Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω οτι θα μπορούσαν να έχουν περισσότερα. Για τα μπάζα δεν τα λές ούτε τα phanteks ούτε τα nzxt που κυμαίνονται στα ίδια λεφτά.

 

Άν κάποιος έχει θέμα με τα αυτιά παίρνει εκδόσεις με ηχομωνοτικό και δεν παλεύει με δαίμονες. Να τα αλλάξει γιατί γουστάρει εμφάνιση led ιστορία αμαρτία ok. Γενικά με διάθεση χαβαλέ το είπα όχι για τον mcrae

Συμφωνώ απόλυτα. Και ένας λόγος που ρώτησα είναι αυτός. Για να ξέρω από πριν πόσο θα μου πάει το κουτί στην πράξη.

Γιατί αν ήθελε οπωσδήποτε άλλα φανς,η τιμή εκτοξεύεται,και θα κοίταζα και άλλες επιλογές. Αν αλλάξεις σημαίνει πως πας για πολύ καλά,που σημαίνει 15+ έκαστο.

Εμένα λεντακια στα φαν δεν με απασχολούν. Ποιότητα ζητάω.

 

Τωρα αυτα που έχει πανω μούφα όπως είπες δεν είναι,ισχύει,αν ήταν και pwm θα ήταν τέλεια .Αν ισχύει ότι είναι και σχετικά αθόρυβα θα είναι οκ.

Ελα μου ομως που εγω ειδα προσωπικα τεραστιες διαφορες απο πλευρας θερμοκρασιων στην καρτα γραφικων πχ με το που εβαλα 4 φανακια(2 μπροστα,2 πισω).

https://www.skroutz.gr/s/10766962/Arctic-F14-PWM-PST-140mm.html#reviews

 

Δεν ειμαι βεβαια υπερ του να δωσεις πολλα χρηματα σε rgb fans που αν αγορασεις επωνυμα οι τιμες ξεφευγουν και θα φτασουν να κοστιζουν παραπανω απο το ιδιο το κουτι,αλλα στην τελικη με 6χρονια εγγυηση που εχουν τα συγκεκριμενα(και μικρο κοστος κιολας)σου μενουν και για το επομενο κουτι ας πουμε. Δεν ειναι δα και το τεραστιο ποσο.

Καλή περίπτωση φαίνονται τα συγκεκριμένα και είναι και λευκά που θέλω. Για δύο μπροστά και ενα πίσω θέλω στο setup,οπότε αν χρειαστεί δεν θα μου πάει ακριβά.

Ειδομεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή περίπτωση φαίνονται τα συγκεκριμένα και είναι και λευκά που θέλω. Για δύο μπροστά και ενα πίσω θέλω στο setup,οπότε αν χρειαστεί δεν θα μου πάει ακριβά.

Ειδομεν

Ενταξυ εννοειται οτι δεν ειναι οτι καλυτερο υπαρχει απλα ειναι μια ψιλο vfm λυση απο πλευρας κοστους για οποιον θελει να αγορασει αρκετα φανακια.

 

Εγω πισω φανακι κρατησα για τωρα αυτο που ειχε ηδη(ευτυχως σχεδον ολα τα κουτια εχουν ενα πισω φανακι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξυ εννοειται οτι δεν ειναι οτι καλυτερο υπαρχει απλα ειναι μια ψιλο vfm λυση απο πλευρας κοστους για οποιον θελει να αγορασει αρκετα φανακια.

 

Εγω πισω φανακι κρατησα για τωρα αυτο που ειχε ηδη(ευτυχως σχεδον ολα τα κουτια εχουν ενα πισω φανακι).

