Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και windows 7 βλέπω.

Τι specs το μηχάνημα?

Μέχρι να σβήσει ο ήλιος :P

 

Specs:

Case: Phanteks Enthoo Evolv ATX
PSU: Super Flower Leadex Gold 650W.
M/B: Asus Maximus Hero VIII.
CPU: i7 6700k [4.5Ghz].
CPU L.Cooler: Corsair H115i [2x Noctua NF-A14 PWM]
Memory: G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz.
GPU: EVGA GeForce GTX 1070 SC.
SSD1: Samsung 850 Pro 128GB (Windows 7).
SSD2: Samsung 750 Evo 250GB (Games).
HDD: 2 x WD Black 1TB in Raid-0.
Monitor1: LG 24GM77-B (144hz).
Monitor2: Dell Ultrasharp U2414H.
Keyboard: Corsair K70 Red.
Mouse: Logitech G502.
Speakers: Logitech Z5500.
Headphones: SteelSeries Siberia P800.
Backup HDD: 4TB Intenso.
Soundcard: Asus Xonar Essence STX. (Είναι εκτός για δοκιμές).
 

 

Λογικά εχεις αρνητικό airflow. Επειδή τα συνολικά cfm που βγάζουν αερα από την υδρόψυξη και τα πίσω φανάκι ειναι περισσότερα από τα εισαγωγής (πιθανολογω). Αρα με αρνητικό ισοζύγιο = η περισσότερη σκονη. Δε βλέπω κάποιο εμπόδιο σκληρών δίσκων κλπ οκ θα σαι

Καλύτερα τοποθέτησε την μπροστά όπως σου ειπα και βάλε 2 φανάρια πάνω σε χαμηλά rpm για να βοηθάνε και στην μείωση της θερμοκρασίας των vrm κλπ πάνω στη μητρική

 

https://www.youtube.com/watch?v=xNAMxZgvves

 

Έγινε φίλε μου ευχαριστώ για τις συμβουλές, έχεις δίκιο έχω δύο 140mm εισαγωγής και 3 140mm εξαγωγής.

 

Αν η κάρτα γραφικών δεν είναι blower style τότε επιβαρύνει το CPU όταν είναι σε load γιατί όλος ο ζεστός αέρας σκάει πάνω στο rad, όταν είναι πάνω. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα μπροστά.

 

Με πείσατε φίλε μου σίγουρα θα κάνω την αλλαγή το σαββατοκύριακο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα έγινε αλλαγή στο κουτί και στην ψύκτρα.

Έγινε μετάβαση απο το Corsair Carbide 540 στο Fractal Design C και απο την Corsair H55i στην Bequiet Dark Rock Advanced .

Επίσης άλλαξα τους 2 12αρηδες ανεμιστήρες του κουτιού με 1 12αρι και 2 14ρηδες BeQuiet Pure Wings 2.

 

Το κουτί είναι αθόρυβο με λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες (απο 17 idle είμαι στα 24 ).

To 540 είναι αρκετά noob friendly στο cable management με καλύτερες επιλογές για μία mATX μητρική. Το fractal με παίδεψε αρκετά για να το φέρω στο σημείο που βλέπετε και δεν μπορώ να φανταστώ τι καλύτερο θα μπορύσα να κάνω. 

 

Δεκτές γνώμες για κάτι καλύτερο , το κόκκινο SATA cable θα αλλαχθεί όταν πάρω ένα μαύρο.

 

Τέλος έβαλα 2 led stripes (DEEPCOOL RGB 350 LED STRIPS) τα οποία είναι μαγνητικά μαζί με remote control τα οποία είναι αρκετά ποιοτικά και βολεύει ότι είναι μαγνητικά.

 

Αυτά

 

 

Και ένα μικρό βραδυνό βιντεάκι με τα led

https://photos.app.goo.gl/puzQeASQ5aJmEvZD3

post-66997-0-36434500-1504182163_thumb.jpg

post-66997-0-90163300-1504182169_thumb.jpg

post-66997-0-43318500-1504182176_thumb.jpg

post-66997-0-64723500-1504182182_thumb.jpg

post-66997-0-87003400-1504182187_thumb.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδουλευτο!

Πολυ τακτοποιημενο αποτελεσμα!

 

Απορια....που ακριβως ειχες idle temp 17 βαθμους πριν και τωρα εχεις 24 καλοκαιριατικα?

 

Κατι ακομα, πρωσωπικα δε μου αρεσει η τοποθετηση στα led. Θα επρεπε να φωτιζουν και να "δειχνουν" το harware χωρις να τυφλωνουν.

Ετσι οπως τα εχεις βαλει το ενα φωτιζει το mb tray και το αλλο το παραθυρο.

Πρεπει να βρεις θεση και για τα 2 να τα κρυψεις κοντα στο side panel και να κοιτανε τη motherboard... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδουλευτο!

Πολυ τακτοποιημενο αποτελεσμα!

 

Απορια....που ακριβως ειχες idle temp 17 βαθμους πριν και τωρα εχεις 24 καλοκαιριατικα?

 

Κατι ακομα, πρωσωπικα δε μου αρεσει η τοποθετηση στα led. Θα επρεπε να φωτιζουν και να "δειχνουν" το harware χωρις να τυφλωνουν.

Ετσι οπως τα εχεις βαλει το ενα φωτιζει το mb tray και το αλλο το παραθυρο.

Πρεπει να βρεις θεση και για τα 2 να τα κρυψεις κοντα στο side panel και να κοιτανε τη motherboard... :-)

 

Ήταν οι πρώτες φωτό εχθές το βράδυ, τα έχω κρύψει και τα 2 τώρα ακριβώς για τον λόγο που είπες.

