Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θεωρητικα θα πρεπε να παιζεις παραπανω απο 10 mbit με 9 margin και 20 attenuation.μπορει να ειναι θεμα γραμμης μπορει θεμα καλωδιωσης σου μπορει να εiναι πολλα πραγματα.για να το δεις αυτο θελει δοκιμες.

ειτε σε κατανεμητη /χωνευτη αμα ξερεις να κανεις δοκιμη εκει.

ειτε στην κεντρικη πριζα ανοιγοντας την βγαζοντας ολα τα καλωδια ωστε να απομονωσεις τα αλλα πριζακια και να κανεις δοκιμη μονο στο ζευγαρι που ερχεται απο τον κατανεμητη/χωνευτη ειτε αμα δεν μπορεις ουτε αυτο να βαλεις το ρουτερ στην κεντρικη πριζα με μικρο τηλεφωνικο καλωδιο αφου εχεις βγαλει φιλτρα σπλιττερ και να δεις ποσο θα συγχρονισεις εκει.

αν εχεις συναγερμο ή φαξ θελει φιλτρο.το λεω επειδη πολλες φορες οι τεχνικοι των συναγερμων δεν βαζουν φιλτρο στο συναγερμο με αποτελεσμα να υπαρχουν διαφορα προβληματα.αλλες φορες επειδη ειχε μπει πρωτα ο συναγερμος και μετα το adsl ο τεχνικος δεν εχει βαλει.γενικοτερα θελει δοκιμες γιατι ναι θεωρητικα θα πρεπε να παιζεις καμια 15 αρα ισως και παραπανω.

απο την αλλη μπορει απλα να ειναι ετσι το ζευγαρι του οτε .αν τωρα θα το αλλαξει ο οτε ή θα σου πει οτι ολα ετσι ειναι ή οτι δεν χρηζει αλλαγη αυτο δεν το ξερω.εισαι μεσα στα αποδεκτα ορια συγχρονισμου παντως.βεβαια οταν παει βλαβη κανει και αλλα τεστ ο οτε αλλα οπως ειναι τωρα δεν πολυ θεωρειται βλαβη εκτος αν εχεις τιποτα παρασιτα στο τηλεφωνο ή κατι αλλο παραξενο στην γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

.πριν χρονια κλειδωνε στα 13mbit.με τον καιρο επεσε η ταχυτητα.το σπιτι ειναι παλιο.τηλεφωνικη εγκατασταση δεν υπηρχε.εχει περαστει (οχι απο εμενα) πριν πολλα χρονια ενα καλωδιο απ`εξω και μπαινει στο σπιτι σε 3 πριζες που εβαλα εγω.το θεμα ειναι οτι το καλωδιο κοβεται σε ενα σημειο και διασταυρωνεται ενα αλλο καλωδιο που παει σε μια πριζα σε δωματιο.συνεχιζει απο το σημειο που κοβεται και καταληγει στο κουτι που θα δειτε παρακατω το οποιο ειναι "αρχαιο".απο εκει φευγουν καλωδια για 2 πριζες εκ των οποιων η μια ειναι του ρουτερ.

θελω να κανω μια νεα εγκατασταση αλλα ποιος το παιρνει αποφαση.

 

 

post-76546-0-70880200-1416557141_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.πριν χρονια κλειδωνε στα 13mbit.με τον καιρο επεσε η ταχυτητα.το σπιτι ειναι παλιο.τηλεφωνικη εγκατασταση δεν υπηρχε.εχει περαστει (οχι απο εμενα) πριν πολλα χρονια ενα καλωδιο απ`εξω και μπαινει στο σπιτι σε 3 πριζες που εβαλα εγω.το θεμα ειναι οτι το καλωδιο κοβεται σε ενα σημειο και διασταυρωνεται ενα αλλο καλωδιο που παει σε μια πριζα σε δωματιο.συνεχιζει απο το σημειο που κοβεται και καταληγει στο κουτι που θα δειτε παρακατω το οποιο ειναι "αρχαιο".απο εκει φευγουν καλωδια για 2 πριζες εκ των οποιων η μια ειναι του ρουτερ.

