Προς το περιεχόμενο

μια μικρή απορία για Ubuntu!!


vanGeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν λίγες μέρες πέρασα ubuntu 11.10 στο netbook μου και δεν πάει και πολύ γρήγορα!! μου έχει βγάλει να κάνω κάποιες ενημερώσεις άμα τις κάνω θα πάει καλύτερα η θα σέρνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν λίγες μέρες πέρασα ubuntu 11.10 στο netbook μου και δεν πάει και πολύ γρήγορα!! μου έχει βγάλει να κάνω κάποιες ενημερώσεις άμα τις κάνω θα πάει καλύτερα η θα σέρνεται?

 

Να τις κανεις.

Επεξ/σία από cris41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) 11.10 γιατί; Η τρέχουσα είναι η 12.10 και η LTS η 12.04

β) Ubuntu γιατί; Πως και δεν έβαλες κάτι πιο «light» μιας και μιλάμε για netbook;

 

Μη το λες. Στο δικο μου Netbook που εχω dual boot 8αρια και Ubuntu 12.10(την desktop) πηγαινει παρα πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πάντα όμως και από το netbook ;) :)

 

 

 

Εγώ έχω fuduntu σε ένα eeePC 1005HA και πετάει! :P

 

 

 

Το βασικό ερώτημα, που το έβαλα και πρώτο, ήταν γιατί η 11.10 και όχι, τουλάχιστον, η 12.04.

 

Η απάντηση του TS με κάλυψε οπότε, nothing more to add!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα σε usb και δν εκατσα να κατεβασω το 12.10 αλλα μ εχει βγαλει να το κανω αναβάθμιση σε 12.04 lts

 

Να την κανεις και να μας πεις. Αν θες πες μας και το νετμπουκ σου να βοηθησουμε παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να κατεβάσεις κάτι πιο ελαφρύ για το netbook. Αν θες πες μας τα χαρακτηριστικά του για να σου δώσουμε πιο σωστές απαντήσεις.

 

Για αρχή προτείνω Xubuntu ή Lubuntu. 12.10 ή 12.04 που είναι και LTS.

 

EDIT: Τώρα είδα τον CPU. Πες μας και τα υπόλοιπα... RAM Κυρίως. Αν δεν θα ξέρεις πες το μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω, γιατί δεν χρησιμοποιώ ubuntu, οι αναβαθμίσεις δεν τα πάνε και πολύ καλά και προτιμάτε η καθαρή εγκατάσταση. Για αυτό σου προτείνω και την 12.04 LTS.

 

Αν θες να το δοκιμάσεις πάντως κάντο. Εγώ θα σου έλεγα να κατεβάσεις πρώτα το xubuntu να το έχεις και φυσικά να πάρεις και backup από ότι έχει μέσα. Αν κάτι δεν πάει καλά κατά την αναβάθμιση και θες μετά να περάσεις το xubuntu να μην ψάχνεις πως να πάρεις τα αρχεία σου από μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...