Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Stamer said:

Τι είναι το ειδικό για τζάμια? Κάποιο με μικροϊνες? Μικροϊνών χρησιμοποιώ εγώ και μωρομάντηλο.

Όχι ακριβώς με μικροϊνες. Είναι αρκετά πιο λεία στην επιφάνεια. Εξάλλου το γράφει πάνω στην συσκευασία (για καθαρισμό τζαμιών). Όλα τα Super Market διαθέτουν: 

12123.png.b179c5df9b92457b49123a1c959e09ef.png

Για υγρά μαντιλάκια δεν θα συνιστούσα τα "μωρό μαντήλα". Αφήνουν μια λιπαρότητα στις επιφάνειες, με αποτέλεσμα να "κάτσει" η σκόνη πιο εύκολα.  Προσοχή μην καθαρίζετε πλακέτες με τα "υγρά μαντηλάκια"!!!  (Μόνο πλαστικές, μεταλλικές επιφάνειες).

Προτείνω τα παρακάτω "υγρά μαντηλάκια" γενικού καθαρισμού από το Lidl (τα πράσινα, my favorite). Είναι οικονομικά & αρκετά μέσα στο πακέτο. Με τα ίδια μπορείτε να καθαρίζετε το γραφείο, πληκτρολόγιο και ποντίκι κ.α (όχι την οθόνη)!

5667.PNG.63122de68838dad7645c4738507f4864.PNG

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα μωρομάντηλα βασικά τα χρησιμοποιώ μερικές φορές για καμιά δαχτυλιά και μετά σκούπισμα με πανί μικροϊνών (καλό πανί, όχι οτι να'ναι γιατί μπορεί να ψιλο γρατζουνάει). Γενικά χρησιμοποιώ και αυτό το υγρό: https://www.skroutz.gr/s/11703960/Meguiar-s-Perfect-Clarity-Glass-Cleaner-G8224-710ml.html?keyphrase=meguiars+%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%85+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%B1 (που κανονικά είναι για το αυτοκίνητο).

Τις πλακέτες μόνο με σπρευ αέρα.

Υ.Γ. Βγάλε γρήγορα την εικόνα με τα W5 πράγματα του διαβόλου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι τα ήδη καθαρισμού από εκεί. Ειδικά για καθημερινή χρήση. 

Στην αρχή χρησιμοποιούσα, κάποιο καλό καθαριστικό "τύπου Αζαξ" για το Tempered Glass. Αλλά άφηνε μια θολούρα. Τότε αποφάσισα να αγοράσω πανάκι, - όπως έχω για τις οθόνες - και να το χρησιμοποιώ μόνο με νερό. Τα αποτελέσματα ήταν σαφώς καλύτερα. 

Να διευκρινίσω ότι φύσημα κάνω, ανά 2 εβδομάδες περίπου. Όχι τόσο συχνά όπως με το  Tempered Glass κτλ. Το case ανοίγει πολύ εύκολα (τύπου πόρτα), δεν έχει φασαρία, δυσκολία. Το μπροστινό φίλτρο το καθαρίζω με ηλεκτρική σκούπα. Είναι το μοναδικό μέρος που λερώνεται... 

P.S: Συγνώμη για τα offtopic, καθαρισμού, αλλά πιστεύω είναι καλό και χρήσιμο για όλους. 

16 minutes ago, Stamer said:

Τις πλακέτες μόνο με σπρευ αέρα.

Αγόρασε φυσητήρα!! Μια φορά τον αγοράζεις και τον έχεις για χρόνια. 

https://www.e-shop.gr/fysitiras-aporrofitiras-krausmann-380watt-6330-p-TLS.040144  και ακόμα καλύτερος αυτός https://www.mandis.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=26878&redirected=1&option=com_virtuemart&Itemid=29

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, renaxan είπε

Αγόρασε φυσητήρα!! Μια φορά τον αγοράζεις και τον έχεις για χρόνια. 

https://www.e-shop.gr/fysitiras-aporrofitiras-krausmann-380watt-6330-p-TLS.040144  και ακόμα καλύτερος αυτός https://www.mandis.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=26878&redirected=1&option=com_virtuemart&Itemid=29

Damn it... καλά λένε τελικά οτι είσαι παλαβή!  Φυσητήρα για φύλλα! Αυτά ίσως είναι για τύπους που ανοίγουν το κουτί μετά από 10 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Stamer said:

Damn it... καλά λένε τελικά οτι είσαι παλαβή!  Φυσητήρα για φύλλα! Αυτά ίσως είναι για τύπους που ανοίγουν το κουτί μετά από 10 χρόνια

