Προς το περιεχόμενο

Υψηλες θερμοκρασιες cpu - Λυση στα Linux???


nikolas32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα το cpufreq-utils σου δουλευει και μονο στο ~20% του χρονου λειτουργιας του pc, τρεχει τον επεξεργαστη του στη μεγιστη συχνοτητα.

Αν ειναι τοσο προβλημα η θερμοκρασια, μπορεις να του πεις ποια θα ειναι η μεγιστη συχνοτητα στην οποια θα μπορει να τον τρεξει, οπως εκανα εγω το καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μην ξεχναμε οτι μερικοι "παλιοι" επεξεργαστες δεν ηταν και ιδιαιτερα "δροσεροι" κατα την λειτουργια τους...ειδικα μαλιστα αν βρισκονταν και σε φορητο.

 

Εχω μια παλιατζουρα φορητο εδω περα με turion επεξεργαστη που με το καλημερα ειναι στους 50c.Και εχω εναν i7 extreme στο σταθερο που σε idle δεν ακουμπαει ουτε κατα διανοια τους 50.

Προφανως διαφορα τεχνολογιας και κατασκευης και λειτουργιας...

 

Θελω να πω δηλ μηπως του φιλου ο επεξεργαστης δουλευει σε νορμαλ..θερμοκρασια βασει της κατασκευης του και τεχνολογιας του...γιατι δεν ειναι δα και καινουργιος επεξεργαστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο χθες το βραδυ που περασα το πακετο cpufreq-utils παρατηρησα ενα εικονιδιο διπλα απο το psensor που μου εχει τις ενδειξεις

1,73

1,33

1.07

0,80

και

Conservative

Ondemand

Powersave

Performence

 

2 ερωτησεις...

-να υποθεσω οτι επιλεγοντας πχ 0,80GHz ή powersavings θα εχω μικροτερη θερμοκρασια και καταναλωση μπαταριας???

-στα Mint debian Xfce που θελω να βαλω τα πακετα αυτα (cpufreq-utils, psensor) τα περναω απο το τερματικο οπως στο ubuntu???

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι, αν επιλεξεις 0,8Ghz και powersave θα παει στην 0,8 και θα κλειδωσει εκει. Θεωρητικα, θα εχεις μικροτερη θερμοκρασια και, πρακτικα, μικροτερη καταναλωση αλλα και επιδοσεις.

 

https://access.redhat.com/knowledge/docs/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Power_Management_Guide/cpufreq_governors.html

 

2) Ναι, εκτος αν θες να τα βαλεις απο καποιο προγραμμα που κανει την ιδια δουλεια, πχ synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...