Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στοίχημα πως αν τα βρεις ως tire ups θα είναι από Έλληνες χρήστες/σελίδες μιας και δεν υπάρχει ο όρος στα αγγλικά.

 

Αντώνη: φυσαλίδα/αεροπλάστ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε κι εγω Έλληνας είμαι για αυτο τα λέω έτσι χαχα (ειπα ομως κι αλλες ονομασιες!)

 

 

Ας ποσταρω κατι σχετικο μη φάμε παντόφλα. (under construction :P)

(μου εχει σπασει τα νευρα το 24πινο... Τι λαλακες εκει στην Asus δεν την παλευουν εκει που εβαλαν το 24πινο βυσμα.)

post-121105-0-72614700-1379165482_thumb.jpg

post-121105-0-83923000-1379165540_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cloud_7

 Μέγα λάθος να αλλάξεις τη ροή του άνω fan από exsaust σε intake. Χάλασε το flow, εξ ού και η άνοδος της θερμοκρασίας.

 

Στο northbridge της UD3 κι εγώ στους 34-35 βαθμούς είμαι σε idle. Δε τρέχει κάστανο!

 

Τελικά ο κύριος υπαίτιος ήταν το intake top fan, το ξανάβαλα exhaust και η θερμοκρασία επανήλθε στους 35-36 βαθμούς... :P Απ, ό,τι είδα ανεβαίνει κάνα 2 βαθμούς ακόμα όταν αυξάνω τη συχνότητα στα 3.8.

 

 

να και το δικό μου zalman z11, δεν γίνετε καλύτερο cable managment. πολύ λίγος χώρος από πίσω

 

Από πίσω υπάρχει περισσότερος χώρος απ' ό,τι νομίζεις... Δες εγώ τι πράγμα έχω μαζέψει:

 

 

2dbph51.jpg

 

 

και μου κλείνει μια χαρά!

 

Χρησιμοποίησα σπάγγο και κάποια δεματικά του κουτιού. Το μυστικό είναι να φτιάξεις τις κατάλληλες διακλαδώσεις στα καλώδια για να μπορεί να κλείνει σωστά. Τα πιο παλούκια είναι το 24πιν του psu & το USB3 (κι αν βέβαια δεν είναι όλα πλοκάμια-sleeved του psu :P), αν τα δέσεις σωστά θα κλείνει με σχετικά χαμηλή πίεση.

 

Ό,τι έχεις στον πάτο πέρνα τα στο πίσω μέρος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτα που βλεπω σας ζηλευω...

 για τα λεφτα σας

Δείξε και συ φίλε το μηχάνημά σου! Δε χρειάζεται να νιώθεις μειονεκτικά που δεν έχεις sleeved καλώδια και ένα μάτσο λαμπάκια στο κουτί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτα που βλεπω σας ζηλευω...

 

 

για τα λεφτα σας

 

Ο σκοπος του topic δεν ειναι για να κανουν επιδειξη αυτοι που εχουν τα ακριβα μηχανηματα.Υπαρχουν αλλα γειτονικα forum που τα ατομα εχουν και sli Titan και δειχνουν τα κουτια κυριως για επιδειξη :P.Εδω κυριως τα δειχνουμε καθαρα σε φιλικο κλιμα :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πρωτα θα φτιαξω λιγο τα καλωδια μεσα στο κουτι και μετα θα ανεβασω φωτο του pc,μιας και θα με κραξει ο Skr1ll3x σιγουρα  :P

 

 

Εγω εγινα τοσο κωλοπαιδο με το cable management οταν εφτιαξα το τελευταιο μηχανημα της υπογραφης.. το τι καντηλια εριξα δεν λεγεται.. και ακομα θελει δουλιτσα πισω αλλα περιμενω να χειμωνιασει λιγο γιατι βαριεμαι τωρα..

Σε ολα μου τα προηγουμενα κουτια απ'τα καλωδια μονο ο Ταρζαν ελειπε, για τετοια ζουγκλα μιλαμε..

 

Επι τη ευκαιρια που ανεφερθηκε το θεμα χρηματων και κουτιων.. Το ξερω οτι δεν το εννοουσες απλα θα πω τα παρακατω γιατι σιγουρα υπαρχουν αρκετα ατομα αναμεσα μας που οντως βλεποντας αυτα τα πραγματα να νιωθουν μειονεκτικα και "ζηλεια" οπως ανεφερες..