θελω να κανω μια νεα εγκατασταση αλλα ποιος το παιρνει αποφαση.

οτι επεσε ο συγχρονισμος μπορει να ειναι κατι στο καλωδιο του οτε αλλα μπορει να ειναι και κατι σε σενα.καποιο καλωδιο να οξειδωθηκε ή να αλλαξες κατι στο σπιτι η δεν ξερω τι.πολυ παραξενο να μην ειχε τηλεφωνικη εγκατασταση.μια δυο φορες να εχω πετυχει σπιτι να μην εχει τηλεφωνικη εγκατασταση και την μια ηταν κατι σαν υπογειο που το εκαναν σπιτι.βεβαια καποιες φορες ναι ο πρωτος που μπηκε τραβηξε δικο του καλωδιο  εξωτερικα αφου δεν υπηρχε εγκατασταση απο την αρχη.

τωρα για την καλωδιωση σου.πολυ κοψε ραψε χωρις λογο.

καταρχην το καλωδιο αυτο ειναι για πεταμα.δεν ειναι καν δικτυου δεν ειναι καν ραζιμ δεν εχει γενικοτερα συστροφη(twisted).οποτε για αρχη αλλαξε το καλωδιο με ενα utp για εξωτερικους χωρους θα σου λεγα ή με καποιο Pet(δεν βρισκω λογο).επισης οσα πριζακια δεν χρησιμοποιεις μην τα συνδεσεις καν.αν τα συνδεσεις περνα και σε αυτα Utp.οσο λιγοτερα συνδεσεις τοσο το καλυτερο.δηλαδη αν εχεις απλα τηλεφωνο και ιντερνετ σε ενα δωματιο βαλε utp απεξω μεχρι μεσα σε ενα πριζακι(οχι σε ροζετα οπως αυτη) και τιποτε αλλο.

πλεον με τα ασυρματα ειδικα που υπαρχουν και ασυρματα με διπλο ακουστικο και διπλη βαση οι πολλες πριζες ειναι αχρηστες.αλλα οκ και να θες σε καποιο αλλο δωματιο δεν υπαρχει θεμα.κανε καπου μια διακλαδωση και δωσε μεχρι το δωματιο που θες.η αλλιως κατεληξε το σε σενα και φυγε απο σενα και πηγαινε στο αλλο δωματιο.διαφορες λυσεις υπαρχουν.αλλα ναι αλλαξε τα .για να δεις τωρα ποσο χανεις(αμα χανεις) θα πρεπει να κανεις δοκιμη εξω αφου αποσυνδεσεις το καλωδιο που παει μεσα στο σπιτι.δηλαδη να δοκιμασεις εκει που σου αφηνει ο οτε την γραμμη.λογικα σε καποια χωνευτη.αλλα ασχετα αμα χανεις ή οχι αν το σπιτι ειναι δικο σου καλο θα ηταν να αρχισεις να τα φτιαχνεις αυτα.ωραιο utp να μπει.αυτοκολλητα πριζακια rj11.να εισαι κομπλε.και αν βαλεις και vdsl καποια στιγμη εκει με αυτα τα καλωδια σιγουρα θα χανεις.το vdsl ειναι ακομα πιο απαιτητικο στις καλωδιωσεις και σαν τυπο καλωδιου αλλα και στο πως εχουν συνδεθει(δεν θελει παραλληλα).με utp ακομα και αν εχεις παραλληλα λογω οτι εχει 4 ζευγαρια μπορεις να το κανεις σωστα οποτε να ειναι σαν να μην υπαρχει παραλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμός             Λήψη Αποστολή

Ρυθμός Bit         5366800 1018400

Ρυθμός Κελιών 12657 2401

 

