Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

56 ειναι πολλοι ναι. δεν θα το αφηνα τοσο ψηλα. δεν υπαρχει και λογος.

προσωπικα, black και kai gold στα 50 μαξ τον ιουλιο-σεπτεβρη δεν μ απασχολει. οι 5400 4-5 βαθμους πιο κατω.

 φυσικα μετραει και ποσους δισκους εχουμε μεσα. αλλο πχ 2 μηχανικους με κενα, αλλο 6 που χω γω :P

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι με case με PSU shroud που παίρνει τους σκληρούς κάτω χωρίς πρόσβαση σε αέρα ανεμιστήρα (το shroud πάει μέχρι τέρμα μπροστά χωρίς κενό). Και εγώ έχω έναν Toshiba 3TB και είναι στους 40 βαθμούς ενώ όλα τα άλλα parts idle παίζουν στους 30, όπως και ο SSD που είναι κοντά στον μηχανικό. Γενικά το συγκεκριμένο μοντέλο θεωρείται ζεστό, αλλά πρέπει να παρακολουθήσω με τους καύσωνες τι θα γίνει. Αν δω ότι πάει για τους 50 μάλλον θα παίξει κολλητική 3Μ και τοποθέτηση πάνω στο PSU shroud. :)

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κατασκευαστες παντως, Seagate και Western Digital, με μια γρηγορη ματια στα specifications των "απλων" μοντελων τους ( baracuda, blue κτλ ) δινουν λειτουργια σε βαθμους 5 με 60 κελσιου.Για οτιδηποτε παραπανω ( με το παρακατω δεν ασχολουνται μιας και μαλλον προκειται για ελαχιστες οπως και ειδικες περιπτωσεις ) συστηνουν οπωσδηποτε ψυξη.

Ετσι προφανως και θερμοκρασιες ακομα και 45 με 50 βαθμων, θεωρουνται εντος πλαισιων και οι δισκοι θα λειτουργουν. Απο οσο ομως διαβαζω την μελετη της google, παρατηρω 2 γραφηματα. Το πρωτο αφορα την ηλικια των δισκων, η οποια μετα την τριετια αρχιζει να μεγαλωνει και η πιθανοτητα για σφαλμα οπως και το δευτερο το οποιο δειχνει πως και παλι μετα την τριετια, θερμοκρασιες πανω απο 45 μεγαλωνουν επισης την πιθανοτητα αστοχιας.

Ετσι εαν συνδυασουμε τον χρονο λειτουργιας + την υψηλη θερμοκρασια + το οτι ενας κοινος χρηστης ειτε pc, ειτε file server, ειτε nas, δεν επενδυει σε μεγαλης χωρητικοτητας σκληρους μονον για 3 χρονια αλλα για πολυ περισσοτερο, καλο ειναι να μην ξεπερνα τους πανω απο 40 βαθμους.

Γενικο και μη επιστημονικο συμπερασμα, αλλα εμπειρικα δειχνει να επιβεβαιωνεται.

Δειτε και τα παραπανω γραφηματα εδω

http://static.googleusercontent.com/media/research.google.com/en/us/archive/disk_failures.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω κι εγώ μερικές ταπεινές φωτογραφίες από την προσπάθειά μου. Η επιλογή για την ψύχρα του επεξεργαστή ήταν για ένα πολύ κοντότερο κουτί, γι αυτό και είναι τόσο μικρή. Έχω βάλει στο μάτι την  NZXT Kraken X62 (για μπροστά) ή X72 (για δεξιά).

 

 

IMG_2978.jpg

Υ.Γ: Γιατί δεν με αφήνει να ανεβάσω περισσότερες φωτογραφίες;

Επεξ/σία από Chaos3X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Παραθέτω κι εγώ μερικές ταπεινές φωτογραφίες από την προσπάθειά μου. Η επιλογή για την ψύχρα του επεξεργαστή ήταν για ένα πολύ κοντότερο κουτί, γι αυτό και είναι τόσο μικρή. Έχω βάλει στο μάτι την  NZXT Kraken X62 (για μπροστά) ή X72 (για δεξιά).

IMG_2978.jpg

Υ.Γ: Γιατί δεν με αφήνει να ανεβάσω περισσότερες φωτογραφίες;

Μέγιστο 2ΜΒ. Για αυτό.

Ποιο κουτί είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IoannisLp είπε

Μπήκε push-pull και το radiator!:P

20180418_125431-1.jpg

Νομίζω ότι τα χτενάκια στην κάρτα είναι πολλά για το μάτι μου!:rolleyes:

Κουκλί!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, GeorgeSmirlis said:

Νομίζω ότι τα χτενάκια στην κάρτα είναι πολλά για το μάτι μου!:rolleyes:

Κουκλί!

Σε ευχαριστώ πολύ!:D

χαχαχ να βγάλω κι άλλο? Είχα 6 πριν! Μάλλον θα αφήσω 4 να τελειώνουμε! Απλά με ζόρισε να τα ισιώσω λόγω περιορισμένου χώρου και είχα βάλει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IoannisLp είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!:D

χαχαχ να βγάλω κι άλλο? Είχα 6 πριν! Μάλλον θα αφήσω 4 να τελειώνουμε! Απλά με ζόρισε να τα ισιώσω λόγω περιορισμένου χώρου και είχα βάλει αρκετά.

Εγώ θα έβγαζα;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειας σας παιδια και απο μενα...Μολις ολοκλήρωσα το νεο μου RIG.
Specs:
8600k at 5GHZ
TridentZ 16GB
Z370 Gaming M5 
Gtx1070 
960 evo M.2
Kraken X62 σε push pull conf.

και το κουτι ειναι το νεο  CM MC500Mt που εξωτερικά ειναι ιδιο με το maker 5t.
θελει ακομη καποιο cable management  και περιμένω και low pro usb3 headers για να κρύψω αυτο το πραμα.

 

 

30716351_10156330961325909_3286845262248542208_n.jpg.ddf5e7fd37aa79f9e31a84de0e3a760d.jpg

Επεξ/σία από malossi
  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...