 

Αρχικα να αναφερω μονο οτι το πρωτο topic που ειχα κανει για να με βοηθησουν εδω στο forum τα παιδια για το τι να αγορασω ηταν περυσι τον Ιουλιο.. Η ιδεα για καινουργιο μηχανημα μου ειχε ερθει αρχικα περυση τον Μαιο.. Ιουλιο εκανα το πρωτο topic, ζαλησα τοσο κοσμο (Δεινοσαυρο και πολλους αλλους παλιους του forum που εχουν μετακομισει σε αλλο ελληνικο forum), μετα ξανα εκανα topic το Δεκεμβριο.. και τελικα το pc το εφτιαξα φετος τον Ιουνιο.. μου πηρε 1 χρονο να βαλω στην ακρη τα 1600 περιπου που εχω δωσει μεχρι τωρα..

Ολο προεκυπταν λογαριασμοι, υποχρεωσεις κτλ κτλ κτλ.. Τωρα εχω φτιαξει ενα μηχανημα το οποιο στα ματια μου ειναι κοσμημα. Την δουλεια μου μπορουσα να την κανω με 700 ευρω, να φτιαξω ενα αξιοπρεπεστατο μηχανημα και να παιζω και τα παιχνιδια μου.. Αλλα ηθελα ακριβο κουτι, ακριβη οθονη, ακριβη καρτα γραφικων, extra plexi glass, sleeved καλωδια, συγκεκριμενα φουρφουρια για να δειχνει ομορφο εσωτερικα, leds και δε ξερω και γω τι αλλο.. Και ολα αυτα για τι? Για να νιωθουν ωραια τα ματια μου οταν το βλεπω, και οντως ετσι ειναι.. οταν μπαινω στο δωματιο μετα τη δουλεια και βλεπω το κουτι μου φτιαχνει την διαθεση..

 

Που θελω να καταληξω.. To pc building μπορει να φτασει να ειναι ενα ακριβο χομπι που δεν εχει ορια οικονομικα.. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι το pc μου ή του απο πανω ή του απο κατω ή του αλλου που εχει custom υδροψυχτα loops, οτι θα κρατησει παραπανω..

Ολα αυτα που βλεπεις τωρα σε 3-4 χρονια θα τα βλεπεις το πιθανοτερο στις αγγελιες του forum.. Τιποτα απ ολα αυτα δεν κραταει πανω απο 4-5 χρονια..

Το αν αξιζει ή αν θα μετανιωσεις τα 500-1500 που θα δωσεις το κρινεις εσυ που τα δινεις..

Δεν κερδιζεις ουτε χανεις τιποτα σε σχεση με αλλους..

Ενας κολλητος μου για παραδειγμα τοσα λεφτα αν τα ειχε στην ακρη θα τα εδινε για διακοπες πολλων ημερων..

Η κοπελα μου θα τα εδινε για φρουφρου αρωματα και παπουτσια..

Εγω προσωπικα δεν ζοριζομαι πλεον (δεν εχουμε ουτε καρτες ουτε χρωσταμε σε υπηρεσιες), και εφοσον δοξαση ο Θεος εχω την δουλεια που εχω τα τελευταια 2 χρονια, μπορω να "σπαταλισω" καποια χρηματα για τα "παιχνιδια" μου..

Αν με ρωτουσες 3 χρονια πριν, θα σου λεγα οτι για να βαλω καρτα στο κινητο επρεπε να μη κανω τιποτα για καμμια βδομαδα, γιατι η δουλεια που ειχα μου προσφερε ισα ισα τα εξοδα του σπιτιου..

 

Οι καιροι εχουν γυρισματα και η τυχη δεν ξερεις πως τα φερνει.. Δεν ζηλευεις τιποτα, δεν νιωθεις ασχημα για τιποτα, απλα ζεις με αυτα που εχεις και λες "ευχαριστω" που οι δικοι σου ειναι υγειαστατοι και ολοι εχουν στο σπιτι ενα πιατο φαι..