Σήμα Τοπικό Απομακρυσμένο

Απώλεια Σήματος 0 0

Σήμα προς Θόρυβο 6.00 dB 7.5 dB

Εξασθένηση Γραμμής 39.5 dB 20.0 dB

Ισχύς εκπομπής 12.3 dB 19.4 dB

 

Σφάλματα DSL Τοπικό Απομακρυσμένο

Σοβαρά (SEF) 0 0

Διορθωμένα (FEC) 32487589 4218

Αθροίσματος (CRC) 57846 33

Κεφαλίδας (HEC) 115729 196

 

 

Μετά από ανανέωση στο firmware(είχα ξεχάσει να δώ αν έχει το τελευταίο, καθώς το ξαναέβαλα αφού κάηκε το baudtec) τα στατιστικά είναι αυτά. Που και που η ταχύτητα έχει ανέβει μέχρι τα 6 Μbit αλλά μόνο προσωρινά. 

 

Τα σφάλματα αυτά είναι χοντρικά 6 ώρες αφού το έκανα reset. Είναι φυσιολογικά?

 

Περιμένω να πάρω πίσω το thomson να το δοκιμάσω, αλλά στο εν τω μεταξύ έχω σφαχτεί με τους τηλεφώνητές της wind. Ζητάω να έρθει τεχνικός και επιμένουν πως δεν υπάρχει τίποτα να κάνουν. Ενας μου είπε εγώ και το κομμωτηριο είμαστε σε διαφορετικά καφάο. Σε ένα μήνα λήγει το συμβόλαιο και έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάω στον ΟΤΕ μπας και βρώ καλύτερη εξυπηρέτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι επεσε ο συγχρονισμος μπορει να ειναι κατι στο καλωδιο του οτε αλλα μπορει να ειναι και κατι σε σενα.καποιο καλωδιο να οξειδωθηκε ή να αλλαξες κατι στο σπιτι η δεν ξερω τι.πολυ παραξενο να μην ειχε τηλεφωνικη εγκατασταση.μια δυο φορες να εχω πετυχει σπιτι να μην εχει τηλεφωνικη εγκατασταση και την μια ηταν κατι σαν υπογειο που το εκαναν σπιτι.βεβαια καποιες φορες ναι ο πρωτος που μπηκε τραβηξε δικο του καλωδιο  εξωτερικα αφου δεν υπηρχε εγκατασταση απο την αρχη.

τωρα για την καλωδιωση σου.πολυ κοψε ραψε χωρις λογο.

καταρχην το καλωδιο αυτο ειναι για πεταμα.δεν ειναι καν δικτυου δεν ειναι καν ραζιμ δεν εχει γενικοτερα συστροφη(twisted).οποτε για αρχη αλλαξε το καλωδιο με ενα utp για εξωτερικους χωρους θα σου λεγα ή με καποιο Pet(δεν βρισκω λογο).επισης οσα πριζακια δεν χρησιμοποιεις μην τα συνδεσεις καν.αν τα συνδεσεις περνα και σε αυτα Utp.οσο λιγοτερα συνδεσεις τοσο το καλυτερο.δηλαδη αν εχεις απλα τηλεφωνο και ιντερνετ σε ενα δωματιο βαλε utp απεξω μεχρι μεσα σε ενα πριζακι(οχι σε ροζετα οπως αυτη) και τιποτε αλλο.