Lol όχι. Εάν έκανες service θα έβλεπες ότι είναι από τα βασικά εργαλεία δουλειάς, ειδικά για την χώρα μας που έχει τόσο σκόνη στο περιβάλλον. Όταν ήμουν Γερμανία, όχι. Για να δεις σκόνη σε ένα μηχάνημα η server, πρέπει να περάσει 1 χρόνος!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φυσητήρας είναι μαστ :)

Αγκαλιά με αυτόν βγαίνω στο μπαλκόνι , είτε κάνω ένα είτε 5 μήνες να καθαρίσω το pc 😛

Καλό το πανί αυτό που δείχνεις. Θα το ψάξω κι εγώ :D

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Εγω θα΄θελα να είμαι μπροστά την στιγμή που θα λέγατε όλοι εσεις οι "ξαφνικά προκομμένοι" στις γυναίκες σας/γκόμενές σας οτι: " αγάπη μου σήμερα θα πάω στην Ρένα να μου καθαρίσει το pc..."🤣

Και που να ξεκίναγε κιόλας κάποιος χωρίς να πάρει το pc μαζί του και να έφτανε στην πόρτα και η γυναίκα να τον κοίταζε... Φυσικά κρατώντας κάτι βαρύ.....πολύυυυυ βαρύυυυυ......😁:D🤣 

Εγώ δεν έχω :P

Damn you all, θα πρέπει να κάτσω το ΣΚ να το φυσήξω με όλα αυτά, μένω και κέντρο Αθήνας, από σκόνη και ζέστη, έρημος φάση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να κάνω cable managment της προκοπής και απέτυχα παταγωδώς 🤣🤣

Το μόνο καλό είναι ότι τώρα κλείνει το πλαϊνό χωρίς να ζζζμπρώχνω για να κουμπώσει καλά.

 

1512998629_cablemanagment.jpg.2a87990635f51709e49d1f312a5d0229.jpg

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Προσπάθησα να κάνω cable managment της προκοπής και απέτυχα παταγωδώς 🤣🤣

Το μόνο καλό είναι ότι τώρα κλείνει το πλαϊνό χωρίς να ζζζμπρώχνω για να κουμπώσει καλά.

1512998629_cablemanagment.jpg.2a87990635f51709e49d1f312a5d0229.jpg

Παίρνεις κάποιους πόντους για την προσπάθεια :P Οι σωλήνες γιατί είναι εκει πίσω?? Που σε βολεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Stamer είπε

Παίρνεις κάποιους πόντους για την προσπάθεια :P Οι σωλήνες γιατί είναι εκει πίσω?? Που σε βολεύει?

Στο να κρυβω ολο αυτο το μακρυναρι  και να μην το εχω μπροστα :D

Ασε που και να ηθελα ,δεν υπαρχει ευκολος τροπος να περασει μπροστα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Στο να κρυβω ολο αυτο το μακρυναρι  και να μην το εχω μπροστα :D

α ok, απλά θα περίμενα ότι θα έδειχνε ωραίο μπροστά εφόσον τοποθετηθεί και σωστά.

Να δείχνεις το μακρυναρι σου ρε παιδί μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Stamer είπε

α ok, απλά θα περίμενα ότι θα έδειχνε ωραίο μπροστά εφόσον τοποθετηθεί και σωστά.

Να δείχνεις το μακρυναρι σου ρε παιδί μου!

σκεψου ολο αυτο το αντερο να περναει απο δεξια κατω αριστερα πανω ,πανω απο το Hw , ασε που δεν κουμανταρεται με τπτ

57104119_2662742663740078_4987572489497346048_n.jpg.7e529f908793d99dc7e72e46c2a3adbe.jpg

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

σκεψου ολο αυτο το αντερο να περναει απο δεξια κατω αριστερα πανω, ασε που δεν κουμανταρεται με τπτ

57104119_2662742663740078_4987572489497346048_n.jpg.7e529f908793d99dc7e72e46c2a3adbe.jpg

Ναι τώρα που το βλέπω, μακράν καλύτερο όπως το έχεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

σκεψου ολο αυτο το αντερο να περναει απο δεξια κατω αριστερα πανω ,πανω απο το Hw , ασε που δεν κουμανταρεται με τπτ

57104119_2662742663740078_4987572489497346048_n.jpg.7e529f908793d99dc7e72e46c2a3adbe.jpg

Τελικά θα γυρίσεις τα φαν σε είσοδο μπροστά και έξοδο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τελικά θα γυρίσεις τα φαν σε είσοδο μπροστά και έξοδο πάνω;

Εκατσα και το σκεφτηκα και δεν θα τα γυρισω γτ σκεφτομαι οτι το μπροστα ψηγειο βγαζει παραπολλη θερμοτητα σε σχεση με το μικρο το πανω και δεν θελω ολη αυτη η θερμοτητα να μπαινει στο case ,προτιμω να βγαινει εξω και ας εχω 5 βαθμους παραπανω στην cpu ξερω γω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...