Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να δοκιμάσω τους καλύτερους 120άριδες όπως λένε και έσκασα 22€ για τον κάθε ένα... Δεν είναι Dead Silent έτσι, να τα λέμε αυτά. Δεν έχω καταλήξει αν αξίζουν τα λεφτά τους, τείνω όμως στο ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Noctua  NF-F12.

attachicon.gif20170105_173241.jpg

 

 

τι διαφορά είδες ? και τί είχες πάνω πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα αυτούς που δίνει η H100i οι οποίοι ναι μεν έχουν απόδοση αλλά κάνουν σαν τρακτέρ ακόμα και στις 1000 σ.α.λ, και μετά πήρα τους πολύ φθηνούς Xilence Red Wings 120mm οι οποίοι είχαν σαφώς λιγότερη απόδοση από τους Corsair, αλλά πιο αθόρυβοι. Οι Noctua έχουν λίγο καλύτερη απόδοση από τους Xilence και είναι λίγο πιο αθόρυβοι.
Ήξερα από την αρχή ότι πληρώνω το κουτί και τα αξεσουάρ. Θαύματα δεν γίνονται, ανεμιστήρας είναι. Είχα καημό να ξέρω τι διάολο είναι αυτοί οι Noctua. Αν είχαν ένα 12άρι ο ένας θα έλεγα ότι αξίζουν πολύ. Στα 22€ μάλλον όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος ειπε οτι οι F12 ειναι για ψυγεια; Επισης ποιος ειπε οτι υπαρχει dead silent ανεμιστηρας; Ειδικα σε φουλ στροφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο θερμοκρασιες αν ειδες διαφορες

Με μία γρήγορη ματιά πρέπει να είναι λίγο πιο κάτω, αλλά για να το πω αυτό πρέπει να έχω συγκεκριμένη θερμοκρασία δωματίου.

 

Και ποιος ειπε οτι οι F12 ειναι για ψυγεια; Επισης ποιος ειπε οτι υπαρχει dead silent ανεμιστηρας; Ειδικα σε φουλ στροφες.

Οι F12 είναι ιδανικοί για ψυγεία και ψύκτρες.

Είναι πιο αθόρυβοι από τους Xilence Red Wings στα σίγουρα. Έχουν και αυτοί όμως λίγο βόμβο τον οποίο τον καταλαβαίνεις στην αυξομείωση των στροφών. Στους Xilence ήταν σαφώς πιο έντονος. Ουσιαστικά σε θόρυβο κέρδισα, όχι τόσο σε απόδοση.

post-115429-0-62418400-1483648211_thumb.jpg

http://noctua.at/en/which_fan_is_right_for_me

 

Υ.Γ.: Για να είμαι ειλικρινής, χρειάζεται καθάρισμα το ψυγείο και το κουτί. Μου χάλασε προχθές το Blower, οπότε δεν έχω για να το φυσήξω και γι' αυτό κρατάω μια επιφύλαξη σχετικά με την απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πονεμένη ιστορία.12ρης ανεμιστήρας και να μην κάνει θόρυβο δεν παίζει ακόμα.

Έτσι ακριβώς. Του κουτιού τους έχω βάλεις από το BIOS στο Level 3. Πάει μέχρι Level 9. Ακούγονται. Το τι βέβαια θεωρεί ο καθένας θορυβώδες είναι υποκειμενικό. Δεν είμαι κανένας τρελός με την ησυχία να φανταστείς.

Όταν κάτι πιέζει αέρα κάπου είναι φυσικό να ακούγεται ο αέρας που χτυπάει.

Στα τεστς που ειχα κανεις στις 1400 στροφες περιπου που τους δουλευω η διαφορα να ηταν 1 βαθμος υπερ του noctua..

Ο ένας βαθμός είναι στα όρια του στατιστικού λάθους θεωρώ.

Αυτό που είδα και λέω πως είναι καλύτεροι σε απόδοση είναι πως σταθεροποιήθηκε σε Prime 95 Maximum Heat (το πρώτο test) στους 53C και όταν τους έβαλα στο Max, δηλαδή 1400 σαλ περίπου τσίμπαγε και 52... Με τους Xilence αυξανόταν απλά πάρα πολύ αργά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/channel/UCoS5JlAslu0xvKRkxMO3Bkg

 

με πραγματικες μετρησεις περα απο αυτα που γραφουν τα κουτια, τελειο καναλι. Οι περισσοτεροι αθορυβοι σε φουλ στροφες ειναι τις Νοκτουα και τις Corsair Quiet Edition (χωρις LED)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...