Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Το ταπεινό σου κουτί θέλει καθάρισμα το τζάμι με ajax (όχι οι ποδοσφαιρικές ομάδες). Τα κάνει αόρατα. <_<

Μεχρι να βγαλω την φωτογραφια η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα τιποτα  :confused: μετα εννοειται οτι το καθαρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/10/2018 στις 5:17 ΜΜ, akoinonitos είπε

μπορεις να κουμπωσεις τις λεντοτενιες πανω στα Rgb Headers της μητρικης και παιζεις απο το aura δινοντας διαφορετικα χρωματα στην καθε λαιντοταινια ειναι πολυ βολικο δοκιμασε το.

Τελικα οπως τα ελεγες για το rgb header. Η ledotainia που πηρα ειχε splitter το οποιο το εβγαλα απο τον led controller του sata και τον συνδεσα πανω στο rgb header της μητρικης. Δουλευω το ιδιο χρωμα και στις 2 προφανως αλλα τις ρυθμιζω μεσα απο το aura χωρις να χρειαζεται το remote. Νομιζα οτι ηταν addressable το rgb της μητρικης και χθες παρηγγειλα κατι coolermaster argb αλλα τελικα δεν κουμπωνουν ειναι 5volt οποτε και τα ακυρωσα. Πολυ λιγες υποδοχες για rgb η μητρικη αλλες εχουν 3 4rgb header και τα 2 addressable. Αρκετα περιοριστικο αλλα ευτυχως λυνονται ολα με led controllers. Τωρα βλεπω για ανεμιστηρια να παρω. Βρηκα κατι Aigo C5 τα οποια ειναι ιδια με τα LL series της corsair αλλα στο 1/3 της τιμης. 

 

 

IMG_20181106_094746.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Τελικα οπως τα ελεγες για το rgb header. Η ledotainia που πηρα ειχε splitter το οποιο το εβγαλα απο τον led controller του sata και τον συνδεσα πανω στο rgb header της μητρικης. Δουλευω το ιδιο χρωμα και στις 2 προφανως αλλα τις ρυθμιζω μεσα απο το aura χωρις να χρειαζεται το remote. Νομιζα οτι ηταν addressable το rgb της μητρικης και χθες παρηγγειλα κατι coolermaster argb αλλα τελικα δεν κουμπωνουν ειναι 5volt οποτε και τα ακυρωσα. Πολυ λιγες υποδοχες για rgb η μητρικη αλλες εχουν 3 4rgb header και τα 2 addressable. Αρκετα περιοριστικο αλλα ευτυχως λυνονται ολα με led controllers. Τωρα βλεπω για ανεμιστηρια να παρω. Βρηκα κατι Aigo C5 τα οποια ειναι ιδια με τα LL series της corsair αλλα στο 1/3 της τιμης. 

IMG_20181106_094746.jpg

Αυτά λες  ? https://www.aliexpress.com/item/Aigo-aurora-C5-rainbow-lights-Colorful-RGB-Adjustable-Colour-Fan-120mm-LED-PC-Computer-Cooling-Cooler/32831796872.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αυτό παρατηρώ και εγώ, και τα 2 μοντέλα έχουν cfm: 38, με τους υπάρχοντες arctic των 6€ που έχω, είμαι στα 74cfm με 1350rpm... Τώρα να πληρώσω τα λαμπάκια και να είμαι χειρότερα σε airflow δεν λέει.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Αυτό παρατηρώ και εγώ, και τα 2 μοντέλα έχουν cfm: 38, με τους υπάρχοντες arctic των 6€ που έχω, είμαι στα 74cfm με 1350rpm... Τώρα να πληρώσω τα λαμπάκια και να είμαι χειρότερα σε airflow δεν λέει.. 

Άστα αυτά με rgb fanακια παίρνεις σίγουρα 10%fps boost 

BTW https://www.techstores.gr/case-fan-12cm-inter-tech-argus-rs-03-rgb-fan-set.html αυτά εδώ με 29 ψιλό worth φαίνονται αν από Κίνα τα  παίρνεις 25 και παίζει και τελωνείο 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, leros2004 είπε

Αυτά ακριβώς ναι με το ασύρματο remote βρήκα και ξεχωριστό σε 140αρι μέγεθος συν ένα 120αρι. 