 

Για την CPU είναι οι θερμοκρασίες που αναφέρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν οι πρώτες φωτό εχθές το βράδυ, τα έχω κρύψει και τα 2 τώρα ακριβώς για τον λόγο που είπες.

Thank god :P

 

 

Για την CPU είναι οι θερμοκρασίες που αναφέρομαι

Εδω κατι παιζει...μηπως εχεις κανει κατι λαθος, εκτος αν ζεις στην Ιρλανδια :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω γω και τις 2 φορές λάθος να έκανα ?

Εκτός αν έχει κάτι το speccy που βλέπω τις θερμοκρασίες με την μητρική μου :D

 

Thank god :P

 

Εδω κατι παιζει...μηπως εχεις κανει κατι λαθος, εκτος αν ζεις στην Ιρλανδια :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω γω και τις 2 φορές λάθος να έκανα ?

Εκτός αν έχει κάτι το speccy που βλέπω τις θερμοκρασίες με την μητρική μου :D

γ θερμοκαρασιες ειναι το hw monitor 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές πρόχειρες φωτο με το phanteks eclipse p400s tempered glass. Έγινε μετάβαση από zalman z1 neo.

 

Θέλω να πάρω μια μονωτική μαύρη να καλύψω τα led της sound blaster z γιατί μου χαλάει τον χρωματισμό και κάτι silver sleeve που ταιριάζουν με την RX 580 (ιδέα του radiohead)

 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1128959-REG/bitfenix_bfa_msc_24atx45sk_rp_power_extension_cord.html

 

Θέλω επίσης να πάρω και κανα φανάκι, έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό ; Δεν θέλω led και ιστορίες. 

 

Στο μέλλον θα τσιμπήσω άλλες ραμ προφανώς αλλά περιμένω μπας και πέσουν οι τιμές (και μετά ξύπνησα)

 

Υδρόψυξη επίσης θα μπει το επόμενο καλοκαιράκι. 

 

Γενικά δώστε καμιά ιδέα για να το κάνω όσο πιο όμορφο γίνεται :P

post-227331-0-29173600-1504199018_thumb.jpg

post-227331-0-18882400-1504199059_thumb.jpg

post-227331-0-07803100-1504199097_thumb.jpg

post-227331-0-64619300-1504199138_thumb.jpg

post-227331-0-87403200-1504199171_thumb.jpg

post-227331-0-69359100-1504199207_thumb.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  πάνω το fan κάντο μια γύρα προς ταδ εξιά για να φαίνεται λιγότερο το καλώδιο. Το μπροστινό fan βάλτο και αυτό πάνω. Δεν θέλεις τα fans με led αλλά αυτά είναι που θα το κάνουν πιο ωραίο και κυρίως αυτά με RGB όπως τα NZXT. Κοστίζουν βέβαια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές πρόχειρες φωτο με το phanteks eclipse p400s tempered glass. Έγινε μετάβαση από zalman z1 neo.

 

Θέλω να πάρω μια μονωτική μαύρη να καλύψω τα led της sound blaster z γιατί μου χαλάει τον χρωματισμό και κάτι silver sleeve που ταιριάζουν με την RX 580 (ιδέα του radiohead)

 

https://www.bhphotovideo.com/c/product/1128959-REG/bitfenix_bfa_msc_24atx45sk_rp_power_extension_cord.html

 

Θέλω επίσης να πάρω και κανα φανάκι, έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό ; Δεν θέλω led και ιστορίες.

 

Στο μέλλον θα τσιμπήσω άλλες ραμ προφανώς αλλά περιμένω μπας και πέσουν οι τιμές (και μετά ξύπνησα)

 

Υδρόψυξη επίσης θα μπει το επόμενο καλοκαιράκι.

 

Γενικά δώστε καμιά ιδέα για να το κάνω όσο πιο όμορφο γίνεται :P

Ωραίο το κουτάκι φτιαγμένο με μεράκι.

 

 

Εγώ έχω το:http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140sp-bk-140mm-fan-black-white-p-PER.811191 το οποίο είναι πάρα πολύ καλό. Αθόρυβο σε φουλ στροφές και βγάζει γύρω στα 56cfm real performance και βγαίνει και χωρίς led και με led.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  πάνω το fan κάντο μια γύρα προς ταδ εξιά για να φαίνεται λιγότερο το καλώδιο. Το μπροστινό fan βάλτο και αυτό πάνω. Δεν θέλεις τα fans με led αλλά αυτά είναι που θα το κάνουν πιο ωραίο και κυρίως αυτά με RGB όπως τα NZXT. Κοστίζουν βέβαια.

 

Μ αρέσουν και μένα τα συγκεκριμένα αλλά όπως είπες κοστίζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κουτάκι φτιαγμένο με μεράκι.

 

 

Εγώ έχω το:http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-f140sp-bk-140mm-fan-black-white-p-PER.811191 το οποίο είναι πάρα πολύ καλό. Αθόρυβο σε φουλ στροφές και βγάζει γύρω στα 56cfm real performance και βγαίνει και χωρίς led και με led.

82 Cfm όσο λέει δε βγάζουν; μήπως έστειλες λάθος λινκ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

82 Cfm όσο λέει δε βγάζουν; μήπως έστειλες λάθος λινκ;

Βασικά αν το ψάξεις τα ποιο πολλά φανάκια (με εξαίρεση τα noctua εννοείται) δεν βγάζουν όσο λέει η εταιρία. Είναι ένα κανάλι στο YT που λέγεται cooling technique και το οποίο παίρνει διάφορα φανάκια και τα τεσταρει και λεει πόσα cfm βγάζουν πραγματικά.Τωρα κατά πόσον ισχύουν τα τεστ δεν ξέρω.

 

Το θέμα είναι ότι και 82cfm να βγάζουν και 56cfm να βγάζουν την δουλειά τους την κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...