πλεον με τα ασυρματα ειδικα που υπαρχουν και ασυρματα με διπλο ακουστικο και διπλη βαση οι πολλες πριζες ειναι αχρηστες.αλλα οκ και να θες σε καποιο αλλο δωματιο δεν υπαρχει θεμα.κανε καπου μια διακλαδωση και δωσε μεχρι το δωματιο που θες.η αλλιως κατεληξε το σε σενα και φυγε απο σενα και πηγαινε στο αλλο δωματιο.διαφορες λυσεις υπαρχουν.αλλα ναι αλλαξε τα .για να δεις τωρα ποσο χανεις(αμα χανεις) θα πρεπει να κανεις δοκιμη εξω αφου αποσυνδεσεις το καλωδιο που παει μεσα στο σπιτι.δηλαδη να δοκιμασεις εκει που σου αφηνει ο οτε την γραμμη.λογικα σε καποια χωνευτη.αλλα ασχετα αμα χανεις ή οχι αν το σπιτι ειναι δικο σου καλο θα ηταν να αρχισεις να τα φτιαχνεις αυτα.ωραιο utp να μπει.αυτοκολλητα πριζακια rj11.να εισαι κομπλε.και αν βαλεις και vdsl καποια στιγμη εκει με αυτα τα καλωδια σιγουρα θα χανεις.το vdsl ειναι ακομα πιο απαιτητικο στις καλωδιωσεις και σαν τυπο καλωδιου αλλα και στο πως εχουν συνδεθει(δεν θελει παραλληλα).με utp ακομα και αν εχεις παραλληλα λογω οτι εχει 4 ζευγαρια μπορεις να το κανεις σωστα οποτε να ειναι σαν να μην υπαρχει παραλληλο.

θα ηθελα αλλη μια βοηθεια αν γινεται.ας πουμε οτι ξεκιναω την αντικατασταση του καλωδιου.αφου λοιπον θα το κανω απο την αρχη σκεφτομαι να γινει σωστα ωστε να υπαρχει και η δυνατοτητα για μελλοντικη χρηση vdsl.απ`οτι ξερω για να δουλεψει σωστα το vdsl πρεπει να φυγει καλωδιο απο το σπλιτερ για το ρουτερ και ενα αλλο καλωδιο για τα τηλεφωνα οσα και να ειναι αυτα.δηλαδη οχι αλλα τηλεφωνα με φιλτρα σε πριζες.δεν ξερω αν κανω λαθος σε αυτο αν ναι μπορεις να με διορθωσεις.αυτο που εγω θελω ειναι να μου πεις αν υπαρχει ενα κουτι οσο διακριτικο γινεται γιατι θα ειναι μεσα στο σπιτι και σε εμφανες μερος ωστε να κανω εκει μεσα οτι συνδεσεις χρειαζονται και να τραβηξω απλα τα καλωδια που χρειαζομαι μετα.οπως ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου εχω τρεις πριζες τηλεφωνου και δουλευουν και οι 3.οποτε θα ηθελα να παραμεινει ετσι.το ενα δωματιο ειναι ευκολο γιατι εχει προσβαση στο σημειο που θα μπει το κουτι.οι αλλες 2 ειναι το θεμα μου.σκεφτομαι να τραβηξω ενα utp στο οποιο θα εχω δυο καλωδια για το dsl και αλλα 2 για το τηλεφωνο.ως εδω καλα θα ηταν αν ηταν 2 οι πριζες.καπου στη μεση της διαδρομης πρεπει να κοπει το καλωδιο για να συνδεθει  η 2η και να συνεχισει μετα για την τριτη.υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να δωσω τηλεφωνο στην μια πριζα και να συνεχισει το καλωδιο για την τελευταια που θα μεταφερει dsl και τηλεφωνο η πρεπει να ξεγυμνωσω το καλωδιο και απλα να κοψω τα καλωδια που θα εχω το τηλεφωνο μονο και να τα ενωσω με τα αλλα της πριζας?θα εχω θεμα αν τα στριψω απλα η υπαρχουν τιποτα connectors πο μπορω να χρησιμοποιησω?

πιστευω να εχω γινει κατανοητος σε αυτο που θελω να κανω.καθε βοηθεια και προταση δεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παραθεσω και εγω τα δικα μου στατιστικα.ειναι απο siemens sl2-141 το οποιο στην ουσια το χρησιμοποιω σαν μοντεμ γιατι για ρουτερ εχω ενα mikrotik

καλο ειναι να ξερω αν υπαρχει περιθωριο βελτιωσης ωστε να πραξω αναλογα.ο παροχος ειναι οτε.