Η επόμενη επιλογή είναι τα αντίστοιχα της cryorig. Τα έχω δοκιμάσει σε 12ρια και έμεινα ευχαριστημένος. Είναι λίγο ακριβότερα. Αρχικά θα βάλω τα δύο μαμισια μπροστά και ενα 120ρι pwm cryorig,και αν δεν με καλύπτει από θόρυβο πάω για pwm και μπροστά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επόμενη επιλογή είναι τα αντίστοιχα της cryorig. Τα έχω δοκιμάσει σε 12ρια και έμεινα ευχαριστημένος. Είναι λίγο ακριβότερα. Αρχικά θα βάλω τα δύο μαμισια μπροστά και ενα 120ρι pwm cryorig,και αν δεν με καλύπτει από θόρυβο πάω για pwm και μπροστά

an θες καλα φανακια δες τα arctic f12 , και τα nf-p12 pwm τησ noctua 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μου ομως που εγω ειδα προσωπικα τεραστιες διαφορες απο πλευρας θερμοκρασιων στην καρτα γραφικων πχ με το που εβαλα 4 φανακια(2 μπροστα,2 πισω).

https://www.skroutz.gr/s/10766962/Arctic-F14-PWM-PST-140mm.html#reviews

 

Δεν ειμαι βεβαια υπερ του να δωσεις πολλα χρηματα σε rgb fans που αν αγορασεις επωνυμα οι τιμες ξεφευγουν και θα φτασουν να κοστιζουν παραπανω απο το ιδιο το κουτι,αλλα στην τελικη με 6χρονια εγγυηση που εχουν τα συγκεκριμενα(και μικρο κοστος κιολας)σου μενουν και για το επομενο κουτι ας πουμε. Δεν ειναι δα και το τεραστιο ποσο.

fulgore επειδή ψάχνω φανακια (14αρια) αλλά τα  θέλω ήσυχα. φαν κοντρολερ δεν έχω στο κουτί όπως εσύ θα μου κάνουν τα δικά σου τα arctic ? έχεις να προτείνεις κάτι αλλά λίγο ακριβότερο για πιο ήσυχα? θα εκτιμούσα κάποια συμβουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fulgore επειδή ψάχνω φανακια (14αρια) αλλά τα  θέλω ήσυχα. φαν κοντρολερ δεν έχω στο κουτί όπως εσύ θα μου κάνουν τα δικά σου τα arctic ? έχεις να προτείνεις κάτι αλλά λίγο ακριβότερο για πιο ήσυχα? θα εκτιμούσα κάποια συμβουλή.

Pure Wings 2, αγορασα 4 πριν κατι μηνες για να αλλαξω αυτα που ειχα...ησυχασε το κεφαλι μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fulgore επειδή ψάχνω φανακια (14αρια) αλλά τα  θέλω ήσυχα. φαν κοντρολερ δεν έχω στο κουτί όπως εσύ θα μου κάνουν τα δικά σου τα arctic ? έχεις να προτείνεις κάτι αλλά λίγο ακριβότερο για πιο ήσυχα? θα εκτιμούσα κάποια συμβουλή.

Σε αυτη την περιπτωση τοτε αν δεν εχεις φαν control δεν νομιζω να αξιζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησες για εγγύηση? Τα Riser cable βγάζουν συχνά προβλήματα

 

Δεν το εχω αγορασει απλα εβαλα το λινκ γτ το ζητησε ο λευτερης ενα αλλο παιδι πιο πισω το πηρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τη βοήθεια.

αν πάρω αυτα τα pure wings 2 βλέπω οτι έχουν 3πιν, σιγουρα δε θα έχω θέμα με θόρυβο ? επειδή θα τα κουμπωσω κατευθείαν πάνω στη μητρική, θα μπορώ να τα ελέγχω μεσω bios ? γιατί τώρα έχω βάλει silent mode στο bios και δυστυχώς το ένα μπροστά ακούγεται και με ενοχλεί.

(εντωμεταξύ και η μητρική μου έχει 3 θεσεις μονο για φαν, οπότε έχω και εναν αντάπτορα, στο cpu opt fan διάβασα οτι δεν είναι καλό να μπαίνει φαν κουτιού, απευθείας στο psu θα τρέχει full στροφές έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο τι να κάνω για να έχω λιγότερο θόρυβο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τη βοήθεια.

αν πάρω αυτα τα pure wings 2 βλέπω οτι έχουν 3πιν, σιγουρα δε θα έχω θέμα με θόρυβο ? επειδή θα τα κουμπωσω κατευθείαν πάνω στη μητρική, θα μπορώ να τα ελέγχω μεσω bios ? γιατί τώρα έχω βάλει silent mode στο bios και δυστυχώς το ένα μπροστά ακούγεται και με ενοχλεί.

