Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν να βλέπω το κουτί μου. Strix κάρτα γραφικών μόνο η μητρική αλλάζει. Ίδια ψυκτρα και μνήμες rgb. Πανέμορφο σύστημα.

 

Έχετε rgb καλώδιο ταινία? Ψήνομαι να βάλω και εγώ να φωτίζει όλο το σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να βλέπω το κουτί μου. Strix κάρτα γραφικών μόνο η μητρική αλλάζει. Ίδια ψυκτρα και μνήμες rgb. Πανέμορφο σύστημα.

 

Έχετε rgb καλώδιο ταινία? Ψήνομαι να βάλω και εγώ να φωτίζει όλο το σύστημα.

είχαμε μια 5 μετρη που είχε περισσέψει και με το καλώδιο που είχε μέσα η μητρική για rgb header κόψαμε ενα κομμάτι και κάναμε τις κολλήσεις με καλαι  :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχαμε μια 5 μετρη που είχε περισσέψει και με το καλώδιο που είχε μέσα η μητρική για rgb header κόψαμε ενα κομμάτι και κάναμε τις κολλήσεις με καλαι :ph34r:

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα μπράβο σας ίσως κάποια στιγμή πάρω 2 nzxt rgb ανεμιστηρακια με κάποια ledoταινια. Έχω ένα θέμα με τα fans δουλεύουν μόνιμα στα 3500rpm και δεν μπορώ να τα ρυθμίσω μέσω bios η speedfan. Ίσως κάνω κάτι λάθος η ίσως να είναι συνδεδεμένα στο τροφοδοτικό? Τα βγαζει σαν cpu fans στο speedfan και στο bios.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο αποτέλεσμα μπράβο σας ίσως κάποια στιγμή πάρω 2 nzxt rgb ανεμιστηρακια με κάποια ledoταινια. Έχω ένα θέμα με τα fans δουλεύουν μόνιμα στα 3500rpm και δεν μπορώ να τα ρυθμίσω μέσω bios η speedfan. Ίσως κάνω κάτι λάθος η ίσως να είναι συνδεδεμένα στο τροφοδοτικό? Τα βγαζει σαν cpu fans στο speedfan και στο bios.

αυτό παρατήρησα και εγω.. στην elite εκδοσή ο πίσω και πάνω fan είναι με 3 Pin συνδεση και θελει fan controller για να τους ρυθμίσεις.. στην παλιά εκδοσή που έχω εγω τα πίσω και πάνω φαν είναι με 4 pin που ρυθμίζονται.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό παρατήρησα και εγω.. στην elite εκδοσή ο πίσω και πάνω fan είναι με 3 Pin συνδεση και θελει fan controller για να τους ρυθμίσεις.. στην παλιά εκδοσή που έχω εγω τα πίσω και πάνω φαν είναι με 4 pin που ρυθμίζονται..

Δηλαδή δεν γίνεται να τα ρυθμίσω όπως είναι? Ούτε αν μπουν πάνω στη μητρική? Όχι ότι με ενοχλούν ούτε ακούγονται όταν παίζω απλά μην πάθουν τίποτα με συνεχόμενα στο φουλ. 3300+ στροφές μόνιμα δουλεύουν και τα 2.

 

Γενικά μόνο αυτά τα 2 ακούω από όλο το κουτί κάρτα γραφικών και ψυκτρα τροφοδοτικό δεν τα άκουσα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν γίνεται να τα ρυθμίσω όπως είναι? Ούτε αν μπουν πάνω στη μητρική? Όχι ότι με ενοχλούν ούτε ακούγονται όταν παίζω απλά μην πάθουν τίποτα με συνεχόμενα στο φουλ. 3300+ στροφές μόνιμα δουλεύουν και τα 2.

 

Γενικά μόνο αυτά τα 2 ακούω από όλο το κουτί κάρτα γραφικών και ψυκτρα τροφοδοτικό δεν τα άκουσα ακόμα.