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Statistics Downstream Upstream

Line Rate 10595 Kbps 1023 Kbps

Attainable Line Rate 10424 Kbps 1032 Kbps

Noise Margin 8.6 dB 9.7 dB

Line Attenuation 19.5 dB 8.1 dB

Output Power 18.9 dBm 12.6 dBm

MSGC (number of bytes in overhead channel message) 51  11

B (number of bytes in Mux Data Frame) 188  63

M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame) 1  1

T (Mux Data Frames over sync bytes) 2  2

R (number of check bytes in FEC Data Frame) 0  0

S (ratio of FEC over PMD Data Frame length) 0.5693  1.9845

L (number of bits in PMD Data Frame) 2656  258

D (interleave depth) 1  1

Delay 0  0

Super Frames 28663620  29065937

Super Frame Errors 3036  90

RS Words 0  0

RS Correctable Errors 0  0

RS Uncorrectable Errors 0  0

HEC Errors 2285  12980

OCD Errors 167  0

LCD Errors 0  0

Total Cells 3031785495  2349485122

Data Cells 787461702  1372635615

Bit Errors 0  635970

Total ES 2920  5

Total SES 0  0

Total UAS 17  0

εκανα πριν απο 2 μερες αλλαγη παροχου και πηγα στην hol.με margin 12 ειχα τα ιδια στατιστικα με τον οτε.τους πηρα τηλεφωνο και ριξαμε το margin στα 6.παραθετω παρακατω τα νεα στατιστικα της γραμμης.εχω παρακολουθησει καμποση ωρα τα στατιστικα του ρουτερ και το margin παιζει απο 6 μεχρι και 7.6.κατω απο 6 δεν εχει πεσει.εχασα βεβαια σε upload σε σχεση με πριν.σχετικα ειναι σταθερη η γραμμη και με 6αρι προφιλ.δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση απ οτην ημερα ενεργοποιησης.αυτο που μενει ειναι να αλλαξω την εσωτερικη καλωδιωση να δω αν βελτιωθει και αλλο.

 

Statistics  Downstream  Upstream

Line Rate  12337 Kbps  884 Kbps

Attainable Line Rate  12820 Kbps  1048 Kbps

Noise Margin  7.6 dB  7.5 dB

Line Attenuation  22.5 dB  8.5 dB

Output Power  1.5 dBm  12.8 dBm

MSGC (number of bytes in overhead channel message)  53   66

B (number of bytes in Mux Data Frame)  59   27

M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame)  4   4

T (Mux Data Frames over sync bytes)  7   1

R (number of check bytes in FEC Data Frame)  14   16

S (ratio of FEC over PMD Data Frame length)  0.6210   3.9084

L (number of bits in PMD Data Frame)  3272   262

D (interleave depth)  32   8

Delay  4   7

Super Frames  10022768   9451020

Super Frame Errors  172   0

RS Words  1034850868   1153931

RS Correctable Errors  132938   3190

RS Uncorrectable Errors  4357   0

HEC Errors  164   0

OCD Errors  13   0

LCD Errors  0   0

Total Cells  379998185   335346808

Data Cells  160283482   32826670

Bit Errors  0   0

Total ES  94   0

Total SES  0   0

Total UAS  17   0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα πριν απο 2 μερες αλλαγη παροχου και πηγα στην hol.με margin 12 ειχα τα ιδια στατιστικα με τον οτε.τους πηρα τηλεφωνο και ριξαμε το margin στα 6.παραθετω παρακατω τα νεα στατιστικα της γραμμης.εχω παρακολουθησει καμποση ωρα τα στατιστικα του ρουτερ και το margin παιζει απο 6 μεχρι και 7.6.κατω απο 6 δεν εχει πεσει.εχασα βεβαια σε upload σε σχεση με πριν.σχετικα ειναι σταθερη η γραμμη και με 6αρι προφιλ.δεν εχει κανει καμια αποσυνδεση απ οτην ημερα ενεργοποιησης.αυτο που μενει ειναι να αλλαξω την εσωτερικη καλωδιωση να δω αν βελτιωθει και αλλο.

