Προς το περιεχόμενο

firefox εγκατασταση σε linux wheezy 64 bit


dkoum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

 

προσπαθω να εγκαταστησω το firefox και δεν μου τρεχει

 

κατεβαζω το συμπιεσμενο φακελο ,τον κανω extract τον κανω copy στο φακελο /opt και οταν παω να το εκτελεσω ειτε απο terminal , δεν ανοιγει με τπτ

 

πχ cd /opt/firefox

./firefox

 

δεν τρεχει

 

τι μπορω να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν εγκαθιστούμε προγράμματα που κατεβάζουμε, εκτός και αν ξέρουμε τι κάνουμε και έχουμε την κατάλληλη εμπειρία.

 

Όταν θέλουμε να εγκαταστήσουμε κάποιο πρόγραμμα ψαχνουμε πρώτα στον PMS (package manager system).

 

Στο debian(και όχι linux) χρησιμοποιείς από κονσόλα τα εξής:

>sudo apt-get install synaptic

 

βάζει τον synaptic που διαχειρίζεται τα εγκαταστημένα προγράμματα. Ουσιαστικά διαχειρίζεσαι τον PMS με γραφικό περιβάλλον. Μπορείς να κάνεις search για όποιο πρόγραμμα θες.

 

Επισης, στο debian, λόγω φιλοσοφίας, δεν υπάρχει ο ff αλλά ο iceweasel. Από όσο ξέρω δεν έχει καμία διαφορά παρα μόνο στο όνομα.

 

Αν θες διάβασε και αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να τον βάλεις στον /opt ;

 

αν το αποσυμπιέσεις οπουδήποτε, δεξί κλικ στο εκτελέσιμο -> ιδιότητες -> να επιτρέπεται η εκτέλεση, και διπλό κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o iceweasel λειτουργει οποτε λετε να μην μπω στην διαδικασια να βαλω τον firefox ; επισης μεσα στον φακελο του firefox οταν παω να εκτελεσω το εκτελεσιμο firefox μου πεταει error failed to execute child proccess

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να μείνεις με τον iceweasel αν σε καλύπτει. Γενικά είναι πολύ κακή πρακτική να εγκαθιστάς έτσι χύμα προγράμματα. Μία άμεση συνέπεια είναι να μην γίνεται αυτόματα το update του προγράμματος καθε φορά που κάνεις update μιας και ο PMS δεν έχει ενημερωθεί για την ύπαρξή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω

 

μια λυση σχετικα με τον firefox ειχε προβλημα το rar αρχειο της τελευταιας εκδοσης , μεσα απο τον ftp της mozilla κατεβασα την εκδοση 16.0.2 και λειτουργισε κανονικα επισης μολις ανοιξει πηγαινετε στο about firefox για να κανετε ενημερωση στην τελευταια εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ , υπάρχει μια λύση .

Βάλτο στο opt . Κάνε symblink τον /opt/firefox-bin στο /usr/bin/iceweasel (φυσικά κάνε και κάποιο back up το ήδη υπάρχον iceweasel σε /usr/bin/iceweasel.real) και είσαι κομπλέ . Πρέπει να πειράξεις και κάτι ακόμα αλλά χρησιμοποιώ iceweasel

 

Sent from my ST15i using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...