 

Το cfm είναι μικρό αλλά. 

Τα ML που έχω έχουν 97cfm και 75 αντίστοιχα στις full στροφές. Τα δουλεύω στις 550 στροφές και τα 2 συνέχεια. Ώστε να μην ακούγονται καθόλου. Στις 1000 στροφές ακούγονται. Τα Aigo C series στις full στροφές βγάζουν 38 και 33 αντίστοιχα. Δεν ακούγονται καθόλου όμως. Το σκέφτομαι αλλά δεν ξέρω ακόμα λείπει η τελευταία πινελιά στο κουτί μαζί με sleeve καλώδια. 

 

Εξαιρετικά είναι αυτά που παρήγγειλα χθες στα 30 ευρώ σύνολο κυκλοφορησαν αυτό το μήνα. 

Coolermaster mf120r mf140r με cfm παρόμοιο των ML και πολύ καλό rgb. Είναι addressable οι νέες μητρικές έχουν τέτοιο header η δικιά μου όχι και καλά που το διάβασα χθες γιατί αν τα έβαζα με splitter στο 12v rgb header θα καιγόταν τα Led τους. Άλλη λύση είναι τα ίδια αλλά θέλω και 40 ευρώ controller οπότε ξεφεύγουμε σε τιμή. Για έναν που έχει addressable header αξίζουν με χίλια. 

Τα ml είναι εξαιρετικά βγάζουν πολύ αέρα αλλά ακούγονται στις πολλές στροφές γιατί όπως και να το κάνουμε η μεγάλη ποσότητα αέρα θα ακουστεί. Σε μισό λεπτό μπορούν να ρίξουν το κουτί 5 6 βαθμούς. 

 

Τα Aigo μου βγαίνουν 27 ευρώ σύνολο με controller remote και 2 ανεμιστήρες. 

 

Οι άλλες λύσεις LL AER HD Pro είναι πολύ ακριβές. Τα deepcool καραλενε αλλά δεν βγαίνουν σε 140. 

 

Το rgb δεν προσφέρει καθόλου fps αλλά μου αρέσει ένα όμορφο κουτί όταν το έχω συνέχεια δίπλα στο γραφείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το rgb δεν προσφέρει καθόλου fps αλλά μου αρέσει ένα όμορφο κουτί όταν το έχω συνέχεια δίπλα στο γραφείο. 

Υποκειμενικό είναι αυτό. 

Επειδή αλλάζω κουτί σύντομα -το έχω πάρει αλλά γίνεται μελέτη και μόντες πρώτα- ,είπα οτι θα το κάνω rgb style.. To δοκίμασα  , και ενώ μου αρέσει να τα βλέπω στο youtube ή ακόμα και στο δικό μου από μακριά,μόλις κάτσω κοντά λέω μπλιαχ θεέ μου,τι αηδία...είναι λίγο καραγκιόζη φάση όλα αυτά για τα γούστα μου τελικά..

Οπότε είναι καθαρά θέμα γούστου.

Η πλάκα είναι οτι πήγα και αγόρασα κάμποσα fans + controller και τελικά θα μείνουν σε κανά συρτάρι :P 

 

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Υποκειμενικό είναι αυτό. 

Επειδή αλλάζω κουτί σύντομα -το έχω πάρει αλλά γίνεται μελέτη και μόντες πρώτα- ,είπα οτι θα το κάνω rgb style.. To δοκίμασα  , και ενώ μου αρέσει να τα βλέπω στο youtube ή ακόμα και στο δικό μου από μακριά,μόλις κάτσω κοντά λέω μπλιαχ θεέ μου,τι αηδία...είναι λίγο καραγκιόζη φάση όλα αυτά για τα γούστα μου τελικά..

Οπότε είναι καθαρά θέμα γούστου.