(εντωμεταξύ και η μητρική μου έχει 3 θεσεις μονο για φαν, οπότε έχω και εναν αντάπτορα, στο cpu opt fan διάβασα οτι δεν είναι καλό να μπαίνει φαν κουτιού, απευθείας στο psu θα τρέχει full στροφές έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο τι να κάνω για να έχω λιγότερο θόρυβο)

Η μητρική δεν έχει 4πινο?

Αν έχει παίρνεις κάποια pwm μέχρι 2000 στροφών και τα ελέγχεις από bios.

Αν βγάζει μόνο 3πινα πας σε 3πινα fans,χαμηλών στροφών (1200 πχ) και πάλι ελέγχονται αναλόγως τη μητρική αλλά θα μπορείς να ελέγξεις μικρότερο εύρος

 

Όταν συνδέεις φαν στο psu δουλεύει μόνιμα στις μέγιστες στροφές. Δεν έχει κανένα νόημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική δεν έχει 4πινο?

Αν έχει παίρνεις κάποια pwm μέχρι 2000 στροφών και τα ελέγχεις από bios.

Αν βγάζει μόνο 3πινα πας σε 3πινα fans,χαμηλών στροφών (1200 πχ) και πάλι ελέγχονται αναλόγως τη μητρική αλλά θα μπορείς να ελέγξεις μικρότερο εύρος

ναι της μητρικής όλα 4πινα είναι, απλά διάβασα ότι για να ελέγχεις τις στροφές καλύτερα είναι να βάζεις και 4πινο φαν. Για παράδειγμα τα 2 μπροστινά στο phanteks p400 που έχω βάλει ενω στο bios έχω silent mode ακούγονται ενώ τα 2 πισω που είχε ήδη το κουτί είναι πιο αθόρυβα. Δε ξέρω αν κάνω κάτι λάθος εγώ.

(μητρικές έχω 2 μια asus b350 strix και μια asrock x370 killer)

σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, ελπίζω αν πάρω καλύτερα φανσ να είναι πιο ήσυχα.

post-112914-0-70957100-1508926069_thumb.jpg

post-112914-0-76539000-1508926076_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τη βοήθεια.

αν πάρω αυτα τα pure wings 2 βλέπω οτι έχουν 3πιν, σιγουρα δε θα έχω θέμα με θόρυβο ? επειδή θα τα κουμπωσω κατευθείαν πάνω στη μητρική, θα μπορώ να τα ελέγχω μεσω bios ? γιατί τώρα έχω βάλει silent mode στο bios και δυστυχώς το ένα μπροστά ακούγεται και με ενοχλεί.

(εντωμεταξύ και η μητρική μου έχει 3 θεσεις μονο για φαν, οπότε έχω και εναν αντάπτορα, στο cpu opt fan διάβασα οτι δεν είναι καλό να μπαίνει φαν κουτιού, απευθείας στο psu θα τρέχει full στροφές έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο τι να κάνω για να έχω λιγότερο θόρυβο)

Εχω 12αρια pure wings οχι pwm ,τα εχω ρυθμισει απο το bios τις asus ελαχιστες στροφες γυρω στις 500. Φιλε ειναι πολυ ησυχα γενικα εχω θεμα με το θεμα του ηχου και μπορω να σου πω οτι ειναι απο τα πιο ησυχα που υπαρχουν. Αν ψαχνεις 14αρια εχω δει στις αγγελιες 2 silent wings2 επισης ησυχα στα 25 ευρω. Αν μου περισευαν τωρα θα τα ειχα παρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καλή τιμή 25? με αυτά τα χρήματα παίρνω καινούρια αυτά https://www.skroutz.gr/s/3925681/Be-Quiet-Pure-Wings-2-140mm.html

εκτός αν είναι πολύ καλύτερα.

αν έχεις λινκ στειλτο μου σε ενα πμ

 

χιλια ευχαριστώ για τη βοήθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...