"Εκει που εισαι ημουνα, και εδω που ειμαι θα ρθεις".. να το θυμασαι αυτο, εσυ ο "αθορυβος" φιλος που παρακολουθει αυτο το topic και μπορει να νιωθει ασχημα επειδη "δεν του φτανουν" για να εχει και αυτος κατι που του αρεσει..

 

Χαμογελα μονο, οχι ζηλειες και πικρες!

 

Καθαρα κοινωνικο post και sorry αν ζαλισα ερωτες..

 

Να 'στε καλα!

Επεξ/σία από Skr1ll3x
  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εγινα τοσο κωλοπαιδο με το cable management οταν εφτιαξα το τελευταιο μηχανημα της υπογραφης.. το τι καντηλια εριξα δεν λεγεται.. και ακομα θελει δουλιτσα πισω αλλα περιμενω να χειμωνιασει λιγο γιατι βαριεμαι τωρα..

Σε ολα μου τα προηγουμενα κουτια απ'τα καλωδια μονο ο Ταρζαν ελειπε, για τετοια ζουγκλα μιλαμε..

καλό θα ηταν να σταματήσεις να βαριέσαι μπας και δούμε καμια φωτογραφία και εμείς   :P

 

edit 

ορθά μίλησες και να ξέρεις οτι παίρνει καιρό το building απο ιδιώτες 

το πιο όμορφο pc ειναι αυτό μου γουσταρη ο καθένας μας και ας ειναι και P2 

Επεξ/σία από sotos 1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό θα ηταν να σταματήσεις να βαριέσαι μπας και δούμε καμια φωτογραφία και εμείς   :P

 

 

Σουτ! Καρφωνεσαι! Ειμαστε στο τελικο σταδιο.. Ερχονται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εγινα τοσο κωλοπαιδο με το cable management οταν εφτιαξα το τελευταιο μηχανημα της υπογραφης.. το τι καντηλια εριξα δεν λεγεται.. και ακομα θελει δουλιτσα πισω αλλα περιμενω να χειμωνιασει λιγο γιατι βαριεμαι τωρα..

Σε ολα μου τα προηγουμενα κουτια απ'τα καλωδια μονο ο Ταρζαν ελειπε, για τετοια ζουγκλα μιλαμε..

 

Επι τη ευκαιρια που ανεφερθηκε το θεμα χρηματων και κουτιων.. Το ξερω οτι δεν το εννοουσες απλα θα πω τα παρακατω γιατι σιγουρα υπαρχουν αρκετα ατομα αναμεσα μας που οντως βλεποντας αυτα τα πραγματα να νιωθουν μειονεκτικα και "ζηλεια" οπως ανεφερες..

 

Αρχικα να αναφερω μονο οτι το πρωτο topic που ειχα κανει για να με βοηθησουν εδω στο forum τα παιδια για το τι να αγορασω ηταν περυσι τον Ιουλιο.. Η ιδεα για καινουργιο μηχανημα μου ειχε ερθει αρχικα περυση τον Μαιο.. Ιουλιο εκανα το πρωτο topic, ζαλησα τοσο κοσμο (Δεινοσαυρο και πολλους αλλους παλιους του forum που εχουν μετακομισει σε αλλο ελληνικο forum), μετα ξανα εκανα topic το Δεκεμβριο.. και τελικα το pc το εφτιαξα φετος τον Ιουνιο.. μου πηρε 1 χρονο να βαλω στην ακρη τα 1600 περιπου που εχω δωσει μεχρι τωρα..

Ολο προεκυπταν λογαριασμοι, υποχρεωσεις κτλ κτλ κτλ.. Τωρα εχω φτιαξει ενα μηχανημα το οποιο στα ματια μου ειναι κοσμημα. Την δουλεια μου μπορουσα να την κανω με 700 ευρω, να φτιαξω ενα αξιοπρεπεστατο μηχανημα και να παιζω και τα παιχνιδια μου.. Αλλα ηθελα ακριβο κουτι, ακριβη οθονη, ακριβη καρτα γραφικων, extra plexi glass, sleeved καλωδια, συγκεκριμενα φουρφουρια για να δειχνει ομορφο εσωτερικα, leds και δε ξερω και γω τι αλλο.. Και ολα αυτα για τι? Για να νιωθουν ωραια τα ματια μου οταν το βλεπω, και οντως ετσι ειναι.. οταν μπαινω στο δωματιο μετα τη δουλεια και βλεπω το κουτι μου φτιαχνει την διαθεση..

