Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Νομιζω οτι για EVGA πρεπει να παρεις τα δικα της sleeved για να εισαι σιγουρος οτι δε θα'χεις θεματα, αν δε θες extensions απλα. (ή να sleevαρεις yourself :P )

 

Τα extensions συνηθως κανουν παντου. Καλη φαση που της phanteks εχουν και χτενακια. Εγω πηρα της bitfenix περσι. Δεν θελουν χτενισμα, μονο λουσιμο :P 

post-269452-0-91096400-1481697718.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις έφτιαξα ένα budget build στο Aerocool 500.

 

 image.jpgmedia_share_0_02_05_a61c6f8f485dd844c74a

 

Έβαλα full wired τροφοδοτικό γιατί το χαμηλό κόστος ήταν η βάση όλου του build και κατα συνέπεια λιγάκι δύσκολο το μάζεμα των καλωδίων αλλά νομίζω ότι έγινε αξιοπρεπές. Στη δεύτερη φωτό είναι η τελική μορφή όπου έκανα λίγο καλύτερο cable management.

Σύντομα θα ανεβάσω και βίντεο του project στο Youtube αν θελήσει κάποιος να δεί περισσότερες λεπτομέρειες,

Ωραίο!

 

Το 4πινο δεν φτάνει απο πίσω να μην φαίνεται? Τι specs είναι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην πολυ ωραια συστηματα στην τελευταια σελιδα!

 

Εχουμε σχεδον ιδιο συστημα. Ιδιες ram,cpu,ssd,τροφοδοτικο και μητρικη εχω την gene! Η υδροψυξη της Cryorig τι λεει? Και επισης για το τροφοδοτικο μονο cable extensions βρηκες ετσι ?

 

Η Cryorig A40 Ultimate ειναι καλο κομματι. Idle αυτη την εποχη στους 20-22 oC και στα παιχνιδια το cpu "παιζει" στους 45-50 oC αναλογα το game. Εκανα και μια δοκιμη Prime95 small FFT (maximum heat) και στο μισαωρο εγραψε ~78 oC. O/C δεν εχω δοκιμασει μιας και δεν με ενδιαφερει προς το παρον. Η αντλια ακουγεται μονο οταν ο επεξεργαστης φαει αρκετο ζορισμα, αλλα ο θορυβος δεν ειναι ενοχλητικος.

 

Για τα G2 και P2 της EVGA βγαζει συμβατα καλωδια η Cablemod. Στο e-shop εχει ενα set σε μπλε χρωμα, αλλα η τιμη ειναι φαρμακι... Δεν ασχοληθηκα ουτε θα ασχοληθω περαιτερω γιατι συντομα το κουτι θα αλλαχθει με ενα Phanteks Enthoo Pro Acrylic, το οποιο εχει καλυπτρα, οποτε θα μεινω στα extensions.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ledτοταινιες χρησιμοποιητε στα κουτια σας? σκεφτομαι να παρω 2χ40cm της phantek να ενωθει με την ηδη υπαρχουσα ταινια και να αλλαζουν ολα μαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ledτοταινιες χρησιμοποιητε στα κουτια σας? σκεφτομαι να παρω 2χ40cm της phantek να ενωθει με την ηδη υπαρχουσα ταινια και να αλλαζουν ολα μαζι.

here we go again :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο!

 

Το 4πινο δεν φτάνει απο πίσω να μην φαίνεται? Τι specs είναι?

 

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Έβγαλα και έβαλα τα πράγματα αρκετές φορές μέχρι να δώ τι χωράει και τί όχι στο κουτί μιας και ναι μεν έχει χώρους αλλά με full wired τροφοδοτικό, δεν βγάζεις άκρη εύκολα.

Αν εννοείς το 4πινο του cpu cooler, έχει τρίπινο ο συγκεκριμένος. Αν εννοείς τo τετράπινο της τροφοδοσίας, τελικά το κατάφερα. Στην αρχή είχα βάλει το τροφοδοτικό με το fan επάνω αλλα τελικά το γύρισα κανονικά και έφτασε να κρυφτεί.

 

Specs:

- Athlon 5370

- Asus AM1M-A

- 4 Gb Ram 1600MHz

- 500Gb HDD

- Τροφοδοτικό 550w

- Sapphire Radeon HD6790

 

Και μερικές ακόμη φωτό απο την τελική μορφή του (συγνώμη για την ποιότητα, είναι captured απο video):

 

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg

 

Ενδέχεται να του βάλω μια RX460 γιατί έχω την περιέργεια να δώ αν και κατα πόσο θα τη σηκώσει η Apu. Κατα τ'άλλα η απόδοσή του είναι μια χαρά για light gaming.

Είχα σκοπό να βάλω aftermarket cpu cooler αλλά όταν είδα τις θερμοκρασίες σε prime95 έβαλα τα γέλια και το άφησα όπως είναι.

τι ledτοταινιες χρησιμοποιητε στα κουτια σας? σκεφτομαι να παρω 2χ40cm της phantek να ενωθει με την ηδη υπαρχουσα ταινια και να αλλαζουν ολα μαζι.