συνδέονται και με 3 pin στην μητρική αλλα δεν νομίζω οτι ρυθμίζονται (μπορεί να κάνω και λάθος), πάρα μόνο με fan controller.. οι 4 pin ρυθμίζονται πάντως.. κάνουν αρκετό θόρυβο σε αυτές τις στροφές όπως είδα και εγω.. δεν ακούγεται το 2πλο ψυγείο 280mm και ακούγονται τα 2 πίσω φαν 120..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν γίνεται να τα ρυθμίσω όπως είναι? Ούτε αν μπουν πάνω στη μητρική? Όχι ότι με ενοχλούν ούτε ακούγονται όταν παίζω απλά μην πάθουν τίποτα με συνεχόμενα στο φουλ. 3300+ στροφές μόνιμα δουλεύουν και τα 2.

 

Γενικά μόνο αυτά τα 2 ακούω από όλο το κουτί κάρτα γραφικών και ψυκτρα τροφοδοτικό δεν τα άκουσα ακόμα.

Οπως σου ειπε και ο blueblood7 ,συνδεσε τα στην μητρικη και στην καρτελα monitor στο bios θα βρεις τις επιλογες για τους ανεμιστηρες. Eχει και το qfan function που θα στα ριθμισει αυτοματα στις χαμηλοτερες στροφες ,απλα βαλτα στην επιλογη manual.

 

Kαι εγω asus μητρικη εχω πανω κατω ειναι οι ιδιες επιλογες και οι ανεμιστηρες πεφτουν στις 400 περιπου στροφες και αναλογα με το φορτο του επεξεργαστη θα ανεβαινουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ. Ίσως το δοκιμάσω κάποια στιγμή και εγώ απλά δεν θέλω να βάλω χέρι ακόμα. Μόνο αυτά ακούγονται αν μπορούσα να τα πάω στις 1500 στροφές θα είχα ένα αθόρυβο υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χαρά ρυθμίζονται τα 3πινα από το bios. Τόσο καιρό έτσι τα ρύθμιζα, να δουλεύουν ανάλογα με τις θερμοκρασίες (απλά πλέον έχω Fan controller).

Όσο για Led:

 

https://www.skroutz.gr/c/1618/ledstrips.html?from=catspan&keyphrase=deepcool+rgb+350+led

ή αν θες τσίρκο :P 

https://www.skroutz.gr/c/1618/ledstrips.html?from=catspan&keyphrase=deepcool+rgb+360+led

 

 

You're welcome :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπε και ο blueblood7 ,συνδεσε τα στην μητρικη και στην καρτελα monitor στο bios θα βρεις τις επιλογες για τους ανεμιστηρες. Eχει και το qfan function που θα στα ριθμισει αυτοματα στις χαμηλοτερες στροφες ,απλα βαλτα στην επιλογη manual.

Μπήκα στο qfan control γράφει cpu fan και από κάτω έχει silent manual full standard. Εφόσον στο hwmonitor γράφει cpu fan και λέει τις στροφές δεν σημαίνει ότι είναι συνδεδεμένα πάνω στη μητρική? Μπορώ να βγάλω και φωτογραφία δεν τα γνωρίζω και πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο qfan control γράφει cpu fan και από κάτω έχει silent manual full standard. Εφόσον στο hwmonitor γράφει cpu fan και λέει τις στροφές δεν σημαίνει ότι είναι συνδεδεμένα πάνω στη μητρική? Μπορώ να βγάλω και φωτογραφία δεν τα γνωρίζω και πολύ καλά.

αν δεν στα βγάζει σαν Chassis fan σημαίνει οτι δεν είναι πάνω στην μητρική.. αν έχεις το elite και εσύ στα έχει συνδεδεμένα με ενα διπλό 3pino αντάπτορα σε molex απο πίσω.. βγάλε το ανταπτοράκι και ρίξτα στα chassis fan..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...