και snr margin που έπαιζε από 15db ως 11db. Υπάρχει κάτι ανάμεσα στα 2 αυτά προφίλ από τα διαθέσιμα του OTE για να παίξει λίγο πιο σταθερά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...