 

Statistics  Downstream  Upstream

Line Rate  12337 Kbps  884 Kbps

Attainable Line Rate  12820 Kbps  1048 Kbps

Noise Margin  7.6 dB  7.5 dB

Line Attenuation  22.5 dB  8.5 dB

για 6 margin παλι εισαι χαμηλα με  βαση το 22.5 attenuation.Μπορει να ειναι θεμα καλωδιωσης και θελει δοκιμη σε κατανεμητη/χωνευτη ή να λυσεις το κεντρικο πριζακι και να αφησεις την γραμμη που ερχεται απο τον κατανεμητη/χωνευτη και να κανεις δοκιμες εκει.το πρωτο εννοειται ειναι καλυτερο διοτι δοκιμαζεις κατευθειαν εκει που σου δινει ο οτε την γραμμη χωρις καθολου δικια σου καλωδιωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 6 margin παλι εισαι χαμηλα με  βαση το 22.5 attenuation.Μπορει να ειναι θεμα καλωδιωσης και θελει δοκιμη σε κατανεμητη/χωνευτη ή να λυσεις το κεντρικο πριζακι και να αφησεις την γραμμη που ερχεται απο τον κατανεμητη/χωνευτη και να κανεις δοκιμες εκει.το πρωτο εννοειται ειναι καλυτερο διοτι δοκιμαζεις κατευθειαν εκει που σου δινει ο οτε την γραμμη χωρις καθολου δικια σου καλωδιωση

ανοιξα σημερα το κουτι του οτε εξω απο το σπιτι.πως ακριβως θα κανω την δοκιμη εδω?τα καλωδια δεν βοηθουν και πολυ.

post-76546-0-71612800-1417374665_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξα σημερα το κουτι του οτε εξω απο το σπιτι.πως ακριβως θα κανω την δοκιμη εδω?τα καλωδια δεν βοηθουν και πολυ.

πρεπει να υπαρχει και επομενο κουτακι απο αυτο λογικα.

εδω αν βλεπω καλα ενωνονονται τα καλωδια του οτε παλι με αλλα καλωδια του οτε τα οποια πρεπει να πηγαινουν στην χωνευτη σου .

εδω ειναι κριμα να κανεις δοκιμες διοτι εχουν βαλει scotchlok.οποτε θα ειναι βλακεια να μην βαλεις μετα παλι scotchlok και απλα να τα στριψεις .επισης ναι πρεπει να βρεις ποια ειναι η γραμμη σου.εδω θελει γεννητρια ηχητικου και ακουστικου σηματος ή θελει να βαλεις τηλεφωνο και να δεις ποια ειναι η γραμμη σου.εκτος αν σου εχει δωσει η Hol τηλεφωνια voip οποτε δεν μπορεις να κανεις δοκιμη με τηλεφωνο.αντιθετα πρεπει να βρεις ποια γραμμη δεν εχει ταση και να ευχεσαι να μην ειναι κανενος γειτονα.αλλιως θελει πολυμετρο να βραχυκυκλωσεις την γραμμη σου και να δεις πουθα μηδενισει η ταση ή αμα δεν εχει ταση να δεις που θα βρεις κλειστο κυκλωμα.αλλα πηγαινε στην χωνευτη μετα απο αυτο το κουτι.εκτος αν πραγματι ειναι το τελευταιο κουτι αυτο και πισω απο το δεξι καλωδιο το 10αρι ή 5 αρι τι ειναι κρυβονται τα καλωδια που πανε στο σπιτι σου.θα ειναι μπλε και κοκκινο και θα πηγαινουν στον τοιχο μεσα.αυτα του οτε μπαινουν απο κατω μεσα στο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει αλλο κουτι.αυτο ειναι το τελευταιο.εχω και γενητρια για να τα βρω αλλα ειναι ευκολο.αυτα που εχω τραβηξει εξω ειναι τα δικα μου(κοκκινο-κιτρινο,ασπρο-μαυρο).το καλωδιο που φευγει πανω απο το κουτι και κατευθυνεται δεξια ειναι το δικο μου και μπαινει στο σπιτι.εκει πανω ειναι που γινονται οι συνδεσεις που εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ.ειναι εξωτερικο πανω στον τοιχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