Η πλάκα είναι οτι πήγα και αγόρασα κάμποσα fans + controller και τελικά θα μείνουν σε κανά συρτάρι :P 

Προφανως ειναι υποκειμενικο το γουστο τα εχουμε ξανα πει. Καρναβαλι δεν θελω να το κανω κραταω λιτες γραμμες και αρκετα minimal για αυτο και πηγα σε μητρικη με πολυ διακριτικα led. Μιας και κλεινω χρονο απο την αγορα μου αφηνει την ιδια εντυπωση με την πρωτη μερα κατι που ειναι πολυ σημαντικο. Σιγουρα το ολο theme του rgb το πληρωνεις και μαλιστα ακριβα(ram/ψυκτρα)  αλλα οταν δουλευεις κατι 7-8 ωρες τη μερα και το βλεπεις συνεχεια λες χαλαλι. Σκεψου εναν καγκουρα που παει και βαζει 1000 εξατμιση και ζαντες και 2000watt ηχεια για να κανει μοστρα. Τουλαχιστον σε αυτο το κομματι το κραταμε για τον εαυτο μας.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Προφανως ειναι υποκειμενικο το γουστο τα εχουμε ξανα πει. Καρναβαλι δεν θελω να το κανω κραταω λιτες γραμμες και αρκετα minimal για αυτο και πηγα σε μητρικη με πολυ διακριτικα led. Μιας και κλεινω χρονο απο την αγορα μου αφηνει την ιδια εντυπωση με την πρωτη μερα κατι που ειναι πολυ σημαντικο. Σιγουρα το ολο theme του rgb το πληρωνεις και μαλιστα ακριβα(ram/ψυκτρα)  αλλα οταν δουλευεις κατι 7-8 ωρες τη μερα και το βλεπεις συνεχεια λες χαλαλι. 

Δεν με κατάλαβες. εκτός από την πρώτη πρότασή σου. 

Δεν υπάρχει minimal στα rgb. Ειδικά στα fans. Όλα "παιχνιδιάρικα" είναι .Αντε να μπορούσαμε να πουμε ελάχιστα minimal τους tt ring.  

Στα δικά μου μάτια όλα καρναβάλια είναι αλλά όπως τόνισα είναι καθαρά θέμα γούστου. Ότι του αρέσει του καθενός αυτό είναι το ομορφότερο ;) 

Στο άλλο που λές,πίστεψέ με αλλά μπορείς να δώσεις τα διπλάσια χρήματα για να στήσεις ένα "όμορφο" σύστημα χωρίς φωτάκια ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

Δεν με κατάλαβες. εκτός από την πρώτη πρότασή σου. 

Δεν υπάρχει minimal στα rgb. Ειδικά στα fans. Όλα "παιχνιδιάρικα" είναι .Αντε να μπορούσαμε να πουμε ελάχιστα minimal τους tt ring.  

Στα δικά μου μάτια όλα καρναβάλια είναι αλλά όπως τόνισα είναι καθαρά θέμα γούστου. Ότι του αρέσει του καθενός αυτό είναι το ομορφότερο ;) 

Στο άλλο που λές,πίστεψέ με αλλά μπορείς να δώσεις τα διπλάσια χρήματα για να στήσεις ένα "όμορφο" σύστημα χωρίς φωτάκια ;) 

Συγκρινε πχ μια gaming 5 με αυτη που εχω. Η πρωτη εχει αρκετα περισσοτερα led. Οπως ειπες ομως και ενα φως να δεις δεν σου αρεσει οποτε σεβαστες ολες οι αποψεις. Το βραδυ δυσκολα να φτιαξεις κατι που να φαινεται χωρις φως γιατι σκοτεινιαζει το κουτι. Δηλαδη αν κλεισω την ταινια σκοτεινιαζει αρκετα χωρις καθολου led δεν φαινεται τιποτα μεσα. Μπορει και το marketing να μας πηγαινει προς τα εκει ξερω οτι παιζονται πολλα εκατομμυρια πανω στο rgb theme αλλα εφοσον ικανοποιει τον κατοχο κανενα προβλημα. Μου ειχες πει οτι σου αρεσουν οι μεγαλες ψυκτρες εμενα πχ θα μου εκλεινε αρκετα τον χωρο και δεν θα μου αρεσε. Αλλοι το γουσταρουν αυτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...