 

 

 

 

Μιας που το αναφέρατε, στις παραπάνω φωτογραφίες έχω αυτή τη ledοταινία της DeepCool. Απο κοντά είναι πολύ πιο όμορφος ο φωτισμός, οι φωτό δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική εικόνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ενα κουτι και τροφοδοτικο που ηθελα να τα δωσω, αλλα οχι να τα χαρισω. Ειχα και μια 750τι,εναν ssd και μια ψυκτρα να καθονται. Εν τελει πηρα μια μητρικη απο εδω, ram ddr2 απο ebay και εναν 5450 απο ali για να φτιαξω ενα συστηματακι για την αδερφη μου. Περιμενω να ερθουν οι ram να το δειξω ολοκληρωμενο το build. εφτιαξα και ενα backplate για την 750τι απο plexiglass. περιμενω να το στεισω και μετα θα το ξεσκεπασω και το Plexi. Βαρυνε καπως η καρτα βεβαι, αλλα οκ. θα μπουν κ αλλες φοτο οσο ερχονται κομματια.

 

 

post-381096-0-45560300-1481735978_thumb.jpgpost-381096-0-53995300-1481736003_thumb.jpgpost-381096-0-45435700-1481736030_thumb.jpgpost-381096-0-70657300-1481736054_thumb.jpgpost-381096-0-85166200-1481736071_thumb.jpgpost-381096-0-49422400-1481736314_thumb.jpgpost-381096-0-40826300-1481736333_thumb.jpgpost-381096-0-42756800-1481736356_thumb.jpgpost-381096-0-30469400-1481736387_thumb.jpg

 

 

ΥΓ. μενει κανεις κοντα στο κεντρο Αθηνας που να εχει Τρυπανι? Θελω να κανω μια τρυπα στο ι/ο shield της μητρικης, καθως αυτο που μου εδωσαν ειναι της απλης, ενω εχω με το wifi Και θελει μια ακομα τρυπα. Προσπαθησα με τρυπανι μοντελισμου που ειχα, αλλα απλα εσπασα 2 μυτες :X

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ενα κουτι και τροφοδοτικο που ηθελα να τα δωσω, αλλα οχι να τα χαρισω. Ειχα και μια 750τι,εναν ssd και μια ψυκτρα να καθονται. Εν τελει πηρα μια μητρικη απο εδω, ram ddr2 απο ebay και εναν 5450 απο ali για να φτιαξω ενα συστηματακι για την αδερφη μου. Περιμενω να ερθουν οι ram να το δειξω ολοκληρωμενο το build. εφτιαξα και ενα backplate για την 750τι απο plexiglass. περιμενω να το στεισω και μετα θα το ξεσκεπασω και το Plexi. Βαρυνε καπως η καρτα βεβαι, αλλα οκ. θα μπουν κ αλλες φοτο οσο ερχονται κομματια.

 

 

 

 

ΥΓ. μενει κανεις κοντα στο κεντρο Αθηνας που να εχει Τρυπανι? Θελω να κανω μια τρυπα στο ι/ο shield της μητρικης, καθως αυτο που μου εδωσαν ειναι της απλης, ενω εχω με το wifi Και θελει μια ακομα τρυπα. Προσπαθησα με τρυπανι μοντελισμου που ειχα, αλλα απλα εσπασα 2 μυτες :X

τι πάχος πήρες το plexi ρε τρελέ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πάχος πήρες το plexi ρε τρελέ :D

1 εκατοστο ειναι , οταν το εκοψε ο τζαμας φαινοταν κομπλε, οταν τo εβαλα στην καρτα καταλαβα ποσο παχυ ήταν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια φαινετε αλλα ολα αυτα μου ειναι αχρηστα γιατι το κουτι εχει αναμονη για led και αλλαζει συμφωνα με το μπροστινο φως του κουτιου (phanteks p400). και με λιγοτερα λεφτα περνω πιο μεγαλη ταινια.. απλα δεν ξερω πως θα γινει να συμβαδισουν τα χρωματα των ταινιων. ειναι με την ιδια σειρα τα χρωματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 εκατοστο ειναι , οταν το εκοψε ο τζαμας φαινοταν κομπλε, οταν τo εβαλα στην καρτα καταλαβα ποσο παχυ ήταν :P

κράτα το να το βάλεις κάπου τσόντα και βάλε στην κάρτα 2-3mm όχι παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κράτα το να το βάλεις κάπου τσόντα και βάλε στην κάρτα 2-3mm όχι παραπάνω

θα το δω. περιμενω να ερθουν και τα αλλα κομματια να  στησω το συστημα. αν δω οτι παραειναι βαρυ και δημιουργει sagging, θα το αλλαξω ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teaser :  RATBBwg.png
Τελος του μηνα αλλαζω λοοκ στροφες με fittings και οχι μονο ακρυλικο με στροφες απο heatgun ;) . Αλλα μονο λοοκ :P Το μονο που αλλαξε απο το τελευταιο Post ειναι οτι μπηκε ο m.2 950 pro και 1Tb ssd evo 850.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...