DSL Status: Connected DSL Modulation Mode: ADSL2+ DSL Path Mode: Interleaved Downstream Rate: 12219 kbps Upstream Rate: 1011 kbps Downstream Margin: 12 db Upstream Margin: 9 db Downstream Line Attenuation: 26 db Upstream Line Attenuation: 6.5 db Downstream Transmit Power: 12 db Upstream Transmit Power: 22 db

 

Ρε παιδιά πως τα βλέπετε τα νούμερα είναι φυσιολογικά?Ρουτεράκι έχω ενά Linksys WAG200G παλιό αλλά σκυλί το άτιμο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση εχω το zte h108ns της οτε εχω μπει με τελνετ και ανεβασα απο 16.5 στα 19.5 τη γραμμη με εντολη για το snr margin τωρα λεω να παρω ενα ρουτερ και να περασω open source firmware μεσα θα πρεπει να δινω την εντολη απο το modem που θα κρατησω το zte ή γινεται να δωσω εντολη απο το καινουργιο ρουτερ??? γιατι το zte εχει κλειδωμενο firmware και δεν σωζει την εντολη θελει καθε φορα που κανει ρεσταρτ τα ιδια

 

γινεται να περασω script στο ρουτερ και να συνδεεται αυτο με το modem μεσω telnet να δινει την εντολη καθε φορα που γινεται ρεσταρτ?

 

btw με εχουν σε 9αρι προφιλ και οσο και να τους ρωταγα δε μου λεγανε το chipset (vendor id ) του dslam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση εχω το zte h108ns της οτε εχω μπει με τελνετ και ανεβασα απο 16.5 στα 19.5 τη γραμμη με εντολη για το snr margin τωρα λεω να παρω ενα ρουτερ και να περασω open source firmware μεσα θα πρεπει να δινω την εντολη απο το modem που θα κρατησω το zte ή γινεται να δωσω εντολη απο το καινουργιο ρουτερ??? γιατι το zte εχει κλειδωμενο firmware και δεν σωζει την εντολη θελει καθε φορα που κανει ρεσταρτ τα ιδια

 

γινεται να περασω script στο ρουτερ και να συνδεεται αυτο με το modem μεσω telnet να δινει την εντολη καθε φορα που γινεται ρεσταρτ?

 

btw με εχουν σε 9αρι προφιλ και οσο και να τους ρωταγα δε μου λεγανε το chipset (vendor id ) του dslam

Μπορεις να δωσεις την εντολη για το snr-margin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει αλλο κουτι.αυτο ειναι το τελευταιο.εχω και γενητρια για να τα βρω αλλα ειναι ευκολο.αυτα που εχω τραβηξει εξω ειναι τα δικα μου(κοκκινο-κιτρινο,ασπρο-μαυρο).το καλωδιο που φευγει πανω απο το κουτι και κατευθυνεται δεξια ειναι το δικο μου και μπαινει στο σπιτι.εκει πανω ειναι που γινονται οι συνδεσεις που εχω αναφερει σε προηγουμενο ποστ.ειναι εξωτερικο πανω στον τοιχο

ενταξει αφου εχεις γεννητρια τοτε οκ.απλα περιμενα να δω ενα καλωδιο να πηγαινει στην χωνευτη και εκει να εχεις να ενωνονται με τα κλασικα μπλε/κοκκινο που ειναι το ραζιμ που παει στα σπιτια.αλλα αφου μπορεις και εκει να κανεις δοκιμη μια χαρα αρκει να ξαναβαλεις scotch lok μετα.