 

Που θελω να καταληξω.. To pc building μπορει να φτασει να ειναι ενα ακριβο χομπι που δεν εχει ορια οικονομικα.. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι το pc μου ή του απο πανω ή του απο κατω ή του αλλου που εχει custom υδροψυχτα loops, οτι θα κρατησει παραπανω..

Ολα αυτα που βλεπεις τωρα σε 3-4 χρονια θα τα βλεπεις το πιθανοτερο στις αγγελιες του forum.. Τιποτα απ ολα αυτα δεν κραταει πανω απο 4-5 χρονια..

Το αν αξιζει ή αν θα μετανιωσεις τα 500-1500 που θα δωσεις το κρινεις εσυ που τα δινεις..

Δεν κερδιζεις ουτε χανεις τιποτα σε σχεση με αλλους..

Ενας κολλητος μου για παραδειγμα τοσα λεφτα αν τα ειχε στην ακρη θα τα εδινε για διακοπες πολλων ημερων..

Η κοπελα μου θα τα εδινε για φρουφρου αρωματα και παπουτσια..

Εγω προσωπικα δεν ζοριζομαι πλεον (δεν εχουμε ουτε καρτες ουτε χρωσταμε σε υπηρεσιες), και εφοσον δοξαση ο Θεος εχω την δουλεια που εχω τα τελευταια 2 χρονια, μπορω να "σπαταλισω" καποια χρηματα για τα "παιχνιδια" μου..

Αν με ρωτουσες 3 χρονια πριν, θα σου λεγα οτι για να βαλω καρτα στο κινητο επρεπε να μη κανω τιποτα για καμμια βδομαδα, γιατι η δουλεια που ειχα μου προσφερε ισα ισα τα εξοδα του σπιτιου..

 

Οι καιροι εχουν γυρισματα και η τυχη δεν ξερεις πως τα φερνει.. Δεν ζηλευεις τιποτα, δεν νιωθεις ασχημα για τιποτα, απλα ζεις με αυτα που εχεις και λες "ευχαριστω" που οι δικοι σου ειναι υγειαστατοι και ολοι εχουν στο σπιτι ενα πιατο φαι..

"Εκει που εισαι ημουνα, και εδω που ειμαι θα ρθεις".. να το θυμασαι αυτο, εσυ ο "αθορυβος" φιλος που παρακολουθει αυτο το topic και μπορει να νιωθει ασχημα επειδη "δεν του φτανουν" για να εχει και αυτος κατι που του αρεσει..

 

Χαμογελα μονο, οχι ζηλειες και πικρες!

 

Καθαρα κοινωνικο post και sorry αν ζαλισα ερωτες..

 

Να 'στε καλα!

Δεν μετακομισανε απλα δεν ειναι τοσο ενεργοι οπως παλια  :P .Οσο για τα αλλα τα ειπε νομιζω σε γενικες γραμμες οπως ειναι ο Skr1ll3x,και για τα πραγματα ναι οσο καλα και να αγορασεις σε πολυ συντομο διαστημα γινονται παλια. Οσο για φωτο κουτιου θα ανεβασω και εγω μιας και ειχα κανει συνθεση pc σχεδον μαζι με τον Skr1llex(το ιδιο χρονικο διαστημα περιπου δηλαδη)και απλα περιμενω να αλλαξω τις ram που εχω τωρα  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εε κι εγω Έλληνας είμαι για αυτο τα λέω έτσι χαχα (ειπα ομως κι αλλες ονομασιες!)

 

 

Ας ποσταρω κατι σχετικο μη φάμε παντόφλα. (under construction :P)

(μου εχει σπασει τα νευρα το 24πινο... Τι λαλακες εκει στην Asus δεν την παλευουν εκει που εβαλαν το 24πινο βυσμα.)

 

Σε τσιγκλάω, ρεϊ   :P

 

Το πιο σένιο/κυριλέ case σε cm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...