 

DSL Status: Connected DSL Modulation Mode: ADSL2+ DSL Path Mode: Interleaved Downstream Rate: 12219 kbps Upstream Rate: 1011 kbps Downstream Margin: 12 db Upstream Margin: 9 db Downstream Line Attenuation: 26 db Upstream Line Attenuation: 6.5 db Downstream Transmit Power: 12 db Upstream Transmit Power: 22 db

 

Ρε παιδιά πως τα βλέπετε τα νούμερα είναι φυσιολογικά?Ρουτεράκι έχω ενά Linksys WAG200G παλιό αλλά σκυλί το άτιμο!!

 

εδω βλεπω 12 margin.γιατι εχεις 12?δεν ειχες ζητησει 6?μπας και δεν εκανες καλη δοκιμη εξω?αν εισαι σε τετοια ταχυτητα με 6 ari margin ναι ειναι λιγο χαμηλα χωρις να σημαινει οτι πιανεται για βλαβη και οτι θα το φτιαξει ο οτε.αν εισαι σε αυτην την ταχυτητα με 12 margin τοτε ή η hol στο κανε 11 για καποιο λογο ή δεν εκανες καλη δοκιμη οποτε και η γραμμη σου παιζει πολυ παραπανω απο 12 οποτε και μετα κατι φταιει προς τα μεσα αφου μεσα εισαι 12 me 6 margin.το λαθος στην μετρηση που μπορει να κανες εξω ειναι να αργησες να ενωσεις το δευτερο καλωδιο οποτε να ξεκινησε το training με ενα καλωδιο.ή μπορει να ετυχε να συγχρονισει με 12 Margin και δεν ξαναδοκιμασες.στο linksys τυπικα το τελευταιο firmware 1.01.09 ειναι το τελευταιο.

μια ερωτηση εχω το zte h108ns της οτε εχω μπει με τελνετ και ανεβασα απο 16.5 στα 19.5 τη γραμμη με εντολη για το snr margin τωρα λεω να παρω ενα ρουτερ και να περασω open source firmware μεσα θα πρεπει να δινω την εντολη απο το modem που θα κρατησω το zte ή γινεται να δωσω εντολη απο το καινουργιο ρουτερ??? γιατι το zte εχει κλειδωμενο firmware και δεν σωζει την εντολη θελει καθε φορα που κανει ρεσταρτ τα ιδια

 

γινεται να περασω script στο ρουτερ και να συνδεεται αυτο με το modem μεσω telnet να δινει την εντολη καθε φορα που γινεται ρεσταρτ?

 

btw με εχουν σε 9αρι προφιλ και οσο και να τους ρωταγα δε μου λεγανε το chipset (vendor id ) του dslam

Ποια εταιρεια εχεις?με thomson βλεπεις τον remote vendor παντως.θεωρητικα αυτο που λες ναι θα μπορουσε να γινει .πρακτικα δεν το εχω δει ποτε.γιατι και το ρουτερ αντε να βλεπει ποτε πεφτει το zte για να στελνει την εντολη.δεν ξερω αν μπορεις να βρεις generic firmware για το zte ή αν αξιζει να παρεις κανα netgear dgn2200 που λενε οτι μπορεις και με αυτο να ριξεις το snr.και θα εχεις και ενα καλυτερο ρουτερ απο το zte.

Μπορεις να δωσεις την εντολη για το snr-margin;

 http://www.insomnia.gr/topic/297161-%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CF%89-%CF%84%CE%BF-snrm-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%82-dmt-tool/page-2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...